x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

Włochy: wiadomości, turystyka, polityka, gwiazdy
» Triest we Włoszech - przewodnik, dojazd, zdjęcia

23.12.2015, autor: Łukasz Ropczyński

W naszym "Przewodniku" dodaliśmy właśnie opis kolejnego włoskiego miasta. Dzisiaj przyszedł czas na Triest, który jest stolicą regionu Friuli Wenecja Julisjka. Miasto o burzliwej historii i z bardzo widocznym wpływem sąsiedniej Austrii. Mieszkańcy Triestu wciąż uważają się za odrębną grupę ludzi i nie do końca identyfikują się ze swoim regionem. Nic dziwnego. Triest trafił do Włoch dopiero w 1953 r., a jego historia w ostatnich stuleciach była zawiła i pełna zmian.

Triest, Włochy
Triest, Włochy (fot. Stefano Merli, flickr.com)

Wielu turystom Triest kojarzy się tylko z miastem portowym, w którym nie ma nawet plaży. Częściowo to prawda. Port dominuje nad miastem, a tutejsza plaża – jeśli tak w ogóle można ją nazwać – przypomina inne tego typu betonowe plaże znane chociażby z wybrzeża Chorwacji. Jednak taka opinia o Trieście, to tylko część prawdy.

Miasto szczyci się niezwykłą architekturą, która powstała w dużej mierze w XVIII i XIX wieku, kiedy Triest był jednym z najważniejszych miast cesarstwa Austro-Węgier. Z uwagi na swoje bardzo istotne znaczenie gospodarczo-strategiczne w mieście powstawały przepiękne pałace, urzędy, instytucje i hotele. Dziś w dawnych gmach, z których dumni byli Austriacy urzędują przedstawiciele Włoch. Zachował się jednak typowy dla Austrii porządek oraz specyficzny układ ulic i placów.

Czytaj całość: Triest we Włoszech

Booking.com