Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Położona w południowo-zachodniej części Sycylii Caltabellotta słynie z przepięknych widoków i majestatycznej skały górującej nad miastem. Miasteczko sprawia wrażenie sennego. W ciągu dnia, gdy mieszkańcy wyjeżdżają do pracy w sąsiednich większych miejscowościach, a młodzież jest w szkole, niewiele się tutaj dzieje. To typowa sycylijska prowincja z tym wyjątkiem, że nad miasteczkiem znajduje się niezwykle fotogeniczna skała Monte Castello (950 m n.p.m.).

 

Nieco ponad 4-tysięczna Caltabellotta wcale nie przyciąga wielu odwiedzających. Na turystycznej mapie Sycylii Caltabellotta znajduje się na pewno poza pierwszą dziesiątką miejsc najchętniej odwiedzanych, może nawet poza pierwszą dwudziestką. Ma to swoje zalety. Miasteczko nie ma komercyjnego charakteru (jak chociażby pobliskie Erice), nie ma tu też drogich parkingów, imigrantów handlujących podróbkami, czy kiepskich knajp ciągnących się wzdłuż głównych ulic. Caltabellotta to prowincja jaką znamy przede wszystkim z filmów Giuseppe Tornatore. Miejsce jakich coraz mniej we Włoszech.

 

Przyjeżdżając do miasteczka warto pospacerować po plątaninie wąskich uliczek starówki. W przeciwieństwie do podobnych miast w Umbrii, czy w Toskanii tutaj widać różnicę cywilizacyjną pomiędzy Włochami środkowymi i północnymi, a Sycylią. Kamieniczki nie są dopieszczone w każdym szczególe – wręcz przeciwnie, widać na nich historyczne przejścia. Wąskimi, brukowanymi uliczkami przecisną się tylko najbardziej doświadczeni kierowcy, a i to pod warunkiem, że będą jechać co najwyżej fiatem panda. Jest tu naprawdę wąsko, ciasno i stromo. Caltabellottę zwiedza się na piechotę.

 

W godzinach porannych z 4-tysięcznej Caltabellotty młodzież wyjeżdża autobusami do szkoły, a ich rodzice do pracy w większych miastach Sycylii, najczęściej do pobliskiej Sciaccy. W miasteczku zostają tylko emeryci. Można odnieść wrażenie, że przyjazd turysty jest tu nie lada atrakcją. Miejskie alejki i zabytki praktycznie nie są oznakowane, brak wyraźnych informacji o parkingu, nie wiadomo nawet jak dotrzeć na widoczne z daleka Monte Castello.

 

Caltabellotta to świetna propozycja dla osób, które już Włochy zdążyły poznać. Jeśli ktoś jest we Włoszech pierwszy lub drugi raz to pewnie nie zrozumie fenomenu tej prowincjonalnej wioski. Z miasteczka roztacza się jeden z najwspanialszych widoków na Sycylii. W pogodne dni podobno widać stąd nawet Etnę i długą linię sycylijskiego wybrzeża.

 

Górujące nad miastem Monte Castello wznosi się na wysokość 950 m n.p.m. Jeśli nie mamy siły ani ochoty wspiąć się na sam szczyt, to warto podejść przynajmniej kawałek, aby lepiej zobaczyć panoramę regionu. Na  Monte Castello znajduje się zabytkowy zamek wzniesiony w stylu normandzkim. 31 sierpnia 1302 r. w tym właśnie zamku został podpisany traktat pokojowy w wojnie o Sycylię między monarchą wyspy Fryderykiem II a Andegawenami.

Położenie

Caltabellotta położona jest w południowo-zachodniej części Sycylii, około 20 km od leżącego nad morzem miasta Sciacca. Caltabellotta liczy nieco ponad 4 tys. mieszkańców i leży u podnóża szczytu Monte Castello (950 m n.p.m.). Do miasteczka prowadzi kręta i górzysta droga. Roztacza się stąd przepiękny widok na wzgórza Sycylii i linię wybrzeża.

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

stare miasto

wąskie uliczki 4-tysięcznej Caltabellotty najlepiej zwiedzać pieszo. Trudno wyszczególnić konkretne zabytki, może za wyjątkiem miejskiej katedry. W przeciwieństwie do słynnych miast Sycylii tutaj nie będą nas zewsząd atakowali handlarze, sklepowe witryny z pamiątkami, czy tandetne chińskie podróbki. Caltabellotta zachowała swój dawny, prawdziwie sycylijski charakter. Warto z tego korzystać, ponieważ takich miejsc jest we Włoszech coraz mniej.

Monte Castello

skalisty szczyt dumnie górujący nad miastem wznosi się na wysokość 950 m n.p.m. Na wzniesieniu znajduje się normandzki zamek, w którym w 1302 r. został podpisany traktat pokojowy w wojnie o Sycylię między monarchą wyspy Fryderykiem II a Andegawenami. Jeśli nie mamy sił wspinać się na sam szczyt, to warto podejść przynajmniej kawałek, aby jeszcze lepiej widzieć panoramę tej części Sycylii.

HISTORIA

Caltabellotta zapisała się na kartach historii za sprawą traktatu pokojowego, jaki został zawarty na tutejszym zamku w dniu 31 sierpnia 1302 r. Porozumienie dotyczące wojny o Sycylię zostało zawarte pomiędzy monarchą wyspy Fryderykiem II z dynastii aragońskiej, a Andegawenami których reprezentował Karol II Kulawy. Podpisany w Caltabellotta traktat usankcjonował władzę Fryderyka II na Sycylii do czasu jego śmierci. Po śmierci Fryderyka II królestwo Sycylii miało powrócić pod władztwo Andegawenów. Jak pokazała historia, katalońska dynastia była wystarczająco silna, by utrzymać się na Sycylii także po 1337 r. kiedy to zmarł Fryderyk II.

Komunikacja

Jak dojechać do Caltabellotty

Samochodem do Caltabellotty najłatwiej dojechać od strony południowego wybrzeża wyspy, czyli od miasta Sciacca. Pomiędzy tymi miastami jest około 20 km krętej, górzystej, ale niezwykle malowniczej drogi z dobrą nawierzchnią asfaltową. W mieście nie ma problemu z pozostawieniem samochodu. Wyznaczone parkingi zazwyczaj są bezpłatne.

 

Z Polski do Caltabellotty jest dosyć daleko. Przykładowo z Warszawy jest tam aż 2800 km w jedną stronę, a po drodze trzeba skorzystać z promu. Mało który turysta z Polski dociera tu własnym samochodem, chociaż polskie rejestracje od czasu do czasu się zdarzają. Bardziej popularnym rozwiązaniem jest lot samolotem i wypożyczenie samochodu na lotnisku, tak aby zwiedzić poszczególne zakątki Sycylii.

Najbliższe lotnisko

Najbliższe międzynarodowe porty lotnicze znajdują się w Trapani (lądują tam m.in. tanie linie Ryanair latające bezpośrednio z Polski) oraz w Palermo.

Miasta partnerskie

  • Caltabellotta nie posiada miast partnerskich.

To także może Cię zainteresować:

Jedna odpowiedź do “Caltabellotta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Booking.com
Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Booking.com