Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Opłaty za autostrady we Włoszech

Opłaty za autostrady we Włoszech, aktualne ceny na 2019 r.

Autostrady we Włoszech są drogami płatnymi. Na tle innych państw europejskich opłaty za autostrady we Włoszech są stosunkowo wysokie. Opłaty są zróżnicowane w zależności od kategorii pojazdu i naliczane w oparciu o liczbę przejechanych kilometrów. Z poboru opłat wyłączone są nieliczne odcinki autostrad na południu Włoch, w biedniejszych regionach.

 

Wjeżdżając na autostradę pobiera się bilecik. Przy wszystkich zjazdach z autostrady znajdują się bramki. Przed bramkami poboru opłat znajdują się znaki Alt Stazione. Na podstawie pobranego biletu wnosi się opłatę za przejazd. Można płacić w gotówce w Euro (jest to najpopularniejszy sposób płatności i zalecany dla turystów), wybranymi kartami kredytowymi Visa, Eurocard/Mastercard, American Express, Diner lub kartami magnetycznymi ViaCard (nie są jednak honorowane na Sycylii).

bramki na autostradzie A4 przy zjeździe do Wenecji, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
bramki na autostradzie A4 przy zjeździe do Wenecji, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Karty ViaCard są emitowane przez zarządzającą systemem spółkę Autostrade S.p.A. Nie są one przyporządkowane do poszczególnych pojazdów, co umożliwia dowolne korzystanie z nich w różnych samochodach. Na karcie zakodowane są dane klienta. Na koniec miesiąca rozliczeniowego klient otrzymuje pocztą rachunek za przejechane odcinki z ich dokładnym podsumowaniem.

Ceny autostrad we Włoszech - uwaga na Telepass

Przy każdym zjeździe z autostrady, w punkcie poboru opłat zlokalizowany jest Telepass. Telepassem mogą przejeżdżać samochody posiadające specjalny odbiornik, na którym zapisywane są dane pojazdu. Przekaźnik w punkcie opłat rejestruje dane urządzenia i przekazuje je następnie do rozliczenia przejazdu. Telepassy wśród Włochów cieszą się popularnością z uwagi na fakt, że nie trzeba stać w kolejce do tradycyjnych bramek. Telepassów używają firmy transportowe, które posiadają dużą liczbę ciężarówek. W przypadku gdy wjedziemy na Telepass bez specjalnego urządzenia, samochód zostaje zatrzymany. Obsługa dolicza wówczas opłatę manipulacyjną i kwotę za przejazd. Ponadto wiąże się to ze stratą sporej ilości czasu.

Opłaty za autostrady we Włoszech są zróżnicowane. Stawki za kilometr zależą od klasy autostrady i stopnia skomplikowania. Z reguły przejazd autostradami na terenie “płaskim” jest nieco tańszy niż autostradą, która biegnie przez tereny górzysty, gdzie występują liczne tunele i estakady. Opłaty ustanawiają koncesjonariusze poszczególnych odcinków, a następnie zatwierdzane są przez Radę Ministrów.

Booking.com

Opłaty za autostrady we Włoszech

Aktualne ceny z 2019 r.

Wjazd na autostradę

Zjazd z autostrady

Opłata za przejazd

Tarvisio Nord (granica włosko-austriacka)

Wenecja Wschód (Venezia Est)

18,00 euro (216 km)

Tarvisio Nord (granica włosko-austriacka)

Bolonia Centrum (Bologna Centro)

29,60 euro (357 km)

Tarvisio Nord (granica włosko-austriacka)

Latisana (popularny zjazd do kurortów górnego Adriatyku: Lignano Sabbiadoro, Bibione, Caorle

11,50 euro (137 km)

Tarvisio Nord (granica włosko-austriacka)

Rimini

36,70 euro (459 km)

Brennero (granica włosko-austriacka przez Przełęcz Brenner)

Sirmione (popularny zjazd na południową część Jeziora Garda)

18,70 euro (236 km)

Brennero (granica włosko-austriacka przez Przełęcz Brenner)

Ventimiglia (kurort w Ligurii, tuż przy granicy z Francją)

57,00 euro (626 km)

Brennero (granica włosko-austriacka przez Przełęcz Brenner)

Reggio Calabria

70,10 euro
(1386 km)

Florencja

Rzym

18,40 euro (254 km)

Tarvisio Nord (granica włosko-austriacka)

Rzym

56,90 euro (727 km)

Podane powyżej ceny dotyczą przejazdu w jedną stronę samochodem osobowym (dane aktualne wg stawek z 2019 r.). Liczba kilometrów podawana w nawiasie oznacza dystans za jaki pobierana jest opłata. Rzeczywista długość odcinka od bramek do bramek może się nieco różnić. Wynika to z usytuowania zjazdów i samych bramek.

Przy zjeździe z autostrady występują dwa sposoby obsługi podróżnych:

  • Tradycyjny, gdzie opłatę uiszcza się u pracownika stacji poboru opłat;
  • Zautomatyzowany, gdzie obsługuje nas maszyna: należy wsunąć do niej bilecik pobrany przy wjeździe, wsunąć banknot lub wrzucić monety do specjalnego podajnika, a następnie odebrać resztę i przejechać przez otwarty szlaban. Urządzenie na swoim wyświetlaczu pokazuje wysokość opłaty za przejazd, a następnie sumę pieniędzy jaką „wrzuciliśmy”. Maszyna podaje także komunikaty głosowe w czterech językach do wyboru. W przypadku awarii urządzenia specjalnym przyciskiem można wezwać obsługę punktu.

Jeśli porównamy koszt autostrad we Włoszech z Austrią, czy Czechami (czyli krajami tranzytowymi w drodze do Włoch), to mogą wydać nam się one drogie. Należy wziąć jednak pod uwagę, że zarówno Austria jak i Czechy to kraje stosunkowo małe, gdzie system winiet ma szansę działać. Włochy są kilkukrotnie większe, o gęstej i skomplikowanej sieci autostrad. Podobny system poboru opłat jak we Włoszech obowiązuje także we Francji i w Hiszpanii. W obydwu tych wypadkach opłaty za korzystanie z autostrad są wyższe niż we Włoszech.

Booking.com

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wakacje we Włoszech
Booking.com
Wakacje we Włoszech
Booking.com