Aosta

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 13,8 tysięcy wyświetleń

Położona w wysokich Alpach Aosta jest stolicą najmniejszego włoskiego regionu Valle d’Aosta. Region, który graniczy z Francją i Szwajcarią wywalczył sobie autonomię. W okolicach Aosty znajdują się najbardziej renomowane szlaki narciarskie, nowoczesne wyciągi, eleganckie hotele i świetne restauracje z lokalną kuchnią. Wbrew pozorom po zakończeniu sezonu zimowego to miasto nie zamiera.

Górzyste położenie Aosty, wśród sosnowych lasów i malowniczych wzgórz kusi turystów przez cały rok. W zimie zjeżdżają się tu nie tylko Włosi, ale także Francuzi, Niemcy, Szwajcarzy, Austriacy, Polacy i Rosjanie.

Luksusowe hotele i 140 km tras narciarskich


jeden z luksusowych hoteli w pobliżu Aosty, Włochy (fot. QC Terme Pré Saint Didier)

Życie toczy się na ponad 140 km tras narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności. Są tu wyciągi gondolowe, orczykowe i krzesełkowe. Wszystkie punkty ważne dla narciarzy połączone są ze sobą bezpłatnymi autobusami.


jeden z luksusowych hoteli w pobliżu Aosty, Włochy (fot. QC Terme Pré Saint Didier)

Tutejsze hotele słyną z dobrej kuchni. Często do dyspozycji gości są również baseny z gorącą wodą, sauny i gabinety masażu. Jednym z najbardziej luksusowych hoteli w okolicach Aosty jest czterogwiazdkowy QC Terme Monte Bianco. Poza komfortowymi pokojami i restauracją, hotel oferuje własne termy (baseny wewnętrzne i zewnętrzne z widokiem na góry), sauny i łaźnie. Szczególnie przyjemnie jest leżeć w gorącym basenie, gdy wokół można podziwiać ośnieżone szczyty, a wśród nich Mont Blanc.

Zimą Aosta tętni życiem, a latem zachwyca przyrodą


Aosta, Włochy (fot. Uccio D'Agostino)
Aosta, Włochy (fot. Uccio D’Agostino)

W samej Aoście i w okolicznych miasteczkach do późnych godzin toczy się życie nocne. Otwarte są sklepy, bary, puby i dyskoteki. Sezon narciarski trwa tutaj od grudnia do końca kwietnia, chociaż na lodowcach można szusować przez cały rok.


stok narciarski w Aoście, Włochy (fot. Lionel Sacks)
stok narciarski w Aoście, Włochy (fot. Lionel Sacks)

W wakacje Aosta zachwyca niezwykle piękną przyrodą. Niektórzy chętnie wybierają się w wysokie partie gór, gdzie można podziwiać alpejskie widoki i spotkać dzikie zwierzęta. Na wzgórzach wokół Aosty znajdują się zabytkowe zamki.


Łuk Augusta, Aosta, Włochy (fot. Uccio D’Agostino)

Zabytkowa Aosta czasem nazywana jest ?Rzymem Alp?. Oczywiście jest to określenie stosowane bardzo na wyrost. Z czasów rzymskich zachowały się tutaj ruiny amfiteatru, świątyń i mostów. W centrum znajduje się kościół z XII wieku oraz romańska katedra z XV wieku.


Booking.com

Aosta – położenie

Aosta jest stolicą popularnego wśród narciarzy regionu Valle d?Aosta, który jest najmniejszym ze wszystkich włoskich regionów. Swoją popularność w sportach zimowych region zawdzięcza niezwykłemu położeniu wśród najwyższych alpejskich szczytów.

Region graniczy z włoskim Piemontem oraz z Francją i Szwajcarią, co nie pozostaje bez wpływu na wysoki poziom życia i rozwój gospodarczy. Okolice Aosty to typowy górski krajobraz ze stromymi szczytami, lodowcami, pastwiskami i lasami.


Aosta, Włochy (fot. Uccio D'Agostino)
Aosta, Włochy (fot. Uccio D’Agostino)

Aosta – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Kościół Sant Orso

Kościół znajdujący się w centrum miasta został pierwotnie zbudowany w V w. W IX w. świątynia została kompleksowo przebudowana. Wewnątrz kościoła znajdują się przepiękne freski z X w.


Kościół Sant Orso, Aosta, Włochy (fot. Fer SG)

Piazza E. Chanoux

Zabytkowy plac w centrum Aosty. Miejsce spotkań mieszkańców i turystów. Wokół znajdują się kawiarnie i restauracje. W sezonie letnim rozstawione są tutaj stoliki.

Park Narodowy Gran Paradiso

Założony w 1922 r. jest największym włoskim parkiem narodowym położonym w Alpach. Głównym szczytem parku jest Gran Paradiso o wysokości 4061 m n.p.m. Znajduje się tu wiele górskich szlaków, z których najbardziej popularny jest Val di Rehmes. Poza malowniczymi krajobrazami po drodze podziwiać można także górskie strumienie i wodospady. W parku żyją dzikie koziorożce alpejskie. Ciekawostką jest fakt, że na terenie Parku Narodowego Gran Paradiso znajduje się niewielka miejscowość o nazwie Introd. To właśnie tutaj niektóre ze swoich wakacji spędzał papież Jan Paweł II. Z miasteczka widać szczyt Mont Blanc.


wzgórza Parku Narodowego wokół Aosty, Włochy (fot. Uccio D’Agostino)

Muzeum Alp

Na granicy Piemontu i Doliny Aosty znajduje się niezwykle nowoczesne Muzeum Alp. Na ogromnych ekranach przedstawiane są informacje na temat gór, tutejszej przyrody i inne ciekawostki. Całość oprawiona jest niezwykle naturalną muzyką (słychać m.in. szum górskiej wody).

Zamek Castel Savoia

Jeden z zamków w okolicach Aosty z wyglądu przypominający zamek Disneylandu.


zamek Castello Savoia, Aosty, Włochy (fot. Sergio & Gabriella)

HISTORIA

Aosta została założona w 25 r. p.n.e. przez Oktawiana Augusta. Aosta została założona w 25 r. p.n.e. przez Oktawiana Augusta. Przez wieki miasto zmieniało przynależność. Początkowo było częścią Cesarstwa Zachodniego, później rządzili tu Burgundowie i Ostrogoci. W kolejnych wiekach miasto było częścią Bizancjum. Obecnie Aosta wraz z przynależnym regionem utrzymuje specjalny status autonomiczny w Republice Włoch.


widok ze stacji kolejki Capanna Margherita na granicy Włoch i Szwajcarii (fot. Enrico Pighetti)

Komunikacja

Jak dojechać do Aosty

Aosta położona jest w północno zachodnich Włoszech. Z miasta do granicy Szwajcarii jest tylko 30 km. Można tam dojechać drogą T2, której 6 kilometrowa część biegnie w tunelu św. Bernarda. Tunel nie spełnia nowoczesnych norm, dlatego od 2010 r. sukcesywnie jest przebudowywany. Alternatywą jest bardzo wąska i kręta SS27 biegnąca przez strome górskie zbocza.

Bliskie sąsiedztwo z Francją

Z kolei 40 km dzieli Aostę z granicą Francji. Do Francji jedzie się przez słynny tunel Mont Blanc (Włosi oznaczają go jako T1). Tunel ma prawie 12 km długości. Cena za przejazd tunelem dla samochodu osobowego w jedną stronę wynosi około 45.20 euro, a w przypadku biletu w obie strony 56,30 euro. Tunelem Mont Blanc transportuje się 1/3 wszystkich towarów z Europy północnej do Włoch. Skrócił on czas przejazdu z Francji do Mediolanu o 100 km. Tunel posiada po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Obowiązuje w nim zakaz wyprzedzania.
Nad morze z Aosty jest stosunkowo daleko. Aby dotrzeć na najbliższą plażę w pobliżu Genui trzeba pokonać 240 km w jedną stronę.

Miasta partnerskie

  • Albertville (Francja)
  • Narbonne (Francja)
  • Chamonix-Mont-Blanc (Francja)
  • San Giorgio Morgeto (Włochy)
  • Sinaia (Rumunia)
  • Martiany (Szwajcaria)

Zostaw komentarz