Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Riviera włoska

Monterosso al Mare, Liguria (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Riwiera Włoska (La Riviera) – to wybrzeże Morza Liguryjskiego, będące przedłużeniem francuskiego Lazurowego Wybrzeża. Ciągnie się od granicy włosko-francuskiej do miejscowości La Spezia na pograniczu Ligurii i Toskanii.

Zachodnia część nazywana jest Riviera di Ponte. Należą do niej słynne miejscowości: Imperia, Pietra Ligure, Savona i Sanremo, gdzie co roku organizowany jest Festival Piosenki Włoskiej. Te regiony szczególnie upodobali sobie Włosi jako miejsce wakacyjnych wyjazdów. Widać tu niewielkie wpływy francuskiej kultury. W okolicach kurortów plaże są piaszczyste i szerokie. Poza miejscowościami wypoczynkowymi wybrzeże jest często górzyste.

 

Wschodnia część to Riviera di Levante. Leży tu m.in. prestiżowe Portofino i słynne Cinque Terre (miejscowości: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza, Monterosso) które w przeszłości były niewielkimi rybackimi wioskami, a dziś w sezonie letnim przyjmują tłumy turystów). Do Cinque Terre i okolic zjeżdżają się turyści z całej Europy, Amerykanie oraz Japończycy. Riwiera Włoska to skalisto-górzyste wybrzeże, ale za to dobrze skomunikowane biegnącą wzdłuż morza linią kolejową.

 

W okolicach Cinque Terre trudno o kawałek szerokiej piaszczystej plaży, ale bardzo urokliwe jest wypoczywanie na skałach u stóp kamiennych wzgórz. Odważni turyści decydują się nawet na skoki do morza z wysokich skał, a ci mniej odważni, ale równie zdesperowani opalają się na kamiennych chodnikach ciasnych miasteczek Cinque Terre leżąc kilkanaście metrów od morza. Opalaniu topless służą tajemnicze zakątki między skałami z dostępem do morza. Wtajemniczeni i zainteresowani znajdą tam nawet nieformalne plaże nudystów. Wieczorami miasteczka Riwiery Włoskiej tętnią życiem. W lokalnych restauracjach można zjeść dania z owocami morza lub pesto, które pochodzi właśnie z Ligurii. Gdy wreszcie znudzi nam się plażowanie na podbój czekają górskie ścieżki Ligurii, z których rozpościera się niesamowicie piękny widok na morze.

Wybrzeże Toskanii

Zatoka Baratti, Wybrzeże Toskanii (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wybrzeże Toskanii ma ponad 320 km i ciągnie się od miejscowości Marina di Carrara na południe, w stronę Montalto (które leży już w Lazio). Północny odcinek nazywany Versilia (od przepływającej tam rzeki) składa się z długich, piaszczystych plaż. Poniżej znajduje się Riwiera Etruska charakteryzująca się urokliwymi zatokami, zróżnicowanym wybrzeżem i tajemniczymi zakątkami dla osób ceniących sobie intymność. Na terenie wybrzeża Toskanii utworzonych zostało kilka parków przyrody.

 

Z uwagi na fakt, że Toskania zyskała światową sławę dzięki średniowiecznym miasteczkom, winnicom, gajom oliwnym i malowniczym wzgórzom, samo wybrzeże nie jest zbyt często odwiedzane. Znajduje się tu jednak kilka popularnych miejsc, do których zjeżdżają gwiazdy kina i telewizji (m.in. Viareggio, Forte dei Marmi). W większych miejscowościach wybrzeża przy samych plażach znajdują się liczne restauracje, kluby i dyskoteki. Dla osób ceniących wypoczynek z dala od krzykliwych miejsc polecane są plaże w małych, rybackich wioskach, takich jak Campiglia Marittima, czy Punta Ala. Kameralne plaże, na których nie będzie tłoku znajdują się również na terenie naturalnego parku przyrody Rimigliano. Z toskańskich plaż z jednej strony możemy podziwiać cudowne Morze Tyrreńskie, a z drugiej pobliskie szczyty Alp.

 

Z toskańskich portów można też udać się na wyprawę statkiem na słynne pobliskie wyspy: Elbę, Montecristo, Capraia, Gorgona, Pianosa i Giglio, która w ostatnim czasie bardziej jest znana z katastrofy statku Costa Concordia niż swoich walorów turystycznych. Każda z tych wysp jest chętnie odwiedzana przez turystów ze względu na ciekawe legendy i wydarzenia historyczne oraz dobrze zagospodarowane plaże.

Wybrzeże Lazio

Montalto di Castro, Wybrzeże Lazio (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wybrzeże Lazio ciągnące się od Montalto do Mintumo przypomina nieco wybrzeże Toskanii. Być może więcej jest tutaj terenów zielonych i lasów. Region Lazio jest kolebką państwa Rzymskiego, dlatego często w niedalekiej odległości od plaż możemy podziwiać starożytne i średniowieczne zabytki, jakich nie oferuje żaden inny kraj. Piasek wzdłuż wybrzeża jest bardzo ciemny, niektórzy nazywają go nawet czarnym. Nie zniechęca to jednak turystów. Uważa się, że ten piasek ma właściwości lecznicze w przypadku schorzeń reumatologicznych.

 

Wśród ważniejszych kurortów regionu Lazio (Lacjum) znajdują się: Lido di Tarquinia, Civitavecchia, Anzio, Santa Marinella, Ladispoli, Terracina, Sperlonga czy Gaeta. Wszystkie te kurorty posiadają bogatą bazę noclegową, a wieczorami tętnią życiem dzięki deptakom spacerowym, licznym restauracjom, barom i dyskotekom. Turyści przyjeżdżający do Rzymu na jeden dzień mogą przerwać zwiedzanie wiecznego miasta, aby wypocząć na oddalonej o 15 km plaży w Lido di Ostia. To chyba najbardziej zróżnicowana pod względem narodowości plaża w Lazio. Pełno tu Azjatów i Amerykanów, którzy często po raz pierwszy są na europejskiej plaży. Nad głowami latają tu olbrzymie samoloty, lądujące na pobliskim międzynarodowym lotnisku Roma Fiumicino.

 

Dla osób ceniących sobie ciszę i mniej zatłoczone plaże idealnym wyborem jest kameralne Montalto i jego okolice, wzdłuż których zbudowano niewielkie campingi. Poza nadmorskimi plażami warto odwiedzić pobliskie jeziora: przepiękne Lago di Bolsena, Lago di Bracciano, niewielkie Lago di Nemi i położone przy Castel Gandolfo Lago Albano.

To także może Cię zainteresować:

Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *