Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce
Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Bormio

0 328

Bormio to jeden z najchętniej odwiedzanych kurortów narciarskich we Włoszech. Miasteczko znajduje się w regionie Lombardia, na wysokości 1225 m n.p.m. w sercu Alp Retyckich, w pobliżu granicy Włoch ze Szwajcarią. W bliskim sąsiedztwie usytuowane jest powszechnie znane Livigno, ale zwolennicy Bormio twierdzą, że trasy narciarskie są tu równie piękne, ale za to pogoda bardziej przyjemna dla narciarzy. Bormio od wieków słynie także ze znajdujących się tutaj źródeł termalnych.

Niewielkie Bormio w przeciwieństwie do wielu innych kurortów narciarskich jest urokliwym miasteczkiem o ciekawej, typowo alpejskiej zabudowie. Warto tu zajrzeć nie tylko w zimie, na narty, ale także latem. Miasto posiada historyczne centrum, w którym zabytkowe kamienice przeplatają się z kameralnymi hotelami i sklepikami. Część wąskich ulic jest tu wybrukowana i zamknięta dla ruchu samochodowego. Przy głównych uliczkach handlowych ? z Via Roma na czele – znajdziemy restauracje, bary, hotele, ale także eleganckie butiki, sklepy z biżuterią, ze sprzętem sportowym i z lokalnymi produktami.

Bormio latem – wtedy także jest co robić


termy w Bormio, Włochy (fot. Bormio Terme)
termy w Bormio, Włochy (fot. Bormio Terme)

Poza sezonem zimowym jest tu nieco monotonnie, część hoteli jest zamknięta. Przyjemnie się tu spaceruje, jest cicho i spokojnie, łatwo zaparkować. Podobno tutejsze górskie powietrze ma właściwości lecznicze. W czasie wakacji turyści spacerują w okolicach Bormio po górach, korzystają z basenów termalnych, a także jeżdżą na rowerach górskich, na specjalnie przygotowanych, bardzo wymagających trasach. Przyjemnie przesiaduje się także w barze, przy stoliku na jednym z placów. Idealne miejsce, żeby odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku i zatłoczonych o tej porze roku nadmorskich kurortów.


termy w Bormio, Włochy (fot. Bormio Terme)

Przez cały rok jedną z najwięszych atrakcji Bormio są tutejsze termy. Bormio Terme ? bo tak nazywa się obiekt ? przypomina nieco polskie obiekty termalne znane z Białki Tatrzańskiej, czy Chochołowa. Tylko góry wokół są wyższe, a towarzystwo w termach bardziej międzynarodowe. Termy w Bormio oferują kompleks basenów termalnych wewnątrz i na zewnątrz, sauny i łaźnie, usługi masażu i zabiegów SPA. Szczególnie efektowna jest kąpiel w zewnętrznych basenach, gdy wokół jest pełno śniegu, a górskie szczyty wyglądają jeszcze bardziej majestatycznie. Z kolei w sezonie letnim na trawniku wokół basenów rozłożone są leżaki do opalania.


Booking.com

Narty w Bormio – zimą kurort tętni życiem!


stok narciarski w Bormio (fot. Jules Joseph)
stok narciarski w Bormio (fot. Jules Joseph)

Zimą miasteczko zmienia się niemal nie do poznania. Robi się tłoczno, a Bormio zaczyna wtedy tętnić życiem. Zapełniają się hotele i apartamenty, a wyciągi pracują pełną parą, będąc wówczas w stanie przewieźć 14 tys. narciarzy w ciągu jednej tylko godziny.


jeden z wyciągów w Bormio (fot. Jules Joseph)

Dla narciarzy Bormio ma do zaoferowania nieco ponad 50 km tras narciarskich. Dokładnie 14 km stanowią trasy łatwe, odpowiednie dla początkujących narciarzy. 4 km to trasy czarne ? bardzo wymagające i przeznaczone tylko dla prawdziwych profesjonalistów. Pozostałe to trasy o średnim stopniu trudności ? jest ich najwięcej, bo aż 32 km. Całość obsługuje 33 wyciągi z czego 3 to gondole, a 1 to tzw. duży wagon. Najwięcej jest wyciągów orczykowych i krzesełkowych. 8 km tras czynnych jest po zmroku.

Karnety – ceny skipass’ów w Bormio


Bormio - mapa tras narciarskich, plan stoków (źródło: Bormioski)
Bormio – mapa tras narciarskich, plan stoków (źródło: Bormioski)


Bormio – mapy tras narciarskich (wysoka rozdzielczość)

Sezon narciarski w Bormio trwa zazwyczaj od 1 grudnia do połowy kwietnia. W regionie narciarskim Alta Valtellina został stworzony nowy skipass o nazwie Bormio Skipass, który łączący 3 ośrodki narciarskie:

  • Santa Caterina
  • Bormio
  • Cima Piazzi-San Colombano

W ramach Bormio Skipass do dyspozycji są trzy obszary narciarskie o łącznej długości tras 110 km. Na całość składa się 36 wyciągów. Pomiędzy poszczególnymi ośrodkami narciarskimi kursują szybkie skibusy.

Przykładowe ceny Bormio Skipass na 6 dni

OkresOsoba dorosłaDzieckoSenior
poza sezonem178 euro123 euro155 euro
średnio sezon189 euro131 euro167 euro
wysoki sezon221 euro143 euro182 euro

Sezon wysoki to zazwyczaj okres tuż przed Sylwestrem do 6 stycznia oraz okres od początku lutego do połowy marca. Sezon średni jest pomiędzy terminami sezonu wysokiego – zazwyczaj od 22 grudnia do końca marca. Poza sezonem to czas od 7 stycznia do 25 stycznia i początek kwietnia. W późniejszych i wcześniejszych terminach obowiązuje sezon promo – ceny są jeszcze niższe niż poza sezonem.


widok z Bormio 3000 nord w stronę kurortu (fot. Jules Joseph)

Polecane, najlepsze hotele w Bormio


QC Terme Hotel Bagni Vecchi w Bormio, Włochy (fot. QC Terme Hotel Bagni Vecchi)
QC Terme Hotel Bagni Vecchi w Bormio, Włochy (fot. QC Terme Hotel Bagni Vecchi)

W Bormio na szczególną uwagę zasługują dwa luksusowe hotele ? należące do jednego właściciela. Obydwa obiekty słyną z efektownych stref termalnych. Są tam baseny zewnętrzne i wewnętrzne, sauny, łaźnie oraz oczywiście komfortowe pokoje z panoramicznym widokiem na góry i świetne restauracje:


QC Terme Hotel Bagni Vecchi w Bormio, Włochy (fot. QC Terme Hotel Bagni Vecchi)

To właśnie zdjęcia z tych dwóch hoteli najczęściej znajdziemy w folderach promujących Bormio i na licznych stronach internetowych opisujących ten zimowy kurort. W sezonie letnim goście mogą korzystać z ogrodów z leżakami do opalania się i z licznych atrakcji wodnych. Natomiast zimą największe wrażenie robią baseny termalne na zewnątrz, dookoła otoczone śniegiem. Leżącej na mrozie w gorącej wodzie można podziwiać groźnie wyglądające szczyty. To nie typowe hotele z parkiem wodnym. To raczej luksusowe, alpejskie SPA jakie znamy z filmu „Młodość” Paolo Sorrentino.

QC Terme Hotel Bagni Vecchi


QC Terme Hotel Bagni Vecchi w Bormio, Włochy (fot. QC Terme Hotel Bagni Vecchi)

Hotel QC Terme Bagni Vecchi dysponuje dużym parkiem, na którego terenie znajduje się 9 naturalnych gorących źródeł oraz baseny termalne. Obiekt położony jest w Parku Narodowym Stelvio, 4 km od wyciągów narciarskich Bormio. Cena noclegu dla dwóch osób to wydatek rzędu około 1000 zł za dobę, ale w cenie wliczony jest dostęp do odkrytych basenów termalnych, a także wszelkich udogodnień dostępnych w spa, takich jak baseny z hydromasażem i wykuta w skale łaźnia turecka.

QC Terme Grand Hotel Bagni Nuovi


QC Terme Grand Hotel Bagni Nuovi w Bormio, Włochy (fot. QC Terme Grand Hotel Bagni Nuovi)

Hotel QC Terme Grand Bagni Nuovi usytuowany jest na terenie ośrodka narciarskiego i kurortu Bormio. Na miejscu można bezpłatnie korzystać z ponad 30 udogodnień oferowanych przez zaplecze odnowy biologicznej, w tym licznych basenów termalnych, łaźni na świeżym powietrzu, wanien z hydromasażem, saun i łaźni tureckiej. Każdy pokój jest indywidualnie zaprojektowany i oferuje dostęp do centrum odnowy biologicznej o powierzchni 11 000 m?. To luksusowy, pięciogwiazdkowy hotel, który mieści się w secesyjnym budynku. Zaplecze odnowy biologicznej znajduje się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku i można do niego dotrzeć bezpośrednio z pokoju.


Booking.com

Bormio – położenie

Bormio położone jest we włoskim regionie Lombardia, na północy kraju, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy Włoch ze Szwajcarią. Miasteczko leży na wysokości 1225 m n.p.m. Nad miastem góruje wzgórze Cevedale (3764 m n.p.m.). Dzięki doskonałym warunkom narciarskim sezon trwa tutaj od połowy listopada do połowy kwietnia.

Okolice Bormio od starożytności słyną ze źródeł termalnych. Na co dzień miasteczko liczy nieco ponad 4 tys. mieszkańców. W bardzo bliskim sąsiedztwie znajdują się inne znane kurorty narciarskie, takie jak Santa Caterina Valfurva, a także Isolaccia.


widok na kurort ze stoku narciarskiego (fot. Jules Joseph)

Bormio – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

trasa narciarska w Bormio (fot. Andrea Omizzolo)
trasa narciarska w Bormio (fot. Andrea Omizzolo)
trasy narciarskie w Bormio (fot. Jules Joseph)
trasy narciarskie w Bormio (fot. Jules Joseph)
wyciągi narciarskie (fot. Jules Joseph)
wyciągi narciarskie (fot. Jules Joseph)
malownicze trasy narciarskie (fot. Jules Joseph)
malownicze trasy narciarskie (fot. Jules Joseph)
jedna z kolejek w kurorcie (fot. Jules Joseph)
jedna z kolejek w kurorcie (fot. Jules Joseph)
widok z tras narciarskich (fot. Jules Joseph)
widok z tras narciarskich (fot. Jules Joseph)
bary i restauracje bezpośrednio przy stoku (fot. Jules Joseph)
bary i restauracje bezpośrednio przy stoku (fot. Jules Joseph)
trasa narciarska (fot. Jules Joseph)
trasa narciarska (fot. Jules Joseph)

stare miasto

W przeciwieństwie do wielu innych kurortów narciarskich Bormio posiada stare miasto. Wprawdzie jest ono niewielkie, ale przyjemnie spaceruje się po głównej ulicy historycznego centrum. Znajdują się tutaj liczne bary, restauracje, hotele, a także butiki, sklepy ze sprzętem sportowym oraz niewielkie, często rodzinne sklepiki, w których sprzedaje się lokalne produkty. Główna ulica starego miasta zamknięta jest dla ruchu samochodowego.

wyciągi i trasy narciarskie

Dla narciarzy Bormio przygotowało ponad 50 km tras narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności. Najwięcej z nich, bo aż 32 km, stanowią trasy o średnim stopniu trudności. Pozostałe odcinki to po połowie trasy dla początkujących i dla bardzo zaawansowanych narciarzy. Bormio jest częścią regionu Alta Valtellina. W jego skład wchodzą także takie ośrodki narciarskie, jak Livigno, Santa Caterina i Valfurva. Łącznie daje to 220 km tras narciarskich i ponad 60 wyciągów. Z tras można korzystać po zakupieniu wspólnego karnetu. Całość łączą skibussy.


trasy narciarskie w Bormio (fot. Jules Joseph)

Terme di Bormio

To nowoczesny kompleks basenów termalnych, saun i strefy wellness, który dzieli się na część wewnętrzną i baseny zewnętrzne. Po dniu spędzonym na nartach szczególnie przyjemnie regeneruje się w saunie fińskiej lub w gorącej termalnej wodzie, na zewnątrz obiektu, gdy basen otoczony jest śniegiem. W kompleksie znajdziemy kilka rodzajów saun oraz łaźni i różne baseny wewnętrzne i zewnętrze. W czasie wakacji udostępniona jest także strefa do opalania z leżakami (jedna na trawie, druga na tarasie).


termy w Bormio, Włochy (fot. Bormio Terme)

HISTORIA

Ze względu na znajdujące się tutaj źródła termalne, Bormio od wielu wieków jest znane jako cel wyjazdów turystycznych. Już za czasów Cesarstwa Rzymskiego ważni oficjele i dostojnicy odwiedzali tutejsze źródła termalne, ponieważ wierzyli, że mają one dla nich silne właściwości lecznicze. W kolejnych wiekach Bormio odwiedzali arystokraci z całej Europy. Korzystali oni z wód termalnych, ale także spacerowali po górach i oddychali tutejszym czystym powietrzem. Większość ówczesnych kąpielisk termalnych funkcjonuje także obecnie.
W 1985 r. w Bormio organizowane był Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim. Po raz drugi zawody tej rangi zorganizowano tutaj 20 lat później, w 2005 r. W Bormio regularnie odbywają się także zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.


trasa narciarska w Bormio (fot. Andrea Omizzolo)

Komunikacja

Jak dojechać do Bormio

Do Bormio można dojechać na kilka sposobów. W ostatnim czasie popularna jest trasa przez tunel od strony Szwajcarii, a później przez włoskie Livigno. Najpierw należy kierować się na Innsbruck w Austrii, a później autostradą A12 w kierunku Szwajcarii. Należy pamiętać, że podróżując po austriackich autostradach jesteśmy zobligowani do zakupu winiety. Z autostrady A12 zjeżdżamy na miejscowość Prutz (drogą krajową numer 27) i dojeżdżamy do granicy austriacko-szwajcarskiej. Po przekroczeniu granicy ze Szwajcarią kierujemy się w stronę Scuol, a później Zernez. Następnie należy szukać informacji o drodze numer 28 i tunelu Munt la Schera.
Ważna informacja dotycząca organizacji przejazdu przed tunel Munt la Schera. Przejazd tunelem Munt la Schera jest płatny. Płatności przyjmowane są w Euro i we frankach szwajcarskich, wyłącznie w gotówce. Nie są akceptowane karty płatnicze. Przejazd samochodem osobowym to koszt 35 euro lub 45 euro, jeśli jedziemy w sobotę. Jest to tzw. bilet w obie strony (również na powrót). Tunel ma 3,5 km długości. Należy także pamiętać o zabraniu ze sobą łańcuchów na koła. W przypadku niesprzyjającej pogody lokalna policja skrupulatnie sprawdza, czy pojazdy wyposażone są w łańcuchy. W przypadku ich braku samochód nie jest wpuszczany do tunelu.
Inną ciekawostką dotyczącą tunelu Munt la Schera jest fakt, że w soboty (gdy zmieniają się turnusy) przez wiele godzin tunel czynny jest w relacjach jednokierunkowych. Od godziny 5:00 do 10:00 istnieje możliwość wyjazdu tunelem z Livigno do Szwajcarii, nie można natomiast jechać w przeciwnym kierunku. Pomiędzy godziną 10:00, a 11:00 tunel jest całkowicie zamknięty. Od godziny 11:00 do 18:00 tunel czynny jest tylko dla wjeżdżających do Livigno. Po godzinie 18:00 w sobotę i w pozostałe dni tygodnia ruch w tunelu odbywa się wahadłowo. Ma to związek z dużym potokiem turystów, którzy w sobotę przyjeżdżają lub wyjeżdżają z Livigno.
Sam tunel jest bardzo wąski. Większe autokary mają problem, żeby tędy przejechać. W przeszłości tunel miał służyć wyłącznie do transportu materiałów niezbędnych do budowy tamy w dolinie rzeki Spöl. Tunel zbudowała szwajcarska firma energetyczna Engadiner Kraftwerke AG w 1965 r. wyłącznie na własne potrzeby. Nikt wtedy nie przypuszczał, że będzie to główne połączenie drogowe do jednego z najważniejszych kurortów narciarskich w Europie. W 1968 r. tunel został udostępniony kierowcom (za opłatą). Spowodowało to dynamiczny rozwój Livigno, które wcześniej ? przez 9 miesięcy w roku ? było odcięte od świata.
Zobacz więcej: tunel do Livigno
Inną możliwością dojazdu do Bormio jest trasa przez austriacką przełęcz Brenner, a następnie autostradą A22 przebiegającą przez Bolzano. Za Bolzano należy zjechać z autostrady na węźle San Michele All?adige Mezzocorona na drogę SS43. Później należy jechać drogą SS42, aż do skrzyżowania z drogą SS38, która doprowadzi nas do samego Bormio. Taka trasa jest dłuższa od pierwszego wariantu o kilkadziesiąt kilometrów (w zależności od miejsca w jakimi w Polsce rozpoczynamy podróż). Wybierając ten wariant unikniemy opłaty za przejazd słynnym szwajcarskim tunelem, ale w zamian będziemy musieli opłacić dodatkowo przejazd austriacką przełęczą Brenner (jest to opłata dodatkowa w wysokości około 10 euro w jedną stronę, niezależnie od wykupienia winiety).

Miasta partnerskie

  • Huez (Francja)
  • Qax (Azerbejdżan)
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych, swoich praw oraz danych jakie zbiera Blog znajdziesz w "Polityce Prywatności". AkceptujęPolityka prywatności i RODO

Polityka prywatności i RODO