Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

nawałnice we Włoszech

Ponowne załamanie pogody w całych Włoszech. Już 30 ofiar od początku tygodnia!

Dziś w nocy 11 osób zginęło na Sycylii, w tym troje dzieci. 9 z nich przebywało w domu, który nagle został zalany przez rzekę. Do tragedii doszło w pobliżu Palermo na Sycylii. W tym samym rejonie zginął mężczyzna, którego samochód został porwany przez wodę.

Tragedia w willi na Sycylii

W nocy z soboty na niedzielę rzeka Milicia na Sycylii wystąpiła z brzegów. Silny nurt wody wdarł się do willi w miejscowości Casteldaccia w prowincji Palermo. Woda sięgnęła sufitu i odcięła dwóm rodzinom drogę ucieczki.

9 osób zginęło w zalanym domu na Sycylii (fot. RAI UNO)

W zalanym przez rzekę domu w momencie tragedii było 12 osób. Według informacji podawanych przez dziennik “La Repubblica”, dziewięć osób zginęło. Wśród ofiar jest dwoje dzieci w wieku od roku do trzech lat oraz chłopiec w wieku 15 lat. Tylko trzem osobom udało się wydostać z zalewanego domu. Dwie z nich wyszły z domu jeszcze przed zalaniem, a trzecia w ostatniej chwili wdrapała się na drzewo. To właśnie ta osoba wezwała pomoc.

Dwie ofiary w samochodach

Także dzisiaj w nocy w miejscowości Vicari w prowincji Palermo samochód terenowy Jeep, którym jechało dwóch mężczyzn, został porwany przez wodę. Jeden z nich, 44-letni mężczyzna, został znaleziony martwy przez strażaków. Drugi przeżył.

Na Sycylii zaginął również 40-letni lekarz z lokalnego szpitala. Jego samochód odnaleziono na drodze pomiędzy miastami Ficuzza i Corleone. To właśnie w szpitalu w Corleone na co dzień pracował lekarz.

W niedzielę alert w sześciu regionach

trąba powietrzna w Chioggia Sottomarina we Włoszech (fot. Corriere del Veneto)
trąba powietrzna w Chioggia Sottomarina we Włoszech (fot. Corriere del Veneto)

Zła pogoda nie wykazuje oznak zaniku. Włoska obrona cywilna na niedzielę ogłosiła alert w regionach: Veneto, Friuli-Wenecja Julijska, Emilia-Romania, na wybrzeżu morza Jońskiego i Tyrreńskiego, w części Kalabrii, na całym terytorium Sycylii i w południowo-zachodniej, centralnej i południowej części Sardynii.

Belluno, Włochy (fot. Luca Zanfron)

W górskich rejonach Veneto podmuchy wiatru znów mogą dojść do prędkości 180 km/h.

region Veneto po nawałnicach

Na Sycylii wstrzymano dziś kursowanie pociągów na liniach Fiumetorto – Agrigento, Palermo – Agrigento, Katania – Lerch i z Palermo do Katanii.

Zła pogoda również w przyszłym tygodniu

lokalna droga w Ligurii (fot. Si24)

W ciągu ostatniego tygodnia w wyniku wichur i gwałtownych burz oraz ulew we Włoszech zginęło około 30 osób. Zła pogoda nie wykazuje oznak zaniku. “La Repubblica” pisze o „apokaliptycznej sytuacji” i w swoich relacjach skupia się głównie na północnych regionach Włoch.

Włoskie media zwracają uwagę na fakt, że prognozy na nowy tydzień są dramatyczne. Nastąpi ochłodzenie i znów wystąpią silne opady deszczu. Prawdopodobnie na kolejne dni zostanie ogłoszony czerwony alert na Sycylii, w Veneto, we Friuli-Wenecji Julijskiej. Bardzo prawdopodobne jest, że jeszcze dzisiaj włoska obrona cywilna ogłosi pomarańczowy alert dla regionu Emilia-Romania i dla Lacjum (w którym leży Rzym).

W Rzymie, ale także w wielu innych włoskich miastach z przyczyn bezpieczeństwa zamknięte są parki i skwery.

W Mediolanie drzewo spadło na jeden z hoteli w centrum miasta. Konary uszkodziły linię energetyczną.

Co działo się w mijającym tygodniu?

droga z Santa Margherita Ligure do Portofino (fot. Telenord)

Włochy nie zdążyły się jeszcze otrząsnąć po nawałnicach, trąbach powietrznych i sztormie, który miał miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek. Początkiem tygodnia we Włoszech w wyniku załamania pogody zginęło 18 osób. Większość ofiar zginęła pod łamiącymi się jak zapałki potężnymi drzewami.

  • Pod wodą bardziej niż zazwyczaj znalazła się Wenecja. Woda wdarła się m.in. do zabytkowej Bazyliki św. Marka.
  • W Rzymie w wyniku powalonych drzew nastąpił paraliż komunikacyjny. W poniedziałek i we wtorek zamknięte były szkoły i przedszkola.
  • Najgorsza sytuacja była w Ligurii. W Rapallo doszczętnie został zniszczony port jachtowy. Kilkadziesiąt luksusowych jachtów i łodzi zostało poważnie uszkodzonych.
  • W Santa Margherita Ligure silne fale całkowicie zniszczyły miejskie plaże, nadmorską infrastrukturę i zalały główną ulicę biegnącą wzdłuż morza.
  • Jedyna droga prowadząca do Portofino została zniszczona przez potężne fale. Miasto zostało odcięte od Świata. Początkowo przerwane zostały dostawy wody, prądu i gazu do miejscowości. Obecnie prąd i woda są już dostarczane do Portofino. Wciąż niemożliwy jest dojazd do miejscowości. Żywność mieszkańcom dostarcza straż pożarna. Dostawy gazu zostaną wznowione wraz z odbudową drogi. Odbudową trasy zajmuje się wojsko.
  • Czternaście milionów drzew zostało zniszczonych przez złą pogodę w regionie Val di Fiemme (Trentino Alto Adige). Z rosnących tam świerków pozyskiwano drewno do produkcji słynnych skrzypiec Stradivariusa.
port w Rapallo, Włochy (fot. Telenord)
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Europol
Booking.com
Europol
Booking.com