Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Niewielki kurort o nazwie Stintino, leżący na wysuniętym cyplu północno zachodniej Sardynii, szczyci się jedną z najpiękniejszych plaż Morza Śródziemnego. La Pelosę – bo o tej plaży mowa – cechuje drobny biały piasek, zapierające dech w piersiach widoki i niezwykły kolor wody. Morze w tym miejscu w zależności od pory dnia wydaje się błękitne albo turkusowe. Jest to także jedno z niewielu miejsc, w którym wprost z elegancko przystrzyżonego trawnika, można zejść do krystalicznie czystego morza.

 

Stintino mimo natłoku turystów nie stało się miastem skomercjalizowanym. Na tutejszym wybrzeżu pełno szerokich, piaszczystych – i co najważniejsze – bezpłatnych plaż oraz dzikich, skalistych zatoczek, gdzie również wypoczywają turyści. Wybrzeże jest wyjątkowo zróżnicowane. Od strony wschodniej znajdują się trzy porty jachtowe oraz szerokie piaszczyste plaże. Na północnej części cypla znajdziemy skaliste wybrzeże z łagodnym zejściem do morza i krystalicznie czystą wodą. Po stronie zachodniej są strome i niebezpieczne klify, o które obijają się fale morskie.

 

Samo miasteczko jest wyjątkowo spokojne. Wczasowicze mieszkają w licznych apartamentach wakacyjnych, które są rozrzucone na całym cyplu wokół Stintino. Praktycznie z każdego miejsca jest stosunkowo blisko do plaż.

 

W niewielkich portach jachtowych w Stintino można wypożyczyć łódź. Warto wówczas popłynąć na pobliską Isola Piana lub zwiedzić różne zatoczki wzdłuż wybrzeża, do których czasem ciężko dotrzeć pieszo.

 

Wieczorami w Stintino zapełniają się restauracje. Lokalna kuchnia słynie z ryb, owoców morza i wieprzowiny il Porceddu. Turyści spacerują miejskimi uliczkami podziwiając morze i oświetlone przystanie jachtowe. Życie nocne skupia się w dużej części na zamkniętych campingach z apartamentami. Do późnych godzin nocnych wokół basenów organizowane są dyskoteki.

 

Ciekawostką jest fakt, że w 2013 r. znany, międzynarodowy portal opinii o miejscach turystycznych Tripadvisor, zorganizował wśród swoich użytkowników plebiscyt na najpiękniejszą plaże we Włoszech. Wybrano 10 najlepszych plaż. Wśród nich na 2 miejscu znalazła się plaża La Pelosa, położna tuż obok Stintino.

Położenie

Stintino znajduje się na wysuniętym w głąb morza cyplu, w północno zachodniej części Sardynii, zaledwie 50 km na północ od miasta Alghero. 4 km na północ od Stintino położone jest Capo Falcone (jest tam jednocześnie koniec półwyspu). Cała powierzchnia Capo Falcone i Stintino usiana jest hotelami i apartamentami do wynajęcia. Po zachodniej stronie półwyspu znajdują się wysokie na 50 metrów, strome i niebezpieczne skaliste klify.

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

La Pelosa

jedna z najbardziej znanych plaż Sardynii. Turyści doceniają biały piasek oraz krystalicznie czyste i spokojne morze. Woda wiele metrów od brzegu pozostaje płytka, a przy tym transparentna. W lipcu i sierpniu plaża jest wyjątkowo zatłoczona. Wzdłuż plaży biegnie lokalna droga, po obu jej stronach można było zaparkować samochód (za opłatą ok. 1 euro/godzina). Niestety aby znaleźć wolne miejsce należy przyjechać wcześnie rano. Poza trudnością z zaparkowaniem samochodu, plażowiczów odstraszają też ceny. Słynne leżaki na zielonej trawie, tuż przy morzu, kosztują 25 euro za jeden leżak z parasolem na cały dzień.

Torre della Pelosa

XVI wieczna pozostałość zamku obronnego, który niegdyś wznosił się u wybrzeży Sardynii. Wieżę można podziwiać leżąc na plaży La Pelosa. Z uwagi na niewielką odległość najbardziej zagorzali pływacy próbują do wieży dopłynąć. Skutkuje to tym, że w sezonie wakacyjnym także wokół Torre della Pelosa opalają się turyści.

Wyspa Asinara

początkiem XX w. – w takcie I wojny światowej – wybudowano tutaj kolonię karną dla jeńców. Po wojnie przekształcono ją w więzienie. Dopiero w 1997 r. zapadła decyzja o likwidacji więzienia i przekształcenia terenu w Park Narodowy Asinara. Na wyspie – z uwagi na jej odizolowanie – do dzisiaj przetrwały niektóre gatunki zwierząt, jak na przykład osioł albinos. Okaz ten gdzie indziej jest niespotykany. W Polsce w 2013 r. znajdował się jeden gatunek.

HISTORIA

Zaledwie 100 lat temu, początkiem XX wieku, na terenie dzisiejszego Stintino znajdowała się niewielka wioska rybacka. Nikt wówczas nie przypuszczał, że w przyszłości zostanie zbudowany tutaj prestiżowy kurort. Wioska zaczęła się rozwijać, gdy początkiem XX wieku na pobliskiej wyspie zbudowano obóz dla jeńców wojennych, który później został przekształcony w więzienie o zaostrzonym rygorze. Dziś Stintino ma około 1500 mieszkańców.

Komunikacja

Jak dojechać do Stintino

Z pobliskiego miasta Alghero, oddalonego od Stintino o 50 km, można dotrzeć tutaj w około godzinę. W Alghero znajduje się międzynarodowy port lotniczy, na którym ląduje m.in. tani przewoźnik Ryanair.

Promem na Sardynię

W pobliskim Porto Torres znajduje się port promów pasażerskich. Dopływają tutaj promy m.in. z Korsyki i Barcelony.

 

Samochodem z Polski najlepiej jechać do Włoch do Genui w Ligurii lub Livorno w Toskanii, a następnie promem do Olbii. Z miasta Olbia do Stintino jest 150 km.

Miasta partnerskie

  • Stintino nie posiada miast partnerskich.
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Booking.com
Booking.com