Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Karnawał w Wenecji, Włochy

Na karnawał nie tylko do Wenecji! Słynne imprezy karnawałowe we Włoszech

Karnawał we Włoszech to prawdziwe szaleństwo. Stroje obmyśla się już na kilka tygodni przed rozpoczęciem fiesty. Powstają miasteczka karnawałowe, gdzie przez cały rok przygotowywane są stroje i dekoracje. Warto pamiętać, że na Wenecji zabawa się nie kończy i odwiedzić też inne miasta, które świętują może z mniejszym rozmachem, ale z pewnością nie brak im fantazji.

Karnawał w Wenecji

Co roku do Wenecji zjeżdża kilkadziesiąt tysięcy turystów z całego świata, by wziąć udział w najsłynniejszym balu maskowym. Tradycja zabawy w kolorowych kostiumach i maskach sięga XI wieku. Przebieranki miały służyć wspólnej zabawie i niwelować różnice społeczne – dzięki maskom, na czas zabawy wszyscy stawali się równi. Dziś, do stałych punków programu należą m.in. lot anioła, pochód panien zwanych Mariami, połączony z wyborami najpiękniejszej Wenecjanki i oczywiście konkurs masek.

 

Lot anioła odbywa się na trasie z dzwonnicy San Marco na balkon Palazzo Ducale. Do tradycyjnej formy, w której to człowiek przemierza tę odległość na linie powrócono dopiero w 2001 roku. Wcześniej, po tragicznym wypadku do którego doszło w połowie XVIII wieku, wykorzystywano drewnianą gołębicę, z której sypały się kolorowe kwiaty.

 

Wenecja to nie tylko karnawał. Od lat miasto znajduje się na szczycie listy kierunków najchętniej wybieranych na sylwestra. Propozycje sylwestrowych wyjazdów znaleźć można m.in. na stronie http://r.pl/sylwester.

Karnawał w Ivrei

Na co dzień spokojne miasteczko, na czas karnawału – Storico Carnevale di Ivrea – zmienia się nie do poznania. Na trzy dni przed Środą Popielcową rozgrywa się ostatków tam szalona bitwa na pomarańcze oraz parada z Młynarką na czele. Historia w skutek której zrodziła się ta tradycja nie jest jednak tak wesoła jak sama parada. Wszystko zaczęło się od okrutnego zarządcy miasta, który nie dość, że nękał swoich poddanych, to jeszcze każda nowo poślubiona panna musiała pierwszą noc spędzić z nim. Okrutne rządy trwały dopóty, dopóki jedna z panien nie odcięła mu głowy. Zaraz potem, wyzwoleni mieszkańcy zburzyli zamek. By upamiętnić tamte wydarzenia, co roku odbywa się cytrusowa bitwa, podczas której mieszczanie rzucają pomarańczami w znajdujących się na wodach reprezentantów złego zarządcy.

Karnawał w Putignano

To jedna z najstarszych karnawałowych imprez we Włoszech, której korzenie sięgają wczesnego średniowiecza. Jest to także najdłuższy karnawał na świecie. Obchody rozpoczynają się 26 grudnia, nieco kabaretowym przeglądem humoru i satyry. Inspiracją do żartów są nie tylko wydarzenia z życia miasta, ale polityczne wydarzenia w kraju. Karnawał kończy się dopiero w tłusty czwartek.

 

Najciekawszymi elementami jest święto niedźwiedzia, obchodzone 2 lutego. Od rana, rolnik w masce na twarzy krąży po mieście z niedźwiedziem na smyczy – najczęściej jest to jego przebrany kolega. Zgodnie z legendą jeżeli w tym dniu pogoda jest brzydka – nadchodzi ocieplenie, jeżeli świeci słońce – wręcz przeciwnie, trzeba będzie poczekać jeszcze na wiosnę. Tuż przed ostatkami następuje punkt kulminacyjny karnawału – pogrzeb króla i pochód za trumną ulicami miasta. Przebierańcy „święconą wodą” skrapiają przechodniów ogłaszając Śmierć Karnawału, trumna zostaje podpalona, a dzwon uderza 365 razy… rozpoczyna się Wielki Post.

 

Jeżeli chcielibyście poznać inne włoskie zwyczaje, najlepiej zrobić to u źródła. Najlepsze propozycje wycieczek znajdziecie na stronie r.pl/wlochy.

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Jedna odpowiedź do “Na karnawał nie tylko do Wenecji! Słynne imprezy karnawałowe we Włoszech

  1. Tęsknie za Wenecją. Byłem na karnawale dwa lata temu, strasznie padało wtedy w Wenecji, a i tak było uroczo i niezwykle klimatycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Booking.com
Booking.com