Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce
Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Rowerem przez Włochy: drogi rowerowe

W ostatnich latach coraz większa grupa turystów z Polski aktywnie spędza wakacje we Włoszech, zwiedzając ten kraj na rowerach! Internetowe fora, blogi i artykuły podróżnicze pełne są porad, fotoreportaży, a nawet dokładnych map i tabeli związanych z organizacją rowerowych wakacji we Włoszech. Większość ludzi wypożycza rowery na miejscu lub wiezie jest ze sobą samochodami i autobusami. Najodważniejsi decydują się na rowerową, kilkutygodniową wyprawę z Polski do Włoch. Bez względu na to, czy zamierzacie Państwo przebyć rowerami pół Europy w drodze do słonecznej Italii, czy może zamierzacie codziennie przejeżdżać kilkanaście kilometrów wokół swojego hotelu, przygotowaliśmy zbiór porad i wykaz najlepszych szlaków rowerowych we Włoszech.

Pod względem liczby i jakości ścieżek rowerowych Włochy są w światowej czołówce. Z przyczyn gospodarczych i turystycznych, najwięcej ścieżek rowerowych jest na północy kraju, nad tamtejszymi jeziorami i wzdłuż wybrzeża (zarówno Adriatyku, jak i Morza Tyrreńskiego). Powstają tam specjalnie odseparowane, nowoczesne drogi rowerowe, o których napiszemy w dalszej części artykułu. Z kolei w niektórych regionach ruch na bocznych drogach jest niewielki, rzadko spotykane są samochody ciężarowe, więc rowerzystów można spotkać także na normalnych drogach. Bezpiecznie można czuć się na drogach Toskanii, Umbrii, czy Marche.

 

Wiele hoteli we Włoszech umożliwia swoim gościom bezpłatne wypożyczenie rowerów. Jeśli nasz hotel tego nie zapewnia lub mieszkamy w apartamencie, czy campingu, to jest duża szansa, że znajdziemy wypożyczalnię rowerów. Takie wypożyczalnie są praktycznie w każdym wakacyjnym kurorcie.

 

Jeśli planujemy podróż niskobudżetową i chcielibyśmy uniknąć kosztownych noclegów, to ciekawym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą namiotu. W polskim internecie wiele jest relacji na temat życzliwości Włochów, którzy udostępniają na jedną noc miejsce w swoim ogrodzie obcokrajowcom z namiotem. Na włoskich plażach czasem zdarza się spotykać ludzi rozkładających namiot na jedną noc. Trudno powiedzieć na ile jest to bezpieczne i legalne. Alternatywą dla takiego podróżowania jest wykupienie miejsca namiotowego na campingu (około 10 euro za dobę).

Trasy rowerowe w poszczególnych regionach Włoch

Droga rowerowa Alpy – Adriatyk

Region: Friuli Wenecja Julijska

 

Trasa rowerowa Alpy – Adriatyk, to jedna z najdłuższych i najpiękniejszych, nowoczesnych dróg rowerowych w Europie. Droga prowadzi z Salzburga w Austrii do Grado, na wybrzeżu Włoch. W oficjalnych przewodnikach i na włoskiej stronie internetowej trasa podzielona jest na osiem etapów, mających średnio po 50 km długości. Pokonanie poszczególnych odcinków po austriackiej stronie, z uwagi na strome górskie podjazdy zajmuje po kilkanaście godzin dla każdego z odcinków. Natomiast średni czas przejazdu po Włoskiej stronie, to około 4-5 godzin dla każdego z etapów.

 

Drogę rowerową z Alp nad Adriatyk można nazwać rowerową autostradą. Wraz ze zmieniającymi się okolicznościami przyrody, na trasie zaskakiwać nas będą nowoczesne rozwiązania infrastrukturalne, przypominające mini autostradę. Malownicza trasa biegnie przez alpejskie szczyty, wzdłuż rwących potoków, nieopodal bajecznych wodospadów, przez zielone lasy, aż w końcu pomiędzy równiną i winnicami dochodzi do nadmorskiego Grado. Na niemal całej długości droga pokryta jest równym asfaltem, a liniami wytoczone są dwa pasy ruchu. Ponadto po drodze – szczególnie na górskim odcinku – trasa wiedzie przez liczne tunele i mosty, zbudowane specjalnie dla rowerzystów. W bardziej ruchliwych miastach droga jest całkowicie odseparowana od ruchu pieszego i samochodowego.

Alpejskie drogi rowerowe w Trentino

Region: Trydent

 

Region Trentino (Trydent), rozciągający się pomiędzy granicą włosko-austriacką, a północną częścią Jeziora Garda, nazywany jest w Europie „rajem dla rowerzystów”. Dzięki olbrzymiej i zróżnicowanej liczbie tras rowerowych Trentino przyciąga zarówno rodziny z dziećmi, jak i profesjonalnych kolarzy trenujących na alpejskich drogach, czy na specjalnie przygotowanych ścieżkach przez tutejsze górzyste lasy. Sportowcy mogą tu wyjeżdżać po asfaltowych drogach na wysokość niemal 3000 m n.p.m. Z kolei rodziny z małymi dziećmi mogą podróżować po specjalnie odseparowanych od samochodów trasach rowerowych w okolicach i wzdłuż Jeziora Garda. To jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie rowerzyści mogą liczyć na tak przyjazną im infrastrukturę, a trasy rowerowe łączą alpejskie wzgórza, śródziemnomorską zieleń i bajeczne plaże jeziora.

 

W Internecie warto odwiedzić oficjalny włoski serwis Mountain Garda Bike – to ponad 200 km dróg rowerowych o różnym stopniu zaawansowania i o różnej nawierzchni. Największą atrakcją są górskie drogi z bezpośrednim widokiem na jezioro (na zdjęciu powyżej). Z kolei Dolomiti di Brenta Bike to aż 400 km górskich dróg rowerowych. W Trentino możemy zarówno wybrać trasy wzdłuż jeziora, jak i po górskich szczytach (z widokiem na jezioro), czy na przykład w okolicach Monte Bondone lub Passo di Pennes.

Drogi rowerowe nad Jeziorem Garda

Region: Trydent oraz Wenecja Euganejska

 

Południowa część Jeziora Garda obfituje w mniej górzyste tereny, niż sąsiedni region Trentino. Dlatego okolice Sirmione polecane są dla rodzin z małymi dziećmi, szukających spokojnych, asfaltowych tras rowerowych, bez licznych wzniesień. Ciekawą możliwością jest znalezienie noclegu w okolicach Sirmione i codzienne wycieczki rowerowe nad inną plaże nad Jeziorem Garda. Można także odwiedzać okoliczne, zabytkowe miasteczka czy winnice na przedmieściach Bardolino.

 

W miejscowości Castelnuovo del Garda znajduje się słynny park rozrywki Gardaland, do którego także można dojechać rowerem. Jest to jeden z najlepszych parków rozrywki w całej Europie. Tuż obok znajduje się Movieland Park i Caneva Aquapark. Szacuje się, że wokół Jeziora Garda jest ponad tysiąc kilometrów dróg rowerowych.

 

W 2013 r. we włoskich mediach pojawiła się informacja mówiąca o tym, że rusza budowa 400 km „autostrady rowerowej” biegnącej z okolic Grado nad Adriatykiem, wzdłuż wybrzeża, a następnie przez Wenecję, Weronę nad Jezioro Garda i dalej w stronę Mediolanu.

Wycieczki rowerowe po Toskanii

Region: Toskania

 

Toskania to kolejny włoski raj dla rowerzystów. Możemy tu przemierzać na rowerze malownicze wzgórza Chianti lub jeździć po krainach Val d’Elsa, Val d’Orcia, czy słynna Val di Chiana. Można organizować sobie wycieczki do średniowiecznych toskańskich miast, położonych na wzgórzach skąd roztaczają się niezapomniane widoki. Trasy rowerowe dzielą się tu na nowoczesne, asfaltowe drogi dla rowerów i szutrowe – ale dobrze oznakowane – drogi pomiędzy toskańskimi polami, winnicami i posiadłościami. Duża część tras rowerowych ma swoje nazwy, a na skrzyżowaniach w oczy rzucają się charakterystyczne brązowe tabliczki z kierunkiem poszczególnych ścieżek. Możemy tutaj przemierzać bajeczną Toskanię niczym w filmie Bertolucciego, zatrzymując się przy winnicach, kosztując wina i serów i podglądając osoby wypoczywające w przydomowych basenach.

 

Wśród rodzin z dziećmi szczególnym zainteresowaniem cieszą się drogi rowerowe biegnące wzdłuż toskańskiego wybrzeża. Niektóre ze ścieżek nie są zbyt długie, a innymi można dojechać do mniej zatłoczonych plaż. Prawdziwą przyjemnością jest wakacyjna jazda rowerem poprzez piniowe, toskańskie lasy, gdzie dźwięk morskich fal miesza się z dźwiękiem cykad.

Umbria na rowerze

Region: Umbria

 

W Umbrii każdy rowerzysta znajdzie coś dla siebie. Są tu zarówno asfaltowe drogi rowerowe, szutrowe ścieżki biegnące wzdłuż rzek i jezior oraz trudne, górskie lub leśne odcinki tras rowerowych dla profesjonalistów. To wszystko sprawia, że w Umbrii trenują zarówno zawodowi sportowcy, jak i niedzielni rowerzyści.

 

Zwiedzając Umbrię na rowerze można wypoczywać na łonie przyrody. Są tu specjalne miejsca do wypoczynku w lasach i parkach, a także liczne plaże nad rzekami, czy jeziorami. Dodatkową atrakcją jest możliwość zwiedzania starożytnych ruin i średniowiecznych miast, które w przeciwieństwie do sąsiedniej Toskanii, nie przeżywają jeszcze najazdu armii turystów. Jednak prawdziwą atrakcją jest możliwość zatrzymywania się w niezliczonej ilości trattorii i przydrożnych barów. Nie ma nic przyjemniejszego niż tutejsza szynka, sery, trufle, czy swojska oliwa, pochodząca z tego regionu. W przydrożnym barze zamiast piwa wybierzmy swojskie wino i caffe coretto z solidnym kieliszkiem grappy w środku.

 

Świetnym pomysłem może okazać się urlop w Umbrii w jednym z gospodarstw agroturystycznych. Można wówczas zapomnieć o codziennym stresie i spokojnie zwiedzać na rowerze okoliczne wsie, miasteczka, zabytkowe ruiny, klasztory i tajemnicze zamki. Wiele ścieżek przebiega przez tereny zacienione, a nazywana „zielonymi płucami Włoch” Umbria obfituje w strumyki, rzeczki i jeziora, w których można się ochłodzić. Jeśli lubimy luksus to zadbajmy przy okazji, aby naszego gospodarstwo agroturystyczne miało prywatny basen.

Wyprawa rowerowa po Sycylii

Region: Sycylia

 

Ciekawym pomysłem mogą być wycieczki rowerowe po upalnej Sycylii. Region nie zachwyca infrastrukturą rowerową, ponieważ tej praktycznie nie ma, ale różnorodnością przyrody, która jest zachwycająca. Możemy tutaj podróżować na rowerze wzdłuż wybrzeża, po – z reguły – płaskim terenie. Można także jeździć po parkach krajobrazowych, a najodważniejsi mogą zmierzyć się z sycylijskimi górami. Wyzwaniem pozostaje wyjazd rowerem na wulkan Etna.

 

Rodzinne wakacje rowerowe warto spędzić w okolicach San Vito Lo Capo. Poza przepiękną plażą w samym San Vito, będziemy mogli dojeżdżać do urokliwych zatoczek skalisto-piaszczystych z przeźroczystą wodą. Po drodze miniemy gaje oliwne i plantacje drzewek pomarańczy.

 

Na prawdziwych zawodowców czeka wulkan Etna (3340 m n.p.m.). Rowerową wycieczką można rozpocząć z poziomu ok. 1000 m n.p.m. Możemy dojechać do Krateru Sylwestrowego (1986 m n.p.m.) lub do wysokości około 3000 m n.p.m. Najtrudniejszy odcinek zaczyna się za schroniskiem Rifugio Sapienza. Droga na wysokość 3000 m n.p.m. jest trudna – jedzie się po czarnym, ubitym pyle powulkanicznym.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych, swoich praw oraz danych jakie zbiera Blog znajdziesz w "Polityce Prywatności". AkceptujęPolityka prywatności i RODO

Polityka prywatności i RODO