x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

» » Santo Stefano al Mare

Santo Stefano al Mare

prowincja: Imperia, region: Liguria, Włochy

Santo Stefano al Mare, Włochy
Santo Stefano al Mare, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Santo Stefano al Mare jest niewielkim, wakacyjnym kurortem położonym w zachodniej części prowincji Imperia, we włoskiej Ligurii. To dawna, prowincjonalna osada, z niewielkim, zabytkowym centrum i odcinkiem plaży na Riwierze Kwiatowej. Miasteczko składa się w zasadzie z kilku głównych ulic, wokół których skupia się życie miasta. W ostatnich latach dokonano ciekawych inwestycji zagospodarowując linię wybrzeża, natomiast na przedmieściach Santo Stefano al Mare wybudowano stosunkowo duży port jachtowy wraz z wielopoziomowym parkingiem dla samochodów i camperów.

Równolegle do wybrzeża biegnie ulica Lungomare Cristoforo Colombo – dostępna zarówno dla ruchu samochodowego (wytyczono tu nawet płatne miejsca parkingowe), jak i dla pieszych. Od strony morza znajduje się szeroki chodnik pełniący funkcję nadmorskiej promenady. Spacerując po Lungomare Cristoforo Colombo z jednej strony można podziwiać nadmorskie kamienice, a przy nich niewielkie sklepiki, bary i restauracje ze stolikami na świeżym powietrzu. Z drugiej strony znajdują się plaże.

Plaże są tutaj zagospodarowane w różny sposób. Mimo, że wybrzeże Ligurii jest z reguły kamieniste, to w Santo Stefano al Mare w samym centrum nawieziono sztuczny piasek. Piaszczysta jest także niewielka plaża w okolicach nowo wybudowanego portu jachtowego – na przedmieściach miasteczkach. Część plaż na obrzeżach jest żwirowa.

W Santo Stefano al Mare na uwagę zasługują skaliste falochrony. Wzniesiono je w celu ochrony sztucznie nawiezionego piasku przed wymywaniem przez morze. Widać, że spełniają swoją rolę. Jednocześnie w niektórych miejscach nadmorską promenadę połączono z falochronami betonowymi mostkami. Można wówczas po kamieniach przejść niejako w głąb morza i przyjrzeć się panoramie miasteczka z perspektywy morza.

Wieczorami  Lungomare Cristoforo Colombo zapełnia się spacerującymi turystami. Mimo, że mieszka tu tylko 2 tys. osób to w czasie wakacji jest ponad drugie tyle. Około godziny 20:00 zapełniają się restauracyjne stoliki, a później po tradycyjnym, wieczornym spacerze niektórzy udają się na drinka do któregoś z barów lub na lody. Warto też przejść się uliczką Via Roma, która biegnie przez środek niewielkiej starówki.

Booking.com

Położenie

Santo Stefano al Mare położone jest w zachodniej części Ligurii, w prowincji Imperia na Riviera di Ponente. Miasto liczy około 2 tys. mieszkańców i jest położone w ciągu nadmorskich kurortów o podobnej liczbie mieszkańców. Miasta dzięki łączącej ich linii kolejowej i trasie Via Aurelia tworzą wspólny organizm, rozdzielony wyłącznie granicami administracyjnymi. Gospodarka Santo Stefano al Mare opiera się przede wszystkim na wpływach z turystyki i z rolnictwa. W przeszłości istotną gałęzią rozwoju był także połów ryb, który obecnie stracił na zaczeniu.

Santo Stefano al Mare, Włochy
Santo Stefano al Mare, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • plaża w Santo Stefano al Mare – w miasteczku znajdują się plaże ze sztucznie nawiezionym piaskiem. W celu zabezpieczenia piasku przed wymywaniem zbudowano skaliste falochrony, po których częściowo można chodzić. W tym celu zbudowano niewielkie, betonowe mostki. Plaża w miasteczku jest niewielka, w dużej części płatna. Pewną atrakcją są leżaki rozstawione kilkanaście metrów od brzegu, na skalistej wysepce.
  • stare miasto – tutejsza starówka jest naprawdę symboliczna. Składa się z niewielkiego placu przed kościołem i krótkiej alejki Via Roma. Warto się jednak tędy przespacerować.

Historia

Historia tej niewielkiej miejscowości nieodłącznie związana jest z historią całego regionu. Przez wieki dominowały tutaj wpływy dwóch wielkich księstw – z Genui i z pobliskiej Ventimiglii. W XVIII przez krótki czas Santo Stefano al Mare znalazło się we władaniu Napoleona Bonaparte. Następnie na mocy Kongresu Wiedeńskiego miasteczko wraz z całym regionem stało się częścią Królestwa Sardynii. Od 1861 r. San Bartolomeo al Mare jest częścią Zjednoczonych Włoch.

Obecnie Santo Stefano al Mare liczy około 2 tys. mieszkańców, którzy żyją głównie z turystyki oraz w mniejszym stopniu z rolnictwa i handlu.

Santo Stefano al Mare, Włochy
Santo Stefano al Mare, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Przez miasteczko przebiega droga SS1, tzw. Via Aurelia, która łączy Rzym z Francją, biegnąc wzdłuż wybrzeża Lazio, Toskanii i Ligurii. Trasa przebiega głównie przez teren zabudowany, z licznymi skrzyżowaniami i ograniczeniami prędkości. Alternatywą jest płatna autostrada A10, którą dostaniemy się tutaj najszybciej.

Z autostrady A10 do Santo Stefano al Mare możemy zjechać na węźle Imperia Ovest (kawałek przed miastem) lub w Arma di Taggia (za miastem). W przypadku podróży z Polski (od strony wschodniej) wygodniejszy wydaje się być pierwszy zjazd (w Imperia Ovest). Wprawdzie od zjadu do centrum Santo Stefano al Mare jest jeszcze 10 km, ale droga jest bardzo malownicza i biegnie wzdłuż wybrzeża.

W samym Santo Stefano al Mare nie ma stacji kolejowej, ale kilka kilometrów dalej znajduje się nowoczesny dworzec kolejowy w Arma di Taggia. Jest to jedno z większych miast w prowincji

Miasta Partnerskie

Santo Stefano al Mare nie posiada miast partnerskich.

Ocena miejsca

2.9/5 gwiazdek (1219 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com