Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Rzym Ciampino

Port lotniczy Roma Ciampino im. Giovan Battisty Pastine (CIA) to drugie co do wielkości lotnisko w Rzymie. Rocznie odprawia około 5 milionów pasażerów, czyli ośmiokrotnie mniej niż port lotniczy Rzym Fiumicino. Lotnisko obsługuje głównie czartery, loty krajowe i niektórych tańszych przewoźników. Dużą zaletą lotniska jest bliska odległość do centrum.

 

Do 1960 roku było to główne lotnisko obsługujące Rzym. Po oddaniu do użytku supernowoczesnego portu lotniczego Roma-Fiumicino, znaczenie Ciampino w układzie komunikacyjnym Włoch zaczęło maleć.

 

Lotnisko otoczone jest podmiejską zabudową. Sprawia to, że od lat za zamknięciem lotniska lobbują lokalni mieszkańcy. W 2006 roku lotnisko zostało nieco rozbudowane i unowocześnione, ale w ostatnich latach organizowane są protesty lokalnych grup, które mają na celu doprowadzenie do likwidacji portu lotniczego. Władze podjęły w ostatnim czasie decyzję znacząco ograniczające przyloty na Ciampino. Obecnie lotnisko funkcjonuje głównie dzięki połączeniom krajowym i lotom przewoźnika Ryanair, dla którego jest to główna baza lotnicza we Włoszech. Na Ciampino ląduje też – znany bardzo dobrze w Polsce – WizzAir.

 

Port lotniczy Roma Ciampino to w zasadzie jeden terminal, który jest podzielony na przyloty (Arrivi) i wyloty (Partenze).

 

Dojazd samochodem lub taksówką na lotnisko Roma Ciampino

 

Lotnisko Ciampino położone jest znacznie bliżej historycznego centrum miasta, niż drugie z rzymskich lotnisk Roma Fiumicino. Port lotniczy Ciampino leży około 1 km od rzymskiego ringu Grande Raccordo Anulare (GRA).

 

Według taryfy Rady Miasta kurs z lotniska do centrum powinien kosztować około 30 euro. W praktyce jednak należy liczyć się z wydaniem kwoty rzędu 40-60 euro. Przed drzwiami lotniska nie brakuje mafii taksówkowej, która naciąga nieświadomych turystów gigantycznymi stawkami za kurs.

 

Autobus z lotniska Rzym Ciampino do Roma Termini (centrum)

 

Pomiędzy lotniskiem Roma Termini, a głównym rzymskim dworcem kolejowym Roma Termini kursuje autobus komunikacji miejskiej Atral. Przystanek znajduje się w pobliżu wyjścia z budynku lotniska. Podróż autobusem trwa od 30 minut do godziny w zależności od pory dnia. Bilet kosztuje 3,90 euro.

 

W zależności od wyboru linii, autobusem komunikacji miejskiej możemy dotrzeć też do najbliższej stacji metra (metro linii A – stacja Anagnina). W przypadku podróży do stacji metra bilet na autobus kosztuje 1,20 euro, a następnie bilet na jednorazowy przejazd metrem 1 euro. Warto pamiętać, aby bilet nabyć w kiosku na lotnisku, ponieważ u kierowcy w autobusie jest znacznie droższy.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy