Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Opłaty za wstęp do Wenecji i wymóg rezerwacji wizyty w mieście

Dzisiejsza prasa donosi, że Wenecja bardzo poważnie rozważa wprowadzanie opłat za wstęp do miasta dla “jednodniowych” turystów. Rozporządzenie ostatecznie ma zostać przyjęte w maju 2019 r. i wtedy zaczną obowiązywać opłaty za wstęp do Wenecji. O takim pomyśle mówiło się już od wielu lat.

Władze Wenecji mają dosyć jednodniowych turystów, którzy paraliżują miasto i doprowadzają do tłoku na Canale Grande. Według samorządowców z takich turystów nie ma zbyt znaczących wpływów podatkowych. Zupełnie inaczej mają być traktowani turyści, którzy wykupują noclegi w weneckich hotelach.

Opłaty za wstęp do Wenecji

Widok z tramwaju wodnego w Wenecji, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Widok z tramwaju wodnego w Wenecji, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Opłata za wstęp do Wenecji od maja 2019 r. ma wynosić 3 euro od osoby. W przyszłym roku w zależności od sezonu byłoby to od 6 do 10 euro. Najniższa stawka obowiązywałaby w tygodniu. W weekendy byłoby to 8 euro. Natomiast w okresie największego szczytu turystycznego stawka byłaby podnoszona do 10 euro.

Opłata dotyczyć będzie wszystkich tych, którzy przyjadą pociągiem, autokarem, samochodem lub przypłyną statkiem. Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro wyjaśnił, że w ten sposób zarząd miasta postanowił ograniczyć i kontrolować zjawisko przyjazdu turystów tylko na kilka godzin. Stanowią oni większość zwiedzających i są główną przyczyną tłoku nad Canal Grande.

Kary za brak opłat i wymóg rezerwacji wizyty

Wenecja, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kary dla turystów, którzy będą próbować dostać się do Wenecji bez wniesienia opłaty, mają wynosić od 100 do 450 euro. Projekt uchwały o opłatach i karach osobiście przedstawiał sam burmistrz miasta. Wcześniej projekt był konsultowany z kancelarią prawną.

Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro ogłosił też, że miasto planuje wprowadzenie od 2022 r. wymogu rezerwacji wizyty w Wenecji. Jak zaznaczył, “nikomu nie zostanie zabroniony wstęp, ale będzie on trudniejszy dla tych, którzy nie dokonają takiej rezerwacji“.

Nie jesteśmy zainteresowani tym, by zapełnić kasę, ale by doprowadzić do zarządzania napływem turystów, prognozowania przyjazdów na podstawie realnych liczb“- zapewnił burmistrz.

Na co przeznaczone zostaną wpływy z opłat?

gondola w Wenecji (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
gondola w Wenecji (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Uzyskane pieniądze zostaną przeznaczone na utrzymanie miasta, pracę służb miejskich oraz renowację zabytków. Z opłat za wstęp do Wenecji zwolnieni będą mieszkańcy regionu Veneto, rodziny mieszkańców miasta, studenci oraz osoby, które pracują w Wenecji.

 

Zobacz także nasz przewodnik po Wenecji oraz ceny tramwajów wodnych w Wenecji i ceny gondoli w Wenecji.

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Europol
Booking.com
Europol
Booking.com