Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce
Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Neapol

0 9 603

Jeszcze kilkanaście lat temu Neapol kojarzył się głównie z mafią, zorganizowaną przestępczością, biedą i wszechobecnymi śmieciami na ulicach. Dziś w wielu tych dziedzinach Włosi odnieśli postęp ale w dalszym ciągu nie jest to miasto tak samo przyjazne turystom, jak Rzym, Florencja, czy Wenecja. Bez wątpienia jednak Neapol to najbardziej żywiołowe włoskie miasto. Neapol mógłby stanowić włoski symbol. Jest miastem najznakomitszej na świecie pizzy (tutaj ją wymyślono), opery, ruchliwych ulic, piłki nożnej, religii i Sophii Loren. Nigdzie indziej we Włoszech nie ma takiego kultu rodziny, pobłażania dla drobnych wykroczeń, zorganizowanej przestępczości i romantycznych uliczek z suszącym się praniem.

Niewiele jest miejsc na południu Włoch,  które pozwalają tak dobrze poznać zgiełkliwe życie w tej biedniejszej części kraju. Niewielu jest ludzi, którzy są tak pełni życia, wiary w przeznaczenie i poczucie własnej indywidualności jak neapolitańczycy.

Neapol jest pełen wspaniałych zabytków


Neapol, Włochy (fot. DG EMPL)

Najciekawsze i najważniejsze zabytki starego miasta w Neapolu położone są stosunkowo blisko linii wybrzeża. Kluczowe miejsca, które trzeba odwiedzić będąc w Neapolu, to Galleria Umberto I, Castel dell’Ovo, Castel Nuovo i Palazzo Reale di Napoli.


Piazza Trieste e Trento w Neapolu, Włochy (fot. Vlad Podvorny)

Najbardziej reprezentatywną ulicą miasta jest Via Toledo. Rozpoczyna się ona przy Piazza Dante, a kończy niespełna kilometr dalej przy Piazza Trieste e Trento. Po obydwu stronach Via Toledo podziwiać możemy najładniejszą w Neapolu architekturę miejską – pałace, kościoły, eleganckie kamienice, banki i hotele. Dzielnica określana jest mianem hiszpańskiej. Wzięło się to z okresu historii, gdy zamieszkiwali tutaj hiszpańscy żołnierze. Dziś po Hiszpanach nie ma już śladu, ale został hiszpański akcent w nazwie alei.

Pałace, zamki i Galleria Umberto I


Piazza del Plebiscito w Neapolu, Włochy (fot. Martha de Jong-Lantink)

Będąc w Neapolu warto odwiedzić Piazza del Plebiscito, czyli Plac Plebiscytu. W 1860 na tutejszym placu miało miejsce głosowanie na temat połączenia poszczególnych królestw we Włoszech, co finalnie zakończyło się utworzeniem Zjednoczonego Królestwa Włoch. Przy placu znajduje się kościół św. Franciszka, który jest patronem Neapolu. Przy placu stoi też kolejny charakterystyczny symbol miasta – to Palazzo Reale di Napoli. W przeszłości w tym miejscu istniała rezydencja władców hiszpańskim. Obok Palazzo Reale jest Castel Nuovo, czyli Nowy Zamek. To twierdza warowna, w której dziś mieści się muzeum. Zamek często można zobaczyć na pocztówkach z Neapolu, to bardzo charakterystyczny budynek.


Galleria Umberto w Neapolu, Włochy (fot. Raging Wire)

Przy ulicy Via San Carlo znajduje się Galleria Umberto I. Większości turystów skojarzy się ona od razu ze słyną galerią Wiktora Emanuela w Mediolanie. Nic dziwnego. Obiekt z Neapolu był wzorowany na tym mediolańskim. W galerii znajdują się sklepy, restauracje, bary, a na wyższych piętrach także biura i apartamenty.


zatłoczone ulice Neapolu, Włochy (fot. Eric Parker)

W pobliżu Galerii Umbero I znajduje się Teatr św. Karola (Teatro di San Carlo), wybudowany w XVIII w. W przeszłości tutejsza scena teatralna gościła najznakomitszych twórców i artystów z całej Europy. Dziś nie jest już tak znana, ale wciąż trzyma wysoki poziom.

Czy w Neapolu jest bezpiecznie?


Neapol, Włochy (fot. Max Dawncat)

Pewnie wielu turystów wybierających się do Neapolu nurtuje pytanie: jak jest z tą przestępczością i czy w Neapolu można czuć się bezpiecznie? Zdania na ten temat – jak to często bywa – są podzielone. Neapol, jak i cała Kampania, jest kolebką włoskiej mafii Camorra. Mafia od lata zajmuje się tutaj składowiskiem odpadów i utylizacją śmieć. Wielokrotnie w historii miasta Neapol tonął w śmieciach, a dziś Neapol wciąż jest miastem brudnym. Ponadto w mieście jest wielu kieszonkowców i zwykłych złodziei. Jeśli przyjeżdżamy do miasta na jeden dzień, warto zapakować na strzeżonym parkingu i przemieszczać się wyłącznie pomiędzy głównymi punktami turystycznymi. Jest swoistym fenomenem, że jednemu z najlepiej rozwiniętych państwa świata i trzeciej gospodarce Europy, do dziś nie udało się zlikwidować przestępczości w Neapolu.

Neapol – mapa turystyczna do pobrania


Neapol mapa turystyczna do pobrania

Do pobrania:Booking.com

Neapol – położenie

Neapol – drugie co do wielkości miasto we Włoszech – położony jest nad przepiękną Zatoką Neapolitańską (przy Morzu Tyrreńskim), u stóp Wezuwiusza. Południe zatoki płynnie przechodzi w Półwysep Sorrento.

Serce Zatoki Neapolitańskiej bije w Neapolu, stolicy Kampanii. Stąd, gdziekolwiek by nie spojrzeć, widać jedną ze wspaniałych wysp: Capri, Ischię lub Procidę. Neapol leży przy autostradach A1 i A3, a autostrada A56 tworzy jego północną obwodnicę.


Neapol, Włochy (fot. Andrea Schaffer)

Neapol – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Po przyjeździe do Neapolu warto od razu zakupić turystyczną mapę miasta, aby odwiedzać główne, popularne wśród turystów, punkty w mieście. Wiele atrakcji i zabytków znajduje się stosunkowo blisko siebie.

Neapol, Włochy (fot. Dr. Thomas Liptak)
Neapol, Włochy (fot. Dr. Thomas Liptak)
Neapol, Włochy (fot. Dr. Thomas Liptak)
Neapol, Włochy (fot. Dr. Thomas Liptak)
kamienice w Neapolu, Włochy (fot. Oleg Brovko)
kamienice w Neapolu, Włochy (fot. Oleg Brovko)
Neapol, Włochy (fot. Alexandra Svatikova)
Neapol, Włochy (fot. Alexandra Svatikova)
Piazza del Plebiscito w Neapolu, Włochy (fot. Marc Biarn?s)
Piazza del Plebiscito w Neapolu, Włochy (fot. Marc Biarn?s)
ulice w Neapolu, Włochy (fot. Oleg Brovko)
ulice w Neapolu, Włochy (fot. Oleg Brovko)
ulice w Neapolu, Włochy (fot. Gordon)
ulice w Neapolu, Włochy (fot. Gordon)
uliczny rynek w Neapolu, Włochy (fot. Andreas Lehner)
uliczny rynek w Neapolu, Włochy (fot. Andreas Lehner)

Neapol podziemny

Jedną z niecodziennych atrakcji Neapolu, ale na długo pozostających w pamięci, jest wycieczka do starożytnych tuneli, piwnic i kanałów stanowiących podziemie miasta, czyli Neapol Sotteraneo. Niektóre tunele pochodzą z czasów greckich, ale z czasem zostały wydłużone i służyły jako magazyny albo kanały odwadniające.

Castel dell’Ovo

Zamek Jajeczny zbudowany w VI wieku na niewielkiej wysepce sąsiadującej z resztą miasta. Nazwa zamku pochodzi od jednej z legend, w której Wergiliusz posiadał jajko mające niezwykłą moc. Podobno po jego śmierci jajko było wykorzystywane do wzmocnienia fundamentów zamku. Ostateczny wygląd zamek zyskał w XII wieku. Na wyspie znajduje się również osada rybacka Borgo Marinari.


Castel dell’Ovo w Neapolu, Włochy (fot. Julen Ruiz Luzuriaga)

Narodowe Muzeum Archeologiczne (Museo Archeologico Nazionale)

W muzeum znajdują się eksponaty odkopane z ruin Pompejów i Herkulanum. Miasta te zostały zasypane przez pył wulkaniczny po wybuchu Wezuwiusza.

Santa Maria del Carmine

Neapolitański kościół, wzniesiony w starym mieście na przełomie XIII i XIV wieku. Kościół stoi na końcu Via Mercato, a jego wygląd nie ma wiele wspólnego z tym do czego przyzwyczaiły nas północne miasta Włoch, czy świetnie utrzymane rzymskie zabytki. Do początku XX wieku kościół stanowił centrum życia obywatelskiego w Neapolu. Jednak w 1900 roku rozpoczęła się przebudowa miasta, w wyniku której kościół został odcięty od głównych zabudowań. Nad kościołem, a także całym Neapolem góruje 75 metrowa dzwonnica.

San Domenico Maggiore

Zabytkowy kościół usytuowany jest na placu San Domenico Maggiore. Godny uwagi przede wszystkim za cudowne rzeźby nagrobkowe. Kościół zbudowano pod koniec XIII wieku. Później ulegał licznym modyfikacjom. W 1670 roku nadano mu barokowy kształt, natomiast w XIX wieku zmienione jego wygląd świątyni, przywracając jej pierwotne, gotyckie cechy. W skład świątynnej bryły wchodzi także mniejszy kościół, San Michele Arcangelo a Morfisa, zbudowany w X wieku. Kościelne mury kryją Kaplicę Brancaccio, ozdobioną pięknymi freskami autorstwa Pietro Cavalliniego.

Teatro San Carlo

Jest to największy i najstarszy teatr operowy we Włoszech. Niewątpliwie stanowi ważny zabytek Neapolu. Zbudowany został w 1737 roku i znajduje się na terenie neapolitańskiego Pałacu Królewskiego. Fasadę teatralnego gmachu zdobią misterne arkady z podcieniami. Wygląd wewnętrzny budowli sprawia, że została ona zaliczona w poczet najpiękniejszych oper świata.


Teatro San Carlo w Neapolu, Włochy (fot. Simon)

Palazzo Reale

Hiszpański pałac z XVII wieku znany z bogato ozdobionych apartamentów królewskich. Do północnego skrzydła pałacu przylega Teatro San Carlo (opisany powyżej).

Katedra św. Januarego

Zlokalizowana przy Via del Duomo katedra skrywa w sobie relikwie św. Januarego, męczennika z IV wieku, który był patronem i opiekunem Neapolu. W kaplicy znajduje się ampułka z jego krwią. Trzy raz w roku ampułkę obnosi się w procesji. Jeśli wówczas krew nie stanie się płynna, stanowi to złą wróżbę dla miasta.

Santa Maria Donnaregina

W kościele znajduje się grobowiec Marii Węgierskiej, autorstwa Tina da Camaino. Znajdują się tu także freski z XIV wieku rzymskiego malarza Pietra Cavalliniego.

Castel Nuovo

Zamek zbudowany przy Piazza Municipio (w samym centrum miasta) przez Karola Andegaweńskiego w 1282 roku. Ciężkie fortyfikacje równoważy subtelny łuk wejściowy. Wewnątrz zamku możemy podziwiać wspaniałe salony i stosunkowo skromne muzeum.


Castel Nuovo w Neapolu, Włochy (fot. Dr. Thomas Liptak)

Galeria Umberto I

Konstrukcja budynku wznosi się na czterech ramionach ze strukturą murarską. Do budowy dachu wykorzystano żelazo i szkło. Galeria stanowi architektoniczny łącznik pomiędzy gmachem Teatro San Carlo, a Pałacem Królewskim i drogą Via Toledo. Niezwykle oryginalna i przemyślana konstrukcja kopuły wieńczącej budowlę wzbudza podziw turystów.


Galleria Umberto I w Neapolu, Włochy (fot. DG EMPL)

Museo i Parco di Capodimonte

Poza muzeum archeologicznym jest to druga najważniejsza atrakcja turystyczna Neapolu. Budynek został ufundowany przez Karola Burbona. Kompleks znajduje się stosunkowo daleko od centrum, w kierunku północnym, więc lepiej dotrzeć do niego autobusem lub taksówką. Prace budowlane rozpoczęto w XVIII wieku. Obecnie można zwiedzać galerię obrazów i galerię sztuki współczesnej. Reprezentowani są tutaj wszyscy wybitni twórcy włoskiej sztuki. Wśród nich między innymi: Tycjan, Rafael, Michał Anioł, Botticelli i Masolin.

Wezuwiusz

Jest najsłynniejszym z aktywnych wulkanów we Włoszech i jednym z pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów świata. W 79 roku naszej ery spowodował katastrofalny wybuch. Wyrzucona wówczas lawa pogrzebała Pompeje i Herkulanum. Wiek najstarszych skał Wezuwiusza określany jest na ok. 200 tys. lat. Dziś wulkan – jeszcze przez pewien czas – uznawany jest za uśpiony i odważni turyści mogą go podziwiać nawet z bliskiej odległości do krateru. Ostatni duży wybuch został odnotowany dnia 13 marca 1944 roku.

HISTORIA

Neapol był jednym z głównych ośrodków życia społeczno-gospodarczego antycznego Rzymu. Od VI wieku miasto formalnie należało do Bizancjum, ale tak naprawdę było bardzo niezależne. Piękne położenie i sprzyjający klimat sprawiły, że Neapol szybko zdobył sławę jako ulubione miejsce wypoczynku arystokracji rzymskiej. W XII wieku Neapol został podbity przez Normanów z Sycylii, a kilkadziesiąt lat później stał się stolicą Królestwa Sycylii. W 1224 roku Neapol rozkwitał – założono tu między innymi uniwersytet. Miasto zdobyło wówczas rangę najważniejszego ośrodka gospodarczo-kulturalnego południowych Włoch. Od XIV do XV wieku Neapol był jednym z głównych ośrodków włoskiego renesansu. Wywierał także duży wpływ na Hiszpanię. W 1504 roku Neapol, Sycylia i Sardynia zostały podbite przez Hiszpanię. W pierwszej połowie XVIII wieku Neapol z Sardynią należał do Austrii. W 1735 roku Neapol znalazł się pod panowaniem hiszpańskich Burbonów. Za panowania Francuzów Neapol stał się jednym z najludniejszych miast Europy. W 1806 roku powstało zależne od Francji Królestwo Neapolu pod rządami Bonapartych. W 1860 roku Neapol stał się częścią Zjednoczonego Królestwa Włoch.

W czasie II wojny światowej Włochy, które były rządzone przez Mussoliniego zawarły sojusz z nazistowskimi Niemcami. Przystąpiły do wojny źle przygotowane i po przegranych bitwach znalazły się w defensywie. Po obaleniu Mussoliniego przez jego własną partię rozpoczęły się rozmowy z Amerykanami. Wkrótce potem zostało ogłoszone zawieszenie broni. Naziści nie wycofali się jednak z Włoch. Od września 1943 roku Neapol, podobnie jak większość Włoch znajdował się pod okupacją niemiecką. W czasie II wojny światowej miasto odniosło poważne zniszczenia. W wyniku antyfaszystowskiego powstania nazwanego ?Cztery dni Neapolu? we wrześniu 1934 roku z miasta zostały wygnane wojska niemieckie. Wbrew opinii wielu Włochów, dużą zasługę w uwolnieniu Neapolu od nazistów miały wojska alianckie i walczący u ich boku Polacy.

Po II wojnie światowej do Neapolu zaczęły napływać pieniądze w ramach rządowego programu Cassa per il Mezzogiorno, którego zadaniem było niwelowanie różnic pomiędzy północą a południem Włoch. Dzięki temu na dużą skalę zaczął się rozwijać lokalny przemysł, w pobliżu Neapolu powstała między innymi fabryka Fiata. Jednak spora część rządowych pieniędzy trafiała do mafii (Camorra). To właśnie do Camorry należała realna władza w Kampanii jeszcze przez kilkadziesiąt lat po zakończeniu wojny. Sytuacja poprawiła się po wybraniu na stanowisko burmistrza Antonio Bassolino w 1993 roku. Rok później w Neapolu odbył się szczyt G7. Dzięki temu została zmodernizowana na szeroką skalę sieć komunikacyjna oraz zostało odnowionych wiele zabytków. Burmistrz Bassolino zaczął promować miasto i jego atrakcje turystyczne oraz podjął próbę ograniczenia wpływu mafii. Dzisiaj Neapol pozostaje głównym ośrodkiem gospodarczo-kulturalnym południowej części kraju. Jest ważnym portem morskim, a także siedzibą wielu placówek kulturalnych i naukowych oraz zakładów przemysłowych. Neapol posiada niepowtarzalną atmosferę, wyraźnie odmienną niż miasta w północnej części kraju.


widok z zamku Sant’Elmo, Neapol, Włochy (fot. Harshil Shah)

Komunikacja

Jak dojechać do Neapolu

Podróż własnym samochodem do Neapoluto zdecydowanie nienajlepszy pomysł. Jeśli już się na niego zdecydujemy, to najrozsądniej jest dotrzeć do Neapolu autostradą A1 od północy i od razu zostawić auto na strzeżonym parkingu hotelowym lub jednym z wielu ogólnodostępnych strzeżonych parkingów. Mimo, że Włosi bardzo się starają, to Neapol wciąż prowadzi w statystykach przestępczości i kradzieży aut. Jazda po miejskich ulicach to wyzwanie większe niż w jakimkolwiek innym włoskim mieście. Przepisy ruchu drogowego są nieprzestrzegane. Miasto jest zakorkowane. Kradzieże samochodów są stosunkowo powszechne, a na drobne stłuczki wielu kierowców nie reaguje, odjeżdżając z miejsca kolizji. Na polskich forach internetowych wśród turystów krążą wspomnienia, że jazda po Neapolu to czysta przyjemność pod warunkiem, że jeździ się starym samochodem i nie zwraca się uwagi na drobne stłuczki i otarcia.

Dworzec kolejowy

Pociągi dalekobieżne jadące do Neapolu zatrzymują się na głównym dworcu kolejowym Napoli Centrale. Jest to jedna z największych stacji kolejowych we Włoszech. Dworzec obsługuje około 50 milionów pasażerów rocznie, znajduje się tuż przy Piazza Garibaldi. Z dworcem powiązana jest stacja metra. Obecnie trwa budowa nowego dworca w Neapolu. Neapol posiada też kilkanaście mniejszych stacji kolejowych.

Lotnisko w Neapolu

Międzynarodowy port lotniczy w Neapolu – położony jest 7 km na północ od centrum miasta. Dzięki autostradowej obwodnicy miasta A56 z lotniska łatwo dojechać do centrum. Linia autobusowa S3 łączy lotnisko z Piazza Garibaldi i Piazza Municipio.

Metro w Neapolu

Metro w Neapolu jest zaskoczeniem dla turystów. Są tu dwie linie metra. Każda stacja neapolitańskiego metra została zaprojektowana przez innego architekta, a przez to ma swój niepowtarzalny charakter. Duża część stacji metra jest ładniejsza od tych w Rzymie, które były oddawane do użytku w latach 50. Dwie linie metra krzyżują się na stacji Cavour/Museo. Szczególnie godna uwagi z punktu widzenia turysty jest pierwsza linia metra. Na prawie każdej stacji znajduje się coś w rodzaju małej galerii sztuki.


Metro w Neapolu – mapa linii

Do pobrania:

Funicolare

W Neapolu funkcjonują trzy linie kolejek linowych (funicolare). Kolejka Chiaia dojeżdża z dzielnicy Vomero do Piazza Amedeo. Kolejka centralna (Funicolare Centrale) dojeżdża do Via Roma, w pobliżu Galerii Umbero. Trzecia kolejka funicolare nosi nazwę Montesanto i dojeżdża do centro stolico. Trasy kolejek funicolare widoczne są razem z liniami metra na mapce powyżej.

Miasta partnerskie

 • Ateny (Grecja)
 • Budapeszt (Węgry)
 • Călăraşi (Rumunia)
 • Kafsa (Tunezja)
 • Kagoshima (Japonia)
 • Baku (Azerbejdżan)
 • Nablus (Palestyna)
 • Nosy Be (Madagaskar)
 • Palma de Mallorca (Majorka, Hiszpania)
 • Santiago de Cuba (Kuba)
 • Londyn (Wielka Brytania)
 • Kalkuta (Indie)
 • Prowincja Santiago de Cuba (Kuba)
 • Sighetu Marmaţiei (Rumunia)
 • Valencia, Carabobo (Wenezuela)
 • Sarajewo (Bośnia i Hercegowina)
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych, swoich praw oraz danych jakie zbiera Blog znajdziesz w "Polityce Prywatności". AkceptujęPolityka prywatności i RODO

Polityka prywatności i RODO