Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Castelmezzano, Włochy (fot. Basilicata Turistica)

Castelmezzano

prowincja: Potenza, region: Basilicata, Włochy

Wiele uwagi poświęcamy w naszym serwisie takim miastom jak Rzym, Florencja i Wenecja. Piszemy o miasteczkach Toskanii i plażach Ligurii, a tłumy turystów co roku odwiedzają północne wybrzeże Adriatyku. Pomału modna staje się nawet zielona Umbria. Włochy mają jednak to do siebie, że gdziekolwiek jesteśmy, zawsze w okolicy czeka na nas coś pięknego. Castelmezzano to jedno z takich miejsc. Na południu Włoch, daleko od utartych szlaków i tłumów turystów, wysoko w górach leży miasto wciśnięte pomiędzy skaliste zbocza.

 

Jednodniowa wycieczka do Castelmezzano to dobry pomysł jeśli spędzamy wakacje na południu Włoch. Z południowych plaż w zależności od miejsca jest tu 100-150 km.

Lokalizacja miasta zapewniająca bezpieczeństwo

Castelmezzano, Włochy (fot. Mr. Theklan)

Miasto ma swoje korzenie już w V w. p.n.e. Wówczas to została założona pobliska miejscowość Maudoro. Jednak jej mieszkańcy nie czuli się zbyt bezpiecznie. W X w. n.e. najazdy obcych wojsk ostatecznie zmusiły mieszkańców to przeniesienia miasta w wyższe partie gór. Strome skaliste szczyty stanowiły naturalną granicę obronną przed wrogami. W XII w. w mieście wzniesiono zamek o nazwie Castrum Medianum. Z nazwy zamku wywodzi się dzisiejsza nazwa miejscowości.

XIX w. dla miasta nie był zbyt łaskawy. W okolicznych skałach swoje kryjówki zaczęli tworzyć bandyci, którzy musieli uciekać przed policją i wojskiem. Napadali oni na mieszkańców miasta, a potem wracali w góry. Ciężko było ich wytropić. Wiele osób postanowiło wówczas wyprowadzić się z Castelmezzano.

Zapierające dech w piersiach widoki

Castelmezzano, Włochy (fot. James Forsberg)
Castelmezzano, Włochy (fot. James Forsberg)

Obecnie mieszka tutaj niewiele ponad tysiąc osób. Turyści przyjeżdżają do miasta aby podziwiać średniowieczną zabudowę i górskie widoki, zapierające dech w piersiach. Miasto wydaje się być wciśnięte pomiędzy skaliste zbocza, a górską przepaść. W Castelmezzano warto pospacerować po historycznym centrum pełnym wąskich uliczek i licznych schodków i zaułków. W miasteczku znajduje się hotel, z którego rozpościera się widok na góry oraz restauracja i kilka i barów.

Booking.com

Jeśli zdecydujemy się tutaj zostać dłużej niż kilka godzin warto pospacerować po specjalnie przygotowanych trasach trekkingowych. Wokół miasteczka wytyczono Park Naturalny. W pobliżu centrum, na górskim wzniesieniu postawiono ławki. Można tu posiedzieć i zachwycać się krajobrazem. Niektórzy czytają książki, inni organizują pikniki.

Górski szlak Sette Pietre do Pietrapertosa

Pietrapertosa, Włochy (fot. Basilicata Turistica)

Po drugiej stronie doliny znajduje się miejscowość Pietrapertosa. Castelmezzano jest z nią połączona za sprawą górskiego szlaku o nazwie Sette Pietre. Najodważniejsi mogą skorzystać ze stalowej liny, którą rozwieszono nad przepaścią. Za 30 euro możemy pokonać w powietrzu dystans 1,5 km z jednego miasteczka do drugiego. W cenie będziemy mogli wypożyczyć okulary i kask, a obsługa zabezpieczy nas specjalną uprzężą. Podobno na linie rozwija się prędkość do 100 km/h.

Booking.com

Castelmezzano - położenie

Castelmezzano położone jest wśród skalistych szczytów Dolomitów Lukańskich, na południu Włoch w regionie Basilicata. Miasto leży na wysokości 859 m n.p.m.

Lokalizacja miasteczka w tym miejscu miała przede wszystkim znaczenie obronne. Do najbliższej plaży na południu Włoch, w miejscowości Marina di Ginosa jest stąd około 100 km.

Castelmezzano, Włochy (fot. Basilicata Turistica)
Castelmezzano, Włochy (fot. Basilicata Turistica)

Castelmezzano - ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Stare miasto

Warto spędzić dłuższą chwilę spacerując po wąskich i krętych uliczkach starego miasta. Znajdziemy tu kilka punktów widokowych oraz niewielką fontannę, zaprojektowaną w ciekawy sposób.

Castelmezzano, Włochy (fot. James Forsberg)

Górskie ścieżki

Na okolicznych wzniesieniach przygotowano ścieżki dla turystów. Część z nich biegnie po metalowych schodach, inne wyryte są w skałach, a jeszcze inne wydeptane w trawie. W niektórych miejscach postawiono ławki, z których rozpościera się malowniczy widok na okolicę.

HISTORIA

Miasteczko zostało założone w XI w. n.e. Przeprowadzili się do niego mieszkańcy pobliskiej osady, którzy narażeni byli na regularne ataki wrogich wojsk. W XII w. wzniesiono tutaj zamek. Do dzisiaj zachowały się wyłącznie ruiny. W XIX w. mieszkańcy narzekali na ataki bandytów, którzy chronili się przed władzą w tutejszych górach. Część z mieszkańców w związku z powtarzającymi się przestępstwami podjęła decyzję o wyprowadzce. Obecnie miasto jest ważnym punktem turystycznym na mapie regionu. Mieszka tu około tysiąc osób.

Castelmezzano, Włochy (fot. Basilicata Turistica)

Komunikacja

Jak dojechać do Castelmezzano

W pobliżu miasta przebiega droga ekspresowa SS407. Najlepiej zjechać na węźle Albano, niezależnie od tego, czy jedziemy od północy, czy od południa. Zjeżdżając z drogi szybkiego ruchu będziemy musieli pokonać jeszcze 10 km górską drogą zanim dotrzemy do miasteczka.

 

W mieście ani w okolicach nie znajduje się żadna stacja kolejowa.

Miasta partnerskie

  • Castelmezzano nie posiada miast partnerskich.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Booking.com
Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Booking.com