Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Starożytna Segesta dziś już nie istnieje. Miasto zostało założone przez nieznany bliżej lud Elymów, a później zniszczone przez liczne wojny i trzęsienia ziemi. Do dziś zachowała się jednak nieukończona olbrzymia świątynia i teatr. Obydwa zabytki mają po 2500 lat. Trudno powiedzieć jakim cudem świątynia przetrwała tak długo i dlaczego nie miała nigdy dachu. Segesta jest celem wycieczek dziesiątek tysięcy turystów, którzy co roku odwiedzają tę część Sycylii.

 

Niektórzy twierdzą, że Elymowie nie zdążyli wybudować dachu świątyni albo że przeszkodziły im w tym regularne wojny i bitwy. Inni badacze uważają, że ówczesna religia była tak specyficzna, że dach przeszkadzałby w odprawianiu nabożeństw. Nawet bez dachu budynek jest jednym z najdoskonalszych na świecie przykładów architektury doryckiej. Szczególnie efektownie prezentuje się na wiosnę, gdy pokryty jest sycylijskim słońcem, a wokół pola toną w żółtych kwiatach. Świątynia znajduje się na górskim szczycie, na wysokości 300 m n.p.m.

 

Za świątynią znajduje się kręta szutrowa droga, która ma około dwóch kilometrów. Dojdziemy nią do ruin amfiteatru z V w. p.n.e. Jeśli nie mamy ochoty na spacer, to co 20 minut jeździ tędy bezpłatny autobus. Z okolic ruin amfiteatru roztacza się widok na dolinę i zatokę Castellammare. Fani nowoczesnej infrastruktury mogą stąd podziwiać autostradową estakadę biegnącą przez północną Sycylię. W czasie wakacji w wybrane dni miesiąca w teatrze odbywają się przedstawienia.

 

W pobliżu Segesty od wieków znajdowały się źródła mineralne. Zarówno świątynia jak i teatr należą do najstarszych i najlepiej zachowanych zabytków Sycylii. Obowiązują tutaj bilety wstępu, które można nabyć w budce przy wejściu.

 

Na terenie Segesty wciąż prowadzone są prace archeologiczne. Pozwalają one zgłębić wiedzę o tym miejscu. Ostatnio odkryto, że w XII w. istniał tu muzułmański meczet, a wcześniej normański zamek. Prawdopodobnie od XIII w. nie działo się tutaj już nic istotnego.

Położenie

Segesta położona jest w północno zachodniej części Sycylii, około 30 kilometrów od Trapani. Słynna świątynia znajduje się na wysokości około 300 m n.p.m. Roztacza się stąd widok na zatokę Castellammare. Odwiedzając to miejsce w czasie wakacji dobrze jest zabrać ze sobą butelkę wody mineralnej. Napoje w tutejszym sklepiku są stosunkowo drogie, a niewątpliwie w czasie sycylijskich upałów mogą być przydatne.

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Świątynia

stojąca wśród gór świątynia wydaje się być wciąż nieukończona. Pochodzi prawdopodobnie z około 430 r. p.n.e. Była wzniesiona na planie doryckiego peripterosu (posiada 6 kolumn z przodu i po 14 kolumn po bokach). Budynek ma wymiary ok 23 na 57 m.

Teatr

został wzniesiony prawdopodobnie w 230 r. p.n.e. Częściowo przy jego budowie wykorzystano górskie zbocze. Widownia posiada średnicę 60 m. W lecie odbywają się tutaj przedstawienia.

HISTORIA

Segesta została założona przez Elymów. Był to starożytny lud, którego pochodzenie do dziś jest niejasne. Prawdopodobnie około III w. p.n.e. w wyniku różnych wojen i trzęsień ziemi miasto przestało istnieć. Późniejsze badania wskazują, że około XII próbowali się tutaj osiedlić muzułmanie, ale i oni wkrótce potem opuścili to miejsce. Dziś Segesta jest ważnym punktem na turystycznej mapie Sycylii.

Komunikacja

Jak dojechać do Segesty

Segesta położona jest przy autostradzie A29 na północy Sycylii, w pobliżu Trapani. Można tu dotrzeć albo własnym samochodem albo autobusem komunikacji publicznej. U podnóża wzniesienia, gdzie znajduje się starożytna świątynia, zbudowano bezpłatny parking.

Miasta partnerskie

  • Segesta nie posiada miast partnerskich.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Booking.com
Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Booking.com