Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Campobasso

prowincja: Campobasso, region: Molise, Włochy

Campobasso jest stolicą jednego z najmniejszych regionów we Włoszech, biorąc pod uwagę zarówno powierzchnię, jak i zamieszkującą go ludność. Region nie zyskał turystycznej popularności mimo to, że ma do zaoferowania wybrzeże Adriatyku i liczne górskie stoki narciarskie, które w czasie wakacji są wykorzystywane jako trasy spacerowe. Do 50-tysięcznego Campobasso warto przyjechać, gdy już potrafimy docenić i zrozumieć piękno Włoch. Zdecydowanie nie jest to dobre miejsce na pierwsze włoskie wakacje.

Miasto podzielić można na dwie części. Pierwsza z nich to część współczesna, wybudowana w XIX w. Inicjatorem jej budowy był Gioacchino Murat.

Warta zobaczenia historyczna część miasta

Campobasso, Włochy (fot. Gianfranco Vitolo)

Druga część, to dzielnica historyczna, górująca nad miastem, której początki sięgają VII w., a większość zachowanych zabytków pochodzi ze średniowiecza.

Campobasso, Włochy (fot. Gianfranco Vitolo)

Campobasso nie może pochwalić się zbyt dużą ilością zabytków, ponieważ miasto zostało zbombardowane w czasie II wojny światowej. Po wojnie mieszkańcy w dużej części odbudowali swoje miasto. Najważniejszym, zachowanym do dziś, zabytkiem miasta jest zamek Monforte. Zwiedzając zamek poznamy historię związaną z tutejszą, tajemniczą salą tortur. Zamek ma dość surowy charakter i góruje nad mniejszą zabudową Campobasso.

Słynna ceramika i tłumy na corocznej procesji

Campobasso, Włochy (fot. Gianfranco Vitolo)

Jedną z najczęściej przywożonych pamiątek z Campobasso jest produkowana w mieście i bliskich okolicach ceramika. Tradycyjne wyroby ceramiczne produkuje się tutaj od wielu wieków. Miasto słynie we Włoszech także z produkcji dzwonów z brązu. Pierwsze dzwony tworzono tutaj już w III w. p.n.e.

procesja w Campobasso, Włochy (fot. Gianfranco Vitolo)

W czasie święta Bożego Ciała w Campobasso organizowany jest szczególnie uroczysty pochód ulicami miasta. Mieszkańcy przebierają się wówczas między innymi za aniołów.

Z uwagi na swoje górskie położone, Capmpobasso uważane jest za jedno z najzimniejszych miast na południu Włoch.

Booking.com

Campobasso - położenie

Po włosku Campobasso oznacza dosłownie “nisko położone pole”. Niewiele ma to wspólnego z rzeczywistym umiejscowieniem miasta, które leży na górskich zboczach.

Campobasso jest stolicą niewielkiego regionu Molise we Włoszech, na południu kraju. Miasto zajmuje powierzchnię 55 km kwadratowych i jest zamieszkiwane przez nieco ponad 50 tys. ludzi.

Campobasso, Włochy (fot. Gianfranco Vitolo)

Campobasso - ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

zamek Monforte

Najważniejszy zabytek miasta. Zbudowany około 1450 r. Zamek wśród turystów zasłynął za sprawą sekretnej sali tortur. Kilka lat po wybudowaniu zamku, w 1456 r. miało miejsce trzęsienie ziemi podczas którego zamek został uszkodzony, ale szybko go odbudowano. Kolejne znaczące trzęsienie ziemi nastąpiło w 1805 r. Po tych wydarzeniach zamek częściowo zrekonstruowano.

zamek Monforte, Campobasso, Włochy (fot. Gianfranco Vitolo)

Santa Maria Maggiore

Znajdujący się w pobliżu zamku kościół, który został wzniesiony w 1525 r. Wewnątrz znajduje się drewniany posąg Incoronata.

Muzeum Szopek

W tutejszym muzeum zgromadzono ponad 200 różnego rodzaju szopek z całych Włoch. Szopki wykonane są z różnych materiałów, chociaż głównie jest to drewno, terrakota, metal i papier.

Madonna del Monte (Matki Boskiej Górskiej)

Kościół zasłynął z tego, że w 1905 r. i w 1909 r. kilkakrotnie przyjeżdżał tutaj Ojciec Pio, który był wówczas jeszcze studentem teologii, a jego stan zdrowia wymagał pobytu w miejscu, gdzie mógłby oddychać górskim, rześkim powietrzem.

HISTORIA

Miasto zostało założone w VII w. przez Longobardów. Powstał tutaj warowny obóz na górskim zboczu. Przez wieki mieszkańcy miasta żyli głównie z rolnictwa i pracy rzemieślniczej. W XVI i XIX w. miały miejsce dwa znaczące trzęsienia ziemi, które w dużej części zniszczyły Campobasso. W czasie II wojny światowej miasto było bombardowane.

 

Ciekawostką jest fakt, że w 1944 roku, podczas II wojny światowej, mieściła się tu Kwatera Główna i szpitale II Korpusu Polskiego we Włoszech.

Campobasso, Włochy (fot. Gianfranco Vitolo)

Komunikacja

Jak dojechać do Campobasso

Campobasso jak na stolicę regionu jest kiepsko skomunikowane z innymi regionami. Przez miasto nie przebiega żadna autostrada, chociaż pobliska SS87 wydaje się mieć status bezkolizyjnej drogi ekspresowej.

Stacja kolejowa w Campobasso

W mieście działa stacja kolejowa mająca stosunkowo dużo połączeń z miastami regionu i innymi dużymi miastami południa Włoch. W ciągu dnia jest nawet kilka bezpośrednich połączeń do Rzymu.

Miasta partnerskie

  • Ottawa (Kanada)
  • Lezhë (Albania)
  • Frontera Hidalgo (Meksyk)
  • Mahopac (Stany Zjednoczone)
  • Vladimir (Rosja)
  • Banja Luka (Bośnia i Herzegowina)

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Booking.com
Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Booking.com