Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Autostrada w Austrii (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Austria zamyka drogi lokalne! Nie można ominąć płatnych autostrad i Przełęczy Brenner

Austriacy zdecydowali, że we wszystkie wakacyjne weekendy zamknięte zostaną dla ruchu lokalne drogi wiodące wzdłuż autostrady Brennerskiej (A13) oraz autostrady Inntal (A12). Będą mogli z nich korzystać tylko okoliczni mieszkańcy albo ci turyści, którzy spędzają urlop w regionie.

Inni kierowcy, którzy wykorzystują boczne drogi do ominięcia korków na autostradach albo uniknięcia opłat, są zawracani przez policję. W przypadku nie stosowania się do nowych oznakowań dróg możliwe jest także karanie mandatami.

autostrada w Austrii, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
autostrada w Austrii, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To informacja szczególnie istotna dla tych turystów, którzy jadą do Włoch przez Niemcy i Innsbruck. Niektórzy decydowali się na ominięcie płatnych autostrad lokalnymi drogami, które w dodatku w szczycie sezonu wakacyjnego były mniej zakorkowane. Teraz będzie to niemożliwe i wszyscy turyści kierujący się do Włoch mają być “zmuszeni” do wykupienia winiety.

Bez możliwości ominięcia Przełęczy Brenner

Na Kierunku Włochy wielokrotnie opisywałem, że istniała możliwość ominięcia płatnego przejazdu przez Przełącz Brenner. Poza koniecznością wykupienia winiety na tamtejszym odcinku autostrady wnosi się dodatkową opłatę za przejazd przez Przełęcz Brenner. Można było oszczędzić łącznie 20 euro na przejeździe w jedną stronę, a przy okazji podziwiać piękne widoki z drogi lokalnej, ominąć korki na bramkach i zrobić sobie przerwę w świetnych knajpkach na granicy włosko-austriackiej. Według doniesień niemieckiej prasy teraz turyści (głównie Niemcy, ale też Polacy) nie będą mieć takiej możliwości.

Niemiecki minister transportu Andreas Scheuer (CSU) planuje skargę przeciwko władzom graniczącego z Bawarią Tyrolu, które zamykają swoje drogi lokalne dla kierowców chcących ominąć korki na autostradach. Dotyka to wielu zagranicznych turystów, głównie z Niemiec. Zdaniem Scheuera zachowanie władz Tyrolu jest “głęboko dyskryminujące”.

Spór o autostrady trwa od dawna

autostrada w Austrii (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
autostrada w Austrii (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Zamykanie lokalnych dróg to niejedyna praktyka, która złości Niemców. W dniach o dużym natężeniu ruchu Austriacy wpuszczają do siebie tylko do 300 ciężarówek na godzinę – tak, aby na autostradach nie zrobiło się zbyt tłoczno. Efekt to długie kolejki tirów w Bawarii po niemieckiej stronie granicy.

Temperaturę drogowego sporu między Austrią a Niemcami podnosi fakt, że Wiedeń wygrał niedawno sprawę przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, który nakazał Niemcom wycofanie się z planowanych opłat za autostrady. Trybunał uznał, że przygotowane przez Berlin rozwiązania są dyskryminujące dla obywateli innych krajów Unii. Wniosek skierowała do TSUE właśnie Austria.

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Booking.com
Booking.com