x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

 • Rzym
 • Wenecja
 • Mediolan
 • Florencja

» » Vieste / półwysep Gargano

Vieste / półwysep Gargano

prowincja: Foggia, region: Apulia, Włochy

Vieste, półwysep Gargano, Włochy
plaże wokół Vieste należą do najpiękniejszych we Włoszech (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Słynny półwysep Gargano położony na odległym południu Włoch, w regionie Puglia nie jest zbyt często odwiedzany przez turystów z Polski. 2000 km w jedną stronę zniechęca nie tylko naszych rodaków. Mało jest tu także Niemców, czy Austriaków, którzy chętnie okupują plaże północnego Adriatyku. Tymczasem nieznane Gargano to całkiem inna kraina. Krystalicznie czyste i ciepłe morze, piaszczyste zatoki, skaliste klify i znakomita kuchnia – to zalety Gargano dobrze znane Włochom.

Podróż do odległego Gargano warto zaplanować wcześniej, rezerwując po drodze jeden lub dwa noclegi, w zależności od tego, z którego miejsca w Polsce wyjeżdżamy. Jeśli chcemy dobrze poznać półwysep odwiedzając najważniejsze kurorty i kluczowe atrakcje turystyczne, to powinniśmy spędzić w Gargano przynajmniej dwa tygodnie. Najważniejsze miasteczka półwyspu to:

 • Vieste
 • Rodi Garganico
 • Peschici

Nieformalną stolicą Gargano wydaje się być jednak Vieste – największe z trzech miast i położone mniej więcej pośrodku półwyspu. Vieste jest także najdalej wysunięte na wschód ze wszystkich trzech miejscowości. Północna część wybrzeża Gargano od Termoli aż do Vieste to niemal wyłącznie piaszczyste plaże gdzieniegdzie poprzedzielane skalistymi klifami. Z kolei południowa część półwyspu – kilka kilometrów niżej od Vieste – to plaże żwirowe z bardzo stromymi skalistymi urwiskami.

Na stosunkowo niewielkim obszarze mamy więc do wyboru całą paletę plaż. Od typowych miejskich plaż piaszczystych z pełną infrastrukturą, poprzez żwirowe zatoki z lazurową wodą, aż po intymne zatoczki otulone klifami, do których drogę znają tylko nieliczni. Spędzając wakacje na Gargano każdego dnia możemy opalać się na całkowicie odmiennej plaży. Takiej atrakcji nie są w stanie nam zaoferować północne regiony włoskiego wybrzeża Adriatyku.

Dojeżdżając do Vieste od razu widać, że jedziemy w miejsce, w którym bije wakacyjne serce regionu. Już kilkanaście kilometrów wcześniej nieprzerwanie wzdłuż drogi ciągną się kempingi, wakacyjne apartamenty, domki i hotele. Liczba camperów (głównie na niemieckich rejstracjach) na drodze jest porównywalna z liczbą samochodów osobowych.

Samo Vieste ma położenie jak z bajki. Historyczne centrum miasta znajduje się na skalistym, białym klifie. Po ścisłym centrum – które jest wysunięte w głąb morza – nie da się jeździć samochodem bez specjalnego zezwolenia. To plątanina wąskich uliczek i zabytkowej zabudowy, która – co ciekawe – nie została zdobyta przez turystów. Wciąż mieszkają tu rodowici obywatele miasta. Jest wprawdzie trochę hoteli i restauracji nastawionych na turystów, ale to zdecydowana mniejszość. W historycznym centrum znajdziemy butiki, sklepy z lokalnymi produktami, cukiernie i bary. Można tu kupić świeży makaron, zjeść świetne lody, wypić Aperol z widokiem na Adriatyk, a codziennie w godzinach porannych kupić świeże owoce morza. W czasie wakacji tłok zaczyna się robić przez godziną 20:00. To wtedy restauracyjne stoliki zapełniają się gośćmi, którzy większość dnia spędzali na plaży.

Jeśli nasz hotel czy kemping znajduje się poza centrum i mamy zamiar wieczorem odwiedzić starówkę w Vieste, warto poszukać parkingu przy głównym placu (skwerze), który łączy nową część miasta ze starą. To trójkąt ulic Via Vittorio Veneto, Corso Lorenzo Fazzini i Via Santa Maria di Merino. Gdzieś w tym rejonie powinno znaleźć się wolne miejsce, aby zostawić samochód. Stąd wszędzie będziemy mieć blisko.

Przy Via Santa Maria di Merino 40 znajduje się Gelateria Maggiore. To najlepsza lodziarnia w mieście. W historycznym centrum znajduje się kilka niezłych lodziarni, ale ta zdecydowanie wiedzie prym. Potwierdzają to nie tylko nasze subiektywne opinie, ale także komentarze w Tripadvisor.

Z kolei Viale XXIV Maggio to główna ulica handlowa. Kupimy tu wszystko, ale przede wszystkim świetne jedzenie. Poza dwoma małymi wyjątkami nie ma tu sklepów oferujących pełen asortyment spożywczy. Jak na południe Włoch przystało osobno należy kupić pieczywo, w innym sklepie ryby i owoce morze, a w kolejnym warzywa i owoce. Są także sklepiki z winem i lokalną oliwą z oliwek. Tutaj każdy w czymś się specjalizuje. Ceny są nieco wyższe niż w hipermarketach, ale w zamian otrzymujemy świeże produkty najwyższej jakości – w Polsce praktycznie nie do zdobycia. Zakupy robią tutaj przede wszystkim mieszkańcy. Turyści zaopatrują się w sezonowo czynnych marketach, które zlokalizowane są na przedmieściach, w bliskim sąsiedztwie kempingów.

Po północnej stronie starego miasta znajduje się marina jachtowa. W czasie wakacji na tutejszej promenadzie organizowane są różnego rodzaju religijne święta nieodłącznie związane z lokalną kuchnią. Codziennie w porcie działają eleganckie restauracje. Stoliki rozstawione są w bliskiej odległości od luksusowych jachtów, a w restauracyjnym menu dominują świeże pasty, ryby i owoce morza. Gdzie mogą smakować lepiej, niż w takiej scenerii?

Obok portu znajduje się szeroka, piaszczysta miejska plaża. Plaża ciągnie się przez kilka kilometrów i posiada infrastrukturę do której włoskie kurorty przyzwyczaiły już turystów. Są to strefy płatne i darmowe, bary, restauracje, prysznice, wypożyczalnie sprzętu wodnego, boiska do siatkówki, organizowane są zabawy i aquaaerobic, a nad wszystkim czuwają ratownicy oraz animatorzy. W czasie wakacji plaża sprzątana jest codziennie.

Jadąc dalej w kierunku północnym będziemy mijać kolejne piaszczyste zatoki, które niejako poprzedzielane są przez skaliste klify. Pierwsza z plaż poza Vieste to Spiaggia San Lorenzo (mimo swej urody dominują tu jednak płatne leżaki), kawałek dalej jest Spiaggia di Punta Lunga (zdominowana przez surferów i z trudnym dostępem dla osób spoza kempingu), a za nią Spiaggia di Braico (tutaj także wejście jest możliwe tylko od strony morza – gdybyśmy na przykład wypożyczyli rowerek wodny – lub od strony kempingów). Nieco dalej na północ – około 4 km od Vieste – znajduje się piękna plaża Molinella. Do plaży bez problemu można dojechać samochodem i nawet sam parking jest bezpłatny. Molinella ma zarówno odcinki płatne jak i darmowe, a mniej więcej pośrodku plaży znajduje się świetna restauracja Mezzaluna. Robią tu najlepszą w okolicy pizzę i owoce morze. Ceny są bardzo przystępne.

Niemniej spektakularne jest wybrzeże na południe od centrum Vieste. Po południowej stronie historycznego centrum znajduje się Pizzomunno – skała będąca symbolem miasta. Przypomina ona nieco skalistą szpilkę wbitą w piasek. Często Pizzomunno widać na zdjęciach i pocztówkach z Vieste. Wzdłuż Lungomare Mattei ciągnie się kilkukilometrowa piaszczysta plaża, a wzdłuż plaży nadmorski bulwar, ścieżka rowerowa i liczne hotele oraz kempingi znajdująca się po drugiej stronie ulicy.

Warto wybrać się któregoś dnia samochodem kilka kilometrów na południe wzdłuż wybrzeża. Odkryjemy wówczas malownicze plaże i zatoczki. Im dalej od Viete tym bardziej wybrzeże staje się strome i skaliste, a same plaże są coraz bardziej żwirowe. Zatrzymując się na moment przy Torre di San Felice (charakterystyczna wieża na ostrym zakręcie drogi Vieste – Mattinata) będziemy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle Arco di San Felice. To widowiskowa skała pod którą można przepłynąć łodzią. Jest ona kolejnym z symboli miasta (zdjęcia w galerii obok).

Booking.com

Położenie

T.

Vieste, półwysep Gargano, Włochy
Vieste, widok na miasto od strony północnej (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

 • historyczne centrum -
 • Pizzomunno -
 • plaża San Lorenzo -
 • plaża Molinella -
 • plaża Scialmarino -
  Plaża Scialmarino w Vieste
 • plaża Scialara -
  plaża Scialara w Vieste
 • plaża Portonuovo -
 • plaża San Felice -
 • Baia di Campi -
 • plaża Vignanotica -

Historia

T.

Vieste, półwysep Gargano, Włochy
Vieste, widok na plażę od strony południowej, półwysep Gargano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Miasta Partnerskie

Ocena miejsca

3/5 gwiazdek (209 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com