x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

Włochy: wiadomości, turystyka, polityka, gwiazdy
» Włochy: rajskie Sirolo i Riviera del Conero

17.01.2016, autor: Łukasz Ropczyński

Zapraszamy do naszego nowego działu, w którym opisujemy perłę włoskiego wybrzeża Adriatyku. To maluteńkie Sirolo leżące na Riviera del Conero, w regionie Marche. Park Conero to jedyne miejsce na zachodnim wybrzeżu Adriatyku, gdzie w tak piękny sposób łączą się ze sobą skaliste klify z lazurowym morzem, tworząc przy tym kilkanaście zatoczek. Samo Sirolo ma ponadto urokliwą, średniowieczną starówkę z tarasami widokowymi, z których rozpościera się widok na panoramę tej części wybrzeża. W pogodne dni widać stąd nawet Chorwację.

Sirolo, Włochy
plaża w Sirolo, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Riviera del Conero to 20 km górzysty pas wybrzeża, który jest wyłomem na szerokim i piaszczystym wybrzeżu Adriatyku. Skaliste klify utworzyły tutaj malownicze zatoczki z plażami. Do części z nich można dojść krętymi drogami, a do innych dotrzemy wyłącznie górskimi ścieżkami lub statkiem. W sercu tej krainy leży maluteńkie Sirolo. Miasto o średniowiecznych korzeniach, górujące nad trzema słynnymi plażami: Spiaggia Urbani, Spiaggia di San Michele oraz Sassi Neri. Tuż obok znajduje się jeszcze jedna plaża – zatoka Due Sorelle, do której jedyna droga prowadzi przez morze.

Śmiało można zaryzykować tezę, że jeśli zachodnie Włochy mają swoją krainę o nazwie Cinque Terre, która jest powszechnie znana i uwielbiana, to wschodnie Włochy mają Rivierę del Conero. Miejsce równie wspaniałe. Miejscami może mniej spektakularne niż konkurent z zachodu, ale za to więcej jest tu plaż i zatoczek, które warto odkrywać.

Niewielkie Sirolo liczy na co dzień nieco ponad 4 tys. mieszkańców i leży w samym sercu Riviery del Conero oraz na terenie Parco Regionale del Conero. Tuż obok znajduje się szczyt Monte Conero (572 m n.p.m.). Górski szczyt widoczny z oddali jest celem pieszych i rowerowych wycieczek. Jednak tak naprawdę dla wielkiej rzeszy turystów, którzy przybywają tu co roku to nie Monte Conero jest głównym celem, ale tutejsze plaże.

Czytaj całość: Sirolo i Riviera del Conero

Booking.com