Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Położone w północnej części Jeziora Garda Toroble w przeszłości było mało znaczącą wioską rybacką z niewielkim portem i urokliwymi kamieniczkami. Dziś jest to najciekawsze miasteczko z punktu widzenia turystycznego nad całym jeziorem. Niewielkie centrum utrzymuje swój kameralny i romantyczny charakter, a największym atutem miasteczka jest ciągnąca się wzdłuż jeziora żwirkowa plaża z przepiękną zielenią, promenada spacerowa wzdłuż wody i wysuniętą do samego nabrzeża zabytkową zabudową.

 

Torbole leży zaledwie 4 km od słynnej miejscowości Riva del Garda. Być może z tego powodu miasteczko często traktowane jest nieco po macoszemu, jako gorsza wersja sąsiedniej Rivy. To bardzo krzywdząca opinia. Torbole z punktu widzenia przewodników turystycznych, które skupiają się na zabytkach, historii miast i ich znaczeniu w przeszłości, rzeczywiście jest mało interesujące. Nie ma tu słynnych kościołów, placów, zamków, czy szczególnie charakterystycznych miejsc.

 

Miasteczko znalazło jednak własną niszę. Władze samorządowe w pełni wykorzystały swoje położenie tuż nad jeziorem i utworzono tutaj bardzo długą – jak na tutejsze warunki – żwirkową plażę. Oglądając zdjęcia z plaży można odnieść wrażenie, że jest tu tak samo jak na – jakże popularnym wśród polskich turystów – wybrzeżu Chorwacji. Charakterystyczny żwirek, woda bez większych fal, góry i zieleń.

 

Szczególnie tutejsza zieleń jest godna uwagi. Wzdłuż plaż ciągnie się promenada spacerowa. Wiele osób odpoczywa na postawionych wzdłuż promenady ławkach i przygląda się krajobrazowi jeziora. Promenada w większości znajduje się w cieniu śródziemnomorskich drzew, a naturalnym przedłużeniem plaży stały się elegancko przystrzyżone trawniki. Na nich również wypoczywają plażowicze. Niektórym jest tu wygodniej niż na plaży żwirkowej, a przy tym jest tu dużo cienia.

 

Plaża w Torbole, jak przystało na bogaty, północny region Włoch, jest starannie przygotowana na przybycie turystów. W sezonie są tutaj ratownicy wodni, miasto zapewnia toalety, prysznice, dba o czystość plaży i pielęgnuje zieleń. W Torbole, bezpośrednio naprzeciwko plaż (nieco poza centrum) znajdują się bardzo pięknie zlokalizowane campingi z bungalow i prywatnym dostępem do plaży.

 

Po dniu spędzonym na plaży można wybrać się na pieszą wycieczkę do pobliskiej miejscowości Riva del Garda. To zaledwie 4 km, a droga wiedzie wzdłuż jeziora. Jeśli nie mamy ochoty na spacery, to wokół jeziora oraz do poszczególnych miasteczek regularnie kursują autobusy komunikacji publicznej. W samym Torbole także wieczorem jest bardzo urokliwie na promenadzie, a po godzinie 20:00 zaczynają zapełniać się tutejsze restauracje ze stolikami na świeżym powietrzu. Co oczywiste, najbardziej oblegane są restauracje, które zapewniają miejsca bezpośrednio z widokiem na jezioro.

 

W całej Europie Torbole słynne jest wśród windsurferów. Co roku północna część Jeziora Garda i plaża w Torbole zapełniają się charakterystycznymi deskami z żaglami. Windsurferzy mają nawet swoje specjalne bazy na przedmieściach Torbole. Są to specjalne porty z ogrodzonymi parkingami, dostępne tylko dla osób z deskami. Surferzy mają tam swoją restaurację i pokoje noclegowe.

 

Torbole (określane w mapach też jako Nago-Torbole lub Torbole sul Garda) umiłowali sobie także poeci i twórcy, odnajdując tu źródło natchnienia. Torbole oczarowało m.in Goethego, który opisał je jako cud natury.

Położenie

Torbole położone jest we włoskim regionie Trentino (Trydent) nad Jeziorem Garda. Jest to region dwujęzyczny. Język niemiecki ma tu równy status z językiem włoskim. Na co dzień miasto posiada około 2600 mieszkańców. Miasto położone jest zaledwie 67 m n.p.m., ale otaczają je wysokie górskie szczyty. W pobliżu Torbole (w Malcesine) znajduje się kolejka, którą można wyjechać na okoliczny szczyt Monte Baldo (2079 m n.p.m.). Z uwagi na śródziemnomorski klimat i położenie jednocześnie nad jeziorem i w górach, miasto wyjątkowo chętnie odwiedzane jest przez turystów.

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

nadmorska promenada

szczególnie urokliwy jest spacer nadmorskimi bulwarami począwszy od wysuniętej na południe części miasta, w pobliżu portu, gdzie dominuje zabudowa przysunięta bardzo blisko do jeziora. Są tu restauracje i niewielkie, kameralne hotele. Można przysiąść na jednej z ławek i podziwiać panoramę północnej części Jeziora Garda. Następnie możemy przespacerować się dalej, wzdłuż plaż i zadbanych trawników, na których wypoczywają turyści.

plaże nad Jeziorem Garda

największą zaletą Torbole są pięknie przygotowane żwirkowo-kamieniste plaże. W czasie wakacji miasto zapewnia dyżury ratowników wodnych, można korzystać z bezpłatnych pryszniców i toalet. Na niewielkich odcinkach plaż można wypożyczyć leżak z parasolem. Osoby, które wolą wypoczywanie w cieniu mogą leżeć na zadbanych trawnikach wśród miejskich zieleni i drzew.

HISTORIA

W Torbole doskonale widać wpływy weneckiej, a później austriackiej dominacji nad tym terenem. Część miasta w pobliżu portu, gdzie jest charakterystyczny domek otoczony z trzech stron jeziorem, to pozostałości budowy z czasów weneckich, a więc z XV w. Z kolei od 1810 do 1918 r. władzę sprawowali tutaj Austriacy. Po zakończeniu I wojny światowej Torbole znalazło się w rękach Włochów.

 

Turystyka zaczęła tutaj rozkwitać już od 1786 r., za sprawą Goethego, który rozsławił miasteczko w swojej twórczości.

Komunikacja

Jak dojechać do Torbole

Z południowej Polski (na przykład z Krakowa) do Torbole najlepiej jechać przez Czechy, Austrię i Przełęcz Brenner. Wówczas będziemy mieć do pokonania około 1300 km, trasa przebiegać będzie głównie autostradami. Z autostrady A22 należy zjechać na węźle Roverto Sud / Lago di Garda Nord. Od zjazdu z autostrady do centrum Torbole, które znajduje się przy samym jeziorze, jest zaledwie 13 km.

Najbliższa stacja kolejowa

W Torbole nie ma stacji kolejowej. Najbliższa stacja – z dużą ilością połączeń – znajduje się w Roverto. Dworzec w Roverto oddalony jest o 20 km od centrum Torbole. Pomiędzy dworcem, a Torbole kursują autobusy komunikacji publicznej. Także w obrębie samego Jeziora Garda działa bardzo sprawna komunikacja autobusowa.

Pobliskie lotnisko

Najbliższe – popularne wśród przewoźników latających z Polski – lotnisko jest w Bergamo. Lądują tam między innymi tanie linie Wizzair i Ryanair.

Ominięcie płatnej autostrady przez Przełęcz Brenner

Planując wyjazd w okolice Jeziora Garda wielu Polaków rozważa ominięcie austriackiej autostrady biegnącej przez Przełęcz Brenner. Jeszcze dziesięć lat temu na wielu polskich forach internetowych związanych z Włochami był to bardzo popularny problem z uwagi na dodatkowy koszt przejazdu, wynoszący niespełna 10 euro za około 30 km fragment autostrady. Dziś Polacy znów zaczynają pytać o ominięcie autostrady na tym odcinku, ale już nie z uwagi na koszty, a z uwagi na korki na autostradowych bramkach, które tworzą się tam w sezonie zimowym i wakacyjnym, gdy jest wymiana turnusów. Ponadto omijając austriacką autostradę na odcinku od Innsbrucka do granicy włoskiej możemy podziwiać przepiękne, alpejskie widoki lub zrobić sobie przerwę w jednej z cudownie położonych austriackich restauracji, serwujących także lokalne piwo. Turyści dla których mają znaczenie argumenty ekonomiczne z pewnością zauważą, że tankując na stacji benzynowej w Innsbrucku zapłacimy za paliwo nawet kilkadziesiąt euro centów mniej, niż gdybyśmy tankowali na autostradzie.

 

Austriacka droga numer 182 – będąca alternatywą dla dodatkowo płatnej autostrady A13 – to zaledwie 30 km odcinek od Innsbrucka do granicy włoskiej. Oszczędność czasowa przy wyborze autostrady szczególnie w czasie wakacji jest znikoma. Ponadto po przekroczeniu granicy austriacko-włoskiej drogą 182 wjedziemy od razu do centrum Brennero, gdzie na przejeżdżających turystów czekają klimatyczne, górskie restauracje ze świetną kuchnią.

Miasta partnerskie

  • Torbole nie posiada miast partnerskich.
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Booking.com