x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

Włochy: wiadomości, turystyka, polityka, gwiazdy
» Włochy: nadmorskie Fano w regionie Marche, plaże i starówka

14.07.2016, autor: Łukasz Ropczyński

Dzisiaj w naszym przewodniku publikujemy opis Fano – jednego z trzech największych miast regionu Marche. Leżące nad Adriatykiem Fano w polskich przewodnikach po Włoszech zazwyczaj jest pomijane. To ponad 60-tysięczne miasto nie kojarzy się z turystyką i wakacyjnym wypoczynkiem. Tymczasem znajdują się tu dwie ładne plaże, duża i pełna zabytków starówka, a miasto jest świetną bazą wypadową do zwiedzania regionu.

Fano, Włochy
plaża w Fano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Region Marche pełny jest urokliwych, nadmorskich kurortów. Nic więc dziwnego, że sporej wielkości Fano, dla którego turystyka nie stanowi głównej gałęzi dochodów, bywa przez turystów pomijane. Tymczasem to zabytkowe miasto szczyci się piękną starówką, którą otaczają zabytkowe mury obronne pochodzące z czasów rzymskich. Znajdziemy tu zabytkowe kościoły, kamienice i średniowieczne place. Są także dwie miejskie plaże i nowoczesny port jachtowy. Jednak w Fano najwspanialsze jest to, że w ogóle nie widać tu sezonowości. To miasto nie umiera wraz z końcem września, tak jak sąsiednie miejscowości i nie budzi się do życia dopiero w maju. Na tutejszych ulicach życie toczy się przez cały rok. Miejskie restauracje czynne są także w zimie, a liczba atrakcji – za wyjątkiem plażowania – wcale się nie zmniejsza wraz z końcem wakacji.

Przyjeżdżając do 60-tysięcznego Fano trasą SS16, która biegnie bezpośrednio wzdłuż Adriatyku, to właśnie okazałe mury obronne rzucają się pierwsze w oczy. Zostały zbudowane przez Rzymian w IX wieku n.e., a później w XV wieku papiescy wysłannicy kazali je jeszcze rozbudować. Jeśli przyjeżdżamy do Fano, aby zwiedzić je w ciągu jednego dnia, to spróbujmy zaparkować tuż przy historycznym centrum. Niewielki parking, a w dodatku częściowo bezpłatny, znajduje się przy Via Giulio Cesare, dosłownie kilkanaście metrów od zabytkowych obwarowań.

Czytaj całość: Fano we Włoszech.

Booking.com