x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

 • Rzym
 • Wenecja
 • Mediolan
 • Florencja

Narty Włochy » Val di Fiemme - zdjęcia, trasy, skipass

autor: Łukasz Ropczyński

Val di Fiemme
Predazzo, Val di Fiemme, Włochy (fot. bigstockphoto.com)

Region narciarski Val di Fiemme według wielu przewodników określany jest mianem przedsionka Dolomitów. Zaczynają się tu efektowne, monumentalne szczyty górskie, typowe dla Alp. Na Val di Fiemme składa się pięć ośrodków narciarskich: Alpe Cermis, Passo Rolle, Alpe Lusia, Passo Lavaze i Ski Center Latemar, ale większość narciarzy kojarzy głównie miasta Predazzo i Cavalese. Val di Fiemme oferuje narciarzom i snowboardzistom ponad 140 km świetnie utrzymanych tras.

Najbardziej znaną - także w Polsce - miejscowością regionu jest Predazzo. Pierwsze skojarzenia z tą miejscowością odnoszą się do kompleksu skoczni narciarskich. Zawody z tego miasta transmitowane są regularnie także w polskiej telewizji. To właśnie tutaj w 2003 r. na Mistrzostwach Świata Adam Małysz zdobył dwa złote medale. Dokładnie 10 lat później w tym samym miejscu Kamil Stoch na dużej skoczni zdobył złoty medal. Jednak Predazzo to nie tylko dobrze kojarzące się nam skocznie, ale także rozległe tereny narciarskie.

Narciarze wybierający się do Val di Fiemme najczęściej rezerwują hotele lub apartamenty w poniższych miejscowościach:

 • Predazzo
 • Cavalese
 • Stava
 • Tesero
 • Panchia
 • Pampeago

Region narciarski Val di Fiemme oferujący ponad 140 km tras narciarskich składa się z następujących stacji narciarskich:

 • Alpe Cermis-Cavalese
 • Passo Lavazé-Oclini
 • Ski Center Latemar
 • Alpe di Bellamonte-Lusia
 • Passo Rolle

Z przedstawionych wyżej stacji narciarskich to właśnie Ski Center Latemar - Obereggen jest największa w całej dolinie Val di Fiemme. Stacja oferuje 34 trasy o łącznej długości ok. 54 km, 2 wyciągi gondolowe, 13 wyciągów krzesełkowych i 2 wyciągi orczykowe. Ponadto znajdują się tu również snowparki, narciarskie przedszkola oraz trasy z pomiarem czasu. Najbardziej zaawansowani i najodważniejsi narciarze mogą spróbować swoich sił na czarnej trasie Pste Agnello
w Pampeago.

Val di Fiemme, Włochy
Pampeago, Val di Fiemme, Włochy (fot. Kinzica e Alessandro www.100days.it, flickr.com)

Z kolei rodziny z dziećmi najczęściej wybierają trasy Alpe Cermis-Cavalese. Trasy zjazdowe są tu szerokie i niezbyt strome. Dzieci mogą korzystać z nartostrady nazwanej Cermislandia, gdzie na stoku spotkać można postaci z bajek. Ponadto w ośrodku wytyczono 10 tras niebieskich, 11 czerwonych i 5 czarnych. Włoskie przewodniki internetowe zwracają uwagę na czarną trasę Pista Olimpia w Cavaleze. Roztacza się z niej przepiękny widok na dolinę Val di Fiemme.

W Val di Fiemme w ostatnich kilkunastu latach wybudowano kolejne wyciągi, dzięki czemu można uprawiać narciarstwo zarówno na wysokości 1000 m n.p.m., jak i 2800 m n.p.m. Takie zróżnicowanie tras zapewnia odmienne warunki na różnych odcinkach i zróżnicowane otoczenie oraz roślinność.

Po całym dniu spędzonym na nartach w miasteczkach tętni życie nocne. Najwięcej imprez i atrakcji jest Cavalese i Predazzo. Na narciarzy czekają restauracje ze świeżą, lokalną kuchnią, bary, puby i dyskoteki. Posiadacze skipassów przez większość dni tygodnia bezpłatnie mogą korzystać z aquaparku i lodowiska, które jest oświetlone do późnych godzin wieczornych.

Dojazd do Val di Fiemme

Do Włoch najlepiej dojechać przez przez Przełęcz Brenner, a następnie we Włoszech autostradą A22. Jadąc do Włoch austriacką autostradą A13 przez Przełęcz Brenner poza winietą na bramkach będziemy zmuszeni do uiszczenia dodatkowej opłaty. Koszt przejazdu przez Przełęcz Brenner wynosi 8 euro.

Val di Fiemme, Włochy
Pampeago, Val di Fiemme, Włochy (fot. Kinzica e Alessandro www.100days.it, flickr.com)

Z autostrady A22 zjeżdżamy w kierunku Egna Ora. Na zjeździe autostradowym powinna być także informacja, iż jest to kierunek Val di Fiemme. Następnie przejeżdżając przez miejscowość Egna Ora należy jechać w stronę Cavalese. Trasa na tym odcinku jest bardzo malownicza. Największą miejscowością regionu jest Cavalese, do którego dojeżdża się na początku. Następnie w zależności od punktu docelowego można kierować się dalej, do miejscowości Varena, Castello-Molina di Fiemme, Tesero, Panchia, Predazzo, Stava i Pampeago.

Warto pamiętać, aby zabrać ze sobą łańcuchy na koła. Lokalna policja podczas intensywnych opadów śniegu może nie przepuścić samochodu nie mającego takich łańcuchów.

Ceny karnetów w Val di Fiemme

Jeśli chcemy korzystać w pełni ze wszystkich pięciu stacji narciarskich regionu Val di Fiemme powinniśmy wykupić karnet skipass Val di Fiemme - Obereggen. Jego ceny w sezonie 2015/2016 kształtowały się następująco. Karnet na 6 dni dla osoby dorosłej to koszt 234 euro, dla dziecka 164 euro, a dla seniora 210 euro. Powyższe ceny dotyczą szczytu sezonu, czyli okresu od 21 grudnia do 6 stycznia i od 31 stycznia do 19 marca.

W międzyczasie trwa tzw. zwykły sezon. Wówczas karnet 6 dniowy kosztuje 206 euro dla osoby dorosłej, 144 euro zapłacą dzieci, a seniorzy 185 euro. Nieco taniej - ale nieznacznie - jest w tzw. okresie przedsezonowym, czyli przed dniem 20 grudnia.

Istnieje także możliwość zakupu karnetu łączonego tj. Fiemme/Obereggen + Dolomiti Superski. Można wówczas wykupić kombinację 4 dni w Val di Fiemme i 2 dni na trasach Dolomiti Superski. Dostępne są oczywiście różne inne warianty. Cena takiego karnetu jest nieco wyższa niż cena tylko "lokalnego" skipassa.

Trasy w Val di Fiemme

Val di Fiemme oferuje łącznie ponad 140 km świetnie utrzymanych tras narciarskich. 55 km to trasy narciarskie dla dzieci i początkujących, 60 km tras jest przeznaczonych dla średnio zaawansowanych narciarzy, a 25 km należy do tras trudnych. Łącznie w całym regionie jest 7 kabinowych wyciągów narciarskich, 27 wyciągów krzesełkowych i 13 wyciągów orczykowych. Całość dopełniają 3 snowparki. Łącznie jest 47 wyciągów, mających łączną długość 75 km.

Val di Fiemme - mapa tras, ski map
Val di Fiemme - mapa tras

Kliknij tutaj, aby zobaczyć mapę tras i wyciągów Val di Fiemme w wysokiej rozdzielczości (format JPG)

Dla najmłodszych przygotowano parki śnieżne ze specjalnymi wyciągami taśmowymi na tzw. oślą łączkę. Są to idealne miejsca do stawiania pierwszych kroków na nartach przez dzieci. Takie stoki znajdują się w pobliżu schroniska Gardone i w ośrodku Ski Center Latemar. W Ski Center Latemar znajdują się również dwa nowoczesne snowparki dla snowboardzistów.

Skibus w Val di Fiemme

W całym regionie Val di Fiemme kursują skibusy dla narciarzy. Autobusy zatrzymują się we wszystkich wioskach i miastach narciarskich i dojeżdżają bezpośrednio pod stoki. Poniższa mapka obrazuje zimowe linie skibusów w Val di Fiemme.

skibus w Val di Fiemme
mapa połączeń skibusami w Val di Fiemme we Włoszech

DO POBRANIA: Kliknij tutaj, aby pobrać mapę skibus w pełnej rozdzielczości

Łącznie do dyspozycji narciarzy jest 11 linii autobusowych.

Zobacz także:

Booking.com
Karnety
Wielka szkoda,że ceny karnetów w tym roku poszły do góry jak i ceny w barach na stoku, już w przyszłym roku 2016 nie wybiorę się w Dolomity bo zrobiło się drogo :-(, a za Przełęcz Brenner trzeba też płacić. Jak podliczę wszystko to Austria jest tańsza i bliżej :-) . Pozdrawiam Janusz
Janusz
#1
2015-02-07
12:58:57

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com