Gdzie wykonać test na covid-19 we Włoszech za 15 euro? Aktualna lista 800 punktów w całym kraju
Włoski rząd zagwarantował zarówno turystom, jak i mieszkańcom test na covid w urzędowej cenie 15 euro, na podstawie których automatycznie można wyrobić green pass. Do programu przystąpiło ponad 800 aptek w całych Włoszech. Poniżej publikujemy listę punktów, gdzie możesz tanio wykonać test antygenowy. System w praktyce już działa – pytałem o to polską farmaceutkę pracującą w aptece we Florencji.
Poza rozszerzeniem zasad obowiązywania green pass’u włoski rząd zapewnił swoim obywatelom – a przy okazji także turystom – dostęp do tanich i szybkich testów antygenowych, na podstawie których apteka może wystawić green pass. To informacje istotne dla tych Czytelników, którzy chcą podróżować do Włoch, ale z jakiegoś powodu nie chcą lub nie mogą się zaszczepić przeciwko covid-19 lub nie uzyskały green pass’u na podstawie przejścia zakażenia.
Gdzie wykonać tani test na covid-19 we Włoszech?
W aptekach, które przystąpiły do rządowego protokołu test antygenowy można wykonać w cenie:
- 15 euro – osoby dorosłe i turyści;
- 8 euro – dzieci pomiędzy 12, a 18 rokiem życia (pozostałe 7 euro dopłaca włoski rząd);
- dzieci poniżej 12 roku życia zwolnione są z obowiązku posiadania green pass’u.
Test w cenie 8 euro mogą wykonać tylko dzieci obywateli Włoch. Nie dotyczy to dzieci turystów.
Warto przypomnieć, że na przekroczenie granicy w drodze do Włoch wymagany jest green pass już od 6 roku życia. To jedyny wyjątek. Później, już we Włoszech green pass wymagany jest od 12 roku życia. Dotyczy to między innymi sytuacji, w której chcielibyście wejść do muzeum albo zjeść kolację przy stoliku wewnątrz restauracji, czy też wejść na lotnisko.
Lista aptek współpracujących w programie dostępna jest w poniższym załączniku:
Lista punktów aktualizowana jest raz w tygodniu dlatego publikuję ją w formie załącznika. Powyższa lista została zaktualizowana przez włoski rząd w dniu 22.09.2021 r.
Test na covid-19 we Włoszech. Jak to wygląda w praktyce?
- Na test lepiej umówić się wcześniej. Potrzebny jest dowód tożsamości lub paszport. Na tej podstawie możemy wygenerować green pass ważny 48 godzin – w rozmowie z Kierunkiem Włochy mówi Polka, Dominika Węgłowska, pracująca w aptece Antica Farmacia del Cinghiale przy Piazza del Mercato Nuovo we Florencji.
- Test można zrobić też bez wcześniejszej rezerwacji, ale wówczas wiąże się to z oczekiwaniem w kolejce. Od 15 października Włosi będą potrzebować green pass do pracy. Mamy teraz wiele rezerwacji, więc lepiej odpowiednio wcześniej przed powrotem do Polski, ustalić termin wykonania testu – dodaje Dominika Węgłowska.
Czy zdarzają się testy fałszywie pozytywne?
Na początku pandemii często mówiło się, że testy antygenowe wychodzą fałszywie pozytywne. Ten problem został rozwiązany przy testach antygenowych drugiej generacji, które teraz są powszechnie stosowane w punktach wymazowych i aptekach.
Co jeśli test będzie pozytywny?
- Przez ostatnich 7 tygodni mieliśmy zaledwie dwa pozytywne wyniki – mówi w rozmowie z Kierunkiem Włochy Dominika Węgłowska z Antica Farmacia del Cinghiale we Florencji.
Wynik testu wprowadzany jest do systemu sanitarnego, ale nie dotyczy to turystów. W przypadku pozytywnego wyniku apteki zalecają weryfikację wyniku testem PCR, ale już nie sprawują dalszego nadzoru nad pacjentem.
Green pass we Włoszech – podstawowe informacje dla turystów
Osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium Polski zobowiązane są do:
- Posiadania green pass’u, który zaświadcza o jednej z trzech możliwości:
– ukończeniu całego cyklu szczepień przeciwko covid-19 co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, szczepionką zatwierdzoną przez Unię Europejską;
– przebytej chorobie COVID-19 (maksymalnie 6 miesięcy wcześniej)
– negatywnym wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego). Test antygenowy ważny jest 48 godzin od momentu pobrania wymazu i w tym czasie należy przekroczyć włoską granicę. - Ponadto należy wypełnić EU Digital Passenger Locator Form. W przypadku problemów technicznych z elektronicznym formularzem lub jeśli podróżujący nie posługuje się urządzeniami elektronicznymi, dopuszczalne jest alternatywne wypełnienie papierowej autodeklaracji: https://www.esteri.it/mae/resource/doc/2021/05/modulo_rientro_sintetico_16_maggio_2021_eng_compilabile.pdf
W przypadku problemów technicznych z wygenerowaniem green pass’u z kodem QR na podstawie wyniku testu, alternatywnie można też posiadać ze sobą wynik negatywnego testu w języku angielskim lub włoskim.
Z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu przy przekraczaniu granicy zwolnione są dzieci do 6 roku życia.
Pamiętaj, żeby przed podróżą sprawdzić stronę internetową polskiego MSZ w zakresie wytycznych dla podróżujących do Włoch.
Natomiast najbardziej rzetelne i miarodajne informacje znajdują się w formularzu dla osób podróżujących do Włoch na stronie włoskiego MSZ (wersja włoska lub angielska) pod tym linkiem: https://infocovid.viaggiaresicuri.it/ – po wypełnieniu kilku podstawowych danych, uzyskasz informacje, co należy spełnić, aby wjechać turystycznie do Włoch.
Ponadto od 6 sierpnia na terytorium Włoch będziesz potrzebować certyfikatu Covid-19 (green pass) lub równoważnego certyfikatu uznawanego przez władze włoskie, aby skorzystać z:
- stolików wewnątrz restauracji:
- teatrów, kin, imprez i zawodów sportowych;
- muzeów i innych miejsca kultury;
- basenów, siłowni, spa i centrów odnowy biologicznej;
- parków rozrywki, salonów gier i kasyn;
- targów i konferencji.
Bez green pass’u można usiąść przy stoliku w restauracyjnym ogródku, skorzystać z toalety w restauracji albo wypić kawę przy barze.
Powyższe rozszerzenie green passu dotyczy osób powyżej 12 roku życia. Nie należy tego mylić z zasadami przy przekraczaniu włoskiej granicy, gdzie test wymagany jest już od 6 roku życia.
Ponadto green pass krajowy uznawany jest już 15 dni po pierwszej dawce szczepienia. Przy przekroczeniu granicy Włoch szczepienie uznawane jest dopiero 14 dni po otrzymaniu drugiej dawki. Warto pamiętać o tej różnicy.
Od 1 września green pass wymagany jest także przed wejściem na pokłady:
- samolotów (zarówno loty krajowe jak i międzynarodowe);
- międzyregionalnych statków i promów (za wyjątkiem Cieśniny Mesyńskiej);
- pociągów dalekobieżnych i kolei dużych prędkości (nie dotyczy pociągów regionalnych);
- autobusów dalekobieżnych oraz autobusów turystycznych.
Green pass nie jest wymagany w komunikacji miejskiej, w pociągach regionalnych oraz w tramwajach wodnych w Wenecji.
Czy wiecie już coś na temat testowania na stokach narciarskich? Czy w praktyce stoki będą tylko dla zaszczepionych, czy może jakoś ułatwią życie tym, którzy chcą się testować?