Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

fotoradary we Włoszech

Turyści poruszający się po włoskich autostradach, drogach eskspresowych, krajowych, lokalnych i miejskich, mogą natknąć się na fotoradary. Fotoradary mierzą aktualną prędkość pojazdu (autovelox), średnią prędkość na danym odcinku (system tutor występujący na autostradach) oraz zachowanie kierowcy na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną (głównie w miastach).

 

Popularne są także fotoradary robiące zdjęcia samochodom wjeżdżającym do stref ograniczonego ruchu, na przykład starego miasta (centro storico). Zdarza się, że kilkaset metrów za fotoradarem znajduje się policyjny patrol, który zatrzymuje pojazdy. Wówczas obcokrajowcy zobowiązani są opłacić mandat na miejscu. Niektóre radiowozy wyposażone są w terminale płatnicze. Możliwe jest także podwiezienie do najbliższego bankomatu. W najbardziej dramatycznych przypadkach – jednak rzadko spotykanych – możliwe jest zatrzymanie kierowcy lub jego pojazdu do czasu uregulowania mandatu (na przykład przez rodzinę). Zdjęcia z fotoradarów, które wykonano zagranicznym pojazdom, wysyłane są do ich właścicieli wraz z mandatem. Wysokość mandatów we Włoszech jest zróżnicowana. Od około 80 euro za nieprawidłowe parkowanie lub brak opłaty za miejsce parkingowe, poprzez 200-400 euro za przekroczenie prędkości o 20-40 km/h, aż po mandaty w wysokości 1500 euro za najcięższe przewinienia. Możliwe jest także zatrzymanie prawa jazdy. Jakiekolwiek negocjacje ze stróżami prawa są nieskuteczne.

 

System Tutor

 

System Tutor to system kamer zainstalowanych na autostradach, który mierzy prędkość pojazdów na określonym odcinku. Niektóre odcinki autostrad nawet przez kilkadziesiąt kilometrów są pokryte systemem tutor. Samochodom, których kierowcy przekraczają na danym odcinku średnią prędkość, są robione zdjęcia. U dołu strony znajduje się mapa, która pokazuje na których odcinkach autostrad we Włoszech działa ten system.

 

Do pobrania: dokument w PDF z pełną listą miejsc, na których działa system Tutor

 

System kontroli wagi dla pojazdów ciężarowych

 

We włoskich autostradach zamontowane są specjalne czujniki, których zadaniem jest sprawdzanie wagi przejeżdżających samochodów. Dotyczy to oczywiście przede wszystkim samochodów ciężarowych. Chodzi nie tylko o ochronę drogowej nawierzchni, ale także fakt, że przeciążone pojazdy są mniej zwrotne, ich układ hamulcowy działa mniej wydajnie, a skutki wypadków z takimi pojazdami często są opłakane.

Ważenie pojazdów we Włoszech
grafika obrazuje działanie dynamicznego systemu ważenia pojazdów na autostradach we Włoszech

Powyższa grafika obrazuje sposób działania włoskiej policji drogowej. Policjanci w radiowozie poprzez komputer połączeni są z dynamicznym systemem ważenia pojazdów. Policjanci widzą zdjęcia pojazdów, które są przeciążone. Widzą ich wagę, czas przejazdu i informację za ile minut dana ciężarówka pojawi się w okolicach radiowozu. W ten sposób zamiast prowadzić wyrywkowe kontrole w praktyce kontrolowany jest każdy przejeżdżający samochód ciężarowy.

Fotoradary i kontrole policyjne we Włoszech subiektywnie

 

Od solidnych kilkunastu lat – jako pasjonaci Włoch, a później jako twórcy portalu Kierunek Włochy – co roku jeździmy do Włoch. Podróżujemy zarówno autostradami, jak i drogami krajowymi i lokalnymi. Parkujemy w zatłoczonych miastach, w okolicach centro storico, czy na poboczach malowniczych miejsc – na przykład blisko dzikich plaż, źródeł termalnych, czy punktów widokowych. Przez te wszystkie lata mieliśmy bardzo niewiele styczności z włoskimi służbami mundurowymi, mimo, że na co dzień rzucają się one w oczy.

 

W czasie wakacji 2015 r. dwukrotnie zatrzymali nas włoscy Carabinieri. Jedna z kontroli polegała na zatrzymywaniu przez stojących na poboczu policjantów kolejnych samochodów i sprawdzaniu praw jazdy (patente di guida). Cała kontrola trwała około minuty, a policjanci byli w świetnych humorach mogąc podziwiać wzór polskiego prawa jazdy.

 

Druga z kontroli – która przydarzyła nam się w nadmorskiej Ankonie – była celowym wychwyceniem przez jadący radiowóz samochodu z polską rejestracją. W Europie trwało wówczas medialne zamieszanie związane z napływem kolejnych grup imigrantów. Mówiło się o wzmożonych patrolach. Zostaliśmy zatrzymani na około 20 minut. Carabinierzy sprawdzali dokumenty (co ciekawe podobnie jak w pierwszym przypadku nie interesowało ich OC i dowód rejestracyjny), byli bardzo mili. Próbowali przetworzyć nasze dane w komputerze zainstalowanym w radiowozie, ale prawdopodobnie z uwagi na polskie znaki nie było to możliwe. Musieli w tym celu kontaktować się przez radio z oficerem dyżurnym. Pod koniec kontroli zrobili się nawet bardzo mili i życzyli miłych wakacji.

 

Te dwa przypadki były jedyną dłuższą stycznością z włoską policją na przestrzeni 15 lat. Nie liczymy oczywiście sytuacji, gdy życzliwego policjanta pytaliśmy o możliwość parkingu w centrum i innych błahych sytuacji. Jednak z myślą o szerszym opracowaniu tematu fotoradarów i kontroli policyjnych, przygotowaliśmy oddzielny dział zatytułowany mandaty we Włoszech.

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Europol
Booking.com