Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Lotnisko Mediolan Linate

lotnisko Mediolan Linate (fot. Phodrade, Wikipedia.org CC 1.2)
lotnisko Mediolan Linate (fot. Phodrade, Wikipedia.org CC 1.2)

Mediolan Linate to jedno z trzech lotnisk w okolicach Mediolanu. Z uwagi na stosunkowo bliskie położenie od centrum, port obsługuje głównie połączenia krajowe i krótkie trasy międzynarodowe. Rocznie port lotniczy Mediolan Linate obsługuje około 10 milionów pasażerów, czyli połowę mniej niż pobliskie lotnisko Malpensa.

 

Budowa lotniska została zakończona w latach trzydziestych XX wieku. Później lotnisko było wielokrotnie rozbudowywane i odnawiane. W październiku 2001 roku na lotnisku miała miejsce katastrofa, w której zginęło 118 osób. Samolot skandynawskich linii lotniczych SAS, na pokładzie którego było 110 osób, podczas startu zderzył się z niewielkim odrzutowcem Cessna. Na miejscu zginęli pasażerowie i załoga obydwu samolotów, a także 4 osoby z obsługi lotniska, na które spadły maszyny.

Port lotniczy położony jest około 7 km od centrum Mediolanu. Lotnisko nosi nazwisko włoskiego pioniera lotnictwa Enrico Forlaniniego, ale dużo częściej stosowana jest nazwa Milano Linate. Każdego roku ląduje tu lub startuje 130 tysięcy samolotów.

Mediolan Linate – taksówka lub samochód do centrum

Na parterze pierwszego terminala znajdują się wypożyczalnie samochodów dużych, międzynarodowych sieci: Auto Europa, Avis, Budget, Easycar, Europcar, Hertz, Locauto Rent, Maggiore, Sixt, Targa Rent i Thrifty.

 

Ceny wynajmu samochodu można sprawdzić w wyszukiwarce poniżej.

Z uwagi na bliskie położenie od centrum, wybór taksówki jako środka transportu nie jest przesadnie drogi. W zależności od wybranego punktu docelowego, kurs taksówką może wynieść około 25 euro, a czas podróży od 15 do 30 minut. Postój taksówek znajduje się przy wyjściu z hali przylotów.

Autobus do centrum Mediolanu

Średnio co 15-20 minut odjeżdża autobus linii 73, przewoźnika ATM. Autobusem tym można dojechać do stacji metra San Babila. Cena biletu wynosi zaledwie 1,50 euro, a czas podróży około pół godziny.

 

Alternatywą jest autobus Starfly kursujący co pół godziny do głównego dworca kolejowego Milano Centrale. Bilet można kupić u kierowcy autobusu w cenie 5 euro. Czas podróży waha się od 30 do 60 minut w zależności od korków w centrum Mediolanu.

Booking.com

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy