Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce
Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Palermo

0 1 305

Zakorkowane ulice, bieda, unoszący się w powietrzu duch sycylijskiej mafii i rozpadające się zabytkowe kamienice i kościoły. To pierwsze wrażenie po wjechaniu do stolicy Sycylii. Z drugiej jednak strony miasto tętni życiem, a ostre promienie bladego słońca dodają temu miejscu uroku. Palermo jest pełne sprzeczności. Walące się barokowe kamienice, sąsiadują z odrestaurowanymi budynkami. Tutejszy bazar swoim brudem i rozgardiaszem przypomina raczej kraje arabskie, ale jednocześnie znajdziemy tu różne przysmaki w całkiem rozsądnych cenach. Restauracje przypominają nędzne knajpy, ale w przechodząc obok nich czuć zapach dobrej pizzy. Do tego w centrum znajduje się hałaśliwy port, wielki dworzec kolejowy, wokół jeżdżą przepełnione autobusy, na ulicach tłumy ludzi zmieszanych z turystami, którzy krążą między porozrzucanymi w całym mieście zabytkami i niewielkimi plażami.

 

Jeśli czasem marzymy o odwiedzeniu gwarliwego, tętniącego życiem, nieuporządkowanego miasta, gdzie duch historii miesza się z teraźniejszością, to Palermo właśnie jest takim miejscem. Nie jest tu tak bogato i europejsko jak w Barcelonie, ani tak biednie i niebezpiecznie jak w dużych miastach Afryki. To coś pomiędzy. W przenośni i dosłownie – miasto leży mniej więcej w połowie drogi między Europą, a Afryką. Doskonale to tutaj widać.

 

Spędzając pierwsze chwile w Palermo od razu przypominają się słowa Goethego, który w XVIII wieku mówił: „Bez Sycylii nie można w pełni zrozumieć Italii. To klucz do wszystkiego”. Bogate pałace zamożnych sycylijskich rodzin stoją obok biednych mieszkań komunalnych. Nad ulicami rozwieszone są charakterystyczne dla Włoch sznury z praniem. Sąsiadki głośno dyskutują ze sobą z przeciwległych okien. Starsze panie siedzą w cieniu na krzesełkach przed domami, całymi dniami ze sobą rozmawiając. Mężczyźni wiele czasu spędzają w barach, gdzie przeglądają prasę i dyskutują o polityce. Po ulicach z piłką biegają dzieci. A to wszystko w akompaniamencie silników samochodów i skuterów. Jednak mimo tego pozornego gwaru tutaj nikt nigdzie się nie spieszy. Życie toczy się spokojnie, tak jak przed laty.

 

Z punktu widzenia turystycznego najciekawsze – co oczywiste – jest historyczne centrum, skupione wokół skrzyżowania Quattro Canti. To tutaj możemy spacerować pomiędzy zabytkowymi kamienicami. Wąskie uliczki, romantyczne zaułki, place, zieleń, skwery – typowa, urocza włoska starówka.

 

W pobliżu znajdują się najważniejsze zabytki miasta, takie jak katedra, pałac Normanów, kościoły San Cataldo, San Giovanni dei Lebbrosi i San Giovanni degli Eremiti. Nieco dalej dwa inne barokowe kościoły San Giuseppe dei Teatini i San Domenico. Ważnym miejscem na turystycznej mapie Palermo jest Teatro Massimo – trzecia największa scena Europy, zaraz po operze paryskiej i wiedeńskiej.

 

Po zwiedzaniu zabytków warto zagłębić się w miejski bazar. Stragany przypominają scenografię filmową. W kolorowe piramidki poukładane są warzywa i owoce, a w powietrzu czuć zapach cynamonu, wanilii i świeżych pomarańczy. Z kolei w innych częściach targu dominuje zapach świeżych ryb i owoców morza, a sprzedawcy nawzajem się przekrzykują. Miejski targ ciągnie się pomiędzy ulicami via Cassari, piazza del Garraffello, via Argenteria nuova, piazza Caracciolo oraz via Maccherronai.

 

Będąc w Palermo koniecznie należy wstąpić do baru na kawę. Warto także spróbować lokalnych alkoholi, w tym m.in. sycylijskiego wina Marsala i różnego rodzaju likierów. W zabytkowych wnętrzach budynków urządzono dyskoteki i kluby nocne. W dzielnicy Arenella znajduje się klub Kandisky Florio, a przy nadmorskim deptaku Foro Italico znajdziemy Anticlea Pub oraz Kursaal Kalesa Club.

 

Miejsce, które w turystycznym przewodniku po Palermo wymaga szczególnego wyróżnienia są słynne na cały świat katakumby pod klasztorem Kapucynów w Palermo. To niezwykłe podziemne cmentarzysko skupia w sobie ponad 8000 mumii. Znajdują się one na ścianach, wiszą pod sufitem i są poukładane na specjalnych półkach. Wiele przewodników ostrzega turystów o słabszych nerwach przed odwiedzinami tego miejsca. Trudno jednoznacznie określić, co sprawia, że ludzie tak chętnie tu przychodzą – poznanie zadziwiającej historii tego miejsca, czy szukanie sensacji?

 

Zejście do korytarzy, w których znajdują się zmumifikowane ciała jest bardzo emocjonujące. Idąc podziemnymi szlakami po obu stronach będziemy mijać setki ciał. Zabalsamowane zwłoki w wielu przypadkach wyglądają – jak na swój wiek – bardzo realistycznie.

 

Zakonnicy stosowali różne metody mające na celu utrzymanie ciała. Zazwyczaj zwłoki zmarłych suszono przez około 8 miesięcy. Następnie takie ciało moczono w occie i aromatycznych ziołach i ponownie przenoszono na upalne, sycylijskie słońce. Później takie ciało było wypełniane słomą i suszone. W czasie panującej na Sycylii epidemii zakonnicy wpadli na pomysł aby ciała moczyć w arszeniku albo roztworze wapiennym. W 1881 roku rząd włoski zakazał preparacji zwłok.

 

W poszczególnych podziemnych salach zwłoki są podzielone. W części sal leżą prałaci, księża i zakonnicy, a w innych bogaci mieszkańcy Sycylii. Jeszcze inne sale przeznaczono dla ludzi specjalnie zasłużonych dla lokalnej społeczności. Ponadto osobno pochowane są dziewice – ich ciała ubrano w białe suknie.

 

W szklanej kapliczce na końcu jednej z uliczek pochowana jest dwuletnia dziewczynka, Rosalia Lombardio, która zmarła 6 grudnia 1920 roku. Tajemnicy jej pochówku do ostatnich dni swojego życia strzegł doktor Alfredo Solafia. Podobno połączył on dawne techniki zakonników z nowoczesną – jak na tamte czasy – wiedzą medyczną. Dziewczynka określana jest mianem ?śpiącej piękności?, chociaż według wielu jej ciało bardziej straszy i przeraża niż zachwyca. W Palermo krąży legenda, że dziewczynka celowo została otruta, aby móc zostać na wieki pochowana w katakumbach.

 

Komercja zawitała także tutaj. Po zwiedzaniu katakumb w niewielkim sklepiku można zakupić pocztówkę ze zdjęciem zmarłej Rosalii Lombardio, a także z fotografiami innych powykrzywianych ciał zmarłych sprzed kilkuset lat.

Położenie

Położone na północy Sycylii Palermo jest gospodarczą, kulturalną i turystyczną stolicą całej wyspy. Jest to także jedno z największych miast we Włoszech. Mieszka tu ponad 660 tys. ludzi.

 

Duża odległość od Polski sprawia, że większość naszych rodaków przylatuje tutaj samolotem. Jeśli wybierzemy się do Palermo samochodem z Polski będzie to oznaczać przejechanie przynajmniej 2500 km w jedną stronę. Wówczas warto już wykorzystać okazję i pojeździć po całej wyspie (inne sycylijskie miasta także opisane są na naszej stronie).

 

Palermo zajmuje powierzchnię 158 km kwadratowych. Mieszka tu więcej około 4200 ludzi w przeliczeniu na jeden kilometr.

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Katakumby kapucynów

katakumby znajdujące się pod klasztorem Kapucynów w Palermo, w których znajduje się około 8000 mumii. Początkowo chowano tutaj tylko zmarłych zakonników, ale od 1881 r. zezwolono na pochowanie w tym miejscu także zamożnych osób świeckich. Ostatnia pochowaną osobą była dwuletnia Rosalia Lombardo. Miało to miejsce w latach dwudziestych XX wieku. Ciała wiszą, stoją lub leżą na ścianach. Podzielone są wg płci i statusu społecznego.

Quattro Canti

na tym placu przecinają się dwie najważniejsze ulice starego miasta, a w pobliżu znajdują się najważniejsze zabytki. Zwiedzanie Palermo można rozpocząć od tego miejsca spacerując po kolei po wszystkich uliczkach wokół.

Piazza Politeama

jeden z najładniejszych placów w mieście. Szczególnie efektownie prezentuje się wieczorem, gdy włączane jest oświetlenie ukryte w chodnikowych płytach. Od placu odchodzi ulica Ruggero Settimo, która następnie przechodzi w viale della Liberta, przy której stoją eleganckie kamienice z drogimi butikami. Znajdziemy tu także bary i restauracje.

Dzielnica Mondello

oddalona od centrum Palermo dzielnica willowa z bardzo ładną, bezpłatną plażą, portem z kolorowymi łodziami i placem, wokół którego skupia się życie mieszkańców. W Mondello znajdziemy też dobre restauracje, w których serwuje się dania z ryb i owoców morza.

kościół della Martorana

wzniesiony w stylu normańskim kościół wewnątrz którego można podziwiać bizantyjskie mozaiki.

kościół San Cataldo

świątynia będąca przykładem sztuki orientalnej. Jedyny tego typu budynek w Palermo.

katedra

znajdująca się przy Via Vittorio Emanuele katedra została wzniesiona w XII w. Wewnątrz znajdują się szczątki Piotra II Aragończyka, skarby aragońskie, złote klejnoty i cenne przedmioty z czasów średniowiecza.

Palazzo dei Normalni

znajdująca się przy Piazza Della Vittoria średniowieczna arabska forteca. Mieści się tutaj pokryta mozaikami Capella Palatina, będąca obecnie siedzibą parlamentu Sycylii.

San Giovanni degli Eremiti

świątynia zbudowana na fundamentach meczetu. Posiada charakterystyczne czerwone kopuły i gotycką wieżę.

Palazzo Sclafani

wybudowany w 1330 r. pałac z fasadą, na której widać rzeźby autorstwa Bonaiuto Pisano.

Teatro Massimo

trzecia pod względem wielkości scena teatralna w Europie. Budowa teatru zakończyła się w 1875 r. Budową kierował architekt Giovan Battista Filippo Basile.

HISTORIA

Palermo zostało założone przez Fenicjan. W V w p.n.e. stało się miastem kartagiński, a 200 lat później przeszło pod panowanie Rzymu. Przez kolejne wieki miasto przechodziło z rąk do rąk. Było częścią Bizancjum, a 831 r. przeszło nawet pod panowanie Arabów! W kolejnych wiekach rządzili tutaj Normanowi i Andegaweńczycy. Jednak niezależnie od tego, kto tu rządził, Palermo zawsze było kulturalną i gospodarczą stolicą Sycylii. W 1860 r. gdy doszło do Zjednoczenia Włoch miasto stało się częścią Włoch. Nastała wówczas nowa epoka w gospodarczym rozwoju Palermo.

Komunikacja

Jak dojechać do Palermo

Palermo – jako stolica Sycylii – jest dobrze skomunikowane autostradami. Prowadzą do niego autostrady zarówno od wschodu, jak i od zachodu. Z dojazdem nie powinno być więc żadnego problemu. Znaki autostradowe już wiele kilometrów wcześniej kierują podróżnych w stronę Palermo.

 

Z południa Polski do Palermo jadąc samochodem jest około 2500 km w jedną stronę. To w połączeniu z szalonym sposobem jazdy Sycylijczyków sprawia, że naszych rodaków we własnych czterech kółkach jest tu niewielu. Nie oznacza to jednak, że nie zjawiają się tu prawdziwi pasjonaci objeżdżający przy okazji całą wyspę.

Stacja kolejowa w Palermo

W Palermo znajduje się też stacja kolejowa. Są stąd połączenia do najważniejszych miast Sycylii. Ciekawostką jest fakt, że pomiędzy Rzymem, a Palermo kursuje pociąg bezpośredni! Jest to połączenie Intercity, a bilet w jedną stronę kosztuje około 74 euro. Gdy pociąg dojeżdża do portu na południu Włoch, skład wtaczany jest po specjalnych szynach do wnętrza promu. Gdy pociąg będzie już we wnętrzu promu, pasażerowie składu mogą wyjść na górny pokład i podziwiać morze. Następnie w analogiczny sposób skład z promu wjeżdża do Mesyny.

Lotnisko w Palermo

W Palermo znajduje się port lotniczy Falcone e Borsellino. Do centrum miasta można dojechać stąd taksówką albo autobusem Trinacria Express. Drugie lotnisko znajduję się w Trapani, a konkretnie w połowie drogi pomiędzy Trapani, a Marsalą. Lotnisko jest znane wśród turystów z Polski za sprawą linii lotniczych Ryanair, które mają tam swoją bazę.

Miasta partnerskie

 • Miasta partnerskie Palermo:
 • Palermo (Kolumbia)
 • Bizerta (Tunezja)
 • Bukavu (Demokratyczna Republika Konga)
 • Chengdu (Chińska Republika Ludowa)
 • Timisoara (Rumunia)
 • Gdańsk (Polska)
 • Miami (Stany Zjednoczone)
 • Monterey Park (Kanada)
 • Santiago de Cuba (Kuba)
 • Tbilisi (Gruzja)
 • Jarosław (Rosja)
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych, swoich praw oraz danych jakie zbiera Blog znajdziesz w "Polityce Prywatności". AkceptujęPolityka prywatności i RODO

Polityka prywatności i RODO