x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

» » Vasto

Vasto

prowincja: Chieti, region: Abruzja, Włochy

Vasto, Włochy
plaża w Vasto, Włochy (fot. Terre dei Trabocchi, flickr.com)

Vasto jest najciekawszym z wakacyjnych kurortów w Abruzji. Każdego roku do miasta przyjeżdżają turyści spragnieni szerokich, złocistych plaż i turkusowego Adriatyku. Miasto dzieli się na dwie części. Pierwsza z nich to nadmorska dzielnica Marina di Vasto, a druga to historyczne centrum miasta położone na skale. Z wysoko położonej starówki można podziwiać panoramę linii brzegowej i ciągnące się w nieskończoność plaże.

Reprezentacyjnym placem Vasto, wokół którego skupia się życie mieszkańców, a wieczorami także turystów jest Piazza Rossetti. Na środku placu stoi pochodzący z XVIII w. pomnik poety Gabriele, który otaczają śródziemnomorskie palmy. Wokół placu stoją zabytkowe kamienice i kościół oraz urzędy publiczne. Do Piazza Rossetti przylega drugi miejski plac - Piazza Diomede. Warto przespacerować się w tę stronę.

Po drodze miniemy zamek Castello Calderesco, a później - spacerując deptakiem - dojdziemy do katedry. Kilkadziesiąt metrów od katedry znajduje się kolejny ważny zabytek miasta Palazzo d’Avalos. Niestety obecny stan budynku sugeruje konieczność wykonania remontu. W Palazzo d’Avalos mieści się teraz muzeum miejskie, ale w przeszłości mieszkała tutaj Vittoria Colonna, która była przyjaciółką Michała Anioła.

Całe historyczne centrum Vasto jest bardzo urokliwe. Niestety Abruzja na tle Włoch jest średnio zamożnym regionem. Nie wszystko więc jest tutaj odrestaurowane i zadbane jak w kurortach północnych Włoch. Ma to jednak swój urok. Miasto jest mniej skomercjalizowane, niż można by się było tego spodziewać. Spacerując po starówce warto zagłębić się w boczne uliczki. Odkryjemy wówczas wiele ciekawych kamienic, kościołów i zaułków. Znajdziemy tu również świetne restauracje i pizzerie, w których specjalnością są owoce morza.

W słoneczny dzień warto usiąść na ławce na Piazza del Popolo. Roztacza się stąd przepiękny widok na Adriatyk i szerokie plaże Abruzji.

Największą zaletą Vasto są jednak dobrze przygotowane szerokie i piaszczyste plaże. Adriatyk w tym regionie ma szczególnie turkusowy kolor, a zejście do morza jest łagodne i bezpieczne. W przypadku plaż Vasto ma zasadniczą przewagę nad miastami północnych regionów Włoch. Stosunkowo dużo jest tu bezpłatnych odcinków plaży, które także są dobrze utrzymane. Jest tu czysto, widoki są przepiękne, a nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy morscy. Jeśli ktoś życzyłby sobie plaży z leżakami i parasolami oraz prysznicami i barem - również znajdzie coś dla siebie. Ponadto w wielu miejscach w okolicy plaż możliwe jest pozostawienia samochodu na bezpłatnym parkingu. Wzdłuż plaży rosną śródziemnomorskie palmy, a po deptaku spacerują turyści. Do Vasto przyjeżdżają też fani windsurfingu i innych sportów wodnych. W pobliżu można wypożyczyć rowerek wodny lub kajak.

Nadmorska dzielnica Marina di Vasto pełna jest eleganckich hoteli. Wieczorami zapełniają się tutejsze restauracje i pizzerie, a sklepy i stragany wzdłuż nadmorskiego deptaku czynne są do późnych godzin nocnych. W okolicach plaży znajdziemy też liczne kluby nocne, dyskoteki i puby.

Booking.com

Położenie

Vasto położone jest we włoskiej Abruzji, na wybrzeżu Adriatyku. Miasto zyskało międzynarodową sławę za sprawą pięknych plaż i okolicy. Jednak wciąż niewielu jest tutaj turystów z Polski. Być może naszych rodaków odstrasza dystans do pokonania. Z Warszawy - autostradami przez Czechy - jest tu 1860 km w jedną stronę. Sama Abruzja także wciąż jest stosunkowo mało popularna, mimo to, że region posiada nie tylko przepiękne plaże, ale i - tuż obok - zielone wzgórza!

Vasto, Włochy
plaża w Vasto, Włochy (fot. Terre dei Trabocchi, flickr.com)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • plaża w Vasto - to właśnie szerokie i złociste plaże przyciągają co roku do Vasto tłumy turystów. W Marina di Vasto w samym centrum duża część plaż jest płatna, ale tuż obok znajdują się szerokie bezpłatne odcinki. Za miastem praktycznie większość plaż jest darmowych. Dodatkową atrakcją jest zróżnicowanie tutejszego wybrzeża. W Marina di Vasto teren przy plaży jest płaski, natomiast nieco dalej od miasta - jadąc na północ - znajdziemy plaże tuż przy zielonym wzgórzu. Jeśli cenimy sobie większą prywatność i brak zabudowań przy plaży to koniecznie jedźmy kilka kilometrów za centrum Vasto. Na całym wybrzeżu Adriatyk ma równie piękny turkusowy kolor!
  • zabytkowe centrum - Vasto ma urokliwą starówkę. Warto pospacerować po tutejszych uliczkach, a w ciągu dnia przysiąść na Piazza del Popolo. Jest to wspaniały punkt widokowy na linię wybrzeża. Wieczorami życie skupia się wokół Piazza Rossetti i przyległych ulic. Restauracje i bary zapełniają się wówczas mieszkańcami i turystami.
  • Aqualand del Vasto - kilka kilometrów na północ od Vasto, przy drodze SS86 znajduje się park wodny Aqualad del Vasto. Na terenie parku wodnego znajdziemy mnóstwo atrakcji: baseny, masaże i bicze wodne, łagodne i strome zjeżdżalnie. Część ze zjeżdżalni to tzw. twistery, a inne to wysokie i długie zamknięte rury. Są także zjeżdżalnie typu kamikaze (bardzo strome) i tory do zjazdów na pontonach. Oczywiście przygotowano też atrakcje wokół basenów: park zabaw dla dzieci, leżaki i samochodziki.

Historia

Vasto zostało założone przez Greków. Najstarsze zabytki pochodzą prawdopodobnie z 1300 r. p.n.e. W kolejnych wiekach miasto przeszło pod władania Cesarstwa Rzymskiego. Za czasów Cesarstwa Vasto bardzo się rozwinęło. Wybudowano wówczas budynki urzędowe, teatr i łaźnię. Ulice ozdabiane były marmurem i licznymi kolumnami oraz rzeźbami. Rzymianie w okolicy Vasto mieli ważny port o znaczeniu strategicznym.

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego miasto przechodziło z rąk do rąk. Rządzili tu m.in. Ostrogoci i plemiona germańskie. W XV w. struktura miasta została przebudowana przez Giacomo Caldora. To wówczas powstały widoczne do dzisiaj mury miasta oraz Piazza Rossetti. Wybudowano także wieże obronne i punkty widokowe. W drugiej połowie XVI w. Turcy zniszczyli dużą część miasta, w tym zabytkowe kościoły. Przez pewien czas rządzili tu jeszcze Hiszpanie, aż w końcu ostatecznie Vasto stało się częścią Zjednoczonego Królestwa Włoch.

W XX w. Vasto zmagało się z osuwiskami. Część zabudowań zapadła się na wskutek osuwających się do morza skał. W latach 1920 - 1930 z tego względu częściowo przebudowano miasto. Po zakończeniu II wojny światowej na nowo zostało odkryte turystyczne znaczenie miasta. Vasto stało się popularnym celem wakacyjnych wyjazdów. Z roku na rok przyjeżdżało tutaj coraz więcej ludzi, w tym także z zagranicy. Rozwijać zaczęła się nadmorska część Marina di Vasto, ale z turystyki żyli także mieszkańcy zabytkowej części. W ostatnich latach odkryto ruiny rzymskiego amfiteatru. Można także zwiedzać ruiny term rzymskich.

Vasto, Włochy
plaża w Vasto, Włochy (fot. Terre dei Trabocchi, flickr.com)

Komunikacja

Vasto położone jest na wybrzeżu Abruzji. Najłatwiej dotrzeć tu autostradą A14, która biegnie wzdłuż wschodniego wybrzeża Włoch. Przykładowo z Warszawy do Vasto - jadąc przez Czechy - jest 1860 km. Nieco bliżej jest z południa Polski. Z Krakowa to dystans 1640 km. Dojazd do wakacyjnego celu bez noclegu po drodze, nawet dla wytrawnego kierowcy, jest niezbyt rozsądny.

Przez Włochy autostradami będziemy zmuszeni jechać przez około 800 km. W kraju, w którym płatność na bramkach zależy od liczy przejechanych kilometrów, dla mniej zamożnych turystów taki dystans może być problemem. Według stawek z lutego 2014 r. za podróż od Tarvisio (granica Włoch z Austrią) do Vasto w jedną stronę w przypadku standardowego samochodu osobowego zapłacimy aż 60 euro. Ciężko autostradę ominąć, ponieważ alternatywne drogi są w kiepskim stanie i biegną w dużej części przez tereny zabudowane.

Pewnym rozwiązaniem w celu zaoszczędzenia na drodze szybkiego ruchu, może być zjazd z autostrady w Wenecji i jazda zwykłą drogą przez Chioggię i Ravennę, a następnie powrót na autostradę A14. Zaoszczędzimy nie tylko na opłatach autostradowych, ale też na paliwie. Jadąc w ten sposób jest bliżej o 60 km, a droga w tym miejscu jest stosunkowo szeroka i prosta - mimo dużego ruchu jedzie się płynnie.

Miasta Partnerskie

  • Perth (Australia)

Ocena miejsca

2.9/5 gwiazdek (1519 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com