Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce
Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Narty we Włoszech: opisy kurortów

W poniższym artykule podpowiadamy gdzie jechać, jeśli planujemy narty we Włoszech. W telegraficznym skrócie opisujemy najlepsze naszym zdaniem alpejskie kurorty we Włoszech wraz ze zdjęciami. Jeśli na jakiś temat znajdują się u nas bardziej szczegółowe informacje (jak na przykład obszerne opisy lub mapy tras do pobrania) to linki do tych materiałów znajdą Państwo na wypunktowanej liście pod każdym z opisów.

Docelowo chcemy w naszym serwisie gruntownie opisać najważniejszą setkę włoskich miejscowości narciarskich. Każdy z opisów będzie zawierał subiektywne wrażenia, informacje o trasach i wyciągach narciarskich, ceny skipasów, porady dotyczące dojazdu i parkingu oraz życia nocnego i lokalnej kuchni. Poniższa strona będzie sukcesywnie aktualizowana i rozbudowywana.

 

Lombardia

 

Aprica – od wielu lat trenuje tutaj włoska kadra narodowa. Miejscowość położona jest na wysokości ok. 1180 m n.p.m. Trasy narciarskie leżą w obszarze 1200 – 2300 m n.p.m. Ze względu na łatwość tras oraz bliską odległość hoteli od stoków, Aprica idealnie nadaje się dla rodzin z dziećmi. Wyciągi są tutaj nowoczesne, a trasy dobrze utrzymane. Łącznie jest tu 21 tras narciarskich (50 km) i 18 wyciągów.

 

Bormio – miejscowość położona jest w pobliżu granicy z Austrią i Szwajcarią. Stoki narciarskie są tu zróżnicowane, co doceniają wyczynowcy. Dwukrotnie odbywały się tutaj narciarskie mistrzostwa świata (w 1985 i w 2005 r.). Głównym szczytem w okolicy jest Cima Bianca (3012 m n.p.m.). Łącznie w pobliżu jest 50 km tras narciarskich i 15 różnego rodzaju wyciągów.

 

Livigno – w połowie XX wieku z uwagi na opady śniegu Livigno bywało przez 9 miesięcy w roku odcięte od świata. Po uruchomieniu tunelu Munt La Schera w 1964 roku, Livigno stało się znanym kurortem narciarskim, w którym nigdy nie brakuje śnieżnego puchu. W pobliżu znajduje się 115 km tras i 31 wyciągów. Z uwagi na zróżnicowanie tras miejscowość dobra jest zarówno dla wymagających profesjonalistów, jak i dla osób uczących się jeździć na nartach. Kurort jest bardzo popularny wśród narciarzy z Polski. Ponadto od dziesięcioleci obowiązuje tutaj strefa bezcłowa ? można taniej kupić alkohol, ekskluzywną odzież i zegarki, ale także przed powrotem do Polski warto zatankować do pełna samochód.

 

 

Santa Caterina – miejscowość położona jest w centrum Parku Narodowego Stelvio w Lombardii. Warunki narciarskie są tu bardzo dobre, a przy tym jest mniej tłoczny niż w tak znanych kurortach jak Livigno. Wymagający narciarze znajdą tu kilka czerwony tras. Początkujący mogą ćwiczyć przy szczytach Ortles i Cevedale. Z uwagi na skupienie wyciągów i hoteli na stosunkowo niewielkiej przestrzeni miejscowość ceniona jest przez rodziny z dziećmi.

 

Piemont

 

Bardonecchia – miejscowość położona na wysokości 1320 m n.p.m., w pobliżu granicy francuskiej w regionie Valle Susa. W czasie olimpiady w Turynie w 2006 roku, odbywała się tutaj część zawodów. W pobliżu jest 100 km tras, w tym 5 czarnych, 16 czerwonych, 10 niebieskich i 6 zielonych, na które prowadzi 21 wyciągów. Można pokonać olimpijski half pipe (130 metrowa rynna) lub skorzystać ze snowparku. Na stokach do dyspozycji są bary i restauracje.

 

Sauze d’Oulx (Via Lattea) – duży obszar narciarski ze zróżnicowaną scenerią. Miejscowość noclegowa znajduje się na poziomie 1500 m n.p.m, ale górna stacja sięga 2830 m n.p.m. Całkowita liczba tras to 320 km (157 tras), na które prowadzi 50 wyciągów. W okolicznych wioskach znajdują się słynne restauracje z lokalnym menu, puby, dyskoteki i butiki.

 

Trentino / Trydent

 

Alba (Val di Fassa) – to dzielnica Canazei, położona na wysokości 1500 m n.p.m. Region słynie ze szczególnie trudnej czarnej trasy zjazdowej, gdzie na długości 3 km różnica poziomów wynosi 658 m. W rejonie są oczywiście mniej wymagające trasy, liczne wyciągi, a wieczorem można wypocząć w lokalnych restauracjach i klubach.

 

Andalo (Paganella) – niewielka, ale bardzo urocza stacja narciarska na zboczu góry Paganella, z której w słoneczne dni widać Jezioro Garda. Ośrodek polecany jest dla rodzin z dziećmi. Znajduje się tu 50 km tras i 19 wyciągów. Paganella oferuje urozmaicone stoki narciarskie. Ostatnio odbyła się modernizacja nartostrad i wyciągów.

 

Campitello (Val di Fassa) – położone na wysokości 1440 m n.p.m. Miasteczko posiada dawny klimat, ale nie brakuje tu także nowoczesnych hoteli. Miejscowość otaczają efektowne szczyty Langkofel (3184 m n.p.m.) i Col Rodella (2485 m n.p.m.). Możliwe jest bezpośrednie połączenie z karuzelą narciarską Sella Rondy. Ze stoków można podziwiać cudowną panoramę, a wieczorami na narciarzy czekają restauracje, bary i dyskoteki.

 

Cavalese (Val di Fiemme) – to malownicze miasteczko jest główną miejscowością regionu narciarskiego Val di Fiemme. Teren Cavalese proponuje narciarzom 25 km tras o średnim stopniu trudności, które są obsługiwane przez 9 wyciągów. Cavalese znane jest również narciarzom biegowym. Wokół miejscowości biegnie 150 km tras, wśród których jest też i sławna Marcialonga. Życie nocne Cavalese dostarcza niezapomnianych wrażeń.

 

Fai della Paganella (Paganella) – władze miasteczka chwalą się, że wszystkie połączone ze sobą wyciągi w okolicy są w stanie przetransportować 27 tys. narciarzy w ciągu godziny. Stoki są zróżnicowane, a górna stacja znajduje się na wysokości 2125 m n.p.m. Łącznie jest tu 26 tras, co przekłada się na 39 km i 19 wyciągów. Fai della Paganella także wieczorami tętni życiem.

 

Marilleva 1400 (Val di Sole) – miejscowość – jak sama nazwa mówi – położna na wysokości 1400 m n.p.m. w sezonie zimowym przeżywa prawdziwy najazd turystów. Poza stokami narciarskimi znajdują się tutaj również trasy biegowe. Część tras jest w nocy oświetlona. Główna stacja narciarska zbudowana jest ze szkła i aluminium i przypomina obiekt kosmiczny.

 

Monte Bondone – trasy narciarskie znajdują się tutaj na poziomach pomiędzy 1100, a 2200 m n.p.m. Na ponad 90 proc. tras gwarantowane jest sztuczne dośnieżanie w przypadku niesprzyjającej pogody. Przy trasach narciarskich dla dzieci zbudowano parki zabaw. Również w nocy dla dzieci organizowane są atrakcje (m.in. wyprawy z latarkami pod okiem przewodników alpejskich). Znajduje się tu także nowo wybudowany snowpark i tor dla narciarstwa biegowego o długości 35 km wśród lasów jodłowo-modrzewiowych.

 

Pinzolo (Madonna di Campiglio) – słynna miejscowość leży na wysokości 1550 m n.p.m. u stóp szczytu Cima Brenta (3150 m n.p.m.). Znajdują się tutaj trasy narciarskie o długości 115 km, snowpark i 25 wyciągów. Część bazy noclegowej zlokalizowana jest na pobliskiej Przełęczy Carlo Magno 1682 m n.p.m. odległej o ok. 1 km od centrum. Wieczorem można odpoczywać w zamkniętym dla ruchu samochodów centrum, w licznych restauracjach i dyskotekach lub na basenach.

 

Pozza di Fassa (Val di Fassa) – w miejscowości znajduje się słynna trasa narciarska Aloch, po której można również jeździć nocą. W Pozzaż narciarze mają do dyspozycji mały obszar Buffaure, który dysponuje zaledwie 10 km tras o średnim stopniu trudności. Ma to jednak swoje zalety. Z reguły i tak narciarze nie korzystają ze wszystkich dostępnych tras, tylko kilku ulubionych. Znajdują się tu 4 wyciągi, a górna stacja położona jest 2600 m n.p.m.

 

Ziano di Fiemme (Val di Fiemme) – miejscowość słynie z dobrych, oświetlonych stoków, tras dla narciarstwa biegowego i torów saneczkowych. Najwyższa stacja narciarska znajduje się na wysokości 2388 m n.p.m., a w okolicy jest 45 wyciągów. Trasy narciarskie mają łączną długość 118 km. Wieczorami na turystów czekają bary i restauracje oraz nocne kluby i ulice handlowe.

 

Alto Adige / Südtirol / Tyrol południowy

 

Antholz (Kronplatz) – miejscowość położona jest na wysokości 1241 m n.p.m. i rozciąga się w 21 km dolinie Antholzertal, wąskiej części, która przylega do doliny Pustertal. Na jej końcu znajduje się słynne jezioro Antholzer, nad którym wznosi się malowniczy szczyt Hochgall (3435 m n.p.m.). Miejscowość słynie głównie jako raj dla narciarstwa biegowego i biatlonu, ale również dla narciarzy i snowboardzistów znajdują się tu liczne wyciągi i malownicze trasy.

 

Brixen (Eisacktal) – niezwykle malownicza, bardzo bogata średniowieczna miejscowość. Poza możliwością uprawiania sportów zimowych, to zabytkowe miasto ma bogatą ofertę kulturalną oraz niepowtarzalne uliczki ze sklepami i restauracjami. Na narciarzy czeka tu 88 km tras i 26 wyciągów. Miejscowość położona jest w pobliżu granicy z Austrią, jest tu dogodny dojazd autostradą.

 

Castelrotto (Alpe di Siusi) – to tętniąca życiem mała miejscowość położona na wysokości 1060 m n.p.m. Gwarliwe centrum nie milknie nawet w nocy, zachwyca kuchnią i licznymi imprezami. Na narciarzy w całym rejonie czekają 83 wyciągi i łącznie 175 km tras.

 

Pfalzen (Kronplatz) – miejscowość położona jest na wysokości 1222 m n.p.m. Teren narciarski wokół miejscowości to 32 wyciągi  i 105 km tras. Połowa z nich to trasy zielone lub niebieskie, a druga połowa to trasy czerwone i czarne dla zaawansowanych narciarzy. Wieczorami w lokalnych restauracjach czeka na nas mieszanka kuchni włoskiej i austriackiej.

 

Rasen (Kronplatz) – region wokół Rasen należy do „Dolomiti Nordik Ski” największych terenów do narciarstwa biegowego w Europie. Znajduje się tutaj aż 1300 km tras biegowych. Region Kronoplatz jest rajem dla narciarzy i snowboardzistów, znajdują się tutaj także tory saneczkowe dla dzieci i place zabaw. Wieczorami miasteczko tętni życiem.

 

Ratschings – gmina Ratschings przynależność do „Alpine Pearls”, która gwarantuje środowisko z ograniczonym ruchem pojazdów, co znacznie przyczynia się do proekologicznego i spokojnego urlopu. Turystów zachwycą okoliczne wzgórza z wodospadami, marmurowymi wąwozami, romantycznymi górskimi jeziorami oraz uroczymi bacówkami. Wokół wiele tras narciarskich o różnym stopniu skomplikowania.

 

Reischach (Kronplatz) – miejscowość położona na wysokości 980 m n.p.m. na słonecznym płaskowyżu u podnóża Kronplatzu, popularnego regionu narciarskiego oferującego wiele wyciągów i różnego rodzaju tras narciarskich. Alternatywą do jazdy na nartach i snowboardzie jest łyżwiarstwo, saneczkarstwo, curling lub nawet wellness, czy baseny.

 

Selva di Val Gardena (Val Gardena) – położona na wysokości 1564 m n.p.m. miejscowość w całym regionie ma do zaoferowania 83 wyciągi i 175 km zróżnicowanych pod względem trudności tras. Najwyższy punkt regionu znajduje się na wysokości 2518 m n.p.m. Wieczorami wolny czas można spędzić w licznych urokliwych restauracjach czy dyskotekach.

 

Veneto / Wenecja

 

Cortina d’Ampezzo – jeden z najsłynniejszych regionów narciarskich we Włoszech, leżący w samym centrum Dolomitów na wysokości 1224 m n.p.m. Miasto otaczają zapierające dech w piersiach szczyty: Tofana (3244 m n.p.m.), Monte Cristallo (3221 m n.p.m.) i Sorapis (3205 m n.p.m.). Na narciarzy czeka tu 116 km tras i 38 wyciągów. Po wyczerpującym dniu na nartach warto pospacerować po słynnym pasażu handlowym ?Corso Italia? oraz odwiedzić jedna z licznych, prestiżowych restauracji lub bacówek.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych, swoich praw oraz danych jakie zbiera Blog znajdziesz w "Polityce Prywatności". AkceptujęPolityka prywatności i RODO

Polityka prywatności i RODO