Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Lukka, Włochy

Lukka / Lucca

prowincja: prowincja: Lukka, region: Toskania, Włochy

Chociaż Lukka nie jest największym ani najstarszym miastem Toskanii, to z powodzeniem walczy o tytuł najpiękniejszego miasta regionu z Florencją i Sieną. Spór o palmę pierwszeństwa w Toskanii nie został rozstrzygnięty do dziś. Lukka posiada wszystkie cechy toskańskiego miasta: renesansowe mury obronne, sielski spokój mieszkańców, cudowną, dużą starówkę, wspaniałe restauracje, mnóstwo zabytków i liczne typowo włoskie sklepiki z winem, pamiątkami i dziełami sztuki.

 

Miejska starówka otoczona jest czterokilometrowym pierścieniem zabytkowych murów obronnych. Całość dopełnia 6 bram wjazdowych i  11 dobrze zachowanych baszt. Mury i baszty pochodzą z XVI w. Wewnątrz murów skupia się turystyczne i kulturalne życie tego niespełna 100 tys. miasta. Wokół renesansowych murów wybudowano ścieżkę rowerową otaczającą całe centrum. Od przejażdżki rowerowej wokół Lukki warto rozpocząć jej zwiedzanie.

Gdy już zagłębimy się do środka starego miasta odkryjemy gąszcz wąskich uliczek, przy których znajdują się liczne sklepy, restauracje i bary. Można tu znaleźć ekskluzywną odzież, lokalne wyroby, toskańskie wina, oliwę i sery, sklepy z pamiątkami i dziełami sztuki. Do późnych godzin wieczornych ulicami spacerują turyści i mieszkańcy, a restauracje serwujące przysmaki kuchni toskańskiej, czynne są do późnych godzin nocnych. W weekendy stoliki należy rezerwować odpowiednio wcześniej. Główną ulicą handlową starego miasta jest Via Filungo – są tu butiki najsłynniejszych włoskich domów mody, liczne bary i cukiernie.

Piazza dell Amfiteatro, Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Spacerując po historycznym centrum warto zwrócić uwagę na majestatyczność wysokich kamienic między którymi biegną wąskie uliczki. Zachwycają odpowiednio dobrane proporcje wśród budynków, elegancko wykonane fasady, wejścia do bram ozdobione donicami z kwiatami i drzewkami. Na wielu drzwiach zachowały się zabytkowe skrzynki pocztowe, kołatki i dzwonki. Gdzieniegdzie na elewacji widać święte obrazki mające po kilkadziesiąt lat. W podwórzach, za bramami leniwie leżą toskańskie koty.

Booking.com

Lukka / Lucca - co jeszcze warto zobaczyć?

W Lucce bardzo ważne są miejskie place. Trudno powiedzieć, który z nich jest najważniejszy. Przynajmniej trzy miejskie place, to tzw. punkty obowiązkowe dla każdego turysty, który ma zamiar odwiedzić miasto. Kiedyś moim ulubionym placem był Piazza dell Amfiteatro. Znany z wielu pocztówek, czy zdjęć – bardzo charakterystyczny owalny plac z kamienicami wokół. Plac powstał w miejscu dawnego amfiteatru rzymskiego, stąd jego niecodzienny kształt. Na plac można wejść poprzez bramy w podcieniach kamienic. Niektórzy turyści, którzy Lukkę zwiedzają po raz pierwszy w życiu nieświadomie przechodzą obok placu szukając go dalej na mapie.

Na Piazza dell Amfiteatro – jak to zazwyczaj we Włoszech – rozstawione są restauracyjne i kawiarniane stoliki. Chętnie spotykają się tutaj mieszkańcy, spacerują turyści i występują uliczni artyści. Chociaż to nie jedyne tego typu miejsce w Lucce.

Piazza San Michele, Lukka, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza San Michele, Lukka, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Drugi ważny plac Lukki to Piazza San Michele. Dziś to miejsce właśnie najmilej wspominam z wyjazdu do Lukki. To właśnie przy tym placu znajduje się zbudowany w VII w. kościół San Michele in Foro, będący najpiękniejszą świątynią miasta. Niewielki plac tętni życiem. Tutaj także znajdziemy kawiarniane stoliki, ale jest tu bardziej gwarno niż na Piazza dell Amfiteatro. Być może dlatego, że na placu przecinają się ruchliwe uliczki historycznego centrum. Plac otoczony jest przez przepiękne, zabytkowe kamienice, które były zbudowane w różnych okresach.

Z Piazza San Michele warto przespacerować się ulicą Via Roma, a później skręcić w prawo w Via Cenami. Dojdziemy w ten sposób do Piazza San Martino przy którym znajduje się przepiękna Duomo di San Martino – kolejny zabytek Lukki.

 

Całe historyczne centrum “w środku” murów obronnych warte jest zwiedzania. Trudno wymienić w przewodniku wszystkie ważne place, zabytki i kościoły. Jednak nawet jeśli zgubimy się na starym mieście Lukki, to na pewno natrafimy na ciekawe miejsca, zaułki i odkryjemy coś ciekawego. My na przykład zwiedzając Lukkę w upalny wieczór przypadkiem trafiliśmy na „Winerie”, gdzie już za 2,5 euro można się było napić wina w eleganckim kieliszku, przy stoliku z widokiem na średniowieczną ulicę. Było to przy zbiegu ulic Via Fillungo i Via Busdraghi. Miejsce łatwo poznać po tłumie elegancko ubranej młodzieży, która przesiaduje tu wieczorami.

Booking.com

Położenie

Miasto położone jest pośród malowniczych wzgórz, nad rzeką Serchią, na trasie turystycznej pomiędzy Pizą, a Florencją. Lucca znajduje się 75 km od Florencji i około 30 km od wybrzeża Toskanii. Obok miasta przebiega autostrada A11 oraz linia kolejowa łącząca Florencję z Pizą. Mimo nieco górskiego położenia panuje tu typowy dla Toskanii ciepły klimat.

Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Piazza San Michele

Najważniejszy plac w mieście. Znajduje się tutaj słynny kościół San Michele in Foro.

Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza San Michele, Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kościół San Michele in Foro

Wspaniały kościół zbudowany w VII w. w miejscu dawnego forum rzymskiego, uznawany jest za najpiękniejszą świątynię Lukki. Na szczególną uwagę zasługuje fasada kościoła zbudowana z stylu pizańskim, z marmuru w dwóch odcieniach. Fasada swoją wysokością znacząco przewyższa linię dachu. Świątynia jest praktycznie pozbawiona okien. Prowadzi to do ciekawego kontrastu pomiędzy jasną fasadą, a ciemnym wnętrzem. Zachwycają loggię na fasadzie, ślepe arkady i wymyślnie poprowadzone kolumny. W dosyć ciemnym wnętrzu kościoła jedyną znaczącą z punktu widzenia turysty rzeczą jest obraz Filippina Lippiego, który przedstawia świętych: Hieronima, Sebastiana, Rocha i świętą Helenę.

Kościół San Michele in Foro, Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Kościół San Michele in Foro, Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Casa di Puccini

Położony w pobliżu Piazza San Michele dom, w którym urodził się słynny włoski kompozytor operowy Giacomo Puccini. Obecnie mieści się tutaj niewielkie muzeum poświęcone kompozytorowi.

Piazza dell’Anfiteatro

Najbardziej charakterystyczny plac Lukki i jedno z najbardziej znanych miejsc w Toskanii. Okrągły, unikalny w skali światowej Piazza dell’Anfiteatro otaczają przepiękne, toskańskie kamienice. Na placu rozstawione są restauracyjne stoliki. Plac został zbudowany przez Rzymian. Za czasów Longobardów, gdy Lukka była stolicą Toskanii, na placu odbywały się ważne wydarzenia społeczno-polityczne. W średniowieczu kwitł tu handel jedwabiem. Także dzisiaj spora część mieszkańców Lukki zajmuje się produkcją i sprzedażą jedwabiu.

Piazza dell' Anfiteatro, Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kościół San Frediano

Pochodzący z XII w. kościół zachwyca ułożoną na fasadzie kolorową mozaiką, która przedstawia Wniebowstąpienie Chrystusa. W kościele przechowywane jest ciało św. Zyty, która jest najsłynniejszą świętą z Lukki.

Kościół San Frediano, Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Torre Guingi

Zbudowana w XV w. wieża na szczycie której posadzono dwa dęby. Z wieży można podziwiać czerwone dachy kamieniczek i tarasy na dachach budynków. Rozpościera się stą przepiękny widok na panoramę Lukki i pobliskie wzgórza.

Katedra San Martino

Początki budowy katedry sięgają VI w., jednak w późniejszych wiekach została przebudowana i obecny kształt świątyni pochodzi z XV w. Z uwagi na dobudowaną obok dzwonnicę, fasada katedry nie jest symetryczna. Wewnątrz katedry można podziwiać trzymetrowy, drewniany krucyfiks Volto Santo (Święta Twarz) uznawany za prawdziwy wizerunek Chrystusa. To z uwagi na ten krucyfiks do katedry przybywa tak wielu turystów i wiernych. Legenda głosi, że autorem dzieła jest Nikodem, jeden z uczniów Chrystusa, który podjął się odwzorowania twarzy Jezusa. W pewnym momencie stwierdził on, że nie podobała zadania. Na drugi dzień zorientował się, że jego praca została dokończona. Według opowiadania krucyfiks nocą dokończyły anioły. Przez kilkaset lat krzyż ukryty był w jaskini. Następnie biskupowi Gualfredo w trakcie snu anioły zdradziły miejsce ukrycia krzyża. On z kolei nakazał umieścić dzieło na łodzi i powierzyć opiece Boga. W ten sposób łódź samotnie przydryfowała do wybrzeża Toskanii. Rybacy zawiadomili o tym fakcie biskupa Lukki. Ten z kolei nakazał umieścić krzyż na konnym powozie bez woźnicy. Konie same zawiozły krzyż do Lukki i tam się zatrzymały. Podjęto wówczas decyzję o pozostawieniu krzyża w kościele San Martino. Wydarzenie to uznano za cud. Wówczas kościół San Martino zyskał rangę katedry. Poza słynnym krucyfiksem wewnątrz katedry znajdują się liczne rzeźby z XIII w. Rzeźby znajdują się dookoła atrium i przy drzwiach wejściowych. Płaskorzeźby na drzwiach po lewej stronie to dzieło lokalnego rzeźbiarza Nicoli Pisana, który pochodził z Pizy i tworzył w XIII w.

Katedra San Martino, Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Katedra San Martino, Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Mury obronne

Lukkę otaczają renesansowe mury obronne o długości 4 km. Wokół murów wśród zieleni poprowadzone są ścieżki spacerowe i droga rowerowa. Mury obronne budowano w latach 1544 – 1645. Mieszkańcy Lukki zbudowali także 6 bram wjazdowych i  11 dobrze zachowanych baszt.

HISTORIA

Lukka przypuszczalnie została założona przez Rzymian około 180 r. p.n.e. Pierwotne centrum miasta znajdowało się tutaj, gdzie dziś znajduje się Piazza San Michele. Na przełomie I i II w. Rzymianie wybudowali w mieście amfiteatr. W IX i X w. Lukka była głównym miastem Toskanii. Dopiero pod koniec X w. zaczęła tracić na znaczeniu na rzecz pobliskiej Florencji.

 

Od 1160 r. Lukka była niepodległą republiką. Przez lata toczyła wojny z Pizą o prymat w wymianie handlowej. W XVI w. miasto szczelnie otoczono czterokilometrowym murem obronnym, który dziś ważnym zabytkiem miasta. W 1799 r. Lukkę opanował Napoleon. Po Kongresie Wiedeńskim w 1815 r. miasto trafiło pod panowanie Bourbonów. W 1847 r. Lukka przyłączyła się do Wielkiego Księstwa Toskanii, a w 1860 r. była już częścią Zjednoczonego Królestwa Włoch.

Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z Lukką związanych jest wiele sławnych na całym świecie osób. Poza operowym kompozytorem Giacomo Puccini, warto zwrócić uwagę na fakt, że na wygnaniu przez wiele lat przebywał tutaj Dante Alighieri (autor Boskiej Komedii).

 

Co roku z okazji cudownego przyjazdu krucyfiksu z podobizną Jezusa do katedry San Martino wieczorem 14 września przez miasto przechodzi procesja. Celem procesji jest zbieranie się ludzi z poszczególnych domów, którzy następnie dochodzą do katedry San Martino. W procesji uczestniczą duchowni wszystkich kościołów, mieszkańcy, miejscy politycy, ludzie kultury, przedstawiciele lokalnych kultur i zespołów. Cześć mieszkańców przebiera się w dawne stroje rycerskie i niesie historyczne sztandary związane z miastem. Ulice ozdobione są zapalonymi świecami.

Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Jak dojechać do Lukki

Dogodny dojazd do Lukki zapewnia autostrada A11, która łączy Florencję z wybrzeżem Toskanii. Koło Lukki autostrada A11 rozwidla się w dwóch kierunkach: w stronę Viareggio i w stronę Pizy. Z Lukki do najbliższej plaży w Viareggio jest około 30 km (jadąc autostradą). Z kolei do Florencji jest 75 km.

Lucca - parking w centrum

Polecam parking podziemny Mazzini (Parcheggio Mazzini) przy Via dei Bacchettoni 55100 Lucca. To parking podziemny pod ogrodem, już w historycznym centrum. Godzina postoju w 2018 r. kosztowała tutaj 1 euro. Płaci się w samoobsługowych automatach.

Stacja kolejowa

Przez Lukkę przebiega linia kolejowa łącząca Florencję z Viareggio. Mnogość i regularność połączeń kolejowych zachęca do zwiedzania Toskanii za pomocą kolei. Pociąg regionalny z Lukki do Florencji w zależności od wybranego połączenia jedzie ok. 1:30. Cena biletu to 7 euro. Do Viareggio dojedziemy w 30 minut za 3,30 euro. Tyle samo kosztuje bilet z Lukki do Pizy, czas podróży to także 30 minut.

Najbliższe lotnisko

Najbliższe porty lotnicze znajdują się w Pizie i we Florencji. Lotnisko w Pizie połączone jest z Lukką za sprawą linii kolejowej (pociągi jeżdżą regularnie w takcie dwugodzinnym).

Miasta partnerskie

  • Abingdon (Wielka Brytania)
  • Colmar (Francja)
  • Schongau (Niemcy)
  • Sint-Niklaas (Belgia)
  • Buenos Aires (Argentyna)
  • Lucca Sicula (Włochy)
  • South San Francisco (USA)
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

4 odpowiedzi do “Lukka / Lucca

  1. Nic w tym miescie nie jest warte obejrzenia. Szare brudne brzydkie miasto. Chyba, ze ktos chce odbyc pielgrzymke po licznych kosciolach ale wtedy bardziej oplaca sie wybrac do Krakowa. Kosciolow wiecej, kazdy inny, nie jak w Luce kazdy taki sam jak poprzedni i przede wszystkim znacznie taniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil

Booking.com
Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Booking.com