Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce
Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Koronawirus we Włoszech – nowy dekret włoskiego rządu obowiązujący od 5 marca. Co się zmieni?

0 11 443

Włoski rząd przyjął nowy dekret (DPCM), który będzie obowiązywał od 5 marca 2021. Nowy włoski premier Mario Draghi chce się zaprezentować z innej strony. Od teraz dekrety mają ukazywać się odpowiednio wcześniej, a nie na ostatnią chwilę, jak przyzwyczaił nas do tego poprzednik na stanowisku premiera – Giuseppe Conte. To dobra informacja także dla turystów, ponieważ z około dwutygodniowym wyprzedzeniem będzie wiadomo czego się spodziewać.

Nowości w dekrecie od 5 marca

Najważniejszą zmianą nowego dekretu jest przedłużenie zakazu podróżowania między regionami do 27 marca 2021 r. Podróżujących z Polski dotyczy to w niewielkim stopniu, ponieważ z zagranicy można udać się nawet do regionu czerwonego. Można też przekraczać granice poszczególnych regionów w drodze do miejsca docelowego lub w trakcie powrotu do domu. Nie można natomiast jechać do Włoch i odwiedzać docelowo więcej niż jednego regionu.

Nowością jest także zakaz odwiedzin w domach w strefach czerwonych. W strefach pomarańczowych i żółtych można odwiedzać krewnych i przyjaciół. Gośćmi mogą być najwyżej dwie osoby. Do tego limitu nie wlicza się dzieci poniżej 14 roku życia.

Podsumowując odwiedziny znajomych są możliwe pomiędzy godziną 5:00, a 22:00 w strefach żółtych w całym regionie i w pomarańczowych w obrębie gminy.

Aktualne kolory regionów – stan na 22.02.2021 r.

W strefach pomarańczowych do 5 tys. mieszkańców można wyjechać poza gminę, ale nie dalej niż 30 km od miejsca zamieszkania.

Póki co żaden region nie jest strefą czerwoną. Czerwone są tylko wybrane prowincje z punktu widzenia turystycznego – mało istotne. Południowy Tyrol sam narzucił sobie silniejszy lockdown. Decyzje centralne tego nie wymagały.

Nowy dekret włoskiego rządu. Mapa stref - stan na dzień 22.02.2021 r.
Nowy dekret włoskiego rządu. Mapa stref – stan na dzień 22.02.2021 r.

Gubernatorzy regionów oczekują zmian

Utrzymany zostaje podział na regiony czerwone, pomarańczowe, żółte i białe. Jednak przedstawiciele włoskich regionów postulują, aby analizę wskaźników i ewentualne zmiany w kolorach poszczególnych regionów przeprowadzać początkiem tygodnia, a nie w weekendy. Gubernatorzy naciskają też na władzę centralną, aby przyspieszyć szczepienia.

Regiony wzywają również do zmiany kryteriów, które do tej pory regulowały kolory. Przede wszystkim chodzi o wskaźnik zakażeń Rt. Gubernatorzy chcą uproszczenia zasad, aby kwalifikacja przejścia do strefy pomarańczowej lub czerwonej była bardziej transparentna.

Prezydenci regionów uważają także, że jeśli kampania szczepień przyspiesza, to wskaźnik Rt powinien tracić na ważności. Regionom zależy na szybszym powrocie do życia gospodarczego i kulturalnego.

Światełko w tunelu

We włoskiej debacie publicznej coraz częściej pojawia się stwierdzenie, że marzec będzie ostatnim miesiącem z tak silnymi restrykcjami. W Wielkanoc nie powinniśmy się już spodziewać tak mocnych ograniczeń jak w czasie Świąt Bożego Narodzenia i w czasie Wielkanocy w 2020 r.

Gubernatorzy regionów apelują do rządu o szybsze otwieranie gospodarki, ale to nie jedyne takie nawoływania. Burmistrzowie włoskich miast domagają się otwarcia restauracji nawet w godzinach wieczornych. Z kolei lider opozycji – Matteo Salvini, który poparł rząd Mario Draghiego, głośno apeluje o otwarcie teatrów, basenów i siłowni.

Co jeszcze warto wiedzieć?

  • Do 30 kwietnia 2021 r. obowiązuje stan wyjątkowy. Nie oznacza to jednak, że tak samo długo będą obowiązywały wprowadzane obostrzenia. Stan wyjątkowy pozwala na wprowadzanie ograniczeń swobód obywateli w drodze dekretów, a nie ustaw. Warto pamiętać, że w trakcie wakacji też mieliśmy stan wyjątkowy we Włoszech, a ograniczenia były niewielkie.
  • Włoskie regiony pozostają podzielone na cztery strefy: białe, żółte, pomarańczowe i czerwone. Trudno będzie znaleźć się w białej strefie. Zakwalifikowany zostanie region poniżej 50 zakażeń na 100 tys. mieszkańców i ze wskaźnikiem zakaźności wirusa mniejszym niż 1. W takiej strefie – na razie tylko hipotetycznej i dotyczącej jeszcze odległej przyszłości – obowiązywałby tylko nakaz noszenia maseczek i dystansowania społecznego.
  • W całych Włoszech zostaje utrzymana godzina policyjna od 22:00 do 5:00 za wyjątkiem ewentualnych stref białych.
  • Kina i teatry pozostają zamknięte w całych Włoszech. Muzea otwarte w dni powszednie w strefach białych i żółtych.
  • Siłownie i baseny pozostają zamknięte w całym kraju. Sport można uprawiać tylko na świeżym powietrzu ale z zachowaniem 2 m dystansu.
  • Wciąż obowiązuje zakaz uprawiania sportów kontaktowych.

Test przed podróżą do Włoch

Obywatele Unii Europejskiej mogą wjechać do Włoch bez kwarantanny. Konieczne będzie wykonanie testu na Covid-19 nie wcześniej niż na 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Włosi dopuszczają test molekularny lub antygenowy. To ważne, bo niektóre kraje europejskie dopuszczają tylko badanie molekularne RP PCR, a do tego oczekują zaświadczenia w języku angielskim (łączny koszt to zazwyczaj około 600 zł, chociaż ostatnio można znaleźć nawet „promocyjne” oferty za około 390 zł). Włosi pod tym względem są dużo przyjaźniej nastawieni do turystów.

Przygotowując tekst sprawdziłem ceny testów antygenowych w najpopularniejszych, ogólnopolskich prywatnych laboratoriach. Ceny wahają się od 99 do 150 zł. Wynik przekazywany jest do 24 godzin w formie SMS-a lub dostępny jest po zalogowaniu się przez internet na stronę laboratorium. Zazwyczaj odbywa się to w ten sposób, że laboratorium przy pobraniu próbki przekazuje pacjentowi naklejkę z kodem do wpisania na stronie internetowej.

Test należy wykonać nie wcześniej niż 48h przed przekroczeniem włoskiej granicy.

Włosi nie wymagają, aby wynik testu był w języku włoskim lub angielskim. Dla pewności miej przy sobie wydrukowany wynik.

Zasady w poszczególnych strefach

Positano, Wybrzeże Amalfi, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Positano, Wybrzeże Amalfi, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Zasady w strefie białej

  • W strefie białej życie będzie toczyło się względnie normalnie. Jedynym istotnym ograniczeniem będzie nakaz noszenia maseczek i dystans społeczny.
  • W strefie białej restauracje także mogą być otwarte w porze kolacji.
  • W strefie białej otwarte będą muzea w dni powszednie.

Zasady w strefie żółtej

  • W strefie żółtej także otwarte będą muzea w dni powszednie.
  • Bary i restauracje czynne do godziny 18:00.
  • Do godziny 22:00 możliwa sprzedaż na wynos, ale tylko w lokalach, które mają kuchnię i które sprzedają żywność.

Zasady w strefie pomarańczowej

  • Zakaz wyjazdu ze strefy pomarańczowej za wyjątkiem istotnych powodów związanych z pracą, nauką, zdrowiem.
  • Zamknięte bary i restauracje. Dozwolona jest tylko sprzedaż na wynos lub z dostawą do domu. Bary mogą sprzedawać na wynos do godziny 18:00, a restauracje do 22:00, ale tylko dania z kuchni (dania z karty).
  • Zabronione jest spożywanie posiłków na zewnątrz.
  • W strefie pomarańczowej można się przemieszczać do tzw. „drugich domów” pod warunkiem, że są one w tej samej gminie.
  • Sklepy detaliczne są otwarte do godziny 21:00, a galerie handlowe mogą być otwarte od poniedziałku do piątku.
  • Otwarte będą salony fryzjerskie.

Zasady w strefie czerwonej

  • W strefie czerwonej obowiązuje zakaz przemieszczania się za wyjątkiem spraw związanych z pracą, nauką, zdrowiem, niezbędnymi zakupami lub aktywnością fizyczną w pobliżu domu. Można także odwiedzić kogoś raz dziennie.
  • Sklepy detaliczne w większości pozostają zamknięte. Apteki, drogerie i sklepy spożywcze pozostają otwarte. Otwarte będą też pralnie, księgarnie, salony optyczne, kwiaciarnie, sklepy ze sprzętem komputerowym, sklepy z zabawkami dla dzieci.
  • Otwarte będą salony fryzjerskie.
  • Zamknięte bary i restauracje. Dozwolona jest tylko sprzedaż na wynos lub z dostawą do domu. Bary mogą sprzedawać na wynos do godziny 18:00, a restauracje do 22:00, ale tylko dania z kuchni (dania z karty).
  • Wyjątkiem są bary i restauracje przy autostradach, na lotniskach i w szpitalach – te będą czynne.
  • Zarówno w strefie czerwonej jak i pomarańczowej zawsze możliwy jest powrót do miejsca zamieszkania.

Gdzie szukać wiarygodnych informacji?

Strona polskiego MSZ bywa pomocna przy planowaniu podróży do Włoch, ale pamiętaj, że:

  • W żadnym kraju żadne informacje na żadnych stronach rządowych dotyczące przepisów w innym kraju nie są miarodajne, bo być nie mogą.
  • To jest tylko ułatwienie dla własnych obywateli, żeby wiedzieli, czego mniej więcej mogą się spodziewać i czego mają szukać u źródła.
  • Dla Polaka jadącego do Włoch wiążące jest to, co opublikowało włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
  • Strona polskiego MSZ zazwyczaj jest aktualizowana z kilkudniowym opóźnieniem. Niemal natychmiast informacje o zmieniających się przepisach staram się przekazywać na moim Instagramie i Facebooku. Dodaj je do obserwowanych.

Kluczowe przed podróżą do Włoch jest zapoznanie się z tymi informacjami na stronach włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. To prawdziwa skarbnica rzetelnej informacji.

Aktualny dokument autocertyfikacji dla osób przyjeżdżających transportem publicznym z zagranicy znajdziesz tutaj. Wydrukuj go, wypełnił przed podróżą i miej przy sobie.

Pamiętaj, żeby sprawdzić aktualne obostrzenia na stronach poszczególnych regionów. Przepisy lokalne czasem różnią się od ogólnokrajowych. Kliknij tutaj, aby przejść na oficjalne strony regionów.

Przed podróżą wypełnił formularz informacyjny na stronach włoskiego MSZ

Pod adresem http://infocovid.viaggiaresicuri.it/ znajduje się formularz informacyjny dla osób planujących podróż do Włoch. Po udzieleniu kilku odpowiedzi, system poinformuje Cię o aktualnej sytuacji i obostrzeniach. Formularz dostępny jest w języku włoskim i angielskim. Co ważne, formularz zapyta Cię m.in. o to, czy jesteś włoskim rezydentem. Czy lecisz do Włoch, czy wracasz z Włoch.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych, swoich praw oraz danych jakie zbiera Blog znajdziesz w "Polityce Prywatności". AkceptujęPolityka prywatności i RODO

Polityka prywatności i RODO