Strona główna -> Toskania -> Castellina in Chianti – w samym sercu słynącego z wina regionu Chianti

Castellina in Chianti – w samym sercu słynącego z wina regionu Chianti

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 17, tysięcy wyświetleń
Castellina in Chianti, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Niewielka, średniowieczna Castellina in Chianti leży – jak sama nazwa wskazuje – w toskańskim regionie Chianti. Dziś nazwa regionu bardziej niż krainę geograficzną oznacza synonim wybornego włoskiego wina. Sama Castellina składa się w zasadzie z kilku małych uliczek, ale bardziej pasjonująca od architektury jest tutejsza atmosfera. Harmonia współczesności i tradycji, natury i sztuki, dobrego wina i świetnej kuchni.

Nie bez powodu Castellina in Chianti wraz z kilkoma pobliskimi miasteczkami tego regionu stała się celem wyjazdów zamożnych turystów z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Jeżdżąc po okolicy co chwilę mijałem luksusowe Audi, BMW i Mercedesy z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi. Gdzie się podziały mityczne Fiaty 500 z lat sześćdziesiątych i głośne skutery Vespy, które spodziewałem się tu zobaczyć?

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Castellina in Chianti słynie głównie z wina!

beczki z lokalnym winem w Castellina in Chianti, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
beczki z lokalnym winem w Castellina in Chianti, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Region wbrew pozorom nie jest tani. Biedni rolnicy zajmujący się niegdyś winem, to dziś dyrektorzy hoteli. Nie ma tu jednak atrakcji dla „masowego” turysty. To wszystko sprawia, że przyjeżdżają tutaj ludzie poszukujący prawdziwej Toskanii, gdzie spaceruje się pomiędzy kamiennymi budynkami, odwiedza przydrożne winnice, czasem wypoczywa w położonym na wzgórzu niewielkim basenie, a wieczorem zasiada do wytwornej kolacji z daniami typowymi dla tego regionu i świetnie dobranym lokalnym winem.

wieczorne krajobrazy wokół Castellina in Chianti, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
wieczorne krajobrazy wokół Castellina in Chianti, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Castellina nie jest miastem typowo turystycznym. Rzuca się to od razu w oczy. Nie ma tu praktycznie żadnego większego parkingu dla turystów. Ten który jest, z trudem mieści kilkanaście samochodów i przeznaczony jest pewnie głównie dla mieszkańców. Przed wybuchem II wojny światowej niewielka Castellina miała ponad 5 tys. mieszkańców. W kolejnych dziesięcioleciach ludzie wyjeżdżali stąd, nie widząc dla siebie żadnych perspektyw. W 1991 r. liczba zameldowanych tutaj osób spadła o ponad połowę w stosunku do tego, co było przed wojną (zostało 2500 osób). W latach dziewięćdziesiątych trend ten zaczął się odmieniać. Castellina stała się modna. Można wręcz powiedzieć, że była synonimem luksusowej prowincji. Do znacznie większej Sieny, będącej gospodarczym kołem napędowym regionu, można dojechać stąd zaledwie w 30 minut.

[better-ads type=’banner’ banner=’16779′ ]

Świetna toskańska kuchnia – gdzie dobrze zjeść?

restauracyjne stoliki przy głównej ulicy w Castellina in Chianti, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
restauracyjne stoliki przy głównej ulicy w Castellina in Chianti, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wzdłuż głównej ulicy spacerowej (zamkniętej dla ruchu) znajdują się typowe dla toskańskich miast restauracje i sklepy z lokalnymi produktami oraz pamiątkami. Przy niewielkim placu w centrum stoi neoromański kościół San Salvatore. W czasie II wojny światowej był częściowo zniszczony, a później odbudowany. Wewnątrz kościoła można podziwiać XV-wieczny fresk, na którym widać Madonnę z Dzieciątkiem.

Na placu w pobliżu kościoła San Salvatore znajduje się XV-wieczna wieża obronna. Kilka lat temu w środku otworzono muzeum Museo Archeologico Chianti Sienese.

Gdzie zjeść lokalne przysmaki?

Świetne toskańskie przystawki, a także makarony i dania mięsne znajdziesz w Rosticceria Il Re Gallo, przy Via Toscana 1, 53011 Castellina in Chianti.

Wzdłuż głównej ulicy spacerowej biegnie podziemna trasa turystyczna z kamiennym sklepieniem. Wstęp na nią jest bezpłatny, a spacer jest szczególnie urokliwy po zmroku.

Najlepsza restauracja w centrum Castellina in Chianti

Najlepsza restauracja w historycznym centrum to Taverna Squarcialupi przy Via Ferruccio 26 w Castellina in Chianti.

W Castellina in Chianti trudno trafić na kiepską restaurację. Wydaje mi się to w zasadzie niemożliwe. W czasie wakacji po godzinie 20:00 ciężko o wolny stolik gdziekolwiek. Jednak nam do gustu najbardziej przypadły dwa miejsca. Pierwsze to Rosticceria Il Re Gallo przy Via Toscana 1. Podobne miejsce już kiedyś odwiedziliśmy w Asciano. Tutaj zjecie bardzo dobre toskańskie przystawki, makarony i dania mięsne. Naprawdę kuchnia na najwyższym poziomie i rodzinna atmosfera w restauracji.

Drugie miejsce godne polecenia to Taverna Squarcialupi przy Via Ferruccio 26. Według opinii wielu to najlepsza restauracja w historycznym centrum miasta. Dania są tu już bardziej wyszukane, a ceny wyższe. Jeśli Twój budżet wakacyjny nie jest napięty – koniecznie wstąp także tutaj!

Droga SS222 czyli antyczna Chiantigiana

droga Chiantigiana (SR222), Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
droga Chiantigiana (SR222), Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Castellinę in Chianti można zwiedzić w około dwie godziny. Pozostały czas warto wykorzystać na zwiedzanie okolicy. Droga SS222 przebiegająca przez Castellinę to antyczna Chiantigiana wijąca się pomiędzy winnicami, a gajami oliwnymi. Przy drodze znajdują się liczne gospodarstwa agroturystyczne. Część z nich została przekształcona na hotele lub apartamenty do wynajęcia (często z romantycznymi basenami). Praktycznie co drugie gospodarstwo prowadzi własną winnicę. Jeśli na bramie zobaczysz znaczek z czarnym kogutem na żółtym tle, to oznacza, że w środku możesz degustować i kupić słynne, klasyczne wino Chianti. Ceny? Różne, od 4-5 euro za butelkę do kilkudziesięciu euro. Są miejsca, w których wino lane jest z kraników do własnych butelek. Wtedy jest najtaniej.

widok z drogi Chiantigiana (SR222), Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z drogi Chiantigiana (SR222), Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Mieszkańcy regionu żartują, że tutejsza policja praktycznie nie prowadzi kontroli trzeźwości kierujących pojazdami. Byłoby to sprzeczne z interesami gospodarczymi całego, olbrzymiego regionu. Większość osób żyje tutaj z turystów… Nie tylko z noclegów, ale też z produkcji i sprzedaży wina. Zakochane pary, małżeństwa, rodziny z dziećmi i samotni turyści zza granicy jeżdżą od gospodarstwa do gospodarstwa. Wszędzie częstowani są winem, czasem też serem, czy szynką. Następnie kupują kilka butelek i odjeżdżają dalej, do kolejnego gospodarstwa. Z pewnością nie jednemu kierowcy od nadmiaru pysznego wina zaszumi w głowie, ale dlaczego w bajecznej Toskanii miałoby to stanowić jakiś problem? Prawo jest jednak takie samo dla całych Włoch i obowiązuje tutaj stanowczy limit 0,5 promila alkoholu we krwi kierowcy. Przepisy dla wielu Włochów wydaje się jednak tylko kwestią umowną, czymś w rodzaju sugestii, której nie trzymają się zbyt kurczowo. Turyści czasem zdają się  włoskiej tradycji ulegać.

Gdzie się zatrzymać? Oczywiście pomiędzy winnicami

Region Chianti i okolice Castellina in Chianti to jedno z naszych ulubionych miejsc we Włoszech. Aby poczuć się jak w filmie „Ukryte pragnienia” Bernardo Bertolucciego wybierz jeden z eleganckich hoteli z basenem, który niegdyś był zwykłą wiejską posiadłością. Warto tu spędzić kilka nocy w drodze na wybrzeże Toskanii.

  • Hotel Villa Casalecchi – to bardzo urokliwy, czterogwiazdkowy hotel mieszczący się w XIX-wiecznym budynku, oddalonym o 2,5 km od miejscowości Castellina in Chianti. Oferuje on basen oraz taras słoneczny z widokiem na winnice i gaje oliwne. Bardzo dobre, lokalne śniadania.
  • Hotel Belvedere Di San Leonino otoczony winnicami, czterogwiazdkowy hotel znajduje się w samym sercu regionu Chianti. Obiekt mieści się w zabytkowej wiejskiej rezydencji z XV wieku. Pokoje zostały urządzone w typowym toskańskim stylu. Jest tu basen z pięknym, panoramicznym widokiem na winnice, jacuzzi, duży ogród. Znakomite śniadania.

Więcej polecanych przeze mnie miejsc noclegowych w całej Toskanii znajdziesz w dziale noclegi w Toskanii. Z kolei na podstronie sprawdzone noclegi we Włoszech opisuje hotele, kempingi, apartamenty i domy wakacyjne z całych Włoch, w których spaliśmy i które polecam 🙂

Rezerwujesz nocleg we Włoszech?

Wszystkie artykuły na blogu dla Czytelników zawsze pozostaną bezpłatne. Jeśli moje teksty były dla Ciebie pomocne, miło mi będzie, jeśli rezerwując nocleg na booking.com skorzystasz z tego linku polecającego lub wyszukiwarki poniżej. Cena dla Ciebie będzie bez zmian, ale booking.com podzieli się ze mną swoją prowizją. Daj znać, jeśli będę Ci mógł jakoś pomóc w planowaniu wyjazdu.

Booking.com

[better-ads type=’banner’ banner=’16283′ ]

Castellina in Chianti – położenie

Castellina in Chianti położona jest mniej więcej po środku magicznego trójkąta pomiędzy Florencją, Sieną, a Arezzo.

Miasto zlokalizowane jest na szczycie góry, u przecięcia ważnych dla regionu dróg SS222, SP130 i SP76. Występuje tutaj średnio wysoka aktywność sejsmiczna.

Castellina in Chianti, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Castellina in Chianti, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Castellina in Chianti – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Museo Archeologico Chianti Sienese

Nowoczesne muzeum znajdujące się w zabytkowej wieży na głównym placu miasta. W 2020 r. muzeum było czynne od 10:00 do 17:00, a normalny bilet wstępu kosztował 4 euro (ulgowy 2 euro).

Museo Archeologico Chianti Senese, Castellina in Chianti, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Museo Archeologico Chianti Senese, Castellina in Chianti, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Via delle Volte

Zabytkowa, podziemna trasa turystyczna. Dostępna za darmo, biegnie równolegle do głównej ulicy. Wewnątrz podziwiać możemy beczki z winem, znajdują się też okna widokowe oraz restauracje ze stolikami w trasie podziemnej.

podziemna trasa turystyczna, Castellina in Chianti, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
podziemna trasa turystyczna, Castellina in Chianti, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kościół San Salvatore

Neoromański kościół wewnątrz którego znajdują się XV wieczne freski przedstawiające Madonnę z Dzieciątkiem.

kościół San Salvatore, Castellina in Chianti, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
kościół San Salvatore, Castellina in Chianti, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Historia

Castellina in Chianti prawdopodobnie została założona za czasów Cesarstwa Rzymskiego. Do dzisiejszych czasów nie zachowały się żadne dokumenty na ten temat. Trudno więc jednoznacznie określić początki istnienia miasta.

W XIV w. trzy miejscowości regionu Toskania – Castellina, Radda i Gaiole zawiązały Ligę Chianti. Ich godłem stał się czarny kogut na żółtym tle. Początkowo Liga miała charakter polityczny, ale z czasem miasta zaczęła łączyć wspólnota gospodarcza. Podobno produkcją wina zajmowali się tutaj już Etruskowie, ale przepis na Chianti jest o wiele późniejszy. Tajemnica tkwi w odpowiednim doborze różnych szczepów winogron.

W 1478 r. Castellinę in Chianti przebudował najsłynniejszy architekt renesansu Giuliano da Sangallo. To wówczas powstały dwie olbrzymie bramy i nieregularne mury obronne w mieście. Władzom Florencji zależało, aby położyć kres regularnym napadom na Castellinę. Bramy obronne nie zachowały się jednak do czasów współczesnych.

W latach trzydziestych XX wieku włoskie władze administracyjnie określiły wielkość rejonu Chianti. Dziś kolejne miejscowości upominają się o przyłączenie ich do regionu. Nie jest to jednak możliwe.

Castellina in Chianti, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Castellina in Chianti, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Jak dojechać do Castellina in Chianti?

Castellina in Chianti położona jest 25 km na północ od Sieny. Z Sieny można tu dojechać malowniczą SS222, jedną z najpiękniej położony dróg lokalnych we Włoszech. W pobliżu przebiega bezpłatna droga ekspresowa z Florencji do Sieny. Jeśli więc wybierasz się do Castelliny od północy Włoch to do wyboru są dwie trasy. Pierwsza to wspomniana na początku SS222. Wybierając te drogę możesz zatrzymywać się w przydrożnych gospodarstwach agroturystycznych, sprzedających wino, a zza kierownicy podziwiać przepiękne wzgórza, porośnięte winnicami i gajami oliwnymi.

Alternatywą jest droga szybkiego ruchu. Widoki jak przystało na drogę tranzytową są mniej interesujące. Jeśli nawet zobaczysz w oddali coś ciekawego, to nie będzie możliwości łatwego zjechania czy zatrzymania się w celu zrobienia pamiątkowych zdjęć. Jadąc od północy do Castelliny należy zjechać na węźle Poggibonsi. Po 15 km podróży drogą lokalną dojedziesz do celu.

W ciągu dnia w Castellinie może być problem z pozostawieniem samochodu. Wokół historycznego centrum jest kilka niewielkich parkingów. Znalezienie tam wolnego miejsca możesz uznać za spory sukces. W ciągu dnia parking jest płatny. W godzinach wieczornych i nocnych można parkować za darmo.

Zobacz także ceny autostrad we Włoszech i ceny paliw we Włoszech.

Pobliska stacja kolejowa

Najbliżej położona stacja kolejowa jest w mieście Poggibonsi. Sprzed budynku dworca kolejowego odjeżdżają autobusy do Castelliny. Połączeń nie ma jednak zbyt wiele.

Miasta partnerskie

  • Martigne-Briand (Francja)

Przeczytaj także

Zostaw komentarz