Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Wenecja, rekordowo wysoki poziom wody (fot. Il Messaggero)

Nawałnice we Włoszech. Dramatyczna sytuacja w wielu regionach

Przez Włochy przetaczają się gwałtowne nawałnice. Sobota była ostatnim spokojnym dniem. Od poniedziałku liczba ofiar śmiertelnych, które zginęły m.in. pod zawalonymi drzewami, ciągle rośnie. Dramatyczna sytuacja jest niemal we wszystkich włoskich regionach.

W poniedziałek wieczorem włoska telewizja Canale 5 informowała o dziesięciu ofiarach, spośród których pięć osób zginęło w wyniku przygniecenia drzewem. Kilkadziesiąt osób jest rannych. W niektórych włoskich regionach wiatr wieje z prędkością dochodzącą nawet do 180 km/h. W innych częściach kraju nieustannie pada deszcz. Na morzu był sztorm.

Nawałnice we Włoszech - północne regiony

Wenecja 30.10.2018 (fot. Il Messaggero)

Na chwilę obecną w najtrudniejszej sytuacji są regiony na północy Włoch. W pięciu spośród nich wciąż utrzymywany jest stan alarmowy. Dotyczy to regionów: Wenecji Euganejskiej, Friuli-Wenecji Julijskiej, Trydentu, Lombardii i Ligurii. Premier Giuseppe Conte podpisał w poniedziałek dekret mobilizacji ochrony cywilnej w całym kraju.

Ewakuowano wiele domów leżących na zagrożonych terenach. Łamane wiatrem drzewa uszkodziły kilkaset samochodów, powodując również zakłócenia w komunikacji kolejowej. Włoskie władze ostrzegają o możliwości wystąpienia trąb powietrznych.

Wenecja pod wodą

Wenecja 30.10.2018 (fot. Il Messaggero)
Wenecja 30.10.2018 (fot. Il Messaggero)

W Wenecji tzw. wysoka woda osiągnęła poziom ponad 150 centymetrów, zalewając 75 procent historycznego centrum, czyli najwięcej od 10 lat. Zalany został m.in. Plac św. Marka, a także zabytkowe wnętrza znajdującej się przy placu Bazyliki św. Marka.

........PER FORTUNA CHE C'È IL MOSE!!! VENEZIA 29/10/2018

Opublikowany przez Simone Sciascia Poniedziałek, 29 października 2018

Dzisiaj rano na Facebooku Kierunku Włochy udostępniłem film z Wenecji. Na amatorskim nagraniu widać jedną z weneckich pizzerii, w której stoi woda co najmniej po kostki, a życie w niej toczy się, jak gdyby nic się nie stało. Kelnerzy ze spokojem i uśmiechem w kaloszach roznoszą zamówienia. Klienci jedzą, piją i rozmawiają, przyzwyczajeni do obecności wody. Kolejni goście wchodzą do restauracji w kaloszach i płaszczach przeciwdeszczowych.

Liguria – Cinque Terre, Portofino i Rapallo

plaża w Monterosso al Mare (fot. Gazzetta della Spezia)

W Ligurii fale sztormowe osiągnęły wysokość do 10 m. Miasteczka Cinque Terre są w katastroficznej sytuacji. Zamknięto górskie ścieżki, z ulic usunięto samochody. Zamknięte są firmy, bary, restauracje i hotele. Zabronione jest przebywanie w domach leżącyh w zagrożonych obszarach. Po Cinque Terre nie kursują autobusy, większość dróg gminnych jest zamknięta do odwołania.

port w Rapallo po sztormie (fot. Telenord)
port w Rapallo po sztormie (fot. Telenord)

Poważne zniszczenia w wyniku sztormu miały miejsce także w mieście Rapallo w Ligurii. Zniszczeniu uległa portowa przystań. Wiele jednostek jest uszkodzonych.

port w Rapallo, Włochy (fot. Telenord)

Całkowicie odcięte od świata jest Portofino. Jedyna droga prowadząca do Portofino (trasa z Santa Margherita Ligure) została zniszczona.

droga z Santa Margherita Ligure do Portofino (fot. Telenord)

Paraliż komunikacyjny w Rzymie

W Rzymie drugi dzień z rzędu zamknięto szkoły i przedszkola. Ochrona cywilna zaapelowała do mieszkańców stolicy, by wtorkowy wieczór spędzili w domu. Dziesiątki przewróconych drzew leżą na ulicach Rzymu, gdzie doszło do chaosu komunikacyjnego.

Trudna sytuacja w całym kraju

W nocy koło Bolzano na północy kraju zginął strażak-ochotnik, przygnieciony przez zawalone drzewo. Wcześniej pod drzewami zginęli w samochodach i na ulicach ludzie w rejonie miast Frosinone i Terracina w centrum Włoch, w Neapolu na południu i koło Belluno na północy.

Koło Savony zmarła kobieta trafiona elementami konstrukcji budynku w czasie trąby powietrznej. Bardzo złe warunki atmosferyczne zapowiadane są w dużej części kraju także na dziś.

Ulewy paraliżują ruch na Sardynii. Zablokowane zostały połączenia morskie z wyspą. Odwołano wiele lotów na lotnisku w Palermo na Sycylii.

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Europol
Booking.com
Europol
Booking.com