Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Rzym Fiumicino

Port lotniczy Rzym-Fiumicino im. Leonarda da Vinci (FCO) to główne i największe lotnisko we Włoszech. Od centrum miasta oddalone jest o około 30 kilometrów. Rocznie odprawianych jest tu 40 milionów pasażerów. W poniższym artykule znajdą Państwo praktyczne informacje na temat samego portu lotniczego, jak i szczegóły dotyczące możliwości transportu z lotniska do centrum Rzymu.

 

Lotnisko Rzym Fiumicino zostało otwarte w 1961 roku. Od tego czasu narodowy włoski przewoźnik lotniczy Alitalia zainwestował olbrzymie kwoty w rozbudowę terminali, pasów startowych i hangarów dla samolotów. Dziś lotnisko dysponuje trzema drogami startowymi, systemem ILS, a w godzinach szczytu co dwie minuty jest w stanie przyjąć lub odprawić kolejny samolot. Obecnie port dysponuje pięcioma terminalami. Pasażerowie do samolotów wchodzą przez specjalne rękawy lotnicze, a pomiędzy terminalami, a punktami odprawy przemieszczać się można specjalną lotniskową kolejką, która jest bezpłatna.

 

Na lotnisku Roma Fiumicino prowadzone są kolejne inwestycje. Do 2018 roku przepustowość lotniska ma być zwiększona z 38 mln pasażerów rocznie do 55 mln pasażerów.

 

Dojazd na lotnisko Roma Fiumicino samochodem lub taksówką

 

Port Lotniczy Roma Fiumicino z centrum Rzymu jest połączony autostradą A91. W przypadku podróży taksówką koszt przejazdu powinien wynosić około 45-55 euro w zależności od wybranego punktu docelowego w centrum. Zazwyczaj przed podróżą taksówką warto się nieco potargować.

 

Warto też zwrócić uwagę, czy taksówka którą zamierzamy się przemieszczać zarejestrowana jest w Rzymie, czy w mieście Fiumicino. Taksówki rzymskie są tańsze (nawet o 15-25 euro na kursie) niż taksówki z Fiumicino. Wynika to z faktu, iż Rada Miasta Rzymu ustanowiła niższe ceny, niż radni z Fiumicino. Władze miasteczka, na terenie którego położone jest lotnisko nieustannie próbują ściągnąć jak najwięcej pieniędzy do swojego budżetu z faktu, iż mają u siebie port lotniczy. Z kolei władze Rzymu chcą zachęcić turystów taksówkami w rozsądnych cenach. Ta dziwna sytuacja jest przedmiotem sporu pomiędzy władzami obu miast, który trwa już od kilkunastu lat.

 

Podobnie jak w Polsce, tak i we Włoszech warto zwracać uwagę na oszustów zwanych potocznie ?mafią taksówkową?. Żądają oni horrendalnych stawek za przewóz. Lepiej skorzystać z taksówek, które czekają na oznakowanych postoju, niż z naciągaczy, którzy zapraszają nas do swojej taksówki tuż przy wyjściu z lotniska.

 

Pociąg z lotniska Roma Fiumicino do centrum Rzymu

 

Naprzeciwko terminalu 3, na poziome ?Partenze? (wyloty) znajduje się stacja kolejowa, z której odjeżdżają pociągi do centrum. W celu sprawnego dotarcia na stację najlepiej kierować się za znakami z napisem ?Treni? lub ?Trains?.

 

Turyści ceniący sobie czas i wygodę powinni wybrać Leonardo Express. Są to nieco starsze składy Pendolino, które co 30 minut jeżdżą bezpośrednio pomiędzy lotniskiem Fiumicino, a dworcem kolejowym Roma Termini. Podróż pociągiem trwa 30 minut, a cena biletu w październiku 2012 roku wynosiła 14 euro. Pierwszy pociąg z lotniska do dworca Roma Termini odjeżdża o 6:38, a ostatni o 23:38. W przeciwnej relacji, czyli z Termini do Roma Fiumicino pierwszy skład Leonardo Express odjeżdża o 5:52, a ostatni o 22:52.

 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że pociąg Leonardo Express jest połączeniem gwarantowanym. Włoskie koleje zapewniają, że pociąg jeździ nawet w przypadku strajku kolejarzy, a w skrajnych wypadkach – które ostatnio nie miały miejsca – byłby zastąpiony połączeniem autobusowym.

 

Tańszym rozwiązaniem jest podróż koleją metropolitarną. Linia FR1 łączy lotnisko Rzym Fiumicino ze stacjami Roma Trastevere, Roma Ostiense, Roma Tuscolana i Roma Tiburtina, ale nie dojeżdża do Roma Termini! Pociąg zatrzymuje się na licznych stacjach podmiejskich. Bilet na pociąg w 2012 wynosił 8 euro, a składy odjeżdżają średnio co 15 minut. Pierwszy pociąg odjeżdża około godziny 6:00, a ostatni około 23:30.

 

Autobusy komunikacji miejskiej z lotniska do centrum Rzymu

 

Najtańszym sposobem dotarcia do centrum Rzymu jest podróż miejską komunikacją autobusową (Cotral). Autobusy tego przewoźnika kursujące w relacji regionalnej zazwyczaj są koloru niebieskiego. Przystanek znajduje się na pograniczu terminalu 2 i 3 przy ul. Via Francesco. Bilet na autobus można kupić w lotniskowych kioskach lub w barach Autogrill, które także są na lotnisku. Cena biletu w 2012 roku wynosiła 4,5 euro. Warto pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na zakup biletu u kierowcy autobusu, to zapłacimy 7 euro.

 

W zależności od wyboru linii (informacje na przystanku) autobusem komunikacji podmiejskiej możemy dotrzeć do dworca Roma Tiburtina, Roma Terminii lub do stacji metra A (Cornelia) lub metra B (Roma Magliana).

 

Jest też połączenie do stacji tzw. metra naziemnego Ostia Lido. Jest to nadmorska miejscowość położona w pobliżu Rzymu. Bilet na to połączenie wynosił 1,20 euro.

 

Po północy średnio co godzinę kursują autobusy nocne. Regularne połączenia dzienne funkcjonują od około 6:00 do 23:30.

 

Parking przy lotnisku Roma Fiumicino

 

Przy porcie lotniczym Rzym Fiumicino znajduje się nowoczesny, wielopoziomowy parking dla samochodów osobowych. Pierwsza godzina postoju, to koszt 8 euro. Każda kolejna godzina wynosi 3 euro.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy