Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Opalanie topless we Włoszech

Kultura: opalanie topless we Włoszech?

W dziale “Włochy na luzie” poruszamy tematy, którymi interesują się internauci, a o które wstydzą się publicznie zapytać. Jednym z takich tematów jest opalanie topless we Włoszech. Internetowe statystyki i fora dyskusyjne potwierdzają fakt, że kwestia opalania bez górnej części bikini, budzi wśród Polaków wiele skrajnych emocji. To nie tylko nasza przypadłość. W kwestii kultury plażowania różnią się pomiędzy sobą wszystkie kraje Morza Śródziemnego, do których jeżdżą turyści z północy Europy.

Co na włoskich plażach jest zupełnie normalne? Co wypada robić w wakacyjnych kurortach? Czego absolutnie nie robić? Co może okazać się szaleństwem na granicy dopuszczalności lokalnego prawa? Skąd właściwie wzięła się moda na strój topless i czy jeszcze nie przeminęła? Czym różnią się wybrzeża Włoch, Hiszpanii, Chorwacji, Egiptu, czy Niemiec? I jak na to wszystko patrzą Polacy? Postaramy się na wszystkie te pytania odpowiedzieć. Zrobimy to z delikatnym przymrużeniem oka, a momentami z szaleńczą, wakacyjną fantazją!

Opalanie topless we Włoszech
W niektórych kurortach turystyki z zagranicy nawet do plażowego baru chodzą w stroju topless (fot. ISF)

Historia stroju topless

Moda na topless narodziła się we francuskim Cannes, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Włochami. Było to w latach sześćdziesiątych XX w. Francja przeżywała wówczas rewolucję obyczajową, która wkrótce potem przeniosła się na całą zachodnią Europę począwszy do Hiszpanii, przez Francję, Włochy, Austrię, aż po Niemcy i Szwecję. Rewolucja obyczajowa związana była z buntem młodego pokolenia, które nie zgadzało się z różnicami pomiędzy poszczególnymi klasami społecznymi, odrzucało pogoń za karierą i przestało ufać w podstawowe instytucje państwa oraz w Kościół.

 

To wtedy dynamicznie rozwijała się popkultura. Na festiwalach filmowych pojawiło się nowe pokolenie reżyserów, dla których seksualność nie była tematem tabu. Młodzi ludzie organizowali kilkudniowe festiwale muzyczne na świeżym powietrzu, które sprzyjały wyzwoleniu. Język społeczeństwa stał się bardziej wulgarny, dotychczasowe autorytety często traciły na znaczeniu, a młodzi ludzie dążyli do niezależności, wolności i tolerancji. Wzrost ogólnie pojętej tolerancji, to także tolerancja dla nagości, która zaczęła się pojawiać w mediach, na koncertach, na ulicy i na plażach. Popularne stawały się spódniczki mini, na plażach królowało skąpe bikini albo wręcz strój topless. Rewolucja obyczajowa w Europie to także czas, gdy naturyści ze wszystkich krajów przestali wstydzić się swojego światopoglądu. Zaczęły powstawać campingi, hotele i co najważniejsze plaże naturystyczne. Atmosfera równości i bezpieczeństwo na prawdziwych plażach naturystycznych wciąż jest obecna.

 

Strój topless początkowo nieco szokował, później intrygował, aż w końcu w takich krajach jak Hiszpania, czy Francja przestał mieć jakikolwiek podtekst seksualny. Dla Szwedów i Niemców strój topless był równie oczywisty jak nagość w saunie, czy w przebieralni na basenie. Francuzi zaczęli mawiać, że każda szczęśliwa kobieta opala się topless, co miało oznaczać akceptację i samozadowolenie z własnego ciała, bez popadania w zbędne kompleksy, które utrudniają życie. Nieco inaczej było w tradycyjnie katolickich Włoszech, gdzie rodzina i małomiasteczkowe więzi miały duże znaczenie. Topless we Włoszech rodził się w bólach. Włoskie kobiety początkowo niechętnie patrzyły na swoich mężów, którzy na plażach rozglądali się za kobiecymi piersiami. Naturę włoskiego mężczyzny ciężko było okiełznać. Pogoń za damskimi biustami przez lata była silniejsza od poprawności kulturowej. Na szczęście od jakiegoś czasu się to zmieniło. Pomógł w tym istny najazd niemieckich turystów na włoskie wybrzeże. Bogaci i bezpruderyjni Niemcy narzucili Włochom swoje standardy, do których Włosi szybko przywykli.

 

Topless w krajach Europy zachodniej, w tym we Włoszech, nie ma podtekstu seksualnego, a przy tym jest oznaką wyzwolenia, swobody i nowoczesności. Mało kto z polskich turystów wie, że w tak popularnych w Polsce wakacyjnych kierunkach jak Egipt czy Tunezja topless jest surowo zabroniony. Kraje islamskie kategorycznie nie dopuszczają takiego stroju na plaży. W Stanach Zjednoczonych – za wyjątkiem fragmentu Maiami Beach – topless jest nie do pomyślenia! Z kolei w Europie, w byłych krajach komunistycznych panuje dziwny podział na temat takiego sposobu plażowania. W Polsce topless na plaży jest rzadko spotykany, mimo chociażby starań władz Ustki, aby taką formę opalania spopularyzować. Nad węgierskim Balatonem topless zdarza się dość często. Z kolei na wybrzeżu Rumunii jest zupełnie normalny. Skąd ten podział? Być może z tego powodu, że w Polsce wciąż zbyt duże wpływy ma kościół katolicki, a rewolucja obyczajowa z lat sześćdziesiątych nie dotarła do nas w tak dużym stopniu, jak w Czechach, czy na Węgrzech.

 

Opalanie się tylko w dolnej części bikini budziło we Włoszech emocję w latach siedemdziesiątych. To wtedy pojawiły się pierwsze pozwy przeciwko paniom tak się opalającym. Co ciekawe, urażeni widokiem kobiecych piersi nie byli panowie, ale inne panie! Wszystkie sprawy zakończyły się uniewinnieniem plażowiczek. Z kolei w 1982 r. w Tropei na południu Włoch lokalne władze wydały prawo na podstawie którego topless było legalne, ale tylko dla pań z ładnymi piersiami. Dziś o tym przepisie władze samorządowe wstydliwie chciałyby zapomnieć.

Topless we Włoszech

Obecnie opalanie topless we Włoszech jest powszechnie akceptowane, nie wzbudza kontrowersji lub zainteresowania ze strony innych osób, a w niektórych miejscowościach nadmorskich topless jest nawet bardzo popularne. Kobiet chcących mieć równomierną opaleniznę zdecydowanie więcej jest na północnym wybrzeżu Adriatyku (Capalbio, Riccione, Rimini, Grado, Caorle, Lido di Venezia, Lido di Jesolo, Lignano Sabbiadoro, Triest), na Riwierze Włoskiej (Sanremo, Imperia, Vernazza, Manarola) oraz na wybrzeżu Toskanii (Livorno, Bibbona, Torre del Lago). Topless wśród Włoszek nieco mniej popularny jest na południu kraju, ale zagraniczni turyści nie zwracają uwagi na lokalne uwarunkowania kulturowe południa kraju i opalają się tak, jak chcą.

 

Mimo wszystko topless we Włoszech nie jest tak popularny, jak w Hiszpanii, Chorwacji, Niemczech czy Francji, a narodowa debata na temat topless przetoczyła się tu stosunkowo niedawno. Na włoskich plażach, w centrach wakacyjnych kurortów i na zatłoczonych bezpłatnych plażach kobiety topless są w zdecydowanej mniejszości. Jest zupełnie odwrotnie niż w Hiszpanii. Z kolei niektóre odcinki wybrzeża Toskanii, gdzie nie ma wielu ludzi, czy skaliste zakątki Ligurii sprzyjają intymności.

Polki topless na włoskich plażach

Zagraniczne wyjazdy sprzyjają rozluźnieniu zasad. A to, że w tamtych krajach na plaży obowiązują inne normy, tylko nam pomaga w wypoczywaniu topless – mówi dr Krystyna Kmiecik-Baran, psycholog społeczny z Uniwersytetu Gdańskiego w rozmowie z portalem Interia.pl. Zdaniem dr Kmiecik-Baran, to przede wszystkim wakacyjna swoboda, a nie miejscowy zwyczaj w większym stopniu powoduje, że Polki decydują się na strój topless.

 

Jednak argument o wakacyjnej swobodzie łatwo obalić patrząc na popularność topless na polskich plażach. – Topless we Włoszech nie wzbudza żadnej sensacji – mówi Ania w rozmowie z Interia.pl. – Na zagranicznej plaży mniejsze jest także prawdopodobieństwo spotkania kogoś znajomego. Zdjęcie stanika może natomiast wywołać sensację i zaskoczenie u… męża czy narzeczonego – dodaje Ania.

 

Pierwszy raz zdjęłam górę od kostiumu we Włoszech, w Riminii – opowiada Joanna, studentka z Krakowa. – Z kilkoma Włoszkami poszłyśmy na plażę i one po prostu się rozebrały. I nikt nie zwrócił na to uwagi, więc zrobiłam tak samo.

 

Przeglądając polskie fora dyskusyjne można odnieść wrażenie, że nastawienie Polaków wyjeżdżających nawet wspólnie ze znajomymi do stroju topless bardzo się zmieniło. Zdarza się, że zaprzyjaźnionym ludziom nie przeszkadza, gdy panie opalają się topless w obecności mężów.

Czy opalanie topless jest zdrowe?

Podczas opalania topless należy pamiętać o tym, że skóra piersi i dekoltu jest bardziej wrażliwa na słońce i należy stosować krem lub emulsję z wysokim filtrem UVA i UVB. Dermatolodzy zalecają stosowanie na piersi kremów z faktorem SPF 30. Jeśli krem do opalania jest wodoodporny, to po wyjściu z wody należy wytrzeć się ręcznikiem. Kropelki wody działają jak soczewki powiększające i potęgujące siłę słońca. Należy wówczas ponownie nałożyć krem. Istnieje prawdopodobieństwo zwiększonego ryzyka zachorowania na raka skóry, jednak w krajach gdzie topless jest najbardziej popularne (np. w Hiszpanii) nie stwierdzono drastycznego wzrostu zachorowań w porównaniu na przykład z Polską. Niektórzy lekarze podczas opalania radzą zakryć brodawki specjalnymi osłonkami, które można kupić w sklepach z bielizną.

Opinie turystów o topless

Według ankiety przeprowadzonej w 2010 roku przez SkyScaner na próbie 3 tysięcy Brytyjczyków wybierających się na wakacje do krajów południowej Europy, aż 96 proc. mężczyzn i 86 proc. kobiet popiera opalanie topless. Identyczna ankieta przeprowadzona we Włoszech dała uśredniony wynik na poziomie 91 proc. poparcia dla topless. W Szwecji było to 82 proc., a w Rosji niespełna 67 proc. Wśród głównych powodów braku akceptacji dla topless mężczyźni z całej Europy wymieniali obrazę moralności, obawę przed rakiem skóry, a także zwracali uwagę na fakt, że na plaży są także dorastające dzieci. Z kolei kobiety jako argumenty na “nie” zwracały uwagę na podglądactwo i gapiących się mężczyzn.

Czy wypada opalać się topless we Włoszech?

Na plaży w Anzio w sierpniu 2010 roku kobieta z dwójką dzieci wpadła w furię, gdy w pobliżu dostrzegła 26-letnia Luisę opalającą się topless. Między kobietami doszło do typowej dla Włochów bardzo głośnej kłótni. Kobieta wezwała policję, od której zażądała wywarcia wpływu na plażowiczkę, twierdząc, że “obfity biust dziewczyny i sposób, w jaki nacierała się olejkiem przeciwsłonecznym wprawia w zakłopotanie jej 12 i 14 letnich chłopców”. Funkcjonariusze próbowali przekonać Luisę do ubrania górnej części kostiumu. Bezskutecznie. Sprawa miała finał w sądzie i stała się przyczynkiem do późniejszej decyzji Sądu Najwyższego w Rzymie, który ostatecznie uznał, że topless na plażach jest dozwolone bez żadnych obostrzeń. Decyzja sądu była tylko formalnym potwierdzeniem tego, co i tak miało miejsce od wielu lat i było akceptowane społecznie i coraz bardziej popularne. Wydarzenia na plaży w Anzio były opisywane przez włoską i międzynarodową prasę, jako przykład absurdu.

Najbardziej dziwne pytania

We wstępie do artykułu obiecaliśmy Czytelnikom odpowiedzieć na najbardziej dziwne pytania. Przegląd zapytań, jakie Polacy wpisują w wyszukiwarce, skłonił nas to odpowiedzi na jeszcze kilka – może dla niektórych nietypowych – kwestii.

 

Ustaliliśmy już, że opalanie się topless na plaży i kąpiele topless w morzu są normalne i akceptowalne we Włoszech. Co ciekawe w Hiszpanii nawet całkowita nagość na zwykłej plaży nie wzbudza emocji, ani zainteresowania. Ale co w wypadku, gdy chcemy zejść z leżaka i zamówić piwo w plażowym barze? Czy na tłuste, nakremowane ciało powinniśmy ubrać górną cześć bikini? Teoretycznie tego wymagałby od nas jedynie savoir vivre. W takich kurortach jak Lignano Sabbiadoro, Grado, czy Rimini turyści z Niemiec (ale nie tylko) czują się wyjątkowo swobodnie i podchodzą do plażowego baru w samych majtkach. Osobistą kwestią każdej pani, pozostanie pytanie, czy na to się odważy. Dla porównania w Hiszpanii nie jest to większym problemem.

 

Pozostając w temacie Hiszpanii. Na forum dyskusyjnym portalu gazeta.pl pewna rezydentka grup turystycznych na Majorce opisuje, że dziewczyny z Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, a nawet z Polski przechodziły w stroju topless przez ulicę do swojego hotelu. Nie było to notoryczne, ale zdarzało się. Jeśli do tej pory wyjeżdżaliśmy głównie do Hiszpanii, to powinniśmy wiedzieć, że we Włoszech takie zachowanie jest niedopuszczalne i mogłoby być podstawą do wręczenia mandatu. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że spacerowanie topless po kurorcie może mieć już podtekst seksualny. Tak samo jak imprezy typu piana party, miss mokrego podkoszulka i nocne dyskoteki na plażach Lido di Jesolo i Riminii, które nad ranem kończą się nagą kąpielą w morzu. Jednak to zamknięte zabawy, na które przychodzi młodzież spragniona wakacyjnych wrażeń.

 

Różnica kulturowa pomiędzy krajami Europy bywa tak duża, że najbardziej bezpruderyjni wydają się być… nasi sąsiedzi Czesi. Nie dość, że w stroju topless grają w babingtona na plaży, to później jeszcze półnagie zdjęcia publikują na swoim Facebooku. U nas nie do pomyślenia!

 

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że duża część osób wynajmuje prywatne jachty, łodzie albo rowerki wodne, aby poopalać się nago na morzu. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń, a podobno nagie skoki do morza z łodzi to coś, co wspomina się przez cały rok po udanych wakacjach. Natomiast w parkach wodnych, których we Włoszech jest kilkadziesiąt, z uwagi na rodzinny charakter tego miejsca i ograniczoną powierzchnię lepiej unikać stroju topless. Z kolei częściowa nagość na hotelowych balkonach, tarasach, czy na hotelowym basenie jest dopuszczalna. Szczególnie na Riwierze Włoskiej, czy północnym Adriatyku albo na basenach w gospodarstwach agroturystycznych we włoskiej Toskanii. Wiemy to odkąd oglądaliśmy “Ukryte pragnienia” Bernardo Bertolucciego…

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

5 odpowiedzi do “Kultura: opalanie topless we Włoszech?

  1. Ja we Włoszech zawsze opalam się topless (w Polsce bym się nie odważyła). We Włoszech nikt mnie nie zna, jest większy luz i tolerancja i przede wszystkim nie jestem jedyna topless na plaży! Od roku już się nawet przełamałam i do morza też chodzę topless. Gratuluję pomysłu na artykuł. Wszędzie zdjęcia topless, a jeszcze żaden bloger nie rozgryzł tematu “fachowo” 🙂

  2. Bzdura! Jeżdżę od lat fo wloch….i raz tylko widziałam dwie stare niemki opalajace się topless, co nie było milym widokiem. W zyciu zadndj wloszki nie widziałam nago na plaży. To samo z przychodzdniem do baru. Autor artykulu chciał chyba pokazać bardzo wyzwolony świat który jest w jego marzeniach a dodatkowo ten “przeszkadzajacy” w wyzwoleniu kościół katolicki. Naprawdę teorie w artykule z kosmosu. Prawda jedynie w tym ze w Niemczech i Francji panuje większy “ekshibicjonizm” na plażach.

  3. Ciekawy artykuł, ale mogło też by być rozwinięcie o naturyzm. My z żoną tylko tak się opalamy, również nad polskim morzem.

  4. Ja opalalam się toples we Francji a potem zupełnie nago mąż stwierdził że czemu nie i zdjął mi majtki był zafascynowany moją odwaga i chyba tym ze inni faceci widzą mnie nago a miałam fajny jedyny biust lady brzuch byłam wygolona dla mnie super przeżycie za granicą to nic zdroznego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Europol
Booking.com
Europol
Booking.com