Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Sycylia

Sycylia jest największym regionem we Włoszech i największą wyspą na Morzu Śródziemnym. Dwa lata po zakończeniu drugiej wojny światowej Sycylia zyskała autonomię i dziś ma osobny parlament. Przeważają tutaj wyżyny i góry, ale turyści znajdą zarówno szerokie plaże piaszczyste, romantyczne zatoczki, jak i skaliste, czy żwirowe wybrzeże. Na wschodzie wyspy znajduje się największy czynny wulkan w Europie – Etna.

 

Historia Sycylii

 

Historia Sycylii sięga czasów starożytnych. 3000 lat temu pojawili się tutaj Syrakeni. Przez wieki Sycylia wędrowała z rąk do rąk. Były tu obecne wpływy Felicjan, Greków, Hiszpanów i Rzymian. Wpływy różnych nacji widać do dziś. Przejawia się to w kulturze wyspy, tutejszej kuchni i zachowaniu mieszkańców, którzy pełni są narodowych sprzeczności.

 

W VIII wieku p.n.e. rozpoczęła się kolonizacja Sycylii przez Greków, którzy założyli tutaj najważniejsze do dziś miasta: Syrakuzy, Katanię i Mesynę. Miasta rozwijały się bardzo prężnie i wkrótce stały się najważniejszymi ośrodkami starożytnej Grecji. Do III wieku p.n.e. trwały grecko-kartagińskie wojny o władzę nad Sycylią. Wtedy do konfliktu włączyli się Rzymianie, którzy wyparli Kartaginę z wyspy i przejęli panowanie nad Sycylią. Przez kolejne wieki losy Sycylii były bardzo burzliwe. Przez długi czas wyspa była spichlerzem Rzymu, później była podbijana przez Wandalów, Arabów, Normanów, Hiszpanów i Neapolitańczyków.

 

W 1861 roku na Sycylii wraz ze swoimi oddziałami wylądował Giuseppe Garibaldi. Szybko opanował wyspę i wcielił ją do Królestwa Sardynii. Następnie z Królestwem Sardynii połączył wyspy z Włochami. Oficjalnie zadecydował o tym plebiscyt. Podczas II wojny światowej na Sycylii lądowali alianci, którzy szybko opanowali region. Dwa lata po zakończeniu działań wojennych Sycylia uzyskała autonomię. Najpoważniejszym problemem w okresie powojennym była tu bardzo silna mafia, która opanowała gospodarkę i politykę. Dopiero zabójstwa włoskich sędziów śledczych w 1992 roku sprawiły, że władze centralne podjęły bardziej zdecydowaną walkę z mafią. W 1998 roku mafia była już bardzo znacząco osłabiona. Jednak dziś Sycylia wciąż jest jednym z najbiedniejszych regionów Włoch.

 

Ludzie i kultura Sycylii

 

Sycylijczycy to ludzie bardzo religijni, niezwykle gościnni i cieszący się życiem. Cechuje ich zamiłowanie do własnego regionu i lokalnej kuchni, duże więzi rodzinne, ale także obawa przed wciąż obecną tutaj mafią i trudną sytuacją gospodarczą. Rzym pompuje tu w corocznych budżetach narodowych bardzo duże środki na rozwój wyspy: budowane są bezpłatne autostrady, dotowane połączenia kolejowe, rozwijana jest turystyka, ale wciąż jest to jeden z najbiedniejszych regionów Włoch.

 

Na Sycylii swoje korzenie ma największa organizacja mafijna na świecie – Cosa Nostra. To emigranci z Sycylii założyli w Stanach Zjednoczonych znaną z amerykańskich filmów mafię. Z Sycylii wywodzi się również słynna rodzina Corleone, która została sportretowana w trylogii „Ojciec chrzestny” reżysera Mario Puzo, a następnie sfilmowana przez wybitnego Francisa Forda Coppolę. Głównym ośrodkiem mafijnym na Sycylii jest Palermo.

 

Panuje tu ogromne bogactwo i różnorodność potraw, ponieważ z każdego miasta, miasteczka i rodziny pochodzi własna wersja receptur, która odzwierciedla silne poczucie indywidualności. W kuchni sycylijskiej widać wpływy Włoch, Hiszpanii i Grecji. Sycylia słynie także ze znakomitych win. Winnice znajdują się często na suchych skalistych stokach, gdzie każda kropla wody jest na wagę złota. Wyspa słynie także z eksportu pomarańczy, które podobno tutaj są najlepsze na świecie. Znana jest  bardzo mocna sycylijska kawa i lokalne specjały cukiernicze. Do najsłynniejszych przysmaków należą sałaty z serem, brokułami, świeżymi pomidorami i dużą ilością świeżo wyciskanego soku z cytryny, pizza z bakłażanem, oliwą z oliwek i aromatycznymi przyprawami, deserowe wino z Marsali, pistacje, migdały, lody i oczywiście niezliczone ilości sycylijskich past.

 

Klimat i plaże Sycylii

 

Sycylia jest najcieplejszym regionem Włoch. Nawet w styczniu temperatura rzadko spada tutaj poniżej 12 stopni. Nieco chłodniej może być w górzystej, środkowej części wyspy. Deszcze – często gwałtowne – padają tutaj najczęściej na wiosnę i w trakcie jesieni. Często – szczególnie w okolicach Messyny – dochodzi do obsunięć ziemi i lokalnych podtopień. Jeśli zależy nam głównie na zwiedzaniu Sycylii, to najlepszym okresem jest maj, czerwiec lub wrzesień. Opadów jest wtedy niewiele, a temperatura wystarczająco ciepła, także wieczorami i nocą. Natomiast w trakcie wakacji temperatura oscyluje wokół 40 stopni w cieniu. Morze jest wtedy bardzo nagrzane i kąpiel w nim, to prawdziwa przyjemność.

 

Większą część Sycylii zajmują szerokie, piaszczyste plaże. Wśród nich między innymi plaża w San Vito Lo Capo, wygrywająca światowe rankingi. Jakoś wody morskiej oceniana jest bardzo wysoka. Znajdują się tu także urokliwe zatoczki, dogodne miejsca do nurkowania (na dnie do odkrycia wciąż czeka wiele skarbów), nieokiełznana przyroda, a po całodziennym plażowaniu na turystów czekają efektowne górskie widoki na wybrzeże i niezliczone ilości starożytnych zabytków. Na wybrzeżu znajdują się liczne wypożyczalnie sprzętu plażowe lub sprzętu do nurkowania czy windsurfingu. Gdy znudzi nam się całodzienne plażowanie warto poświęcić wybrane dni na chodzenie po górskich szlakach, także w okolicach wulkanów.

 

Sycylia – opisy poszczególnych miast.

Sardynia

Sardynia dla wielu europejczyków jest dziś synonimem ekskluzywnych wakacji. Wyspa – z racji ceny pobytu – dostępna dla nielicznych Polaków kojarzy się – całkiem słusznie – z elegancją i klasą. Sardynia, położona w połowie drogi pomiędzy Europą, a Afryką to 1800 km piaszczystych plaż, bajkowych zatoczek, skalistego wybrzeża i przede wszystkim kryształowo czystego morza. To wszystko w otoczeniu bajecznie urodziwej, spotykanej tylko tutaj, przyrody.

 

Historia Sardynii

 

Początkowa historia Sardynii nie jest zbyt dobrze poznana. Wiadomo, że około 1000 roku p.n.e. Feniccy żeglarze zlokalizowali tutaj kilka portów handlowych. W 509 roku p.n.e. wybuchła wojna pomiędzy rodzimą ludnością sardyńską, a fenickimi osadnikami. Osadnicy wezwali na pomoc Kartaginę i Sardynia stała się podległa Kartaginie. W 238 roku p.n.e. Sardynię (a także Korsykę) zajęli Rzymianie. Około V wieku n.e. nadeszły gorsze czasy dla Sardynii, ponieważ władzę wówczas przejęli Wandalowie (którzy wcześniej utworzyli królestwo w północnej Afryce). Po kilku stuleciach Sardynia przeszła w ręce Austrii, która rok później wymieniła ją z Piemontem na Sycylię. Przez krótki okres Sardynia należała też do Hiszpanii.

 

W 1720 roku Sardynia dostała się pod panowanie dynastii sabaudzkiej, późniejszych królów Włoch. 5 marca 1860 roku Parma, Toskania, Modena i Emilia-Romania na drodze referendum obywatelskiego przyłączyły się do Królestwa Sardynii. W 1860 roku bohater narodowy Włoch – Giuseppe Garibaldi rozpoczął kampanię, w której w imię Królestwa Sardynii zajął południowe Włochy. 17 marca 1861 roku proklamowano Królestwo Włoch – akt ten zakończył istnienie Królestwa Sardynii jako niezależnego państwa.

 

Gospodarka Sardynii

 

Na Sardynii eksploatuje się złoża cynku, ołowiu, żelaza, miedzi i srebra. To sprawia, że mimo koniecznego transportu morskiego gospodarka wyspy radzi sobie stosunkowo nieźle. Sprzyja temu również bardzo dobrze rozwinięta turystyka. Dominują hotele i apartamenty o wysokim standardzie z basenami i prywatnymi plażami. Na Sardynii znajdują się wielkie saliny morskie i kamieniołomy alabastru. Rozwinięty jest tu także przemysł ciężki (m.in. hutniczy, metalowy, chemiczny, stoczniowy). Znajduje się tu także rafineria, rozwinięte jest rolnictwo i przemysł spożywczy. Fabryki i duże zakłady przemysłowe oczywiście zlokalizowane są daleko od nadmorskich kurortów i w żaden sposób nie wpływają na wypoczynek na wyspie.

 

Klimat i plaże

 

Sardynia jest drugą co do wielkości wyspą Morza Śródziemnego, a jej plaże uznawane są za najpiękniejsze na świecie. Wybrzeże i plaże są bardzo zróżnicowane. Znajdziemy tu zarówno długie skaliste odcinki z niesamowicie pięknymi cyplami, jak i szerokie piaszczyste plaże. Pełno jest także urokliwych, romantycznych zatoczek, do niektórych dotrzeć można wyłącznie łodzią. Fascynujące są także skaliste przesmyki, którymi można dostać się na wybrane plaże i liczne malutkie wyspy wokół Sardynii. Piasek na plażach jest bardzo jasny, co w połączeniu z krystalicznie czystą wodą tworzy niezapomniany widok.

 

Sardynia jest górzystą wyspą z dużą ilością zieleni. Znajdują się tutaj aż 54 sztuczne jeziora i tamy, które dostarczają prąd. Zimy są tutaj bardzo łagodne i deszczowe. W lecie jest upalnie i sucho, morze jest bardzo ciepłe, a pogoda w wakacje gwarantowana. W ciągu roku występuje tu aż 300 słonecznych dni!

 

Sardynia – opisy poszczególnych miast.

Pozostałe wyspy Włoch

Pozostałe wyspy Włoch

Poza dwoma najbardziej znanymi wyspami we Włoszech znajdują się także:

 • Wyspy Liparyjskie
  • Lipari
  • Vulcano
  • Salina
  • Filicudi
  • Alicudi
  • Panarea
  • Basilluzo
  • Stromboli
 • Wyspy Pelagijskie
  • Lampione
  • Lampedusa
  • Linosa
 • Wyspy Egadzkie
  • Marettimo
 • Wyspy Toskańskie
  • Elba
  • Giglio
  • Capraia Isola
  • Montecristo
  • Pianosa
  • Giannutri
  • Gorgona
 • Wyspy Poncjańskie
  • Ponza
  • Palmarola
  • Gavi
  • Zannone
  • Ventotene
  • Santo Stefano
 • Pantelleria
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Europol
Booking.com
Europol
Booking.com