Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Marina di Torre del Lago Puccini

prowincja: prowincja: Lukka, region: Toskania, Włochy

Niewielka osada Marina di Torre del Lago Puccini to nadmorska dzielnica miasteczka Torre del Lago Puccini, które zamieszkiwane jest przez 11 tys. osób. Miasto szczyci się tym, że przez wiele lat mieszkał tutaj włoski kompozytor Giacomo Puccini. Dziś można zwiedzać willę, w której mieszkał i pracował Puccini, a co roku organizowany jest Festiwal Pucciniego. Jednak z punktu widzenia turystycznego prawdziwą atrakcją jest tutejsza plaża. Z pozoru ogrodzona i płatna, ale wystarczy przespacerować się kilkaset metrów w bok aby znaleźć się na prawdziwie dzikiej, toskańskiej plaży. Bez żadnej zabudowy, bez płatnych leżaków i bez tłumu turystów!

 

Miejscowość Torre del Lago Puccini położona jest nieopodal miasto Viareggio i Piza. Krajobraz jest tu dość monotonny, płaski, ale w bliskiej odległości widać pasmo Alp, które góruje nad pobliską Massą. Z uwagi na położenie Torre del Lago Puccini to miejsce raczej tylko dla turystów zmotoryzowanych. Komunikacją publiczną można tu oczywiście dojechać, ale jest to trudne. Wjeżdżając do miasteczka nic nas nie zachwyci. Skromna zabudowa, szerokie, wysuszone pola, duże ronda. Jeśli będziemy się kierować w stronę nadmorskiej dzielnicy Marina di Torre del Lago Puccini to po drodze, w lesie miniemy kilka campingów i stację paliw z mocno wygórowanymi cenami.

 

Ostatni odcinek drogi prowadzącej do plaż to Vialle Kennedy. Aleją dojedziemy do ronda przy którym znajdują się parkingi. Jeśli nie chcemy płacić za postój, to na rondzie kierujmy się w lewo. Będzie tam kilkadziesiąt bezpłatnych miejsc parkingowych. Należy tylko uważać na czarnoskórych imigrantów próbujących wyłudzić kilka euro w zamian za „pomoc” przy parkowaniu. Krajobraz wokół po raz kolejny może okazać się średnio atrakcyjny. Mnóstwo samochodów, niska zabudowa hoteli i restauracji przy samej plaży i odgrodzone od siebie płotami płatne plaże z kilkuset leżakami, na których nikt nie wypoczywa. Nasuwa się pytanie – o co tutaj chodzi i kto ma ochotę płacić za leżak, z którego z trudem można dostrzec morze?

Na końcu parkingu, tuż przy ogrodzeniu znajdziemy wytyczoną ścieżkę pomiędzy wydmami do plaży. To właśnie tam znajduje się prawdziwa perełka – odcinek naturalnej, toskańskiej plaży dla osób pragnących ciszy i obcowania z naturą. Tutaj nie ma plażowych barów, w okolicy nie widać zabudowy, z jednej strony jest dzikie morze, a po przeciwnej prawdziwe toskański, nadmorski krajobraz. Na plaży gdzieniegdzie widać typowe dla Toskanii drewniane gałęzie, mocno sponiewierane przez morze, z których budowane są prowizoryczne szałasy. W czasie wakacji często ukrywają się w nich plażowicze.

Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na plaży panuje specyficzna atmosfera. Nie jest to plaża naturystyczna, ale pań opalających się topless można tu spotkać stosunkowo – jak na Włochy – dużo. Niech nas też nie zdziwi widok zakochanej pary wychodzącej całkowicie nago z morza i spędzającej wakacje w rozbitym na plaży namiocie. To także się tutaj zdarza. Jeśli ktoś poszukuje miejsca do prawdziwego, swobodnego obcowania z naturą, to ta część Toskanii jest jedną z najlepszych wakacyjnych lokalizacji środkowych Włoch. Tutejsza plaża i jej pejzaż bywa bardzo malowniczy. Czasem zdarza się, że po plaży spaceruje jakiś fotograf amator, próbujący uwiecznić burzliwe fale (tutaj nie ma falochronów) i domki z gałęzi. Nie wpływa to jednak na komfort plażowiczów.

Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W sezonie wakacyjnym uciążliwi bywają plażowi handlarze. Włoski rząd od lat obiecuje, że zrobi z tym porządek. Do dziś się to nie udało, a czarnoskórzy mężczyźni, w kolorowych kapeluszach, wyładowani chińskim asortymentem do sprzedania wpisali się już na stałe w tutejszy krajobraz. Jeśli potrzebujemy parasola, zegarka, apaszki, ręcznika albo sztucznej biżuterii to śmiało się z nimi targujmy. Znają wiele języków. Pamiętajmy tylko, że oficjalnie za zakup podróbek lub zakup towarów bez paragonu grozi kara w wysokości 500 euro.

Booking.com

Pewną ciekawostką jest fakt, że odcinek dzikiej plaży w Marina di Torre del Lago Puccini określany mianem La Lecciona jest szczególnie ceniony przez homoseksualistów z całej Europy. Trudno powiedzieć na czym polega ten fenomen, ponieważ będąc na żywo ciężko zauważyć jakieś odstępstwa od reguły. Angielskojęzyczna Wikipedia określa plażę w Marina di Torre del Lago Puccini mianem „gay-friendly”. Być może chodzi o odcinek plaży jeszcze bardziej oddalony od zabudowań. W internecie można znaleźć zdjęcia z tej plaży w czasie gdy powiewa nad nią kolorowa flaga. To kolejny dowód na podkreślenie wyjątkowości tego miejsca.

Booking.com

Położenie

Marina di Torre del Lago Puccini jest nadmorską dzielnicą niewielkiej miejscowości o nazwie Torre del Lago Puccini leżącej w prowincji Viareggio, na wybrzeżu Toskanii. Na co dzień mieszka tutaj około 11 tys. mieszkańców. Miasteczko wyróżnia się za sprawą dzikiej, prawdziwie toskańskiej plaży, chociaż oczywiście w centralnym punkcie nadmorskiej dzielnicy znajdują się wyłącznie plaże płatne. Nadmorski pas ziemi jest pod szczególną ochroną. Za szeroką plażą znajdują się dzikie wydmy, a za nimi las.

Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

toskańska plaża

Największą atrakcją Marina di Torre del Lago Puccini jest prawdziwie dzika, toskańska plaża, o której – całkiem słusznie – milczą oficjalne przewodniki. Całe szczęście, że nie ma tam jeszcze tłumów ludzi, licznych plażowych budek i płatnych leżaków. Nawet w sezonie wakacyjnym plaża nie jest mocno zatłoczona. Nie ma tu – tak bardzo obecnych w nadmorskich kurortach – falochronów, przez co fale są większe, a woda bardziej mętna. Piasek na plaży jest jasny, miękki i bardzo drobny. Za szeroką plażą widać dzikie wydmy. To jedna z najpiękniejszych plaż Toskanii.

Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

La Lecciona, plaża gejowska

Część dzikiej plaży w internetowych poradnikach określana jest mianem przyjaznej dla homoseksualistów. W sezonie wakacyjnym nad plażą jest wywieszona kolorowa flaga. Nie jest to jednak plaża naturystyczna, chociaż brak zabudowy i tłumu turystów sprzyja pewnej swobodzie i nikt kto wchodzi nago do morza nie jest tu wytykany palcem. Szczegółów dotyczących plaży gay-friendly w Marina di Torre del Lago Puccini należy szukać we włoskojęzycznych i angielskojęzycznych portalach branżowych.

Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

HISTORIA

Miasteczko nie wyróżnia się ciekawą historią. Historia Torre del Lago Puccini nieodłącznie związana jest z historią całej Toskanii, jako regionu. Na kartach historii Torre del Lago Puccini wyróżnia się tylko tym, że żył i tworzył tutaj kompozytor opery Giacomo Puccini. Obecnie można zwiedzać jego willę. Sam Puccini pochowany został w niewielkiej kaplicy tuż obok swojej willi. Od nazwiska kompozytora pochodzi dzisiejsza nazwa miejscowości.

 

Co roku w czasie wakacji w Torre del Lago Puccini organizowany jest Festiwal Pucciniego, na który przyjeżdża ponad 40 tys. uczestników.

Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Jak dojechać do Marina di Torre del Lago Puccini

Torre del Lago Puccini położone jest w północnej części Toskanii, tuż przy wybrzeżu nazywanym Wybrzeżem Versilli. Przez miasto przebiega droga ekspresowa SS1 (Aurelia). Ciekawostką jest fakt, że na odcinku miejskim bezpłatna droga ekspresowa biegnie równolegle do płatnej autostrady A12 (Genova – Roma).

 

Przy samej plaży w Marina di Torre del Lago Puccini znajduje się duży parking. W większości są to strefy płatne, ale skręcając na rondzie w lewo można dojechać do tzw. białych linii czyli parkingu bezpłatnego.

Stacja kolejowa

W miasteczku znajduje się stacja kolejowa. W ciągu dnia odjeżdża stąd kilkanaście pociągów w obydwu kierunkach. Niestety ze stacji kolejowej do nadmorskiej dzielnicy jest dosyć daleko, a liczba autobusów nie jest imponująca.

Najbliższe lotnisko

Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Pizie.

Miasta partnerskie

  • Torre del Lago Puccini nie posiada miast partnerskich.
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

2 odpowiedzi do “Marina di Torre del Lago Puccini

  1. Uwaga!!!trzeba być w czujnym ponieważ jest odcinek dojścia do plaży po wydmach ,którego nie widać ani od lądu ani od wody jest to raj dla złodziei właśnie tam zostaliśmy napadnięci i okradzeni wyczekali na moment ,że nikt nas nie mijał ,okropne uczucie!!!więc prosze uważać i być czujnym ,od kilku lat jeździliśmy na tą plażę bo ma swój urok

    1. Napadli Was w ciągu dnia i wymusili oddanie pieniędzy czy coś więcej…? Jak my byliśmy to niektórzy tam spali w namiotach, co teoretycznie jest nielegalne, ale rozkładali namioty daleko od innych plażowiczów. Myśleliśmy, że jest tam bezpiecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil

Booking.com
Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Booking.com