Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Eirce to średniowieczne miasteczko położone w… chmurach. Kiedyś było największym miastem Sycylii. Dziś jest jednym z najważniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów w tej części Włoch. Na co dzień w historycznym centrum mieszka zaledwie 500 osób, ale każdego dnia przyjeżdżają do autokary pełne turystów, chcących podziwiać świetnie zachowaną starożytną architekturę tego mitycznego miejsca.

 

Wytrawny turysta odkryje tutaj w całości zachowaną średniowieczną zabudowę miasta, zaplanowaną na planie równoramiennego trójkąta. W niesamowicie realistyczny sposób można poczuć się, jak w starożytności. Układ uliczek, zabudowa, wygląd witryn sklepowych i barów, atmosfera i wyjątkowe położenie miasta – to wszystko składa się na spójny obraz, łączący fascynującą historię, sztukę, kulturę i tradycję tego miejsca.

 

Już sam przyjazd do Erice wywołuje wiele emocji. Jeśli wybierzemy podróż autobusem, prowadzonym przez sycylijskiego kierowcę AST, czeka nas szalona podróż po niebezpiecznych i wąskich zakrętach. Miejscami kierowcy zmuszeni są ostrzegać się klaksonem, ponieważ widoczność na drodze jest niewielka, a zamiast pobocza jest przepaść. Droga do Erice szczególnie malowniczo wygląda w pochmurny dzień. Wówczas ma się wrażenie, że autobus przedziera się przez chmury do całkiem innej, jakby nierzeczywistej krainy. Momentami – pomiędzy obłokami – można podziwiać widoczne w oddali wybrzeże Sycylii i Park Narodowy Monte Cofano.

 

Często obecne chmury nad Erice to zjawisko zastanawiające. Nawet gdy w pobliskim Trapani, czy San Vito Lo Capo pogoda jest wymarzona na plażowanie, to nad Erice – nie wiedzieć czemu – unosi się kilka charakterystycznych chmur. Co ciekawe, w widoku satelitarnym popularnych map google, można podziwiać zdjęcia z lotu ptaka wszystkich miast i wiosek północno-zachodniej Sycylii, za wyjątkiem Erice, które nawet tam przysłonięte jest przez chmury. Erice ma własny mikroklimat. W upalne gorące dni, mieszkańcy Trapani chętnie tutaj przyjeżdżają aby odpocząć. Jest chłodniej, mniej słonecznie, a powietrze ma inną wilgotność.

 

Mimo tej swoistej anomalii pogodowej w Erice trudno jest jednoznacznie rozstrzygnąć kiedy miasto prezentuje się lepiej. W pochmurny dzień, gdy wąskimi uliczkami przeciskają się obłoki i unosi delikatna mgła, Erice sprawia wrażenie miejsca magicznego, niezwykłego, z surową, dostojną architekturą. W powietrzu czuć niezwykłą tajemnicę tego miejsca i jego bogatą historię. Z kolei w słoneczny dzień spacerując po Erice można odnieść wrażenie, że jest się u stóp nieba. Rozświetlone słońcem i bezludne boczne uliczki przenoszą nas w czasy starożytnych Włoch, a z tarasów widokowych można podziwiać bajecznie piękne wybrzeże.

 

Alternatywna możliwość dojazdu do Erice to kolej gondolowa z Trapani (Funivia di Erice). Bilet w obie strony kosztuje około 9 euro (bilet w jedną stronę 5 euro), jest więc dwukrotnie droższy niż bilet w obie strony autobusem (4,5 euro). Podczas silnego wiatru – który w tej części Sycylii zdarza się stosunkowo często – kolej gondolowa z przyczyn bezpieczeństwa jest wyłączona. Podróż kolejką dostarcza niezapomnianych widoków na panoramę Trapani, pobliskie saliny i sycylijskie – jakże kolorowe – wybrzeże. Szczególnie emocjonujący moment jest wtedy, gdy wagonik kolejki “przesuwa się” nad krętą ulicą, którą do Erice dojeżdżają samochody. Można wtedy odnieść wrażenie, że wagonik znajduje się zbyt nisko w stosunku do wysokości pojazdów.

 

Po zachodzie słońca, gdy kolej gondolowa przestaje kursować, a z przystanku odjeżdża ostatni autobus do Trapani, miasteczko zmienia swoje oblicze. Staje się bardziej melancholijne, powolne, życie zaczyna toczyć się inaczej. Na ulicach zostają nieliczni mieszkańcy i wąskie grono turystów, którzy wykupili nocleg w tutejszych hotelach. Nastrojowe ciepłe latarnie uroczo oświetlają wybrukowane uliczki. Nie ma już gwaru, a Erice staje się idealne dla osób poszukujących ciszy i spokoju. Wieczorne Erice byłoby świetnym natchnieniem dla artystów i poetów.

 

Erice nie pełni roli wakacyjnego kurortu. Raczej jest oazą spokoju, miejscem na przemyślenia i szansą na zanurzenie się o kilkaset lat wstecz.

Położenie

Erice położone jest na szczycie stromego wzgórza w północno zachodniej Sycylii. Dojazd stromą i krętą drogą i charakterystyczne położenie miasta w chmurach sprawia, że miasteczko wydaje się być odizolowane od reszty Sycylii. Przechodząc przez historyczną, kamienną bramę miasta, można odnieść wrażenie, że czas się tutaj zatrzymał.

 

Historyczne centrum położone jest na szczycie Monte San Giuliano (w tłumaczeniu na j. polski Góra Świętego Juliana), na wysokości 751 m n.p.m. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych ze wzgórza San Giuliano można dostrzec szczyt Etny oraz wybrzeże Tunezji.

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

historyczne centrum Erice

wybrukowane kamienną kostką, wąskie i kręte uliczki wprawiają w zachwyt. Nie ma tu miejsca na przypadek. Starożytna architektura jest perfekcyjnie zachowana. Na każdym kroku można zrobić wspaniałe pamiątkowe fotografie. Nic więc dziwnego, że w Erice nagrywano kilka znanych filmów – tło jest do tego wymarzone. Kamieniczki sprawiają wrażenie nieco surowych. Być może dlatego, że poza witrynami sklepowymi i restauracyjnymi stolikami nie ma tu zbyt wielu kolorów. To dobrze, jest elegancko i – co rzadkie – nie jest pstrokato.

brama Trapani

do Erice prowadzi kamienna, surowa brama nazwana Trapani. Brama została wykuta w XII w. w murze obronnym, który stoi tu o V w. Obok bramy znajduje się tablica informująca o tym, że wszystkie dzieła sztuki i zabytki Erice “nie są wyrwane z kontekstu”. Chodzi o to, że zabytki, obrazy i rzeźby zostały stworzone przez artystów z Erice i od setek lat nie wyjechały poza mury miasta.

Katedra Królewska

została zbudowana w 1312 r. przez króla Fryderyka II Aragońskiego. Kamienie na budowę świątyni pochodziły z rozbiórki świątyni Venus, w której mieszkały prostytutki. Obok znajduje się dzwonnica, która służyła jako punkt obserwacyjny podczas walk w XIII w.

kościół św. Juliana

zbudowany w 1076 r., jako jeden z pierwszych kościołów w mieście, na cześć św. Juliana, który miał uratować Erice przed ekspansją muzułmańską. Decyzję o budowie kościoła podjął Roger – władca normański.

Castello del Bailo

zamek unoszący się nad dachami Erice, będący świetnym punktem widokowym na panoramę Sycylii. Przy dobrej pogodzie widać stąd Etnę i Tunezję. Na co dzień można podziwiać wybrzeże pomiędzy Trapani, a Marsalą (w tym rezerwat Salin), a po przeciwnej stronie okolice San Vito Lo Capo.

lokalne sklepiki

szczególnie warte odwiedzenia są lokalne sklepiki oferujące sycylijskie wina, oliwy, sery oraz różnego rodzaju sosy pesto. W większości sklepików są stoliki, przy których można spróbować lokalnych specjałów. Sprzedawcy chętnie podają turystom likier pistacjowy, który jest specjalnością Erice. Ceny za niewielką butelkę zaczynają się od 7 euro.

bary i restauracja

niestety w Erice nie znajdziemy tradycyjnych włoskich barów i restauracji, gdzie serwuje się najlepsze na świecie wino z winnicy tuż za lokalem. Miasto stało się zbyt komercyjne i zatłoczone przez turystów. Jest tu drogo, a za wyjątkiem czterogwiazdkowych hoteli, jedzenie jest – jak na Włochy – średnie. Warto spróbować lokalnego słodkiego przysmaku Cannoli, wypełnionego masą z serem Ricotta i skórkami pomarańczy. Jeśli możemy sobie pozwolić na dodatkowe wydatki, to warto zwrócić uwagę na pistacjowe i melonowe likiery oraz różnego rodzaju słoiczki z tutejszym pesto. Dużą popularnością cieszą się też ryby, zarówno świeże, jak i te w słoiczkach.

HISTORIA

Nazwa Erice pochodzi od imienia Eryks, który był półbogiem, synem Wenus i Bute. Miasto uważane było za siedzibę bogini miłości Venus. Panował tu specyficzny rytuał świętej prostytucji (prostytutki zakwaterowane byłby w świątyni Venus). Pomimo licznych wojen i najazdów przez setki lat świątynia nie została naruszona. Można się tylko domyślać dlaczego nikomu nie zależało na jej zburzeniu.

 

Warto też wspomnieć o swoistym rytuale rybaków i żeglarzy z portu w Trapani. Po zakończonym rejsie wspinali się oni po zboczu góry św. Juliana, aby dostać się do świątyni Venus. Na miejscu “odprawiali nabożeństwo dziękczynne” z kapłankami mieszkającymi w świątyni.

 

Sława Venus z Erice była niegdyś tak wielka, że Rzymianie poświęcili jej jedną ze świątyń w Rzymie. Kult Venus był rozproszony na całe Morze Śródziemne. Venus był także opiekunką żeglarzy, a góra na której leży miasto, była przez pewien czas jedynym punktem odniesienia dla pływających po morzu statków. Nocą w świątyni Venus rozpalano wielkie ognisko, które było widoczne dla statków na morzu. Była to namiastka dzisiejszych latarni morskich.

 

Erice przez lata przechodziło z rąk do rąk. Rządzili tutaj Bizantyjczycy, Arabowi i Normanowie. Słynny zamek został zbudowany właśnie przez Normanów, a większość kościołów i kamienic powstało w średniowieczu. 

 

Erice w starożytności było jednym z największych miast Sycylii. Pobliskie Trapani było wyłącznie portem handlowym i wojennym dla mieszkańców Erice. Dopiero wiele wieków później Trapani stało się miastem o większym znaczeniu gospodarczym niż Erice.

 

Od XVI w. z okazji Wielkiego Piątku ulicami Erice przechodzi specjalna procesja, poniekąd wzorowana jest na procesji z Trapani, chociaż nie jest aż tak duża.

 

Nazwa Erice została oficjalnie przyjęta dopiero w 1934 r. Od 1957 r. co roku organizowany jest wyścig samochodowy po krętej drodze z doliny aż do centrum starożytnego Erice.

Komunikacja

Jak dojechać do Erice

Do Erice można bez problemu dotrzeć samochodem. Oczywiście historyczne centrum jest zamknięte dla ruchu, ale tuż za murami obronnymi miasta znajdują się strefy płatnego parkowania. Jeśli przylecieliśmy na Sycylię samolotem, to samochód możemy wypożyczyć na lotnisku w Trapani Birgi.

Pobliskie lotnisko i dojazd z Trapani

Najbliższy port lotniczy znajduje się w Trapani. Drugie lotnisko jest w Palermo. Jeśli lądujemy na lotnisku Trapani Birgi i chcemy stosunkowo tanio dostać się do Erice, to najlepiej wybrać autobus komunikacji miejskiej. Średnio co godzinę odjeżdżają autobusy do centrum Trapani, a stamtąd z kolei 6-7 razy dziennie autobusy AST jeżdżą do Erice.

 

Jeśli na co dzień naszą bazą wypadową jest Trapani, to do Erice możemy dostać się kolejką gondolową. Cena za bilet w obie strony to 9 euro, a bilet w jedną stronę kosztuje 5 euro. Dla porównania koszt dojazdu z Trapani do Erice autobusem AST wynosi 4,5 euro. Warto pamiętać, że przy silnym wietrze kolej gondolowa nie kursuje.

 

Do Erice nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Trapani. Tuż obok niej jest dworzec autobusowy.

Miasta partnerskie

  • Erice nie posiada miast partnerskich.
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Europol
Booking.com
Europol
Booking.com