x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

Włochy: wiadomości, turystyka, polityka, gwiazdy
» Włoski wywiad ostrzega o możliwych zamachach na plażach

20.04.2016, autor: Łukasz Ropczyński

Włoski wywiad działający na terenie Afryki pozyskał ostatnio informację o planowanych atakach terrorystycznych na plażach, w krajach na południu Europy. Ostrzeżenie dotyczy przede wszystkim Włoch, Hiszpanii i Francji. O sprawie pisze niemiecki dziennik „Bild”. Podobno włoski wywiad przekazał swoje informacje między innymi wywiadowi Niemiec. Wśród Niemców to właśnie Włochy są najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów.

możliwe ataki terrorystyczne na plażach - ostrzeżenie
plaża w Bibione, Włochy (fot. materiały biura promocji miasta)

Niemiecka Federalna Służba Wywiadowcza otrzymała doniesienia w sprawie planowanych zamachów od przedstawicieli włoskiego wywiadu – poinformował dziennik "Bild". Jakiś czas temu miały wpłynąć ostrzeżenia na ten temat z Afryki. Potencjalni napastnicy mieliby przybyć z Senegalu, gdzie aktywna jest organizacja terrorystyczna Boko Haram, która w 2015 roku sprzymierzyła się z tzw. Państwem Islamskim.

Służby wywiadowcze podejrzewają, że bojownicy wywodzący się z tego ugrupowania mogą próbować przedostać się do kurortów wypoczynkowych w przebraniu sprzedawców, oferując artykuły dla turystów, takie jak okulary przeciwsłoneczne, napoje czy przekąski. Terroryści mogą zaatakować z użyciem broni automatycznej albo ładunków wybuchowych, które łatwo byłoby im ukryć m.in. pod leżakami na plażach.  – To mógłby być nowy wymiar terroryzmu ze strony Państwa Islamskiego. Oblegane przez turystów plaże są bardzo trudne do ochronienia – powiedział "Bildowi" wysoki rangą przedstawiciel niemieckich służb.

Plany te bardzo przypominają scenariusz wydarzeń z plaży w tunezyjskiej miejscowości Susa. Wówczas młody, 24-letni zamachowiec zastrzelił na plaży przed hotelem Riu Imperial Marhaba 38 ludzi, w większości klientów brytyjskiego biura podróży z Grupy TUI, Thomsona. Masakra była powodem, dla którego turystyka do Tunezji się załamała, a pracę w branży straciło wiele osób.

Booking.com