x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

» » Tellaro

Tellaro

prowincja: La Spezia, region: Liguria, Włochy

Tellaro, Włochy
Tellaro, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Maluteńkie Tellaro położone na granicy Toskanii i Ligurii jest w zasadzie dzielnicą lubianego i znanego wśród Włochów kurortu Lerici. Samo Tellaro jest piękne i sentymentalne, ze starówką położoną tuż przy brzegu i niewielkim portem rybackim. Jednak turystów przyciąga nie tyle historyczne skupisko kilkudziesięciu domów, ale trzy romantyczne zatoczki znajdujące się obok centrum, przy drodze z Tellaro do Lerici. Ukryte pomiędzy zielenią i skałami plaże znane są tylko Włochom i tym turystom, którzy przed wakacyjnym wyjazdem zapoznali się w internecie z okolicą.

Pierwsza z zatoczek, nazywana Zatoką Poetów znajduje się w połowie drogi pomiędzy starówką Lerici, a centrum Tellaro przy Via Fiascherino. Można tam dotrzeć samochodem (niewielkie parkingi znajdują się nieopodal, przy drodze) lub autobusem komunikacji miejskiej ATC (należy wysiąść na przystanku Fiascherino Eco Del Mare). Niestety zatoczka jest prywatna i zwykły śmiertelnik nie ma tam wstępu. Przy plaży powstał niewielki, ekscentryczny, kameralny hotel, a na samej plaży rozstawione zostały luksusowe leżaki. Na stosunkowo dużej zatoce rozstawiono tylko 8 parasoli (po jednym dla każdego pokoju hotelowego). Parasole otoczone są z każdej strony czymś w rodzaju przewiewnej zasłony, a plażowicze poza leżakami mają do dyspozycji także wielkie poduchy. Atmosfera panuje tam wyjątkowo swobodna i elitarna. Turyści mogą tylko spojrzeć na tę zatokę przy ogrodzenie na skalistym klifie.

Druga zatoczka - znajdująca się kawałek dalej - dostępna jest dla każdego. Z parkingu przy drodze należy przejść kilkadziesiąt metrów w stronę Tellaro (czyli w kierunku południowym), a potem zejść po kamiennych schodkach. Wyjdziemy wprost na przepiękną piaszczystą zatoczkę. Znajduje się tu zarówno strefa płatna (dostępna jednak dla każdego) jak i część bezpłatna na piasku, z delikatnym zejściem do morza. Jest tu naprawdę bardo urokliwie, a szczególnie pięknie całość wygląda o zachodzie słońca.

Zakochane pary, które poszukują odrobiony prywatności, lub panie lubiące się swobodniej poopalać mogą przejść na prawo, za niewielki klif, gdzie niektórzy turyści rozkładają swoje ręczniki pomiędzy kamieniami. Trzeba się spieszyć, bo miejsca jest tam niewiele – zaledwie dla kilku grup plażowiczów. Na tę część plaży osoby postronne mają utrudniony dostęp.

Trzecia zatoczka od drugiej oddzielona jest niewielkim cyplem, na którym znajduje się trzygwiazdkowy hotel z restauracją oraz zabudowa apartamentowa. Tam również znajduje się niewielka piaszczysta plaża z możliwością łagodnego zejścia do morza. Tuż przy plaży, ale nieco powyżej, znajdują się nieliczne apartamenty, jeden nawet z pięknie położonym, prywatnym basenem.

Od trzeciej zatoczki dzieli nas już tylko niespełna 500 metrów do głównego centrum Tellaro. Nie ma tu deptaków, ani nadmorskich promenad, więc ten odcinek musimy pokonać idąc wzdłuż ulicy biegnącej równolegle do brzegu morza. Nie bądźmy zdziwieni, że nie ma tu nawet chodnika. Ruch samochodowy jest naprawdę niewielki i nawet jak na Włochy stosunkowo powolny.

W centrum Tellaro podziwiać możemy kolorowe, niewielkie kamieniczki. Jest tu kilkanaście sklepików oraz nieliczne restauracje i kameralne hoteliki. Główną atrakcją turystyczną jest wysunięta w głąb morza część starówki do złudzenia przypominająca któreś z sąsiednich miasteczek  Parku Narodowego Cinque Terre. Znajdują się tam betonowe ścieżki wzdłuż wybrzeża, na których w czasie wakacji opalają się turyści.

Booking.com

Położenie

Tellaro uznawane jest za dzielnicę popularnego wśród Włochów, pięknego wakacyjnego kurortu Lerici. Osada położona jest we wschodniej części Zatoki La Spezia (Golfo della Spezia) w pobliżu granicy Toskanii z Ligurią. Tellaro leży już po stronie liguryjskiej, około kilkunastu kilometrów od granicy pomiędzy regionami. Centrum miasteczka położona jest na wzniesieniu tuż przy morzu. Obok znajdują się trzy urokliwe zatoczki z plażami. Tellaro liczy około 1200 mieszkańców.

Zatoka Poetów, Włochy
Zatoka Poetów, Tellaro, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • plaża w Tellaro – największą atrakcją Tellaro są trzy zatoczki zlokalizowane przy drodze pomiędzy Lerici, a Tellaro. Dwie z zatoczek dostępne są bezpłatnie dla turystów. Można kąpać się tam w morzu i opalać się na plaży. Woda w tym miejscu jest spokojna, nieco mętna, ale za to krajobraz wokół jest wyjątkowo urokliwy. W pobliżu zatoczek znajdują się też skały, na które nieco mocząc się w morzu można dojść pieszo. Jest to dodatkowa atrakcja dla turystów.
  • starówka Tellaro – po dniu spędzonym na plaży warto odwiedzić niewielką starówkę Tellaro. Jej zwiedzanie zajmuje mniej niż godzinę. Szczególnie ładnie jest w tej części, która jest wysunięta najbardziej w głąb morza. Znajdują się tam betonowe tarasy i pomosty, na których w ciągu dnia niektórzy się opalają.

Historia

Pierwsze ślady życia na tutejszym terenie pochodzą z okresu, gdy te teryny były zamieszkiwane przez Etrusków (około VII wieku p.n.e.). Późniejsze losy osady nieodzownie są związane z historią Lerici – przez wieki Tellaro było uznawane za przedmieścia Lerici. Tak jest zresztą do dziś.

Tellaro, Włochy
zatoczka w Tellaro, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Tellaro jest świetnie skomunikowane ze światem za sprawą przebiegających w pobliżu aż dwóch autostrad. Pierwsza z nich to autostrada A15 biegnąca z miasta La Spezia w stronę Parmy, a druga to A12 biegnąca wzdłuż wybrzeża Ligurii i Toskanii.

W Tellaro nie ma stacji kolejowej. Pociągiem można dotrzeć do pobliskich miast Sarzana lub La Spezia.

Miasta Partnerskie

Tellaro nie posiada miast partnerskich.

Ocena miejsca

2.9/5 gwiazdek (1227 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com