Strona główna -> Lifestyle -> Kuchnia Włoska -> Włoskie alkohole i włoskie drinki – oryginalne przepisy z aperolem, prosecco i campari

Włoskie alkohole i włoskie drinki – oryginalne przepisy z aperolem, prosecco i campari

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 55,1 tysięcy wyświetleń
Włoskie alkohole i włoskie drinki – z aperolem, prosecco, campari. Na zdjęciu Campari Spritz w Perugii, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Włoska kuchnia to nie tylko wspaniałe dania, wyśmienite desery i kawa parzona na setki sposobów. Włoskie alkohole i włoskie drinki to też duma Włochów, które nierzadko wyrażają styl włoskiego dolce vita. Popijany po południu Aperol, wizyta w barze na kieliszek Prosecco, czy szalona impreza z pięknymi włoszkami popijającymi Martini – to obrazki jakie kojarzymy z włoskich wakacji, filmów i książek. Co tak naprawdę piją Włosi? Z czego są najbardziej dumni? I jak popularne włoskie drinki przygotować w Polsce? Zapraszam do nowego wpisu, a w nim przepisy na włoskie drinki.

W poniższym przewodniku – opisując włoskie drinki – nie sugeruję się ani mocą poszczególnych alkoholi, ani chronologią lat, w których powstawały. Zacznę od tych, które moim zdaniem mają dla Włochów największe znaczenie.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Co istotne opisywane tutaj alkohole od jakiegoś czasu można kupić już w Polsce. Jednak poniższy tekst absolutnie nie ma charakteru reklamowego. Nie pojawią się więc adresy sklepów, czy dane polskich importerów.

Włoskie drinki

Aperol Spritz

z kieliszkiem Aperol Spritz na plaży La Pelosa na Sardynii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
z kieliszkiem Aperol Spritz na plaży La Pelosa na Sardynii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Aperol Spritz nazywany we Włoszech po prostu Spritz a czasem Venetian Spritz jest najpopularniejszym drinkiem Italii. Jest to ulubiony aperitif we Włoszech, a jego picie jest swego rodzaju rytuałem. Co ciekawe swój udział w „wymyśleniu” Spritza mieli Austriacy. W XIX w. austriaccy żołnierze stacjonujący w regionie Veneto nie byli przyzwyczajeni do mocnych win z północy Włoch. Dodawali więc do wina odrobinę wody sodowej (niem. spritzen – chlupnąć). W 1919 r. Giuseppe Barbieri – właściciel gorzelni z Bassano del Grappa – sprzedał pierwszy Aperol, z goryczką pomarańczy, rabarbarem i wyciągiem z ziół, niecieszące się dobrą opinią rozcieńczone wino zostało wzbogacone o ten właśnie trunek. I tak powstał Aperol Spritz, podbijający dziś nie tylko Włochy, lecz także cały świat.

Aperol Spritz ma posmak pomarańczy, chociaż miłośnicy wyczuwają w nim również posmak rabarbaru. Spritz ma w sobie charakterystyczną delikatną goryczkę. Nie da się również zapomnieć o bąbelkach, które powodują, że Aperol ma jednolity, delikatny smak. To wszystko sprawia, że ten aperitif jest idealny na upalne dni, a Włosi dosłownie się w nim zakochali!

Przepis na Aperol Spritz:

  • 150 ml (Prosecco);
  • 100 ml (Aperolu);
  • 50 ml wody sodowej lub gazowanej;
  • lód;
  • 1 plasterek pomarańczy przekrojony na pół;
  • czasem dodaje się też zieloną oliwkę.

Negroni

Negroni, nasz ulubiony włoski drink, tutaj na zdjęciu w Katanii, Sycylia (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Negroni, nasz ulubiony włoski drink, tutaj na zdjęciu w Katanii, Sycylia (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Negroni jest znakomite. We Włoszech nie ma baru, w którym go nie oferują. W Polsce jest co najmniej średnio popularny. Wyrazisty, mocniejszy niż Aperol Spritz, z charakterem! Legendy o powstaniu Negroni są tak absurdalne, że być może szkoda na nie czasu. Ta najbardziej popularna głosi, że Negroni został nazwany na cześć hrabiego Camillo Negroniego, często podróżującego do Florencji w latach dwudziestych XX w. Niektóre źródła informują, że Camillo Negroni po wycieczce z Londynu udał się do swojego baru i poprosił o nieco inne podanie swojego zwykłego drinka. Poprosił o dodanie części ginu do jego napoju i przyozdobił go płonącą skórką cytryny. Tak powstał Negroni.

Przepis na Negroni:

  • 1/3 Campari;
  • 1/3 Ginu;
  • 1/3 Słodkiego wermutu (Martini & Rossi Rosso lub Cinzano Rosso);
  • lód;
  • kawałek cytryny.

Bellini

Bellini, czyli kultowy koktajl Karnawału Weneckiego, włoskie alkohole i włoskie drinki
Bellini, czyli kultowy koktajl Karnawału Weneckiego, włoskie alkohole i włoskie drinki

Kultowy koktajl Karnawału Weneckiego. Nie wiem, czy zwróciłeś uwagę, ale to już trzeci włoski drink, który wymyślono na północy tego kraju. Bellini zawdzięcza swoją nazwę od słynnego XV-wiecznego artysty Giovanniego Belliniego. Napój ten powstał w 1948 r., kiedy Guiseppe Cipriani, właściciel słynnego Harry’s Bar w Wenecji, zainaugurował wystawę ku czci Giovanniego Belliniego. Napój powstał na tę okazję i szybko zyskał popularność, szczególnie wśród członków społeczności artystycznej, którzy odwiedzali Harry’s Bar. Bellini podawany jest w wąskim i długim kieliszku i składa się z przecieru brzoskwiniowego i prosecco. Jest bardzo delikatny.

Przepis na Bellini:

  • 2 części Prosecco;
  • 1 część przecieru z brzoskwiń lub musu brzoskwiniowego.

Garibaldi

włoski drink o nazwie Garibaldi znany jest również jako Campari-Orange
włoski drink o nazwie Garibaldi znany jest również jako Campari-Orange

Na cześć włoskiego rewolucjonisty powstał prosty i delikatni drink znany również jako Campari-Orange. Łączy w sobie Campari, sok pomarańczowy i pół plasterka pomarańczy. Ten koktajl, wynaleziony w Novara, reprezentuje zjednoczenie północnych i południowych Włoch z Campari z Mediolanu i pomarańczami z Sycylii.

Przepis na Garibaldi:

  • 1 część Campari;
  • 2 części soku pomarańczowego;
  • dużo lodu;
  • czasem także syrop cukrowy;
  • cząstka pomarańczy.

Bombardino

Włoskie alkohole i włoskie drinki. Co piją Włosi? Na zdjęciu Bombardino w górskiej chacie Oberholz w Obereggen, Południowy Tyrol, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Włoskie alkohole i włoskie drinki. Co piją Włosi? Na zdjęciu Bombardino w górskiej chacie Oberholz w Obereggen, Południowy Tyrol, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bombardino to ulubiony drink włoskich narciarzy. Zna go każdy kto bywał zimą w alpejskich chatach. Nazwa tego drinka pochodzi od uderzenia gorąca, które następuje po szybkim wypiciu Bombardino. Drink jest dość mocny (około 30%) i podawany jest na ciepło. Bombardino wymyślono w Livigno, ale napój szybko stał się popularny we wszystkich górskich schroniskach.

Przepis na Bombardino różni się w zależności od górskiej chaty i regionu, ale zazwyczaj jest taki:

  • 2/3 gorącego ajerkoniaku Vov;
  • 1/3 brandy;
  • bita śmietana;
  • kawa.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Włoskie alkohole

Campari

Campari to najsłynniejszy i najmodniejszy włoski likier o mocno czerwonym kolorze, o zawartości alkoholu ok. 25 proc. Receptura Campari została opracowywana przez 5 lat począwszy od 1862 r. przez Gaspara Campari, właściciela firmy. Podobno do dziś Campari wytwarzane jest według tej samej receptury, która jest ściśle strzeżoną tajemnicą. Skład Campari to prawdopodobnie około sześćdziesięciu różnych składników, w tym gorzkie zioła, kora, przyprawy i skórki z owoców. Powszechnie wiadomo, że w składzie tego alkoholu jest chinina, żeń-szeń, rabarbar i skórka pomarańczy. Obecnie pełną recepturę zna tylko właściciel firmy Luca Garavoglia. Częściowo recepturę znają także jego najbliżsi współpracownicy, ale nikt z nich nie wie, jaki jest cały skład.

Campari często podaje się z wodą (campari bitter), z wodą sodową (campari soda) lub sokiem pomarańczowym. Obowiązkowym dodatkiem są kostki lodu i plasterek pomarańczy.

Aperol

Popularny we Włoszech Aperol to tzw. aperitif, czyli alkohol podawany przed posiłkiem w celu pobudzenia apetytu. Aperol ma jasno czerwony (niektórzy twierdzą, że pomarańczowy) kolor i zawartość alkoholu na poziomie 11 proc. W smaku Aperolu wyczuwana jest goryczka, w składzie są pomarańcze, rabarbar i wyciąg z ziół. Aperol został wynaleziony w 1919 r. przez Włocha o nazwisku Giuseppe Barbieri. Obecnie marka należy do koncernu Campari Group.

Martini

Martini to włoskie wino aromatyzowane klasyfikowane jako wermut. Na etapie produkcji dodaje się do niego zioła i przyprawy korzenne. W ofercie Martini są aż 4 rodzaje tego alkoholu: Martini Rosso (czerwone), Martini Rosato (różowe), Martini Bianco (białe) i Martini Extra Dry. Ten ostatni koktajl został stworzony w 1900 r. Najstarsze jest Martini Rosso, ponieważ pochodzi z 1860 r. Swoją popularność budowało więc w czasie, gdy jednoczyły się Włochy. Martini Bianco do sprzedaży wprowadzono w 1910 r. Na bazie Martini można tworzyć różnego rodzaju drinki lub pić je samo. Jeśli chodzi o drinki to popularne jest zmieszanie Martini z Prosecco, lodem i skórką z pomarańczy. Inny drink, rekomendowany na butelce to zmieszanie na pół Martini z Campari. Uzyskuje się wówczas pomarańczowy drink, stosunkowo mocny i intensywny. Łatwo można go przyrządzić samemu w domu.

Grappa

Grappa to najsłynniejszy trunek z długiej listy mocnych włoskich alkoholi. Grappę otrzymuje się poprzez destylację wytłoczyn, pestek i gałązek z winogron pozostałych po produkcji wina. Początkowo (bardzo dawno temu) robiono Grappę, aby nie tracić niczego z pozostałości po produkcji wina. Niedługo później doceniono właściwości smakowe Grappy. Grappa szczególnie ceniona jest na północy Włoch, chociaż pije się ją w całym kraju. Grappę produkuje się z pojedynczego szczepu winogron, jednak na przestrzeni wieków powstało wiele odmian tego alkoholu. Najpopularniejsze to: giovane (młoda), bianca (mocna, wytrawna, butelkowana zaraz po fermentacji), invecchiata (sezonowana w drewnianych beczkach przez około 1,5 roku, może mieć różne odcienie), stravecchia lub po prostu riserva (czyli sezonowana przez ponad 1,5 roku). Ciekawą odmianą jest też Grappa Aromatizzata, czyli z dodatkiem ziół i aromatycznych owoców.

We włoskich barach można zamówić tzw. caffe coretto (tłumacząc na język polski byłaby to „kawa poprawna”), czyli tradycyjne espresso z solidnym kieliszkiem włoskiej Grappy. Ciekawostką jest fakt, że moc Grappy na sklepowej półce może się wahać pomiędzy 38 proc., a nawet 60 proc. Najczęściej jednak znajdziesz 40 proc. odmiany tego alkoholu.

Amaretto

Amaretto to popularny włoski likier o słodkim smaku z delikatną nutą goryczki. Kolor Amaretto bywa określany brązowym lub czerwono bursztynowym. Dodatkowo Amaretto może mieć od kilkunastu do około 30 proc. alkoholu. Można je pić samo ale jest też dodatkiem do kaw, deserów, czy drinków. Niektóre odmiany Amaretto produkuje się z dodatkiem migdałów pestek moreli lub brzoskwiń. Czasem dodawany jest aromat waniliowy.

Limoncello

Limoncello to słodki, włoski likier o smaku cytrynowym i charakterystycznej żółtej barwie z którego słynie Wybrzeże Amalfi. Likier najbardziej popularny jest w Kampanii, na południu Włoch, ale kupić go można bez problemu w całych Włoszech. Limoncello przyrządza się poprzez połączenie spirytusu ze skórkami z cytryn. Po jakimś czasie skórki zrobią się białe, a alkohol przybierze żółty kolor. Natomiast po kilku dniach dodaje się rozpuszczony w wodzie cukier. Następnie po odcedzeniu od skórek cytrynowych i miesiącu leżakowania Limoncello gotowe jest do wpicia. Mieszkańcy południa Włoch twierdzą, że do prawidłowego przyrządzenia likieru potrzebne są cytryny rosnące w Sorrento.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz