Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Rzym Ciampino

Port lotniczy Roma Ciampino im. Giovan Battisty Pastine (CIA) to drugie co do wielkości lotnisko w Rzymie. Rocznie odprawia około 5 milionów pasażerów, czyli ośmiokrotnie mniej niż port lotniczy Rzym Fiumicino. Lotnisko obsługuje głównie czartery, loty krajowe i niektórych tańszych przewoźników. Dużą zaletą lotniska jest bliska odległość do centrum.

 

Do 1960 roku było to główne lotnisko obsługujące Rzym. Po oddaniu do użytku supernowoczesnego portu lotniczego Roma-Fiumicino, znaczenie Ciampino w układzie komunikacyjnym Włoch zaczęło maleć.

 

Lotnisko otoczone jest podmiejską zabudową. Sprawia to, że od lat za zamknięciem lotniska lobbują lokalni mieszkańcy. W 2006 roku lotnisko zostało nieco rozbudowane i unowocześnione, ale w ostatnich latach organizowane są protesty lokalnych grup, które mają na celu doprowadzenie do likwidacji portu lotniczego. Władze podjęły w ostatnim czasie decyzję znacząco ograniczające przyloty na Ciampino. Obecnie lotnisko funkcjonuje głównie dzięki połączeniom krajowym i lotom przewoźnika Ryanair, dla którego jest to główna baza lotnicza we Włoszech. Na Ciampino ląduje też – znany bardzo dobrze w Polsce – WizzAir.

 

Port lotniczy Roma Ciampino to w zasadzie jeden terminal, który jest podzielony na przyloty (Arrivi) i wyloty (Partenze).

 

Dojazd samochodem lub taksówką na lotnisko Roma Ciampino

 

Lotnisko Ciampino położone jest znacznie bliżej historycznego centrum miasta, niż drugie z rzymskich lotnisk Roma Fiumicino. Port lotniczy Ciampino leży około 1 km od rzymskiego ringu Grande Raccordo Anulare (GRA).

 

Według taryfy Rady Miasta kurs z lotniska do centrum powinien kosztować około 30 euro. W praktyce jednak należy liczyć się z wydaniem kwoty rzędu 40-60 euro. Przed drzwiami lotniska nie brakuje mafii taksówkowej, która naciąga nieświadomych turystów gigantycznymi stawkami za kurs.

 

Autobus z lotniska Rzym Ciampino do Roma Termini (centrum)

 

Pomiędzy lotniskiem Roma Termini, a głównym rzymskim dworcem kolejowym Roma Termini kursuje autobus komunikacji miejskiej Atral. Przystanek znajduje się w pobliżu wyjścia z budynku lotniska. Podróż autobusem trwa od 30 minut do godziny w zależności od pory dnia. Bilet kosztuje 3,90 euro.

 

W zależności od wyboru linii, autobusem komunikacji miejskiej możemy dotrzeć też do najbliższej stacji metra (metro linii A – stacja Anagnina). W przypadku podróży do stacji metra bilet na autobus kosztuje 1,20 euro, a następnie bilet na jednorazowy przejazd metrem 1 euro. Warto pamiętać, aby bilet nabyć w kiosku na lotnisku, ponieważ u kierowcy w autobusie jest znacznie droższy.

To także może Cię zainteresować:

Wakacje we Włoszech
Booking.com