x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

 • Rzym
 • Wenecja
 • Mediolan
 • Florencja

» » Sirolo / Riviera del Conero

Sirolo / Riviera del Conero

prowincja: Ankona, region: Marche, Włochy

Sirolo, Włochy
plaża w Sirolo, Riviera del Conero w regionie Marche, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Mało kto wie, że na szerokim i piaszczystym wybrzeżu Adriatyku we włoskim regionie Marche znajduje się pewien cudowny, 20 kilometrowy wyjątek. To niewielka Riviera del Conero - miejsce, gdzie wysokie, skaliste góry stykają się z turkusowym morzem tworząc urokliwe zatoczki, strome górskie ścieżki i rajski wręcz krajobraz. Po środku Riviery del Conero leży przepiękny kurort Sirolo z przepiękną starówką i jednymi z najpiękniejszych we Włoszech plażami.

Śmiało można zaryzykować tezę, że jeśli zachodnie Włochy mają swoją krainę o nazwie Cinque Terre, która jest powszechnie znana i uwielbiana, to wschodnie Włochy mają Rivierę del Conero. Miejsce równie wspaniałe. Miejscami może mniej spektakularne niż konkurent z zachodu, ale za to więcej jest tu plaż i zatoczek, które warto odkrywać.

Niewielkie Sirolo liczy na co dzień nieco ponad 4 tys. mieszkańców i leży w samym sercu Riviery del Conero oraz na terenie Parco Regionale del Conero. Tuż obok znajduje się szczyt Monte Conero (572 m n.p.m.). Górski szczyt widoczny z oddali jest celem pieszych i rowerowych wycieczek. Jednak tak naprawdę dla wielkiej rzeszy turystów, którzy przybywają tu co roku to nie Monte Conero jest głównym celem, ale tutejsze plaże. Rivierę del Conero pod względem skalistych klifów stromo opadających do morza można porównać wyłącznie z półwyspem Gargano. Na całym włoskim wybrzeżu Adriatyku nie ma już innych tak zjawiskowo pięknych miejsc.

Zwiedzanie Sirolo warto rozpocząć od historycznego centrum. Miejska starówka pochodzi z okresu średniowiecza i stanowi sieć wąskich uliczek, niemalże labiryntów, ale jest stosunkowo niewielka. Samochód można zaparkować na niewielkim Piazza Franco Enriquez skąd zabytkową bramą od razu wejdziemy na zamkniętą dla ruchu Via Italia. To główna uliczka starego miasta, od której odchodzą jeszcze węższe ulice poprzeczne.

Wzdłuż wąskiej Via Italia znajdują się restauracje, lodziarnie, butiki oraz sklepy z lokalnymi produktami. Można tu kupić m.in. lokalne wina, oliwę z oliwek z regionu Marche, bardzo smaczne sery i wędliny albo pamiątki znad morza. Ulicą Via Italia dojdziemy do Piazzale Marino. W ciągu dnia jest tu dosyć pusto, ale wieczorami plac tętni życiem. To właśnie tutaj znajdują się najmodniejsze w miasteczku bary i kawiarnie. Można się tu napić drinka lub zamówić tacę efektownych przystawek (ceny wcale nie są aż tak wygórowane, jakby się wydawało). Wokół placu rozstawione są ławki – w większości usytuowane w cieniu drzew. Znajdują się tu także restauracje, pizzeria, a na wyższych piętrach kameralne hotele lub wakacyjne apartamenty do wynajęcia.

Jednak mimo tych wszystkich kolorowych drinków, lodziarni i smakowitych przystawek na  Piazzale Marino najważniejsze są tarasy widokowe, z których rozpościera się widok na Rivierę del Conero. Z tutejszego skweru można podziwiać zatoczki wybrzeża Adriatyku zarówno w stronę Ankony, jak i na południe - w stronę miasteczka Numana. Doskonale stąd widać skaliste klify wpadające do morza oraz ludzi wypoczywających na plaży. Jest to ulubione miejsce do pamiątkowych fotografii wśród turystów. Warto przyjść tu zarówno w ciągu słonecznego dnia, aby zobaczyć plażowe życie, jak i wieczorem, gdy plaże są już opustoszałe, a morze staje się nieco spokojniejsze i bardziej tajemnicze.

Patrząc na północ z tarasu widokowego widać plażę San Michele. Gdyby nie skalisty klif, który zasłania kolejną zatokę, to widzielibyśmy także słynną zatokę Dwóch Sióstr (Due Sorelle). To właśnie tam codziennie rano z portu w Numanie wypływa statek wycieczkowy z turystami. Statek wysadza turystów w zatoce, a następnie wraca po nich 3 godziny później. Na Due Sorelle jest się praktycznie odseparowanym od świata. Raczej nie da się stamtąd wrócić pieszo, nie ma tam barów, sklepów ani innej infrastruktury.

Będąc w centrum Sirolo warto przespacerować się jeszcze ulicą Via Giulietti. To odchodząca od rynku w kierunku północnym ulica, na której możliwy jest już ruch samochodowy. Wzdłuż ulicy znajdują się hotele, apartamenty oraz butiki i lodziarnie. To właśnie tam – tuż obok wejścia do miejskiego parku – znajduje się Gelateria il Bassoto. Zdecydowanie najlepsza lodziarnia w mieście w bardzo niepozornie wyglądającym lokalu.

Tuż obok Gelateria il Bassoto znajduje się wejście do Parco di Sirolo. Miejski park można odwiedzać bezpłatnie w ciągu dnia. Z parkowych alejek można podziwiać panoramę wybrzeża. Znajduje się tu także ścieżka do plaży San Michele.

Spiaggia Urbani

Spiaggia Urbani, Sirolo
Spiaggia Urbani, Sirolo (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jednak najważniejsze w Sirolo są oczywiście plaże. To one przyciągają tutaj tłumy turystów. Do głównej miejskiej plaży dojedziemy krętą i biegnącą stromo w dół Via Bosco. To Spiaggia Urbani, czyli plaża miejska. Przy plaży znajduje się niewielki parking (oczywiście płatny) mogący pomieścić około 30 samochodów. Nie ma żadnych innych miejsc parkingowych. Jeśli chcemy tu zaparkować, to trzeba przyjechać wcześnie rano, najlepiej przed godziną 9:00. Później zostaje nam tylko spacer pieszy albo dojazd autobusem. Lokalna policja w czasie wakacji skrupulatnie pilnuje okolic parkingu oraz sprawdza bilety parkingowe. Dozwolony jest parking do 5 minut na wyładowanie bagaży i członków rodziny z samochodu. Następnie trzeba odjechać i poszukać sobie innego miejsca do dłuższego postoju.

Spiaggia Urbani jest plażą żwirową. Dużą część plaży zajmują płatne leżaki. Znajduje się tu także betonowy falochron, na którym opalają się turyści. To dobre miejsce do zrobienia pamiątkowych zdjęć z wybrzeża.

Spiaggia di San Michele

Spiaggia di San Michele
przepiękna i szeroka Spiaggia di San Michele, Sirolo, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Idąc na północ ze Spiaggia Urbani po chwili dojdziemy na długą i szeroką Spiaggia di San Michele. To niewątpliwie jedna z najpiękniejszych plaż we Włoszech. Szeroka, z delikatnym żwirem i cudownie turkusowym kolorem Adriatyku. Plaża jest niemal w całości bezpłatna. Na plażę można także dojść ścieżką z parku miejskiego w Sirolo (czas spaceru to około 20 minut w jedną stronę).

Sassi Neri

Sassi Neri
sfotografowana z oddali plaża Sassi Neri w Sirolo, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Trzecia ze słynnych plaż Sirolo, znajdująca się jeszcze nieco dalej na północ, to Sassi Neri. W przeszłości była to nieformalna plaża naturystyczna (chociaż do dzisiaj niektórzy po sezonie praktykują tu naturyzm). W ostatnich latach burmistrz Sirolo wydał wojnę naturystom, twierdząc, że Sirolo cierpi na dramatyczny brak plaż i w związku z tym Sassi Neri także musi zostać zagospodarowana. Obecnie początkowo jest to szeroka plaża z płatnymi leżakami, a na dalszym odcinku plaża się zwęża, jest bardziej skalista niż żwirowa, ale bezpłatna. W niektórych miejscach są informacje o możliwości osunięcia się skał. Mimo wszystko warto odwiedzić chociażby te bezpieczne części plaży.

Booking.com

Położenie

Miasteczko Sirolo leży na skalistych górach, bezpośrednio nad wybrzeżem Adriatyku, we włoskim regionie Marche. Historyczne centrum z okresu średniowiecza położone jest na wzniesieniu, z którego ścieżkami lub krętą asfaltową drogą można zejść do miejskich plaż. Miasto liczy niespełna 4 tys. mieszkańców, ale w czasie wakacji przybywają tu tłumy turystów. Sirolo znajduje się na terenie Parco Regionale del Conero oraz leży wzdłuż około 20 kilometrowej Riviery del Conero. Tuż obok znajduje się widoczny z oddali szczyt Monte Conero (572 m n.p.m.). Miasto posiada plaże żwirowe, ale żwirek jest delikatny i nie stanowi większego problemu dla turystów. Dzięki temu woda Adriatyku ma tu szczególnie turkusowy kolor.

Sirolo, Włochy
plaża w Sirolo, Riviera del Conero w regionie Marche, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

 • historyczne centrum - starówka w Sirolo w większości pochodzi z okresu średniowiecza. Główną ulicą handlową starego miasta jest zamknięta dla ruchu Via Italia. To przy niej znajdują się restauracje, bary, butiki oraz sklepy z lokalnymi produktami (z serami, wędlinami, oliwą z oliwek oraz świetnym winem). Od Via Italia w poprzek odchodzą jeszcze inne, węższe, brukowane uliczki. Via Italia prowadzi do głównego miejskiego placu - Piazzale Marino. Znajdują się przy nim bary i restauracje ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu. Z tarasów widokowych na Piazzale Marino można podziwiać panoramę wybrzeża. Doskonale widać stąd plaże Sirolo oraz sąsiednią Numanę. Plac tętni życiem szczególnie w godzinach wieczornych. W ciągu dnia - gdy wszyscy są na plaży - barowe stoliki świecą zazwyczaj pustkami.
 • Gelateria il Bassoto - zdecydowanie najlepsza lodziarnia w mieście, chociaż trochę niepozorna i nie mająca jakichkolwiek stolików i krzesełek dla swoich klientów. Warto spróbować tutejszych lodów. Ceny nie są wygórowane. Lodziarnia znajduje się przy Via Anacleto Giulietti 84.
 • Monte Conero - szczyt górujący nad Sirolo. Monte Conero ma 572 m n.p.m. Prowadzi na niego kilka tras trekkingowych. Można także próbować dojechać rowerem, ale jest to zadanie ekstremalnie trudne. Niektórzy mieszkańcy, szczególnie ci z Ankony, zamiast Monte Conero mówią Monte d'Ancona. Jest to jedno z najwyższych wzniesień na włoskim wybrzeżu Adriatyku. Podobne są jeszcze tylko na półwyspie Gargano. Co ciekawe Monte Conero ma także znaczenie strategiczne dla włoskiego wojska. Od wieków był to świetny punkt obserwacyjny i jedyna tego typu skalista forteca w tej części wybrzeża. Wśród mieszkańców krążą legendy o tym, jakoby w podziemiach Monte Conero były wydrążone tunele lub ukryte rakiety, które na co dzień wycelowane były w państwa bałkańskie. To, że na Monte Conero znajdują się dwa zamknięte terytoria wykorzystane przez armię jest prawdą. Nie wiadomo jednak zbyt wiele na ten temat.
 • Spiaggia Urbani - główna miejska plaża, do której można się dostać wąską i krętą ulicą Via Bosco. Przy plaży znajduje się niewielki parking. Na samą plaże schodzi się jeszcze dodatkowo po schodach (górna część schodów to świetny punkt widokowy do pamiątkowych zdjęć). Plaża jest żwirowa, ale ze stosunkowo łagodnym zejściem do Adriatyku. Część plaży to – jak na Włochy przystało – strefy z płatnymi leżakami. Część turystów spaceruje lub opala się na betonowym falochronie. Jeśli w czasie wakacji chcemy tu przyjechać własnym samochodem, to na parkingu przed 9:00 rano jest jeszcze szansa na znalezienie wolnego miejsca. Później pozostaje raczej wędrówka piesza lub dojazd autobusem komunikacji publicznej.
 • Spiaggia di San Michele - druga ze słynnych plaż w Sirolo. Znajduje się tuż obk Spiaggia Urbani. Do plaży San Michele trzeba iść na północ, dosłownie przez chwilę za skalisty klif, który ją zasłania. Plaża jest szeroka, z delikatnym żwirem i przepięknym lazurowym kolorem Adriatyku. Większa część plaży to odcinki darmowe. Co ciekawe, do plaży można też dojść ścieżką z parku miejskiego w Sirolo. Według znaków powinno to zająć około 20 minut w jedną stronę.
 • Sassi Neri - najdalej wysunięta na północ miejska plaża, do której można dojść pieszo. W przeszłości była to nieoficjalna plaża naturystyczna. Obecnie jest to zwykła plaża miejska. Na początku jest stosunkowo dużo stref płatnych, ale nieco dalej cała plaża jest darmowa. Jest tu mniej żwirku, a więcej kamieni i dużych skał. Zejście do morza jest nieco trudniejsze, a miejscami mogą się obsypywać skaliste klify. Na tej plaży zazwyczaj jest bardzo mało ludzi.
 • Spiaggia Delle Due Sorelle – plaża "Dwóch Sióstr" to jedna z najpiękniejszych zatok nad włoskim Adriatykiem. Można się tam dostać wyłącznie drogą morską. Z portu w Numanie codziennie rano odpływa statek wycieczkowy, który zabiera turystów na plażę Due Sorelle. Następnie statek wraca po plażowiczów kilka godzin później. Na Spiaggia Delle Due Sorelle nie ma żadnej infrastruktury w postaci leżaków, barów, czy toalet. Wybierając się na zatokę trzeba zabrać ze sobą parasol (na plaży nie ma naturalnie występującego cienia) oraz zimne napoje i ewentualnie jakieś przekąski. Na plaży nie ma opieki ratownika. Nie ma też koszy na śmieci. Wszystkie śmieci należy zabrać ze sobą i wyrzucić ewentualnie na pokładzie statku. W sezonie wakacyjnym statek z Numany podpływa też do plaży San Michele w Sirolo skąd zabiera turystów. Aktualne godziny rejsów można sprawdzić w biurze w porcie w Numanie. Odbywa się tam także sprzedaż biletów na rejsy (w sezonie wakacyjnym 2015 bilet dla osoby dorosłej kosztował około 25 euro).

Historia

Region Marche szczyci się faktem, że ludność zamieszkiwała te ziemie już 100 000 lat temu. Region Marche, a szczególnie okolice Piceno, to miejsce, gdzie od dziesięcioleci archeologowie znajdują najwięcej cennych pamiątek z epoki brązu.

Urodzajne ziemie i piękne krajobrazy wokół Monte Conero docenili już Rzymianie, którzy lubili przyjeżdżać tutaj na wakacje.

Jednak najbardziej dynamiczny rozwój Sirolo miał miejsce w okresie średniowiecza. To wtedy powstał tutaj zamek, a historyczne centrum zostało otoczone murami obronnymi. Z okresu średniowiecza pochodzi duża część zabudowy starego miasta, którą możemy podziwiać w dzisiejszych czasach. Wieże obronne wokół Sirolo miały także strategiczne znaczenie dla pobliskiej, znacznie większej, Ankony. Mimo bliskiego sąsiedztwa Sirolo do XV wieku utrzymywało pewnego rodzaju autonomię od Ankony. W XVII wieku Sirolo stało się częścią Państwa Kościelnego.

Dzisiaj historyczne centrum Sirolo - poza plażami - jest największą atrakcją miasteczka. Turyści spacerują wąskimi, brukowanymi uliczkami oraz podziwiają panoramę linii wybrzeża Marche z tarasów widokowych na Piazzale Marino. W pogodne dni widać stąd nawet wybrzeże Chorwacji. Sirolo liczy niespełna 4 tys. mieszkańców. Duża część z nich żyje z turystyki, ale z punktu widzenia gospodarczego ważne jest także bliskie sąsiedztwo Ankony, gdzie znajduje się jeden z największych portów we Włoszech.

W ostatnich latach samorząd Sirolo położył duży nacisk na zagospodarowanie miejskich plaż. Plaże w Sirolo są szczególnie piękne. Z uwagi na skaliste klify i liczne zatoczki zbudowano zejścia do poszczególnych plaż oraz zabezpieczono częściowo osuwiska. Warto zwrócić uwagę, że w Sirolo większość plaży to odcinki darmowe. Zupełnie inaczej niż w sąsiedniej Numanie, czy innych kurortach Adriatyku

Sirolo, Włochy
Sirolo, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Turyści z Polski do Sirolo i na wybrzeże Conero w regionie Marche najczęściej przyjeżdżają własnym samochodem. Przykładowo z Warszawy do Sirolo jest około 1650 km w jedną stronę, jeśli wybierzemy wariant podróży autostradami przez Czechy i Austrię. Zarówno w Czechach, jak i w Austrii za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi należy zapłacić poprzez wykupienie winiety. We Włoszech opłaty za autostrady uiszcza się na bramkach, po przejechaniu danego odcinka. Opłata jest uzależniona od liczby przejechanych kilometrów.

Jeśli zależy nam na uniknięciu część opłat autostradowych, to we Włoszech z autostrady A4 zjedźmy już na węźle "Venezia Est" (Wenecja wschód), a następnie jedźmy na południe drogami krajowymi biegnącymi bezpośrednio wzdłuż wybrzeża przez Ravennę i Rimini. Czasowo taki wariant jest nieco dłuższy, ale oszczędza się kilkadziesiąt euro na autostradzie, a ponadto liczba kilometrów do przejechania w jedną stronę jest nieco niższa. Wynika to z faktu, że autostrada biegnie nieco na około, przez Bolonię.

W samym Sirolo, a szczególnie w okolicy plaży miejskiej, miejsca parkingowe są płatne i dosyć drogie, jeśli chcielibyśmy pozostawić samochód na cały dzień. Na obrzeżach są bezpłatne parkingi. Rezerwując hotel, apartament lub kemping warto upewnić się wcześniej, czy zapewnia on miejsce parkingowe.

Najbliższe międzynarodowe porty lotnicze znajdują się w Ankonie i w Rimini. Obydwa nie mają jednak bezpośrednich połączeń z polskimi miastami. Lotnisko w Bolonii, gdzie lądują tani przewoźnicy z Polski, tacy jak Ryanair, czy Wizzair jest oddalone od Sirolo o ponad 230 km.

Z uwagi na górzysty teren Sirolo omija linia kolejowa. Jednak stacja znajduje się stosunkowo blisko, ponieważ zaledwie 9 km od centrum Sirolo. Jest to dworzec Osimo Castelfidardo. Przy stacji znajduje się parking dla samochodów. Kilka kilometrów dalej znajduje się jeszcze stacja Camerano Aspio - w pobliżu jest sklep IKEA oraz hipermarket. Jeśli zależy nam na dalszych podróżach pociągiem - w tym na połączeniach ekspresowych - to najlepiej jechać na dworzec w Ankonie.

Z dworca w Ankonie odjeżdżają m.in. bezpośrednie połączenia regionalne (tzw. regionale veloce) do Rzymu. Pociąg jedzie niespełna 4 godziny, a bilet w 2016 r. kosztował 16,70 euro. Można także jechać pociągiem InterCity, który jedzie 20 minut krócej, ale jest dwukrotnie droższy. Za niespełna 7 euro pociągiem regionalnym w około godzinę można dojechać z Ankony bezpośrednio do Rimini. Jednak będąc w przepięknym Sirolo podróż do Rimini to zdecydowanie zły pomysł.

W Ankonie znajduje się jeden z największych na Morzu Śródziemnym portów morskich. Odpływają stąd promy do Splitu i Zadaru w Chorwacji, na chorwackie wyspy Hvar i Vis, do miasta Bar w Czarnogórze, do Durrës w Albanii, na wyspę Korfu w Grecji i do kilku innych miejsc. Nawet jeśli nie planujemy wycieczki statkiem lub promem to warto odwiedzić wzgórze widokowe obok portu w Ankonie, skąd rozpościera się panorama na wielkie statki i promy.

Miasta Partnerskie

Sirolo nie posiada miast partnerskich.

Ocena miejsca

2.9/5 gwiazdek (1027 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com