Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Bormio to jeden z najchętniej odwiedzanych kurortów narciarskich we Włoszech. Miasteczko znajduje się w regionie Lombardia, na wysokości 1225 m n.p.m. w sercu Alp Retyckich, w pobliżu granicy Włoch ze Szwajcarią. W bliskim sąsiedztwie znajduje się powszechnie znane Livigno, ale zwolennicy Bormio twierdzą, że trasy narciarskie są tu równie piękne, ale za to pogoda bardziej przyjemna dla narciarzy. Bormio od wieków słynie także ze znajdujących się tutaj źródeł termalnych.

 

Niewielkie Bormio w przeciwieństwie do wielu innych kurortów narciarskich jest stosunkowo urokliwym miasteczkiem o ciekawej, typowo włoskiej zabudowie. Warto tu zajrzeć nie tylko w zimie, na narty, ale także latem. Miasto posiada historyczne centrum, w którym zabytkowe kamienice przeplatają się z kameralnymi hotelami i sklepikami. Część wąskich ulic jest tu wybrukowana i zamknięta dla ruchu samochodowego. Przy głównych uliczkach handlowych – z Via Roma na czele – znajdziemy restauracje, bary, hotele, ale także eleganckie butiki, sklepy z biżuterią, ze sprzętem sportowym i z lokalnymi produktami.

 

Poza sezonem zimowym jest tu nieco monotonnie, część hoteli jest zamknięta. Przyjemnie się tu spaceruje, jest cicho i spokojnie, łatwo zaparkować. Podobno tutejsze górskie powietrze ma właściwości lecznicze. W czasie wakacji turyści spacerują w okolicach Bormio po górach, korzystają z basenów termalnych, a także jeżdżą na rowerach górskich, na specjalnie przygotowanych, bardzo wymagających trasach. Przyjemnie przesiaduje się także w barze, przy stoliku na jednym z placów. Idealne miejsce, żeby odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku i zatłoczonych o tej porze roku nadmorskich kurortów.

 

Zimą miasteczko zmienia się niemal nie do poznania. Robi się tłoczno, a Bormio zaczyna wtedy tętnić życiem. Zapełniają się hotele i apartamenty, a wyciągi pracują pełną parą, będąc wówczas w stanie przewieźć 14 tys. narciarzy w ciągu jednej tylko godziny.

 

Dla narciarzy Bormio ma do zaoferowania nieco ponad 60 km tras narciarskich. Dokładnie 8,5 km stanowią trasy łatwe, odpowiednie dla początkujących narciarzy. Również 8,5 km to trasy czarne – bardzo wymagające i przeznaczone tylko dla prawdziwych profesjonalistów. Pozostałe to trasy o średnim stopniu trudności – jest ich najwięcej, bo aż 43 km. Całość obsługuje 33 wyciągi z czego 3 to gondole, a 1 to tzw. duży wagon. Najwięcej jest wyciągów orczykowych i krzesełkowych.

 

W wysokim sezonie 6-dniowy karnet dla osoby dorosłej w 2015 r. kosztował 185 euro. Dla juniora było to 129 euro, a dla seniora 132,50 euro. W „zwykłym” sezonie skipass na 6 dni można było kupić za 158,50 euro dla osoby dorosłej, 108 euro dla juniora i 111,50 euro dla seniora. Najniższe ceny obowiązują od końca listopada do Świąt Bożego Narodzenia oraz w pierwszej połowie kwietnia. Wówczas 6-dniowy karnet dla osoby dorosłej można kupić za 120 euro. Dzieci i seniorzy mają jeszcze taniej. Istnieje także możliwość nabycia droższego skipassa na cały region Alta Valtellina. Wówczas można także jeździć na tym skipassie w pobliskim Livigno. Zwykły karnet oprócz Bormio obejmuje także trasy w dwóch pobliskich ośrodkach: Santa Caterina (oddalona o 12 km) oraz Isolaccia (oddalona o 10 km).

Położenie

Bormio położone jest we włoskim regionie Lombardia, na północy kraju, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy Włoch ze Szwajcarią. Miasteczko leży na wysokości 1225 m n.p.m. Nad miastem góruje wzgórze Cevedale (3764 m n.p.m.). Dzięki doskonałym warunkom narciarskim sezon trwa tutaj od połowy listopada do połowy kwietnia. Okolice Bormio od starożytności słyną ze źródeł termalnych. Na co dzień miasteczko liczy nieco ponad 4 tys. mieszkańców. W bardzo bliskim sąsiedztwie znajdują się inne znane kurorty narciarskie, takie jak Santa Caterina Valfurva, a także Isolaccia.

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

stare miasto

w przeciwieństwie do wielu innych kurortów narciarskich Bormio posiada stare miasto. Wprawdzie jest ono niewielkie, ale przyjemnie spaceruje się po głównej ulicy historycznego centrum. Znajdują się tutaj liczne bary, restauracje, hotele, a także butiki, sklepy ze sprzętem sportowym oraz niewielkie, często rodzinne sklepiki, w których sprzedaje się lokalne produkty. Główna ulica starego miasta zamknięta jest dla ruchu samochodowego.

wyciągi i trasy narciarskie

dla narciarzy Bormio przygotowało ponad 60 km tras narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności. Najwięcej z nich, bo aż 43 km, stanowią trasy o średnim stopniu trudności. Pozostałe odcinki to po połowie trasy dla początkujących i dla bardzo zaawansowanych narciarzy. Bormio jest częścią regionu Alta Valtellina. W jego skład wchodzą także takie ośrodki narciarskie, jak Livigno, Santa Caterina i Valfurva. Łącznie daje to 220 km tras narciarskich i ponad 60 wyciągów. Z tras można korzystać po zakupieniu wspólnego karnetu. Całość łączą skibussy.

Terme di Bormio

to nowoczesny kompleks basenów termalnych, saun i strefy wellness, który dzieli się na część wewnętrzną i baseny zewnętrzne. Po dniu spędzonym na nartach szczególnie przyjemnie regeneruje się w saunie fińskiej lub w gorącej termalnej wodzie, na zewnątrz obiektu, gdy basen otoczony jest śniegiem. W kompleksie znajdziemy kilka rodzajów saun oraz łaźni i różne baseny wewnętrzne i zewnętrze. W czasie wakacji udostępniona jest także strefa do opalania z leżakami (jedna na trawie, druga na tarasie).

HISTORIA

Ze względu na znajdujące się tutaj źródła termalne, Bormio od wielu wieków jest znane jako cel wyjazdów turystycznych. Już za czasów Cesarstwa Rzymskiego ważni oficjele i dostojnicy odwiedzali tutejsze źródła termalne, ponieważ wierzyli, że mają one dla nich silne właściwości lecznicze. W kolejnych wiekach Bormio odwiedzali arystokraci z całej Europy. Korzystali oni z wód termalnych, ale także spacerowali po górach i oddychali tutejszym czystym powietrzem. Większość ówczesnych kąpielisk termalnych funkcjonuje także obecnie.

 

W 1985 r. w Bormio organizowane był Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim. Po raz drugi zawody tej rangi zorganizowano tutaj 20 lat później, w 2005 r. W Bormio regularnie odbywają się także zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.

Komunikacja

Jak dojechać do Bormio

Do Bormio można dojechać na kilka sposobów. W ostatnim czasie popularna jest trasa przez tunel od strony Szwajcarii, a później przez włoskie Livigno. Najpierw należy kierować się na Innsbruck w Austrii, a później autostradą A12 w kierunku Szwajcarii. Należy pamiętać, że podróżując po austriackich autostradach jesteśmy zobligowani do zakupu winiety. Z autostrady A12 zjeżdżamy na miejscowość Prutz (drogą krajową numer 27) i dojeżdżamy do granicy austriacko-szwajcarskiej. Po przekroczeniu granicy ze Szwajcarią kierujemy się w stronę Scuol, a później Zernez. Następnie należy szukać informacji o drodze numer 28 i tunelu Munt la Schera.

 

Ważna informacja dotycząca organizacji przejazdu przed tunel Munt la Schera. Przejazd tunelem Munt la Schera jest płatny. Płatności przyjmowane są w Euro i we frankach szwajcarskich, wyłącznie w gotówce. Nie są akceptowane karty płatnicze. Przejazd samochodem osobowym to koszt 38 euro lub 44 euro, jeśli jedziemy w sobotę. Jest to tzw. bilet w obie strony (również na powrót). Tunel ma 3,5 km długości. Należy także pamiętać o zabraniu ze sobą łańcuchów na koła. W przypadku niesprzyjającej pogody lokalna policja skrupulatnie sprawdza, czy pojazdy wyposażone są w łańcuchy. W przypadku ich braku samochód nie jest wpuszczany do tunelu.

 

Inną ciekawostką dotyczącą tunelu Munt la Schera jest fakt, że w soboty (gdy zmieniają się turnusy) przez wiele godzin tunel czynny jest w relacjach jednokierunkowych. Od godziny 5:00 do 10:00 istnieje możliwość wyjazdu tunelem z Livigno do Szwajcarii, nie można natomiast jechać w przeciwnym kierunku. Pomiędzy godziną 10:00, a 11:00 tunel jest całkowicie zamknięty. Od godziny 11:00 do 18:00 tunel czynny jest tylko dla wjeżdżających do Livigno. Po godzinie 18:00 w sobotę i w pozostałe dni tygodnia ruch w tunelu odbywa się wahadłowo. Ma to związek z dużym potokiem turystów, którzy w sobotę przyjeżdżają lub wyjeżdżają z Livigno.

 

Sam tunel jest bardzo wąski. Większe autokary mają problem, żeby tędy przejechać. W przeszłości tunel miał służyć wyłącznie do transportu materiałów niezbędnych do budowy tamy w dolinie rzeki Spöl. Tunel zbudowała szwajcarska firma energetyczna Engadiner Kraftwerke AG w 1965 r. wyłącznie na własne potrzeby. Nikt wtedy nie przypuszczał, że będzie to główne połączenie drogowe do jednego z najważniejszych kurortów narciarskich w Europie. W 1968 r. tunel został udostępniony kierowcom (za opłatą). Spowodowało to dynamiczny rozwój Livigno, które wcześniej – przez 9 miesięcy w roku – było odcięte od świata.

 

Zobacz więcej: tunel do Livigno

 

Inną możliwością dojazdu do Bormio jest trasa przez austriacką przełęcz Brenner, a następnie autostradą A22 przebiegającą przez Bolzano. Za Bolzano należy zjechać z autostrady na węźle San Michele All’adige Mezzocorona na drogę SS43. Później należy jechać drogą SS42, aż do skrzyżowania z drogą SS38, która doprowadzi nas do samego Bormio. Taka trasa jest dłuższa od pierwszego wariantu o kilkadziesiąt kilometrów (w zależności od miejsca w jakimi w Polsce rozpoczynamy podróż). Wybierając ten wariant unikniemy opłaty za przejazd słynnym szwajcarskim tunelem, ale w zamian będziemy musieli opłacić dodatkowo przejazd austriacką przełęczą Brenner (jest to opłata dodatkowa w wysokości około 10 euro w jedną stronę, niezależnie od wykupienia winiety).

Miasta partnerskie

  • Huez (Francja)
  • Qax (Azerbejdżan)
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

LuxCamp
Booking.com
LuxCamp


Booking.com