Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Położona w wysokich Alpach Aosta jest stolicą najmniejszego włoskiego regionu Valle d’Aosta. Region, który graniczy z Francją i Szwajcarią wywalczył sobie autonomię. W okolicach Aosty znajdują się najbardziej renomowane szlaki narciarskie, nowoczesne wyciągi, eleganckie hotele i świetne restauracje z lokalną kuchnią. Wbrew pozorom po zakończeniu sezonu zimowego to miasto nie zamiera.

 

Górzyste położenie Aosty, wśród sosnowych lasów i malowniczych wzgórz kusi turystów przez cały rok. W zimie zjeżdżają się tu nie tylko Włosi, ale także Francuzi, Niemcy, Szwajcarzy, Austriacy, Polacy i Rosjanie. Życie toczy się na ponad 140 km tras narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności. Są tu wyciągi gondolowe, orczykowe i krzesełkowe. Wszystkie punkty ważne dla narciarzy połączone są ze sobą bezpłatnymi autobusami. Tutejsze hotele słyną z dobrej kuchni. Często do dyspozycji gości są również baseny z gorącą wodą, sauny, gabinety masażu. W samej Aoście i w okolicznych miasteczkach do późnych godzin toczy się życie nocne. Otwarte są sklepy, bary, puby i dyskoteki. Sezon narciarski trwa tutaj od grudnia do końca kwietnia, chociaż na lodowcach można szusować przez cały rok.

 

W wakacje Aosta zachwyca niezwykle piękną przyrodą. Niektórzy chętnie wybierają się w wysokie partie gór, gdzie można podziwiać alpejskie widoki i spotkać dzikie zwierzęta. Na wzgórzach wokół Aosty znajdują się zabytkowe zamki.

 

Zabytkowa Aosta czasem nazywana jest “Rzymem Alp”. Oczywiście jest to określenie stosowane bardzo na wyrost. Z czasów rzymskich zachowały się tutaj ruiny amfiteatru, świątyń i mostów. W centrum znajduje się kościół z XII wieku oraz romańska katedra z XV wieku.

Położenie

Aosta jest stolicą popularnego wśród narciarzy regionu Valle d’Aosta, który jest najmniejszym ze wszystkich włoskich regionów. Swoją popularność w sportach zimowych region zawdzięcza niezwykłemu położeniu wśród najwyższych alpejskich szczytów. Region graniczy z włoskim Piemontem oraz z Francją i Szwajcarią, co nie pozostaje bez wpływu na wysoki poziom życia i rozwój gospodarczy. Okolice Aosty to typowy górski krajobraz ze stromymi szczytami, lodowcami, pastwiskami i lasami.

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Kościół Sant Orso

wewnątrz kościoła znajdują się przepiękne freski z X w.

Piazza E. Chanoux

zabytkowy plac w centrum Aosty. Miejsce spotkań mieszkańców i turystów. Wokół znajdują się kawiarnie i restauracje. W sezonie letnim rozstawione są tutaj stoliki.

Park Narodowy Gran Paradiso

założony w 1922 r. jest największym włoskim parkiem narodowym położonym w Alpach. Głównym szczytem parku jest Gran Paradiso o wysokości 4061 m n.p.m. Znajduje się tu wiele górskich szlaków, z których najbardziej popularny jest Val di Rehmes. Poza malowniczymi krajobrazami po drodze podziwiać można także górskie strumienie i wodospady. W parku żyją dzikie koziorożce alpejskie. Ciekawostką jest fakt, że na terenie Parku Narodowego Gran Paradiso znajduje się niewielka miejscowość o nazwie Introd. To właśnie tutaj niektóre ze swoich wakacji spędzał papież Jan Paweł II. Z miasteczka widać szczyt Mont Blanc.

Muzeum Alp

na granicy Piemontu i Doliny Aosty znajduje się niezwykle nowoczesne Muzeum Alp. Na ogromnych ekranach przedstawiane są informacje na temat gór, tutejszej przyrody i inne ciekawostki. Całość oprawiona jest niezwykle naturalną muzyką (słychać m.in. szum górskiej wody).

Zamek Castel Savoia

jeden z zamków w okolicach Aosty z wyglądu przypominający zamek Disneylandu.

HISTORIA

Aosta została założona w 25 r. p.n.e. przez Oktawiana Augusta. Aosta została założona w 25 r. p.n.e. przez Oktawiana Augusta. Przez wieki miasto zmieniało przynależność. Początkowo było częścią Cesarstwa Zachodniego, później rządzili tu Burgundowie i Ostrogoci. W kolejnych wiekach miasto było częścią Bizancjum. Obecnie Aosta wraz z przynależnym regionem utrzymuje specjalny status autonomiczny w Republice Włoch.

Komunikacja

Jak dojechać do Aosty

Aosta położona jest w północno zachodnich Włoszech. Z miasta do granicy Szwajcarii jest tylko 30 km. Można tam dojechać drogą T2, której 6 kilometrowa część biegnie w tunelu św. Bernarda. Tunel nie spełnia nowoczesnych norm, dlatego od 2010 r. sukcesywnie jest przebudowywany. Alternatywą jest bardzo wąska i kręta SS27 biegnąca przez strome górskie zbocza.

Bliskie sąsiedztwo z Francją

Z kolei 40 km dzieli Aostę z granicą Francji. Do Francji jedzie się przez słynny tunel Mont Blanc (Włosi oznaczają go jako T1). Tunel ma prawie 12 km długości. Cena za przejazd tunelem dla samochodu osobowego w jedną stronę wynosi około 42 euro, a w przypadku biletu w obie strony 52 euro. Duże ciężarówki za przejazd płacą nawet ok. 340 euro. Tunelem Mont Blanc transportuje się 1/3 wszystkich towarów z Europy północnej do Włoch. Skrócił on czas przejazdu z Francji do Mediolanu o 100 km. Tunel posiada po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Obowiązuje w nim zakaz wyprzedzania.

 

Nad morze z Aosty jest stosunkowo daleko. Aby dotrzeć na najbliższą plażę w pobliżu Genui trzeba pokonać 240 km w jedną stronę.

Miasta partnerskie

  • Albertville (Francja)
  • Narbonne (Francja)
  • Chamonix-Mont-Blanc (Francja)
  • San Giorgio Morgeto (Włochy)
  • Sinaia (Rumunia)
  • Martiany (Szwajcaria)
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

LuxCamp
Booking.com
LuxCamp


Booking.com