Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

"Mam przyjaciół w niebie" – nowa włoska komedia już od 28 września w polskich kinach!

0 35

Już 28 września do kin w całej Polsce trafi nowa włoska komedia „Mam przyjaciół w niebie”. To film zabawny, pełen humoru sytuacyjnego, a równocześnie ciepła i momentów wzruszających. Kierunek Włochy objął film patronatem medialnym. Wczoraj mieliśmy okazję przedpremierowo obejrzeć komedię.

Akcja filmu początkowo rozgrywa się we włoskiej Apulii. Głównym bohaterem jest Felice Castriota – w tej roli Fabrizio Ferracane znany między innymi ze świetnego filmu ?Malena?. Felice to księgowy, który współpracując z mafią przywykł do luksusowego życia i dużych pieniędzy. Pomagając prać brudne pieniądze, zostaje złapany na gorącym uczynku. Prokurator proponuje mu wieloletnie więzienie albo współpracę i złagodzenie wyroku. Felice Castriota przyjmuje „łagodniejszą” propozycję i trafia do kościelnego szpitala dla osób upośledzonych umysłowo i fizycznie w Rzymie. Felice, przyzwyczajony do luksusu i wygody, zderza się z zupełnie inną rzeczywistością. Dotąd pewny siebie mężczyzna musi podjąć opiekę nad pacjentami: począwszy od zmieniania pieluch, aż po próbę zrozumienia ich dziwnych zachowań.

Pomysł na film nie był przypadkowy


Mam przyjaciół w niebie - włoska komedia

Historia opowiedziana w filmie wywodzi się z osobistych doświadczeń reżysera Fabrizio Maria Cortese, który przez dwa lata pracował w centrum rehabilitacji Opera Don Guanella w Rzymie. Mężczyźni i kobiety z ośrodka ? niebędący profesjonalnymi aktorami ? zostali w naturalny dla reżysera sposób obsadzeni w kluczowych rolach mieszkańców i pacjentów ośrodka.

„Mam przyjaciół w niebie” to ciepła, a przy tym pozbawiona taniego sentymentalizmu komedia, która traktuje temat upośledzenia w lekki sposób i bez zbytniego pietyzmu, zachowując przy tym prawdziwy szacunek dla ludzkiej godności.

Mam nadzieję, że ten film pokaże widzom bardziej pozytywne podejście do życia i pracy wykonywanej z pasją, skromnością i profesjonalizmem. Opowiadam historię przemiany człowieka, która wiedzie poprzez współczucie, przyjaźń, miłość i stratę. Kiedy Don Guanella Center zamieniło się w plan zdjęciowy, miałem wrażenie, że znalazłem się w studio. Cała ekipa filmowa i mieszkańcy Centrum byli tak emocjonalnie zaangażowani, że nawet po skończonych zdjęciach członkowie filmowej ekipy wracali, by odwiedzić swoich nowych przyjaciół – mówi reżyser filmu Fabrizio Maria Cortese, dla którego także był to debiut.

Papież Franciszek na premierze i liczne nagrody


Projekcja specjalna filmu ?Mam przyjaciół w niebie? odbyła się w kinie im. kard. Deskura w Watykańskiej Bibliotece Filmowej. Do publiczności biorącej udział w pokazie dołączył papież Franciszek.

Film otrzymał wiele nagród, w tym m.in. nagrodę Cubo Festival za oryginalny scenariusz dla reżysera Fabrizio Maria Cortese, dla niepełnosprawnych aktorów, którzy pokazali, że talent nie ma granic oraz dla aktora Antonio Folletto za jego mistrzowską interpretację. Ponadto film otrzymał także nagrody na pokazach w Rzymie (?Domenico Meccoli? Award Best Film First Work ? Cinecitt?, a także drugą nagrodę – International Award ?CAPITOLINO D’oro?), w Neapolu (Social Award ? International Festival Italian Movie Award) i w Perugii (National Award ?IL Giullare?).

Premiera w polskich kinach już 28 września!


Mam przyjaciół w niebie – włoska komedia

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy