Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

jezioro Como, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Lago di Como – pięć najładniejszych miejsc nad alpejskim jeziorem – przewodnik

W czerwcu spędziliśmy intensywny tydzień nad Lago di Como objeżdżając wokół całe jezioro i zwiedzając wszystkie ważniejsze miasteczka. Po publikacji na Facebooku, na naszym forum i w e-mailach zadawaliście mnóstwo pytań o miasteczka, które warto odwiedzić, o polecane plaże nad Como i o sposób dojazdu na miejsce.

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w nowych działach, które właśnie powstały. Przygotowałem dokładną relację z pięciu – moim zdaniem najciekawszych – miast nad Lago di Como. W każdym z artykułów znajduje się subiektywny opis miasta, lista zabytków i atrakcji turystycznych, opisy i zdjęcia plaży, historia miasta, a także porady praktyczne dotyczące dojazdu na miejsce i parkingu.

Varenna

Varenna, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W mojej subiektywnej opinii Varenna jest najpiękniejszym miasteczkiem nad Lago di Como. Varenna jest niewielka, liczy około 800 mieszkańców, ale zachowała swój dawny, sielankowy charakter. Wciąż większość mieszkańców stanowią rodowici Włosi, a ulice, bary i sklepiki nie są w całości podporządkowane turystom. Najbardziej urokliwym miejscem nie są wcale słynne wille, ale romantyczny port rybacki z restauracyjnymi ogródkami i kolorowymi kamienicami.

 

Czytaj całość: Varenna

Bellagio

Bellagio, Lombardia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Stwierdzenie, że jezioro Como jest jednym z najpiękniejszych jezior na świecie może się wydawać banałem. Jednak jeśli przejrzymy renomowane przewodniki, rankingi i magazyny podróżnicze, takie jak chociażby National Geographic, to Lago di Como zawsze zajmuje miejsce pierwsze albo jest przynajmniej w pierwszej trójce najpiękniejszych jezior Europy. Przy okazji takich zestawień podkreśla się także, że perłą jeziora Como jest Bellagio. To niewielkie miasteczko znajdujące się na wysuniętym wgłąb jeziora cyplu z trzech stron otoczone jest wodą i górami.

 

Czytaj całość: Bellagio

Menaggio

Menaggio, jezioro Como, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Menaggio, jezioro Como, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Menaggio jest najładniejszym miasteczkiem na zachodnim brzegu jeziora Como. Sercem miejscowości jest Piazza Garibaldi wokół którego skupione są XIX wieczne kamienice wybudowane we włoskim stylu alpejskim. Tuż obok znajduje się port i promenada przy której rośnie śródziemnomorska zieleń i świeże kwiaty. Miasto jest popularnym kurortem wakacyjnym, a przy tym świetną bazą wypadową do zwiedzania całego Lago di Como. Ponadto zaledwie 20 km stąd przebiega granica ze Szwajcarią.

 

Czytaj całość: Menaggio

Lenno

Lenno, jezioro Como, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Lenno, jezioro Como, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Niewielkie Lenno położone jest na zachodnim brzegu jeziora Como. W tym miejscu rozpoczyna się część wybrzeża o nazwie Costa della Tremezzina i ciągnie się przez kilkanaście kilometrów w kierunku północnym. Jednak Lenno mimo swojego niewątpliwego uroku jest znane za sprawą znajdującej się tutaj Villi del Balbianello, która wraz ze swoim ogrodem uznawana jest za najpiękniejszą willę nad Lago di Como. Urok willi docenili m.in. twórcy “Casino Royale” nagrywając tutaj jedną ze scen.

 

Czytaj całość: Lenno

Cadenabbia di Griante

basen przy jeziorze w Cadenabbia di Griante, w tle Bellagio (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
basen przy jeziorze w Cadenabbia di Griante, w tle Bellagio (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Cadenabbia di Griante od XIX w. jest ulubionym wakacyjnym kurortem wśród Brytyjczyków. To właśnie tutaj w 1891 r. powstał jeden z pierwszych kościołów anglikańskich zbudowanych we Włoszech. Miasto słynie z pięknych willi i luksusowych hoteli, jednak to nie tylko kurort dla bogatych. W porównaniu z sąsiednimi miejscowościami w Cadenabbia di Griante jest dużo plaż, a przy jeziorze znajdują się aż cztery różne kąpieliska z basenami.

 

Czytaj całość: Cadenabbia di Griante

Lago di Como - inne atrakcje

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji przeczytać naszej relacji ze zwiedzania Lago di Como to zobaczcie do nowego działu: jezioro Como. Piszemy tam nie tylko o kurortach wokół jeziora, ale także o słynnym wodospadzie Acquafraggia, który znajduje się na granicy Włoch i Szwajcarii. 170 metrowy wodospad Acquafraggia (3050 m n.p.m.) to słynny narodowy pomnik przyrody obszaru Valchiavenna. Cascate dell’Acquafraggia są kolejnym przykładem na to, że mając samochód w wakacje można zobaczyć znacznie więcej, ponieważ dojazd na miejsce transportem publicznym jest w praktyce niemożliwy.

 

W naszej relacji z nad Lago di Como piszemy także o miejscowości Fiumalatte (w pobliżu miasteczka Varenna), której nazwa pochodzi od kaskadowo spływającego tam potoku. Potok swoje źródło ma w jaskini Gringa i po zaledwie 250 metrach wpada do Jeziora Como. Spadająca z hukiem woda pieni się nabierając białego koloru.

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Europol
Booking.com
Europol
Booking.com