Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Riviera włoska

Riwiera Włoska (La Riviera) – to wybrzeże Morza Liguryjskiego, będące przedłużeniem francuskiego Lazurowego Wybrzeża. Ciągnie się od granicy włosko-francuskiej do miejscowości La Spezia na pograniczu Ligurii i Toskanii.

Zachodnia część nazywana jest Riviera di Ponte. Należą do niej słynne miejscowości: Imperia, Pietra Ligure, Savona i Sanremo, gdzie co roku organizowany jest Festival Piosenki Włoskiej. Te regiony szczególnie upodobali sobie Włosi jako miejsce wakacyjnych wyjazdów. Widać tu niewielkie wpływy francuskiej kultury. W okolicach kurortów plaże są piaszczyste i szerokie. Poza miejscowościami wypoczynkowymi wybrzeże jest często górzyste.

 

Wschodnia część to Riviera di Levante. Leży tu m.in. prestiżowe Portofino i słynne Cinque Terre (miejscowości: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza, Monterosso) które w przeszłości były niewielkimi rybackimi wioskami, a dziś w sezonie letnim przyjmują tłumy turystów). Do Cinque Terre i okolic zjeżdżają się turyści z całej Europy, Amerykanie oraz Japończycy. Riwiera Włoska to skalisto-górzyste wybrzeże, ale za to dobrze skomunikowane biegnącą wzdłuż morza linią kolejową.

 

W okolicach Cinque Terre trudno o kawałek szerokiej piaszczystej plaży, ale bardzo urokliwe jest wypoczywanie na skałach u stóp kamiennych wzgórz. Odważni turyści decydują się nawet na skoki do morza z wysokich skał, a ci mniej odważni, ale równie zdesperowani opalają się na kamiennych chodnikach ciasnych miasteczek Cinque Terre leżąc kilkanaście metrów od morza. Opalaniu topless służą tajemnicze zakątki między skałami z dostępem do morza. Wtajemniczeni i zainteresowani znajdą tam nawet nieformalne plaże nudystów. Wieczorami miasteczka Riwiery Włoskiej tętnią życiem. W lokalnych restauracjach można zjeść dania z owocami morza lub pesto, które pochodzi właśnie z Ligurii. Gdy wreszcie znudzi nam się plażowanie na podbój czekają górskie ścieżki Ligurii, z których rozpościera się niesamowicie piękny widok na morze.

Wybrzeże Toskanii

Wybrzeże Toskanii ma ponad 320 km i ciągnie się od miejscowości Marina di Carrara na południe, w stronę Montalto (które leży już w Lazio). Północny odcinek nazywany Versilia (od przepływającej tam rzeki) składa się z długich, piaszczystych plaż. Poniżej znajduje się Riwiera Etruska charakteryzująca się urokliwymi zatokami, zróżnicowanym wybrzeżem i tajemniczymi zakątkami dla osób ceniących sobie intymność. Na terenie wybrzeża Toskanii utworzonych zostało kilka parków przyrody.

 

Z uwagi na fakt, że Toskania zyskała światową sławę dzięki średniowiecznym miasteczkom, winnicom, gajom oliwnym i malowniczym wzgórzom, samo wybrzeże nie jest zbyt często odwiedzane. Znajduje się tu jednak kilka popularnych miejsc, do których zjeżdżają gwiazdy kina i telewizji (m.in. Viareggio, Forte dei Marmi). W większych miejscowościach wybrzeża przy samych plażach znajdują się liczne restauracje, kluby i dyskoteki. Dla osób ceniących wypoczynek z dala od krzykliwych miejsc polecane są plaże w małych, rybackich wioskach, takich jak Campiglia Marittima, czy Punta Ala. Kameralne plaże, na których nie będzie tłoku znajdują się również na terenie naturalnego parku przyrody Rimigliano. Z toskańskich plaż z jednej strony możemy podziwiać cudowne Morze Tyrreńskie, a z drugiej pobliskie szczyty Alp.

 

Z toskańskich portów można też udać się na wyprawę statkiem na słynne pobliskie wyspy: Elbę, Montecristo, Capraia, Gorgona, Pianosa i Giglio, która w ostatnim czasie bardziej jest znana z katastrofy statku Costa Concordia niż swoich walorów turystycznych. Każda z tych wysp jest chętnie odwiedzana przez turystów ze względu na ciekawe legendy i wydarzenia historyczne oraz dobrze zagospodarowane plaże.

Wybrzeże Lazio

Wybrzeże Lazio ciągnące się od Montalto do Mintumo przypomina nieco wybrzeże Toskanii. Być może więcej jest tutaj terenów zielonych i lasów. Region Lazio jest kolebką państwa Rzymskiego, dlatego często w niedalekiej odległości od plaż możemy podziwiać starożytne i średniowieczne zabytki, jakich nie oferuje żaden inny kraj. Piasek wzdłuż wybrzeża jest bardzo ciemny, niektórzy nazywają go nawet czarnym. Nie zniechęca to jednak turystów. Uważa się, że ten piasek ma właściwości lecznicze w przypadku schorzeń reumatologicznych.

 

Wśród ważniejszych kurortów regionu Lazio (Lacjum) znajdują się: Lido di Tarquinia, Civitavecchia, Anzio, Santa Marinella, Ladispoli, Terracina, Sperlonga czy Gaeta. Wszystkie te kurorty posiadają bogatą bazę noclegową, a wieczorami tętnią życiem dzięki deptakom spacerowym, licznym restauracjom, barom i dyskotekom. Turyści przyjeżdżający do Rzymu na jeden dzień mogą przerwać zwiedzanie wiecznego miasta, aby wypocząć na oddalonej o 15 km plaży w Lido di Ostia. To chyba najbardziej zróżnicowana pod względem narodowości plaża w Lazio. Pełno tu Azjatów i Amerykanów, którzy często po raz pierwszy są na europejskiej plaży. Nad głowami latają tu olbrzymie samoloty, lądujące na pobliskim międzynarodowym lotnisku Roma Fiumicino.

 

Dla osób ceniących sobie ciszę i mniej zatłoczone plaże idealnym wyborem jest kameralne Montalto i jego okolice, wzdłuż których zbudowano niewielkie campingi. Poza nadmorskimi plażami warto odwiedzić pobliskie jeziora: przepiękne Lago di Bolsena, Lago di Bracciano, niewielkie Lago di Nemi i położone przy Castel Gandolfo Lago Albano.

Zatoka Neapolitańska

Zatoka Neapolitańska (Golfo di Napoli) i Półwysep Sorrento położone są w południowo-zachodnim wybrzeżu Włoch, u stóp Wezuwiusza. Południe Zatoki Neapolitańskiej płynnie przechodzi w Półwysep Sorrento, a sercem całego regionu jest tętniący życiem, niespokojny Neapol, który w wielu przewodnikach turystycznych określany jest obrazową kwintesencją Włoch. Neapol i pobliski region jest ojczyzną pizzy, kultu rodziny, mafii i piłki nożnej.

 

Z plaż Zatoki możemy podziwiać jedną z trzech przepięknych wysp: CapriIschię lub Procidę. Ostatnia z nich – Procida – liczy sobie zaledwie 4 km kwadratowe powierzchni i jest niezwykle klimatyczną, typowo rybacką wyspą, która stroni od nowoczesności. Nad wyspą górują kolorowe kamieniczki i wąskie, zadbane ulice. Procida jest ulubionym miejscem i źródłem natchnienia dla artystów – malarzy, poetów, pisarzy. Wyspa Ischia słynie z kolei z gorących źródeł, mających znaczenie lecznicze. Zachwyca także bogactwo śródziemnomorskiej i tropikalnej roślinności na wyspie. Z kolei Caprito wyspa, którą upodobali sobie celebryci i gwiazdy telewizji. Ceną są stosunkowo wysokie, ale sama wyspa ma charakter bardzo luksusowego miejsca.

 

Półwysep Amalfi uważany jest za jedno z najpiękniejszych wybrzeży Europy. Prowadzi do niego malownicza górska trasa wzdłuż morza. W obrębie kurortów (takich jak Amalfi czy Positano) plaża jest szeroka i piaszczysta. W pozostałych miejscach z Morzem Tyrreńskim łączą się wysokie skały, ale i tu można znaleźć dogodne zejście do morza i kawałek intymnej plaży. Zarówno Amalfi jak i Positano uważane są za bardzo prestiżowe kurorty. W wakacje zjeżdżają tutaj znane osobistości, a wieczorami organizowane są różnego rodzaju imprezy i dyskoteki na świeżym powietrzu.

Wybrzeże Adriatyku

Wybrzeże Adriatyku we Włoszech ciągnie się od miasta Triestpołożonego tuż przy granicy ze Słowenią (na północy kraju) aż po Brindisi na południu Włoch. Całe wybrzeże słynie z długich, czystych, złocistych plaż i lazurowego morza.

 

Na północy, w okolicach Wenecji słynne są kurorty: Lido di Jesolo,Caorle Lignano Sabiadoro. Wszystkie z nich nastawione na niemieckich i austriackich turystów oferują bardzo wysoką jakość: eleganckie plaże, zadbane miasteczka, liczne restauracje, sklepy czynne do późnych godzin nocnych i przede wszystkim łatwy dojazd oraz mnóstwo hoteli. Wieczorami główne handlowe ulice zamykane są dla ruchu samochodowego i do późnych godzin nocnych tętnią życiem. W dzień turyści odpoczywają na bezpiecznych i dobrze zagospodarowanych plażach.

 

Poniżej Wenecji, we wschodnich Włoszech znajduje się największy kurort w kraju – Rimini, a w pobliżu niego chętnie odwiedzane przez turystów San Marino. Rimini jest typową miejscowością wypoczynkową i należy się po niej spodziewać wszystkiego tego, czego wymagalibyśmy od hucznego kurortu: długie i szerokie plaże, aquaparki, deptaki, ruchliwe centrum, liczne restauracje i niekończące się hotele wzdłuż morza. Znajduje się tu także park Włoch w miniaturze. Podobnie, ale na mniejszą skalę jest w usytuowanych bardziej na południe nadmorskich miejscowościach: RiccioneCattolicaMilano MarittimaCesenaticoFanoCivitanova MarcheSenigalliaPesaroPorto San GiorgioSan Benedetto del TrontoPescaraOrtonaVasto, czy Termoli. We wszystkich tych miejscowościach zachwyci nas zadbana, szeroka i piaszczysta plaża oraz kolor lazurowego morza.

 

Na uwagę zasługuje także Riviera del Conero z kamienistymi, chronionymi plażami na terenie narodowego parku del Conero, a także Riviera delle Palme, która słynie z tego, że nasadzono tam 8 tys. palm wzdłuż wybrzeża, pod którymi można się schronić, gdy temperatura na plaży staje się nieznośna. W polskim tłumaczeniu Riwiera Palm rozciąga się wzdłuż miejscowości: San Benedetto del TrontoGrottammare i Porto d’Ascoli.

 

Wybrzeża Sardynii i Sycylii zostały opisane na osobnej podstronie.

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

LuxCamp
Booking.com
LuxCamp
Booking.com