x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

Włochy: wiadomości, turystyka, polityka, gwiazdy
» Włochy: Rawenna - perła dawnego Państwa Kościelnego

24.01.2016, autor: Łukasz Ropczyński

W naszym przewodniku zamieściliśmy dzisiaj całkiem nowy opis włoskiej Rawenny. Miasto mimo swojej niewątpliwej urody, pięknego historycznego centrum i licznych zabytków, rzadko jest odwiedzane przez turystów z Polski i Europy. Leżąca kilka kilometrów od wybrzeża Adriatyku Rawenna jest jednym z trzech najważniejszych miast dużego włoskiego regionu Emilia-Romania.

Rawenna, Włochy
Rawenna, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wśród dojrzałych turystów Ravenna słynie przede wszystkim za sprawą cudownych kościołów, a konkretnie ich wnętrz zdobionych prześlicznymi mozaikami. Z kolei dla dzieci i młodzieży, która tutaj przyjeżdża najważniejszy jest park rozrywki Mirabilandia, położony na przedmieściach tego historycznego miasta.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się także plaże naturystyczna na przedmieściach Rawenny we wiosce Lido di Dante. To jedna z nielicznych plaż tego typu we Włoszech, a z jej funkcjonowaniem wiąże się burzliwa historia.

Najważniejszym zabytkiem miasta wydaje się być Bazylika św. Witalisa (po włosku to po prostu San Vitale). Wybór najważniejszego zabytku jest trudny, ponieważ jest ich tu wyjątkowo wiele. Jednak Bazylika św. Witalisa, która została wzniesiona w 525 r., to jeden z ośmiu zabytków w świecie, którego mozaiki uznaje się za bezcenne. Taką decyzję podjęło UNESCO wpisując bazylikę z Ravenny na Listę Światowego Dziedzictwa. Mozaiki w tutejszej bazylice pochodzą z V i VI wieku. To czasy, gdy Ravenna była jednym z najwspanialszych miast ówczesnej Europy.

Czytaj całość: Rawenna we Włoszech.

Booking.com