Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Kronplatz (Plan de Corones) to najwyższa góra narciarska w Tyrolu Południowym uważana za nieoficjalny numer 1 we włoskich stokach. Według powszechnej opinii narciarzy jest tu najnowocześniejsza infrastruktura narciarska we Włoszech, a narciarstwo można uprawiać na wysokości 2275 m n.p.m. U stóp szczytu Kronplatz znajduje się dolina Val Pusteria, a w niej trzynaście kurortów narciarskich, w tym jeden najważniejszy – miasteczko Brunico.

Kronplatz – czyli po włosku Plan de Corones – to najbardziej oblegana góra w Tyrolu Południowym. Mimo, że góra oferuje trasy różnego rodzaju, to do najbardziej spektakularnych należą Herrnegg i Erta. Łącznie na Plan de Corones znajdziemy 114 km tras zjazdowych i 32 nowoczesne wyciągi. Zaokrąglony wierzchołek szczytu Kronplatz jest całkowicie bezdrzewny, dzięki czemu trasy są szerokie i wyjątkowo nasłonecznione. Z tutejszych stoków roztaczają się malownicze widoki na Alpy Zillertalskie i Dolomity.

 

Najważniejsze kurorty narciarskie regionu Kronplatz to:

 

  • Brunico (Bruneck)
  • Monguelfo
  • Riscone
  • Valdaora (Olang)

 

Trasy narciarskie w regionie Kronplatz są szerokie, dobrze utrzymane i zapewniają efektowne widoki na szczyty Alp i Dolomitów. Poza atrakcjami dla narciarzy i snowboardzistów przygotowane zostało 200 km tras dla narciarstwa biegowego. W regionie co roku odbywają się międzynarodowe zawody w biegach narciarskich. Miłośnicy pieszej turystyki górskiej (zarówno zimowej jak i letniej) znajdują tu dla siebie bardzo dobrze oznakowane szlaki górskie.

 

Zarządcy stoków na Plan de Corones szczycą się swoją nowoczesną infrastrukturą. Mimo dużego zainteresowania zjazdami właśnie tutaj, na Kronplatz nie ma kolejek. Tutejsze 32 wyciągi są w stanie w ciągu godziny przewieźć dokładnie 63900 narciarzy. Aż 22 z nich to wyciągi gondolowe z dużymi kanapami. Najdłuższa trasa zjazdowa to trasa Ried – oznaczona na czerwono – ma długość 7 km. Prawdziwi profesjonaliści znajdą tutaj dla siebie pięć czarnych, najtrudniejszych tras narciarskich, są to: Sylvester (o długości 4950 m), Herrnegg (5100 m), Pre da Peres (866 m), Erta (1610 m) i Piculin (2000 m).

 

Po całym dniu spędzonym na stoku Kronplatz kusi narciarzy kolejnymi atrakcjami. Do późnych godzin nocnych można korzystać z torów saneczkowych, snowparków, lodowiska, hali tenisowej czy aquaparku. Warto spróbować lokalnej kuchni w licznych restauracjach oraz tutejszych drinków w pubach i dyskotekach. Do późnych godzin wieczornych czynne są butiki z elegancką odzieżą, bary i sklepy z lokalnymi wyrobami.

 

Dojazd do Kronplatz

 

Do Włoch najlepiej dojechać przez przez Przełęcz Brenner, a następnie we Włoszech autostradą A22. Jadąc do Włoch austriacką autostradą A13 przez Przełęcz Brenner poza winietą na bramkach będziemy zmuszeni do uiszczenia dodatkowej opłaty. Koszt przejazdu przez Przełęcz Brenner wynosi 8,50 euro.

 

Z autostrady A22 zjeżdżamy w kierunku Bressannone i Brixen. Następnie należy kierować się w stronę regionu Val Pusteria drogą krajową SS49. Od zjazdu z autostrady do miejscowości Brunico jest około 30 km. W sezonie zimowym należy pamiętać o zabraniu ze sobą łańcuchów na koła, które w przypadku intensywnych opadów śniegu są obowiązkowe.

 

Ceny karnetów w Kropnplatz (skipass)

 

Na stokach Kronplatz można wykupić karnet tylko na górę Kronplatz lub na szerszy region Dolomitów. Pierwszy z karnetów jest tylko odrobinę tańszy niż skipass na całość. W zwykłym sezonie karnet dla osoby dorosłej na 6 dni kosztuje 225 euro na sam Kronplatz lub 242 euro na Dolomity. W sezonie wysokim karnet na 6 dni to koszt 256 euro lub 275 euro. W sezonie niskim (tzw. okres przedsezonowy) karnet na samą górę Kronplatz kosztuje 204 euro za 6 dni, a na całość 220 euro.

 

Sam Kronplatz – tańszy z karnetów – to 116 km tras narciarskich wokół stacji Bruneck, Olang i S. Vigilio. Mamy wówczas do dyspozycji 32 wyciągi.

 

Droższy z karnetów nazywa się Dolomiti Superski ski pass. Kupując taki ski pass jesteśmy uprawnieni do jeżdżenia po takich stacjach narciarskich jak: Cortina d’Ampezzo, Kronplatz, Alta Badia, Gröden, Seiseralm, Fassatal, Karersee, Arabba, Marmolada, Hochpustertal, Fleimstal, Obereggen, San Martino di Castrozza-Rollepass, Eisacktal, Trevalli, Civetta. Łącznie jest więc do dyspozycji 1220 km tras narciarskich i 460 wyciągów.

 

Dzieci do lat 7 otrzymują skipass bezpłatnie, pod warunkiem, że na jednego rodzica lub opiekuna przypada jedne dziecko. Za juniorów uznawana jest młodzież do 18 roku życia. Seniorzy wg regulaminu skipass, to narciarze po 65 roku życia.

 

Okres przedsezonowy trwa w Kronplatz (Plan de Corones) od 28.11.2015 do 20.12.2015. Wysoki sezon to czas pomiędzy 21.12.2015, a 06.01.2016, a także od 31.01.2016 do 19.03.2016. Za zwykły sezon uznaje się daty 07.01.2016 do 30.01.2016 oraz 20.03.2016 do 10.04.2016.

 

Trasy w Kronplatz

 

Kronplatz oferuje łącznie 116 km świetnie utrzymanych tras narciarskich. Wśród nich 52 km to trasy łatwe, 27 km to trasy o średnim stopniu trudności, a 26 km to trasy trudne. Jedna z tras “trudnych” posiada homologację dla zawodników FIS. Trasy czarne w tym rejonie należą do bardzo wymagających. Są wąskie, a jedna z nich jest szczególnie stroma. Całość obsługuje 34 wyciągi, o łącznej długości 59 km. Wśród nich 14 wyciągów kabinowych, 10 wyciągów krzesełkowych i 10 orczykowych.

 

Ponadto wzdłuż doliny Val Pusteria znajduje się 220 km tras biegowych. Co roku, w styczniu, odbywa się tu narciarski maraton, natomiast w lutym – słynne zawody w Valle di Casies.

 

Jeżeli chcemy pozjeżdżać na nartach na większym obszarze, to kupmy minimalnie droższy karnet Dolomiti Superski ski pass. Wówczas ski pass uprawnia do zjazdu w stacjach narciarskich: Cortina d’Ampezzo, Kronplatz, Alta Badia, Gröden, Seiseralm, Fassatal, Karersee, Arabba, Marmolada, Hochpustertal, Fleimstal, Obereggen, San Martino di Castrozza-Rollepass, Eisacktal, Trevalli, Civetta. Łącznie jest więc do dyspozycji 1220 km tras narciarskich i 460 wyciągów.

 

Skibus w Kronplatz

 

W regionie Kronplatz (Plan de Corones) w sezonie zimowym regularnie kursują skibusy, które wożą narciarzy pomiędzy wioskami narciarskimi, a stacjami i wyciągami w dolinie. Autobusy zatrzymują się w takich miejscowościach, jak: Brunico – Bruneck, San Vigilio, Gais – Uttenheim, Valdaora – Olang, San Lorenzo – St. Lorenzen, Falzes – Pfalzen, Valle Anterselva – Antholzertal, Chienes – Kiens, Terento – Terenten i Speikboden – Kronplatz.

 

W regionie kursuje także pociąg dla narciarzy – to tzw. Ski Pustertal Express. Można nim dojechać do stacji w miejscowości Perca (Percha), chociaż na budynku dworca tak naprawdę widnieje napis i logo Kronplatz. Budynek stacji połączony jest specjalną windą i wewnętrznym łącznikiem z dolną stacją wyciągu narciarskiego na Kronplatz. Pociągi wyposażone w uchwyty na narty, kursują co pół godziny.

 

Zobacz także:

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Booking.com
Booking.com