Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce
Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Capri

0 3 063

Capri – jedna z najbardziej luksusowych włoskich wysp, będąca perłą Zatoki Neapolitańskiej, na której leży miasto o tej samej nazwie. Swoim położeniem, krajobrazem, lazurową wodą i świetną kuchnią Capri przyciąga turystów z całego świata. Na tle błękitnego morza przepięknie prezentuje się jasna zabudowa. Budynki otoczone są przez soczystą, śródziemnomorską zieleń, a zbocze wyspy tworzą skaliste klify. Jeśli spojrzymy na przycumowane wokół wyspy łodzie i jachty od razu wiemy, że Capri otoczone jest aurą luksusu i prestiżu.

Wyspa Capri – wbrew pozorom – nie jest zbyt duża. Jeśli chcielibyśmy przespacerować się dookoła całej wyspy, do pokonania mielibyśmy nieco ponad 14 km. Warto na taki kilkugodzinny spacer się wybrać. Widoki są niezapomniane, a zdjęcia z takiego spaceru byłyby najwspanialszą pamiątką z wakacji. Na wyspie Capri, poza miastem Capri leży jeszcze druga miejscowość – Anacapri. Z jednej miejscowości do drugiej jest niespełna 4 km, więc dystans ten można pokonać w trakcie nieśpiesznego, godzinnego spaceru.

Ekskluzywna wyspa Capri


Capri, Włochy (fot. paulmaraj)

Capri jest wyspą górzystą. Mimo licznych skalistych klifów znajdują się tu plaże z możliwością zejścia do wody. Niektóre zatoczki dostępne są tylko od strony morza – dostać się tam można wyłącznie łodzią lub motorówką. Po wyspie można spacerować całymi dniami, za każdym razem odkrywając nowe, niesamowite zakątki. To sprawiało, że w przeszłości Capri była odwiedzana przez artystów i poetów, a dziś tłumnie oblegana jest przez turystów i gwiazdy show biznesu, co znacząco wywindowało ceny.


Capri, Włochy (fot. Sarah Kelemen Garber)

Promy pasażerskie dopływają do niewielkiego portu w Capri. Tuż obok, za betonowym falochronem znajduje się niewielki port z łodziami rybackimi i jachtami. Po wyjściu ze statku w oczy rzuca się niska, biała zabudowa, a tuż za nią olbrzymie skaliste klify. Wokół portu skupia się część życia miejskiego. Tutaj nie ma dworca kolejowego, ani autobusowego, a funkcję węzła komunikacyjnego pełni właśnie port. Tuż obok, na parterze białych kamieniczek znajdują się bary, restauracje, sklepy z rybami oraz z lokalnymi pamiątkami. Z portu do centrum Capri wyjeżdża się kolejką (Marina Grande – Capri) – bilet za przejazd kosztuje 2 euro.


Booking.com

Górzysty krajobraz i skaliste klify


wyspa Capri, Włochy (fot. Paul Appleton)

Jeśli z portu udamy się w górę wyspy, to będziemy mogli podziwiać śródziemnomorską zabudowę (nieco przypominającą klasyczne greckie wyspy), która jest otoczona przepiękną zielenią. Teren wznosi się stopniowo coraz wyżej, aż w końcu w okolicach najwyższego punktu skupia się najbardziej gęsta zabudowa. Stąd widoki są najpiękniejsze.


wyspa Capri, Włochy (fot. Thilo Hilberer)

Po wschodniej stronie Capri znajdują się wspomniane wcześniej skaliste klify. Można się tam próbować dostać wyłącznie łodzią lub motorówką wypożyczoną w porcie. Bardziej odważni turyści – a przy okazji bardziej zamożni od przeciętnego plażowicza – decydują się wynająć rano łódź, przygotowują prowiant i odpowiednie ilości lokalnego wina i wypływają na podbój wyspy. Przy odrobinie szczęścia uda im się zająć całkiem dużą plaże lub przynajmniej odizolowaną zatoczkę na wyłączność!

Plaża na Capri i plac w górnej części miasta


Capri, Włochy (fot. Sarah Kelemen Garber)

Z kolei po zachodniej stronie portu znajduje się niewielka plaża żwirowa (Spiaggia di Cala Grande). W sezonie wakacyjnym jest tu dosyć tłoczno, ponieważ to jedyne miejsce w okolicy Capri, gdzie bez pożyczania łodzi, czy pokonywania skomplikowanej górskiej trasy, można z łatwością wypoczywać nad morzem. Obok plaży znajdują się eleganckie hotele. Niektóre z nich posiadają prywatne baseny z widokiem na morze.


Piazzetta di Capri, Włochy (fot. Sarah Kelemen Garber)

Głównym punktem miasta Capri jest Piazzetta di Capri. To niewielki plac położony w górnej części miasta z tarasem widokowym i ławeczkami z widokiem na morze. Tutaj także znajdują się – dosyć drogie – bary i restauracje. Warto jednak w takim miejscu usiąść na kawę i tutejsze limoncello. W pobliżu Piazzetty znajdują się Ogrody Augusta, z których rozpościera się widok na skaliste klify. Widać stamtąd także słynną, krętą i malowniczą ścieżkę Via Krupp. Jej nazwa pochodzi od nazwiska fundatora budowy, który był Niemcem.


lokalne przysmaki w jednej z restauracji (fot. Sarah Kelemen Garber)

Ciekawostką jest fakt, że z Capri pochodzi tak popularna na całym świecie sałatka Caprese. Przyrządza się ją z pokrojonej, świeżej mozzarelli, plasterków pomidora i liści bazylii. Całość przyprawia się solą i polewa dobrej jakości oliwą z oliwek. Włosi są tym bardziej dumni z tego dania, ponieważ przypomina ono kolory włoskiej flagi. Caprese w restauracyjnym menu znajdziemy w zakładce z przystawkami (antipasti).


Booking.com

Capri – położenie

Capri to włoska wyspa położona na Morzu Tyrreńskim w Zatoce Neapolitańskiej. Na wyspie znajdują się dwa miasteczka: Capri i Anacapri. Wyspa ma powierzchnię około 10 km kwadratowych i obwód niespełna 17 km. Najwyższym wzniesieniem jest Monte Solaro (589 m n.p.m.).

Na wyspie występują przede wszystkim skały wapienne. W oczy rzucają się strome, skaliste zbocza. Turyści chętnie korzystają z tutejszej, niewielkiej plaży. Dużą atrakcją jest Błękitna Grota, do której wpływa się łodzią.


wyspa Capri, Włochy (fot. Michael Holler)

Capri – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Trzy najważniejsze miejsca na wyspie Capri to okolice portu, Piazzeta di Capri (do której najlepiej dojechać kolejką) i Grotta Azzurra (gdzie można się dostać wyłącznie statkiem). Całą resztę zwiedzajmy bez mapy i bez jakiegokolwiek planu! 🙂

skaliste wybrzeże wyspy (fot. Sarah Kelemen Garber)
skaliste wybrzeże wyspy (fot. Sarah Kelemen Garber)
Capri, Włochy (fot. Sarah Kelemen Garber)
Capri, Włochy (fot. Sarah Kelemen Garber)
basen w jednym z hoteli na wyspie (fot. Sarah Kelemen Garber)
basen w jednym z hoteli na wyspie (fot. Sarah Kelemen Garber)
jedna z głównych ulic kurortu (fot. Sarah Kelemen Garber)
jedna z głównych ulic kurortu (fot. Sarah Kelemen Garber)
Capri, Włochy (fot. Sarah Kelemen Garber)
Capri, Włochy (fot. Sarah Kelemen Garber)
skaliste wybrzeże wyspy (fot. Sarah Kelemen Garber)
skaliste wybrzeże wyspy (fot. Sarah Kelemen Garber)
skaliste wybrzeże wyspy (fot. Sarah Kelemen Garber)
skaliste wybrzeże wyspy (fot. Sarah Kelemen Garber)
skaliste wybrzeże wyspy (fot. Sarah Kelemen Garber)
skaliste wybrzeże wyspy (fot. Sarah Kelemen Garber)

Monte Solaro

To propozycja dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Szczyt góry znajduje się na wysokości 589 m n.p.m. Jeśli nie mamy ochotę na taką wyprawę, to z miejscowości Anacapri można wyjechać tutaj wyciągiem krzesełkowym. Warto upewnić się jednak wcześniej, czy wyciąg jest czynny. Kursuje on przede wszystkim w czasie wakacji i gdy jest dobra pogoda.


Capri, a w tle Monte Solaro, Włochy (fot. Sarah Kelemen Garber)

Wycieczka z Capri do Anacapri

Jeszcze do końca XIX w. obie miejscowości połączone były ze sobą antyczną drogą kamienistą, o nazwie Scala Fenicia. Droga miała około 4 km długości i mówiło się o niej, że ma niezliczoną ilość schodów. Warto przespacerować się tą trasą! Z powrotem możemy wrócić autobusem, który kursuje po bardziej nowoczesnej, wybudowanej już w XX w. drodze.

Grotta Azzurra

Czyli Błękitna Grota, to propozycja dla tych, którzy wybiorą się w rejs specjalnym statkiem wycieczkowym. Statek zatrzymuje się przy grocie, a potem jego pasażerowie przechodzą na niewielkie łodzie wiosłowe. Łodziom wpływa się do skalistej groty. Szczególnie emocjonujący jej moment, gdy trzeba mocno schylić głowę. Tunel prowadzący do groty jest bardzo niski, ale potem jest już znacznie przestronniej. Mimo, że Grotta Azzurra jest dość rozległa, to z przyczyn bezpieczeństwa, zwiedzającym udostępniono tylko jedną część o wymiarach około 26 x 70 metrów. Wysokość groty sięga w tym miejscu 14 metrów. Po około godzinnym zwiedzaniu groty statek rusza w dalszą podróż wokół Capri.


Grotta Azzurra (fot. Sarah Kelemen Garber)

Piazza Umberto I

Główny plac Capri, nazywany potocznie Piazzetta. Znajdują się tutaj tarasy widokowe wraz z ławkami, z których rozpościera się przepiękny widok na wyspę i Morze Liguryjskie. Wokół placu są bary i restauracje, niektóre ze stolikami na zewnątrz.


Piazza Umberto I (fot. Sarah Kelemen Garber)

HISTORIA

Już w VII w. p.n.e. na wyspie osiedlili się Grecy. W 29 r. p.n.e. wyspa Capri przeszła pod panowanie Cesarstwa Rzymskiego. Wypoczywali tutaj Oktawian August i Tyberiusz. Ten ostatni zbudował tutaj dwanaście willi, nazywają je imionami bogów olimpijskich. Około II w. Rzymianie opuścili wyspę. Od IX w. wyspa Capri była częścią Republiki Amalfi. Od 1860 r. stała się częścią jednoczącego się Królestwa Włoch.
Od XIX w. wyspa ponownie zaczęła przyciągać turystów. W 1905 r. był tu nawet Lenin – podobno gdzieś na wyspie jest jego pomnik. W 1928 r. zbudowano port, który funkcjonuje do dzisiaj. Co roku poza tysiącami turystów, Capri odwiedzają także aktorzy, piosenkarze i celebryci, a światowa prasa podąża za nimi, aby fotografować ich z ukrycia w czasie wakacji.


Grotta Azzurra na wyspie Capri (fot. Sarah Kelemen Garber)

Komunikacja

Jak dojechać na Capri

Na wyspę Capri można dotrzeć wyłącznie drogą morską. W północnej części wyspy położony jest port Marina Grande, do którego przypływają statki i promy z Amalfi, Sorrento i Neapolu. Do portu przypływają także prywatne łodzie i jachty.

Cena promu z Sorrento do Capri

Połączeń do Capri jest stosunkowo wiele. Przykładowo z Neapolu do Capri w 2018 r. popłynąć można było osiem razy w ciągu dnia, a podróż w jedną stronę trwała 45 minut. Krócej płynie się z Sorrento do Capri. Podróż promem to koszt minimum około 40 euro za bilet od osoby w obie strony. Osobno dopłaca się za pojazd.
Jadąc samochodem z Polski do Capri do pokonania będzie ponad 1800 km (przy założeniu, że jedziemy z południa Polski). Ostatni etap należy pokonać promem. Bilety lepiej jest wcześniej zarezerwować i opłacić przez Internet (rezerwuje się bilety na konkretny dzień i godzinę, w obie strony, zaznaczając liczbę pasażerów i rodzaj pojazdu).
Alternatywą jest przelot samolotem do Neapolu. Lata tu m.in. tani przewoźnik Wizzair. Z lotniska w Neapolu wystarczy dostać się autobusem komunikacji miejskiej do portu w Neapolu, a stamtąd promem na wyspę Capri.

Miasta partnerskie

  • Crosby (Wielka Brytania)
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych, swoich praw oraz danych jakie zbiera Blog znajdziesz w "Polityce Prywatności". AkceptujęPolityka prywatności i RODO

Polityka prywatności i RODO