Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce
Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Asyż

0 3 904

Asyż jest dobrze znany dziesiątkom tysięcy polskich pielgrzymów, którzy co roku odwiedzają miasto świętego Franciszka. Już sama droga dojazdowa, do położonego na malowniczym wzgórzu Asyżu, robi olbrzymie wrażenie. W umbryjskim słońcu bieleją kamienne mury obronne Asyżu, liczne kamieniczki, wieże i kościoły. Czas jakby zatrzymał się w średniowieczu, gdy uliczkami miasteczka wędrował sam święty Franciszek. Wszystko to składa się na niesamowitą atmosferę tego miasta, która pozostawia niezadarte wrażenie wśród turystów. Nie bez powodu cały Asyż wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Droga dojazdowa do Asyżu wśród sympatyków Włoch wzbudza bardzo pozytywne emocje. Bez znaczenia, czy jedziemy tu od strony Spoleto, czy od pobliskiej Perugii, trasa wiedzie nas przez malownicze wzgórza Umbrii. Dla wielu to najpiękniejszy region Włoch. Z jednej strony Umbria nie jest tak cukierkowa i dopieszczona w każdym calu, jak sąsiednia Toskania. Z drugiej strony Umbria graniczy z Lazio, które to ma dość monotonne, wypalone od promieni słońca, pożółkłe pola. Umbria w zestawieniu z Lazio to region pełen zieleni, zróżnicowanych pól, najlepszej we Włoszech oliwy z oliwek, znakomitych trufli i średniowiecznych miasteczek. Jadąc przez Umbrię widać uporządkowanie zabudowy – malutkie miasteczka mają swoje wyraźne granice, zabudowa jest ściśnięta, a rolnictwo wciąż pełni tu istotną rolę.

Asyż, Włochy (fot. Bigstock)
Asyż, Włochy (fot. Bigstock)

Po dojeździe do Asyżu w oczy rzuca się tłum ludzi i samochodów. Nie ważne o jakiej porze roku tu jesteśmy. Zawsze jest wielu turystów. Na szczęście większość z nich przyjeżdża do Asyżu autokarami z pielgrzymkami lub wycieczkami. Na obrzeżach historycznego centrum znajduje się kilka parkingów dla samochodów osobowych. Wszystkie one są płatne.

mapa Asyżu - plan miasta (źródło: Sito per il Turismo della Citt? di Assisi)
mapa Asyżu – plan miasta (źródło: Sito per il Turismo della Citt? di Assisi)

Mapa Asyżu – plan miasta do pobrania i wydrukowania w PDF

Bazylika św. Franciszka z Asyżu

Bazylika św. Franciszka w Asyżu, Włochy (fot. elkekeppens)

Po wyjściu z parkingu i przekroczeniu zabytkowych miejskich murów warto od razu się kierować się w stronę punktu obowiązkowego, czyli Bazyliki św. Franciszka. Prowadzą tam w zasadzie dwie główne drogi (deptaki), które tworzą owalny obwód – można pójść jedną ulicą, a wrócić drugą. Po drodze po obu stronach będziemy mogli podziwiać średniowieczną zabudową, miniemy wiele restauracji i hoteli. Turystów kuszą głównie tutejsze cukiernie (na wystawach znajdują się przepiękne dla oczu ciasta, ciastka i desery) oraz sklepy z dewocjonaliami i lokalnymi produktami. Turyści tutaj – podobnie jak na całym świecie – chętnie kupują dość tandetne pamiątki, takie jak miniaturowe figurki św. Antoniego, chińskie różańce i krzyżyki.

Booking.com

Gdy przejdziemy – w sumie dość niewielkie – centrum Asyżu, dojedziemy do najbardziej okazałego zabytku miasta i jednego z najważniejszych w całej Umbrii. To słynna, majestatyczna Bazylika św. Franciszka. Imponująca bazylika składa się tak naprawdę z dwóch kościołów: dolnego i górnego. Z kościoła dolnego możemy zejść jeszcze niżej, do podziemnej krypty.

Bazylika św. Franciszka w Asyżu, Włochy (fot. twalmedia)

Relikwie św. Franciszka i piękne freski w Bazylice

Bazylika św. Franciszka w Asyżu, Włochy (fot. Christopher John SSF)

Prace budowlane przy Bazylice św. Franciszka rozpoczęto w pierwszej połowie XIII w. i już wtedy przeniesiono tutaj relikwię św. Franciszka. Wbrew zasadom głoszonym przez świętego, sama bazylika jest bardzo bogato zdobiona. Pielgrzymów zachwycają tutaj wszechobecne freski, rzeźby i marmury. Takie zdobienie wnętrz kościołów nie stoi w sprzeczności z naukami świętego, ponieważ jest tzw. Kościół papieski i sanktuarium, które przyjmuje rocznie olbrzymie liczby pielgrzymów.

Asyż, Włochy (fot. valtercirillo)
Asyż, Włochy (fot. valtercirillo)

W kościele dolnym koniecznie trzeba zwrócić uwagę na malowidła na ścianach. Z nawy głównej po schodach można zejść do krypty św. Franciszka z grobem. Jego ciało przeniesiono tutaj w 1230 r. Sprawa nie było nagłośniona. Zakonnicy starali się wręcz ukryć ten fakt, ponieważ obawiali się kradzieży ciała. W 1818 r. papież osobiście nakazał poszukiwanie ciała św. Franciszka. Dopiero po wieloletnich badaniach odkryto, że ciało spoczywa pod ołtarzem dolnego kościoła. Wówczas zbudowano sarkofag i udostępniono wiernym możliwość odwiedzania tego miejsca.

 

Młodszym zabytkiem, ale także wartym odwiedzenia jest kościół górny. Budynek został jednak uszkodzony w trakcie dramatycznego trzęsienia ziemi w 1997 r. Zginęły wówczas cztery osoby, które przebywały w tym czasie w kościele. Jedną z ofiar był polski zakonnik. Na ziemię runęła wówczas duża część zabytkowych sklepień.

Inne zabytki i atrakcje Asyżu

Bazylika Santa Maria degli Angeli w Asyżu, Włochy (fot. Gabor Tokai)
Bazylika Santa Maria degli Angeli w Asyżu, Włochy (fot. Gabor Tokai)

Bazylika św. Franciszka zdominowała pod względem architektury cały Asyż. Jednak będąc w miasteczku warto przespacerować się także brukowanym uliczkami. Ceny w barach, sklepach i cukierniach raczej odstraszają. Jeśli będziecie mieć ochotę na kawę, czy coś słodkiego, lepiej zapytajcie wcześniej o cenę. Kawę dużo taniej będzie wypić na stojąco przy barze niż przy stoliku. Podobnie jest w cukierniach. Kremowe rurki czy rogaliki (cornetti) lepiej wziąć na wynos. W miasteczku jest także kilka świetnych punktów widokowych, z których można podziwiać panoramę Umbrii.

 

Po zwiedzaniu centrum Asyżu koniecznie trzeba pojechać do oddalonej o kilka kilometrów Bazyliki Santa Maria degli Angeli. To słynne miejsce, gdzie malutki kościół Porcjunkula zbudowany przez św. Franciszka znajduje się wewnątrz dużego kościoła (szczegóły w dalszej części przewodnika i w zdjęciach). Zwiedzanie kościoła jest bezpłatne.

Asyż, Włochy (fot. valtercirillo)

Booking.com

Asyż – położenie

Asyż położony jest na południowy wschód od Perugii (stolicy prowincji) w regionie Umbria. Sama Umbria nazywana jest zielonymi płucami Włoch, co także widać po wzgórzach otaczających Asyż. Do Asyżu najlepiej dojechać drogą SS75 z kierunku Perugii, lub tą samą drogą z drugiej strony, od Foglino. W Asyżu znajduje się również dobrze skomunikowana stacja kolejowa, posiadająca liczne połączenia w stronę Rzymu, Florencji lub regionu Marche.

Ciekawostką jest fakt, że w 2010 roku naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej odkryli, iż Asyż w ciągu ostatnich 20 lat obniżył się o ok. 15 cm. Naukowcy dokonali tego odkrycia analizując zdjęcia satelitarne. W reakcji na wiadomości o powolnym osiadaniu miasta mieszkańców i turystów od razu uspokoił burmistrz Asyżu, twierdząc, że miastu nic nie grozi.

Asyż, Włochy (fot. Bigstock)

Asyż – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Bazylika Santa Maria degli Angeli (Bazylika Matki Bożej Anielskiej)

To kolebka zakonu franciszkańskiego. Wewnątrz Bazyliki znajduje się kościół Porcjunkula („Cząsteczka”) odbudowany przez św. Franciszka. Bazylika została zbudowana na polecenie papieża Piusa V w latach 1569 ? 1679. W 1832 roku w wyniku trzęsienia ziemi konieczna była odbudowa fasady kamienicy, wg oryginalnego projektu Polettiego. W 1932 roku miasto nawiedziło następne znaczne trzęsienie ziemi i konieczny był ponowny remont bazyliki. Wówczas pod koniec prac remontowych na szczycie fasady umieszczono figurkę Matki Boskiej Anielskiej z pozłacanego brązu. Zbudowany kościół powstał dla ochrony pierwszego miejsca związanego z działalnością św. Franciszka, który swoje zadanie „odnowy domu bożego” potraktował w sposób dosłowny i rozpoczął odbudowę zniszczonego małego, jednonawowego kościółka z apsydą.

figurka z pozłacanego brązu na Bazylice Santa Maria degli Angeli w Asyżu, Włochy (fot. Jim Flewker)

Bazylika św. Franciszka

Jest to najsłynniejsze miejsce w Asyżu, wpisane na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Kościół zbudowano w latach 1228 – 1253 w stylu włoskiego gotyku – surowego, a jednocześnie niezwykle pięknego. Do Bazyliki Świętego Franciszka wchodzi się przez niższy z dwóch kościołów. Wejście prowadzi z placu dolnego. Nad pięknie ozdobionymi drzwiami widnieje napis: ?Odpust zupełny codziennie na zawsze?, który nadaje powagi i świętości temu miejscu. Na ścianach bazyliki, w poszczególnych kaplicach znajdują się freski obrazujące życie świętych. Wewnątrz bazyliki są dzieła wybitnych malarzy i architektów, m.in.: Gubbio, Bologna, Bartolo, San Francisco, Martini, Bonino, Giotto, Sermei. Niektóre freski zostały odnowione po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło Asyż we wrześniu 1997 roku. Zawaliła się wtedy części sklepienia bazyliki, zginęło czterech zakonników, jeden z nich był Polakiem.

Bazylika św. Franciszka w Asyżu, Włochy (fot. Randy OHC)

Bazylika św. Klary

To gotycka budowla z XIII wieku, która powstała w miejscu kościoła św. Jerzego, w którym to kościele początkowo pochowano i kanonizowano św. Franciszka. Fasada bazyliki ozdobiona jest pasami różowego kamienia, wydobywanego w górze Subasio. Do Bazyliki św. Klary przylegają dwie kaplice: Kaplica Ukrzyżowania (z zabytkowym krucyfiksem z XII wieku, przyniesionym przez św. Damiana) oraz Kaplica Najświętszego Sakramentu. Na sklepieniu Bazyliki św. Klary zachowały się oryginalne freski z XIII i XIV wieku. W krypcie kościoła, w kryształowej trumnie, jest pochowana św. Klara.

Bazylika św. Klary w Asyżu, Włochy (fot. Damian Entwistle)
Bazylika św. Klary w Asyżu, Włochy (fot. Damian Entwistle)

Pustelnia Carceri

To miejsce podarowane przez zakon benedyktynów św. Franciszkowi. Położona jest na zboczu góry Subasio (tej samej, z której brano kamień na fasadę Bazyliki św. Klary). W grocie św. Franciszka zachowało się jego kamienne łoże. Znajduje się tam również krzyż z XV wieku. W pobliżu, nad strumykiem, rośnie dąb nazwany „Drzewem ptaków”. Wg przypowieści siadały na nim ptaki, z którymi rozmawiał św. Franciszek. Obecnie znajduje się tam klasztor zbudowany przez św. Bernardyna w XV wieku.

Katedra św. Rufina

Jest to romański kościół, którego budowę rozpoczęto w połowie XII wieku. W XVI wieku przebudowano fasadę katedry, ozdabiając ją trzema rozetami. W kościele znajduje się chrzcielnica, w której został ochrzczony św. Franciszek. Była to wówczas jedyna chrzcielnica w Asyżu. Do Katedry św. Rufina przylega Kaplica Najświętszego Sakramentu.

Zamek Rocca Maggiore

Średniowieczna cytadela z potężnymi wieżami położona na wzgórzu obok Asyżu. Pierwszy zamek w tym miejscu został zbudowany w XII wieku przez Fryderyka Barbarossę, jednak po 24 latach został zburzony przez zbuntowanych mieszkańców Asyżu. W XVI wieku zamek odbudowano. Do dziś zachowały się wyłącznie ruiny zamku.

Zamek Rocca Maggiore w Asyżu, Włochy (fot. Damian Entwistle)
Zamek Rocca Maggiore w Asyżu, Włochy (fot. Damian Entwistle)

Plac Ratuszowy

W starożytności w miejscu placu ratuszowego istniało forum. Znajdowała się tam świątynia Minerwy, jednak do dziś pozostała jedynie fasada. Od XII wieku plac istnieje w obecnym kształcie. Na przełomie XIII i XIV wieku dobudowano jedynie wieżę ratuszową. Obecnie mieści się w niej pinakoteka (czyli galeria obrazów) z dziełami szkoły umbryjskiej.

Kościół św. Damiana

Początki istnienia kościoła datuje się na VI wiek naszej ery. Z kościołem św. Damiana związany jest jeden z cudów w życiu św. Franciszka. Z krucyfiksu wiszącego na walącej się ścianie budowli Ukrzyżowany przemówił do św. Franciszka: „Idź i napraw mój dom”. Po tych słowach Franciszek sprzedał majątek, który miał po ojcu i przystąpił do naprawy małego kościoła. Obok został zbudowany klasztor, w którym Franciszek umieścił św. Klarę. Od św. Klary pochodzi nazwa sióstr klarysek. W kościele św. Damiana znajdują się bogato zdobione drewniane ławki ustawione w prezbiterium z XIII wieku.

HISTORIA

W miejscu dzisiejszego Asyżu pierwsza miejscowość pojawiła się w III wieku naszej ery i nazywana była Asisium. W średniowieczu Włochy podzielone były na dziesiątki niezależnych księstw i miast – państw, które nie zawsze darzyły się przyjaźnią.

 

W XII wieku miasto należało do Księstwa Spoleto i uczestniczyło w licznych wojnach z sąsiednimi miastami, głównie z pobliską Perugią. Pod koniec XII wieku Asyż zdobył niepodległość i powstał w nim samorząd miejski. W XIV wieku Asyż został włączony do Państwa Kościelnego i dopiero w 1860 roku stał się częścią Zjednoczonego Królestwa Włoch. W 1997 roku Asyż nawiedziło bardzo silne trzęsienie ziemi. W wyniku trzęsienia zawaliła się część sklepienia Bazyliki św. Franciszka. Zginęły wówczas cztery osoby, w tym zakonnik z Polski.

 

Od 1986 roku w Asyżu odbywają się coroczne Światowe Dni Modlitw o Pokój, zapoczątkowane przez Papieża Jana Pawła II.

Asyż, Włochy (fot. bogitw)

Komunikacja

Jak dojechać do Asyżu

Wycieczki autokarowe zmuszone są wykupić bilet wjazdowy do miasta. We włoskich miejscowościach turystycznych to często spotyka praktyka. Punkt kontrolny znajduje się w pobliżu dworca kolejowego. Następnie autokary z turystami parkują na placu pod murami Asyżu.

 

Samochody osobowe mogą zatrzymać się na tym samym parkingu, co autokary. Istnieje też kilka innych dużych parkingów. Wszystkie parkingi są płatne, a za brak wniesienia opłaty parkingowej grozi mandat ok. 80 euro. O odpłatności za parking informuje albo znak z odpowiednią informacją albo kolor linii, którymi zaznaczone są miejsca parkingowe. Linie niebieskie oznaczają miejsce parkingowe płatne, linie białe ? bezpłatne, a żółte ? miejsce przeznaczone dla inwalidów lub mieszkańców.

Stacja kolejowa w Asyżu

Turyści chcący dotrzeć do Asyżu pociągiem, jadąc od północy główną linią kolejową łączącą Rzym z Florencją, powinni dotrzeć do stacji węzłowej Terontola, a następnie przesiąść się na pociąg w kierunku Asyżu (kierunki: Lago Trasimeno, Perugia, Assisi – po polsku Asyż – Spello, Foligno). W tym kierunku odjeżdża około 12 pociągów dziennie. Jadąc od południa linią kolejową Rzym ? Ancona, należy wysiąść w Foglino, a następnie przesiąść się na pociąg w kierunku Asyżu (Assisi) lub Perugia.

 

Z przed dworca kolejowego do Asyżu regularnie kursują autobusy komunikacji miejskiej. Jest to dystans około 3-4 km. Dworzec kolejowy w Asyżu znajduje się w pobliżu Santa Maria degli Angeli, tłumnie odwiedzanej przez turystów. Autobusy komunikacji miejskiej odjeżdżają z Piazza Matteotti. Z dworca kolejowego do Asyżu najlepiej dotrzeć jest Linią C, której autobusy kursują co 30 minut.

Miasta partnerskie

  • Betlejem (Autonomia Palestyńska)
  • San Francisco (Stany Zjednoczone)
  • Santiago de Compostela (Hiszpania)
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych, swoich praw oraz danych jakie zbiera Blog znajdziesz w "Polityce Prywatności". AkceptujęPolityka prywatności i RODO

Polityka prywatności i RODO