x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

Tramwaje wodne vaporetto w Wenecji

Tramwaj wodny w Wenecji
Tramwaj wodny w Wenecji, przystanek Salute (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Najlepszym sposobem na sprawne i stosunkowo niedrogie przemieszczanie się po Wenecji są tramwaje wodne zwane vaporetto. Tramwaje regularnie pływają po kilkunastu wyznaczonych trasach, a ceny są znacznie niższe niż w przypadku gondoli. Główne przystanki vaporetto znajdują się przy dworcu kolejowym Venezia S. Lucia i przy najważniejszych zabytkach miasta (takich jak Rialto, Salute, czy Plac św. Marka). Tramwaje wodne to także dobry sposób, aby dotrzeć na inne wyspy laguny weneckiej (chociażby do Burano, czy Murano).

Tramwaje wodne w Wenecji w godzinach szczytu kursują co 10-20 minut. Przemieszczają się nimi zarówno turyści jak i mieszkańcy Wenecji oraz pracownicy hoteli, restauracji, sklepów, komisariatów czy urzędów publicznych.

Przy każdej stacji tramwaju wodnego znajduje się informacja o możliwych połączeniach, plan kursów i ceny. Przy najbardziej obleganych przystankach są też elektroniczne tablice z informacją za ile minut możemy spodziewać się poszczególnych tramwajów.

Tramwajami wodnymi oraz komunikacją publiczną w Wenecji zarządza miejska spółka ACTV. Jej zielono niebieskie logo znajduje się na wszystkich tramwajach wodnych. Na stronie internetowej weneckiego ACTV można sprawdzić aktualne informacje o kursach, cenach i promocjach. Jest tam także specjalna wyszukiwarka połączeń.

Przystanki tramwajów wodnych znajdują się na pływających pomostach. Dzięki temu z tramwaju za każdym razem można równie łatwo wysiąść, niezależnie od poziomu wody w Wenecji.

Cena tramwaju wodnego w Wenecji

Tramwaj wodny w Wenecji
Przystanek tramwaju wodnego Rialto (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W 2016 r. ceny kształtowały się następująco:

  • 7,50  euro - bilet ważny przez 75 minut (można się przesiadać)
  • 20 euro - bilet ważny 1 dzień
  • 30 euro - bilet ważny 2 dni
  • 40 euro - bilet ważny 3 dni
  • 60 euro - bilet ważny 7 dni

Ważna uwaga: powyższe ceny i bilety całodzienne nie obowiązują na trasach z/na lotnisko Marco Polo w Wenecji. Inne zasady obowiązują także na liniach 16, 19 i 21 oraz na linii do kasyna.

Dzieci do lat 6 liniami ACTV pływają za darmo. Dzieci od 6 lat i więcej płacą za bilet pełną cenę, jak dorośli.

linie tramwajów wodnych w Wenecji
linie tramwajów wodnych w Wenecji (źródło: Hello Venezia)

Podczas jednodniowej wycieczki do Wenecji z punktu widzenia turystycznego kluczowe są następujące stacje tramwajów wodnych: Ferrovia (przy głównym dworcu kolejowym Venezia S. Lucia), Piazzale Roma (plac przy którym znajduje się dworzec komunikacji miejskiej i międzymiastowej oraz wielopoziomowe parkingi dla samochodów), Rialto, San Marco, Salute. Warto także wybrać się na okoliczne wyspy, najważniejsze przystanki to: Murano Faro, Burano i słynne z piaszczystych plaż Lido di Venezia.

Tramwaj wodny w Wenecji
Tramwaj wodny w Wenecji (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Należy pamiętać, że bilet na tramwaj wodny możemy kupić w kasach przy przystaniach lub w samoobsługowych automatach. Następnie bilet kasujemy przed wejściem na przystań (znajdują się tam specjalne bramki). W sezonie wakacyjnym i w godzinach szczytu przystanie bywają zatłoczone. Wówczas istnieje ryzyko, że nie uda nam się wsiąść do pierwszego tramwaju, który podpłynie. Wówczas musimy czekać na kolejny, który powinien pojawić się za kilkanaście minut.

Jeśli planujesz podróż do Wenecji statkiem z Punta Sabbioni, to szczegóły znajdują się w osobnym dziale: Jak dopłynąć statkiem z Punta Sabbioni do Wenecji?

Tramwaj wodny
Tramwaj wodny w Wenecji, przystanek Salute (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Statki Alilaguna, których bardzo wiele pływa po weneckich kanałach są oddzielną firmą. Nie należy ich mylić z ofertą ACTV. Alilaguna pływa przede wszystkim do lotniska Marco Polo, do terminalu portowego, do centrum Wenecji, na Lido, Murano i Punta Sabbioni.

Miejska spółka ACTV organizująca transport na terenie Wenecji działa od 1881 r. Obecnie ACTV posiada 120 pływających pomostów (przystanków) i około 30 linii. Każdego roku ACTV przewozi 95 milionów pasażerów. Dwie najważniejsze miejskie linie to 1 i 2, ale świetnie skomunikowane są poszczególne wyspy laguny, a także miasteczka i przyczółki na zewnętrznym obwodzie laguny. Tramwaje wodne pływają codziennie od 5:00 do 24:00. Na niektórych trasach funkcjonują linie nocne, które działają od północy od 5:00 rano. W szeroko rozumianym sezonie letnim liczba linii i połączeń jest zwiększana.

Lido di Venezia, tramwaj wodny
nowoczesny przystanek tramwajów wodnych i promów w Lido di Venezia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

tramwaj wodny Wenecja
widok z tramwaju wodnego na Canale Grande w Wenecji (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Zobacz także:

Booking.com